Roku 2029 ovládajú takmer celú Zem stroje, ktoré sa vzbúrili. Partizánskym spôsobom proti nim v takmer zničenom Los Angeles bojuje hŕstka ľudí, ktorí sa nemienia vzdať. Superkomputer Skynetu sa pokúsi zvrátiť výsledok vojny a rozhodne sa poslať do minulosti kyborga Terminátora T-800 (Arnold Schwarzenegger), spolovice stroj, spolovice človek, aby zabil mladú ženu Sarah Connorovú (Linda Hamiltonová), skôr než otehotnie a porodí hrdinu a vodcu hnutia odporu. Ľudia úmysly strojov odhalia a rozhodnú sa, aby sa do roku 1984 vrátil aj bojovník Kyle Reese (Michael Biehn). Jeho úloha znie – zachrániť Sarah. Mladá žena netuší, čo sa deje, kto ju prenasleduje a prečo ju chce zabiť. Keď Terminátor najprv „eliminuje“ dve ženy rovnakého mena, napokon natrafí na tú „správnu“! Sarah sa mu musí aj s pomocou Kylea, do ktorého sa zaľúbi, postaviť na odpor. Napokon sa jej podarí zvíťaziť – cena je krutá, Kyle pri poslednej bitke v továrni zomiera... (TV JOJ)

Metuje

Kult nekult, děj nezajímavej, nevyděsí, nepobaví. Efekty z dnešního pohledu až úsměvně hrozné. Arnoldův výkon taky nic moc, upřímě fakt nechápu, co na tom lidi vidí/viděli. Možná z tehdejšího pohledu se jednalo o originální zábavu, ovšem pro první zhlédnutí v roce 2022 těžká nuda. ()

FiVe

Když jsem tento počin viděl poprvé, tak jsem pochopil, že televizor není ztráta času. Toto je povinnost pro každého kdo miluje sci-fi. ()

Brvis

Je až vtipný pozorovat, jak James Cameron pohlížel na naši budoucnost v osmdesátých letech. Naštěstí se Cameronova vize zatím neplní, takže tenhle naprosto legendární kulturní zážitek zůstává zážitkem i nadále. Člověk na to hledí s otevřenou hubou, protože ty efekty na tu dobu jsou prostě revoluční. Vzhled, nápady, lokace a příběh jsou tažné a velice silné koně tohohle "bijáku" a zasazení pana Černého do role terminátora byla jedna z nejlepších castingových rozhodnutí. Dokážeme si představit někoho jiného v téhle roli? Taky myslím, že ne. A krom tohohle všeho i když se jedná o nízkorozpočtové Sci-Fi tak i tak tohle dílo nabízí naprosto fenomenální příběh plný zvratů a zajímavostí. Nemůžu si pomoct, ale dávám tomu 9,5/10. Prostě revoluční masterpiece. ()

Sopholojong

Za male prachy mnozstvo profesionalnej (debutantskej!) reziserskej muziky. Za vtedajsi 9 - melonovy budget (ktory by dnes vydal na nejakych 30 mil.) by dnes nijaky "zelenac" prichadzajuci do Hollywoodu ani nevyliezol z postele (mozno este tak v Blumhouse, alebo A24). "Jimmy" vsak vsetkym excelentne ukazal ako sa da zlatat velko-epicky vyzerajuci blockbuster s narocnymi praktickymi efektami, "awesome" hlaskami ("I'll be back" je quote ikona filmovych dejin) a urobit z kulturistickeho dreva akcny pojem storocia. Dodnes sa cudujem oscarovym "omissions" v bezchybnych technickych kategoriach ako zvuk, vizualne efekty, alebo masky (co sa samozrejme napravilo v druhej, monstroznejsej dvojke). ()

Chicharron

Film, který si pořád drží kultovní status, přestože lavíruje na pomezí béčkové zábavy, efekty jsou kostrbaté a poplatné době a syntetická hudba již není cool, ale chvílema řádně tahá za uši. Filmu by prospěla o chlup kratší stopáž, protože po útoku na policejní stanici se do jinak přímočarého děje začíná vkrádat nuda, zejména při pokusu vnést do filmu trochu "romantiky". Ale Schwarzenegger se svým tupým výrazem v obličeji a omezenými hereckými schopnostmi se ve filmu v podstatě našel a stvořil něco, co už (snad kromě druhého dílu) bude těžko překonáno. ()

Rebel24

Arnold nechcel byt hercom - on chcel aby James Cameron z neho spravil hviezdu. A splnilo sa. Velmi dobrý príbeh, ktory ma spád, drajv, aj príležitostne napätie pri loveni Sary Connorovej. Cameronov vstup medzi elitu. 80% ()

