Lev v zime

(TV film)
  • Česko Lev v zimě (viac)

Vyhráva ten najsilnejší a najschopnejší... Píše sa rok 1183 a v rodine anglického kráľa Henricha II doslova vrie. Jeho žena, kráľovná Eleonóra je zavretá vo veži, pretože sa ho už niekoľkokrát pokúsila zosadiť z trónu. Politická situácia však nie je jednoduchá a krajina potrebuje silného vodcu. Aj napriek obmedzeným možnostiam plánuje kráľovu demisiu a vymenovania druhého preferovaného syna Richarda za kráľa. Kráľ má však iné plány a zdá sa, že aj jeho ďalší synovia. Blíži sa zima a situácia sa vyostruje. Začína nemilosrdná rodinná vojna o trón, ktorú vyhrá ten najsilnejší a najschopnejší... (STV)

Aky

Původní vetzi z roku 1968 těží z filmových prostředků, tato je zase sevřenější. Neumím říct, že tamta je lepší, než tato a naopak. Skvělý scénář, dokonalá režie a herecký koncert Patricka Stewarta a Glenn Closse. Samozřejmě to není historie, je to především drama plné espritu, vtipu a stále nových a stupňujících se nečekaných zvratů. Nádherná konverzační záležitost v historických středověkých kulisách, která ani při své douapůlhodinové délce nenudí. ()

Faidra

Znovu je na místě se zamyslet nad tím, jak je možné, že jinde televizní tvorba s klidem zastíní tu filmovou, a u nás občas člověk mívá pocit, že všechny náklady na díla naší TV by se mohly hodit do chřtánu Molochovi a vyšlo by to nastejno. Předesílám, že neznám verzi s O´Toolem a Hepburnovou, i když vzhledem k reputaci těchto herců věřím, že se jednalo o záležitost, která člověku nevypadne do druhého dne z hlavy. Ale jen s obtížemi si umím představit, že by něco mohlo zastínit tuhle verzi. A to v rámci celého historicko-dramatického žánru, nejen tohoto tématu. Obvyklá slabina - scénář - nám podává obraz událostí v živých barvách a nesklouzává k obvyklému patosu, typickému pro historické filmy stejně jako pro psa štěkání. Jazyk a obraty jsou neuvěřitelně živé a oživují i postavy samotné, které pro nás rázem přestávají být polobájnými postavami z dob zašlé slávy. Protože to byli lidé stejně jako my a 12. století mělo, přiznejme si to, do nějaké slávy daleko. Atmosféra by samozřejmě byla ničím bez herců, kteří do jednoho odvedli na svých postavách skvělou práci a Jonathan Rhys-Meyers vytvořil další ze svých bravurních úlisně androgynních kreací. Nikdo z nich ale nemůže zastínit ústřední dvojici. Patrick Stewart coby král s mocí, které se mohl rovnat málokdo v Evropě té doby, ale současně unavený, stárnoucí a roztrpčený muž, který září na politickém poli, ale prohrává na tom osobním, dává zapomenout na své dokonalé a poněkud odosobněné Picardy a Xaviery, Glenn Closeová je jako Eleanor, která s lety a prohrami neztrácí nic ze svého šarmu a pohotovosti, ale její slabina tkví v jejích vlastních citech, o kterých je přesvědčená, že dávno zahynuly, strhující, pochopitelná a děsivá současně. A jako v životě necítíme na konci ani zvláštní triumf, ani zdrcující porážku, jen posmutnělou smířlivost s faktem, že i na nejsilnějšího lva čeká jeho zima. A mnohdy nejvíc mrazí nepochopení a nesváry s těmi, kdo by měli být člověku nejbližší. Pokud jste si někdy třeba jen na okamžik mysleli o své rodině, že je děsná, pravděpodobně se jí po dvouapůlhodinovém pobytu s králem, královnou a jejich třemi potomky půjdete omluvit. A doufat, že něco podobného nepotká jednoho dne vás a vaše blízké. ()

salahadin

Hudba Richarda Hartleye je velmi příjemná a pěkně pseudogotická. Scénář asi zabral hodně popsaných stránek, film je sice plný dobrých hereckých výkonů, ale co naplat, když se v něm jen mluví, intrikuje přesně podle stejného vzorce, který se nemění, kdyby několik jinak zbytečných dialogů vystřihli, mohlo to být lepší. Takhle je doba - středověk - jen vedlejší činitel. Hlavní slovo mají dialogy a neustálé dohadování, což začne být zdlouhavé. Škoda toho, protože napodruhé už se to dokoukat nedá! ()

Gemini

Kašlu na nějakou historickou přesnost, výprava je mi naprosto ukradená, původní verzi jsem neviděl a je mi to jedno, protože takováhle exhibice pro dva výjimečné herce nemůže být hned tak něčím zastíněna. Milující se, nenávidějící se, neustále intrikující a duchy minulosti i budoucnosti pronásledované ústřední duo je naprosto famózní. Tolik proměn od pólu k pólu v tak rychlém sledu jsem snad ještě neviděl. Standing ovations také pro režiséra, jenž neodolal a do role spanilé francouzské princezny obsadil svou neméně spanilou choť Julii a ve výsledku pro celý film plně využitých 80%. ()

Machrovic

Poznámka rýpávého historika: Na začátku druhé části filmu se Eleanor zmiňuje o syfilis, i když je známo, že syfilis se začal šířit do Evropy z Ameriky až po jejím objevení 1492. Nechci touto nepřesností film shazovat, protože v tomto filmu nejde o přesnou historickou věrnost a vyčerpávající fakticitu, ale především o herecké výkony a o zobrazení toho, co s lidmi dělá nezřízená touha po moci. ()

• Eleanor (Glenn Close) v jednej scénke spomína syfilis. Termín syfilis však v Anglicku roku 1183 ešte nepoznali. Ten bol zavedený až roku 1530, kedy túto chorobu objavil a pomenoval Hieronymus Fracastorius. (misterz)
  • Kráľ Henry II. (Patrick Stewart) v jednej scénke rozbije ľad v miske, aby sa mohol umyť. Miestnosť je pritom dostatočne teplá na to, aby sa ľad nevytvoril, keďže nikomu nevychádza para z úst. (misterz)