Historické drama s Peterem O'Toolem a Richardem Burtonem bylo natočeno na základě divadelní hry Jeana Anouilha. Zobrazuje spor, který se ve středověké Anglii rozhořel mezi králem Jindřichem II. a katolickou církví, reprezentovanou kardinálem Thomasem Becketem. Ten byl nakonec na popud krále zavražděn. (JimJam)

rikitiki

Ke konci se to trochu vleklo, ale jinak perfektní film. Rozhodně snímek, který nutí k zamyšlení nad tím, jestli má zvítězit osobní vztah, nebo ideál. Takhle napsané to vypadá jako školometská nuda, ale herecké výkony hlavních představitelů, dialogy i napjaté situace dělají z historického příběhu o dvou slavných mužích, životnou záležitost. Bez ohledu na to, že Jindřich II. zcela jistě nebyl taková měkota a Thomas Becket by dnes pro oddělení církevního a světského práva nezískal snad vůbec žádnou podporu. Tedy v Evropě. /7. 6. 2010/ ()

Diamant

NAČRTNUTIE OBSAHU: Historická dráma vychádzajúca zo skutočných udalostí. Podivuhodná životná cesta sv. Tomáša Becketa (1118-1170) od jeho pôsobenia na kráľovskom dvore. Zúčastňoval sa márnotratných zábav Henricha II., stal sa jeho kancelárom. Keď sa však stal aj arcibiskupom, rozhodol sa dať prednosť Bohu pred kráľom, čo viedlo až k jeho mučeníckej smrti priamo v katedrále pri bohoslužbe. KOMENTÁR: Film sa môže opodstatnene pochváliť oscarom za scenár a až 12 nomináciami. ODPORÚČANÁ PRÍSTUPNOSŤ: Od 15 rokov. ()

aniiicka

Film o přátelství a moci a jak už zde bylo řečeno především - herecký koncert dvou nezapomenutelných vynikajících herců britské kinematografie. Peter O'Toole si postavu Henryho II. zahrál i o čtyři roky později v úžasném snímku Lev v zimě. Henry II: It's too funny! Becket is the only intelligent man in my kingdom, and he's against me! ()

Šakal

Další z důkazů, že někdy je méně více. I s menším rozpočtem bez velkolepé výpravy, zato se silným PŘÍBĚHEM a dvěma rovnocenými protivníky se dá natočit vskutku silný historický ( divadelní ) snímek. Neboť Becket, to jsou ( kromě dobře napsaných dialogů ) především Peter O' Toole a Richard Burton. Současný Hollywood by se mohl a měl mnohému učit a vzít si příklad z tohoto přepisu divadelní hry ( podle Jeana Anouilha ) a místo utápění velkých finančních prostředků za velkolepé výpravy a akce by neměl zapomínat na to nejdůležitější a to samotný PŘÍBĚH. Velká škoda, že takovéto snímky a takovéto charismatické osobnosti jako je ústřední dvojice se již ( až na pár světlých vyjímek ) nerodí. Bez velkého přemýšlení a s nesmírnou radostí se tasím s plným hodnocením, neboť ani ten pokročilý čas, který uplynul od premiéry tohoto snímku, mu neubral nic ze své síly a výpovědní hodnoty. ()

curunir

,,PREUKÁŽTE MI TÚ ČESŤ A ZASVÄŤTE MOJE VIDLIČKY." ,,ČO?" ,,NOVÝ VYNÁLEZ Z FLORENCIE. NAPICHNE SA NÍM MÄSO A DONESIE DO ÚST. NEUMAŽÚ SA PRSTY." ,,ALE UMAŽEŠ VIDLIČKU." ,,TÁ SA DÁ UMYŤ." ,,RUKY TIEŽ, ČO JE TO ZA NEZMYSEL?" __ Dvaja hereckí giganti a nie zrovna odpočinková stopáž. Víťazí však vynikajúci scenár, ktorý sa ako jediný postaral o to, aby film na Oscaroch totálne nepohorel (V ten rok vyhrala My Fair Lady) a výrazne tiež prispel k pozeratelnosti filmu, kde sa aj napriek dva a pol hodine dialógov ťažko hľadajú nezáživné pasáže. Celkovo film pôsobí omnoho mladšie ako iné diela tej doby a v réžijnom i Burtonovom podaní scény, kedy Becket vedie svoje monológy (resp. sa rozpráva s Najvyšším), nepôsobia nijako pateticky, ako by sa mohlo zdať a to mu môže hocijaká moderná snímka len závidieť. 4* dávam len zato, že ma Becket vyslovene divácky neomráčil. (204. hodnotenie, 34. komentár k filmu) ()

• Natočeno za 12 týdnů. (ČSFD)
  • John Gielgud získal nominaci na Oscara a přitom se objevil ve filmu v pouhých dvou scénách. (ČSFD)
  • Koruna, kterou nosil herec Peter O'Toole, byla vyrobena z lepenky. (ČSFD)

Seminář 70mm filmů

Seminář 70mm filmů

14.03.2007

Do Krnova na ne-anamorfní 2,2:1! Druhý ročník unikátní filmové akce Seminář 70mm filmů proběhne ve dnech 16.-18. března v krnovském kině Mír. Promítnuto bude 13 snímků a témata referátů se budou… (viac)