HarryCameron

Film, ktorý spolu s Votrelcami katapultoval Jamesa Camerona medzi režisérsku elitu. Na svoju dobu vynikajúce akčné sci fi, ktoré odštartovalo kultovú filmovú sériu. Z dnešného pohľadu -  ak zoberieme do úvahy na akej úrovni je umelá inteligencia už v súčasnosti - je na mieste otázka, či to čo bolo pred 40 rokmi naozaj len fikcia, sa nemôže stať realitou. A to už v blízkej budúcnosti, ak si ľudstvo naozaj nedá pozor.  .  . ()

FireFox

V osmdesátejch jsme to v kině hltali s vyvalenejma bulvama. Ty triky. Ten originální příběh. Ta dechberoucí akce. Ten orvelovskej přesah... Co dodat. Jeden z mých top 10. Klasika. Stačí slyšet hudební námět a mám huso-kužo. ()

Honza_22

Klasika, Arnold se snad pro roli Terminátora narodil :) Film, který za ty roky neztratil nic ze svého kouzla a film, který nastartoval hvězdnou kariéru Schwarzeneggra a Camerona. ()

dracik

Na tú dobu kedy bol natočený mal až vynikajúce efekty. Velmi dobrá téma ktorá bola priekopnícka myslím boj ľudí so strojmi. Veľmi dobre obsadenie a hlavne to chytil do rúk asi najlepší režisér súčastnosti. Scenár nemá chybu podľa mňa je to asi Cameronovo najlepšie dielo. ()

klaus

Thriller mého dětství. Už ve svých 10 letech jsem chápal genialitu robotů a cestování časem. 1984 vždiť to je starší než já a přesto monstrozni ()

Muad

Poslední do trojice mých nejoblíbenějších filmů Terminátora jsem poprvé sledoval jako malý capart. Krčil jsem se za gaučem a ptal se táty, jestli už tam ten strašnej robot není. Byl a já vždycky zalezl zpátky za gauč až mi vykukovaly jen oči vždycky připravené se na povel zavřít. Postupem času jsem to samozřjmě dokoukal a mohl ocenit film jako celek. Zde se poprvé vynořila napovrch Cameronova šílená honba za detaily, byť lze poznat, že na tuto svoji "prvotinu" neměl dostatek financí. Některé záběry jsou přeci jen trochu umelé a dnes již nepůsobí tak revolučně, jako před pětadvaceti lety. Přesto se Cameronovi nedá upřít, že to s hejblátky a udělátky dokonale umí. Hudba je sice notně funkcionalistická což filmu trochu kazí kabát, ale dá se celkem zkousnout. Výběr herců nezklamal L. Hamilton je skvělá M. Biehn také a Arnold tomu všemu dodává korunu svými nezapomenutelnými hláškami v německoanglické hatmatilce. Prostřihy do budoucnosti jsou na svou dobu mistrně zvládnuté a dokáži navozovat naprosto jedinečnou atmosféru i dnes. Je pravda, že film přeci jenom trochu zastaral, ale pořád patří k nezapomentulné klasice. ()

VanStan

no keby James Cameron mal viac penazí na tento film určite by mal aj 95 na sto percent ale zato že nemal tak ho spravil veľmi dobre. a tu sa dá vidieť že sa dajú robiť vynikajúce nizkorozpočtové filmy ktoré majú neuveritelný zisk. žiadne keci bláboly hned sa ide na vec a to že dej tak dej je pekný to určite páči sa mi. ()

Wlashack

O chlub horší než dvojka, o dva chlupy lepší než trojka. Buď jak buď, vynikající závaba, ale dvojku mám raději, navíc mi sedě starší dabing. (Ten kde Terminátora NEmluví Soukup). ()

maken

Dokonalosť Jamesa Camerona, kde dokazuje, že za málo peňazí sa dá poriešiť tak veľa muziky, že sa z nej stane evergreen. ()

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

13.02.2024

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (viac)

Terminátor se dočká anime

Terminátor se dočká anime

02.03.2021

Netflix, Skydance a tvůrci anime Duch ve stroji: SAC_2045 uzavřeli novou spolupráci, za účelem převést příběh Terminátora do anime podoby. Scénář k seriálu pak chystá Mattson Tomlin, jenž pomáhal… (viac)

Ztratí studia práva na slavné značky?

Ztratí studia práva na slavné značky?

04.10.2019

Jak je vidno z nedávného obnovení smlouvy na Spider-Mana mezi studii Sony a Disney, duševní vlastnictví je v Hollywoodu jedna z nejdůležitějších věcí vůbec. V podstatě stačí vlastnit práva na… (viac)