Roku 2029 ovládajú takmer celú Zem stroje, ktoré sa vzbúrili. Partizánskym spôsobom proti nim v takmer zničenom Los Angeles bojuje hŕstka ľudí, ktorí sa nemienia vzdať. Superkomputer Skynetu sa pokúsi zvrátiť výsledok vojny a rozhodne sa poslať do minulosti kyborga Terminátora T-800 (Arnold Schwarzenegger), spolovice stroj, spolovice človek, aby zabil mladú ženu Sarah Connorovú (Linda Hamiltonová), skôr než otehotnie a porodí hrdinu a vodcu hnutia odporu. Ľudia úmysly strojov odhalia a rozhodnú sa, aby sa do roku 1984 vrátil aj bojovník Kyle Reese (Michael Biehn). Jeho úloha znie – zachrániť Sarah. Mladá žena netuší, čo sa deje, kto ju prenasleduje a prečo ju chce zabiť. Keď Terminátor najprv „eliminuje“ dve ženy rovnakého mena, napokon natrafí na tú „správnu“! Sarah sa mu musí aj s pomocou Kylea, do ktorého sa zaľúbi, postaviť na odpor. Napokon sa jej podarí zvíťaziť – cena je krutá, Kyle pri poslednej bitke v továrni zomiera... (TV JOJ)

(fun)tomas

Najzaujímavejšia na prvom terminátorovi je hlavná myšlienka filmu. Na rozdiel od ostatných sci-fi filmov o cestovaní v čase, nie je cieľom zmeniť budúcnosť, ale naopak zabrániť jej zmene, o ktorú sa nepriateľský stroj v podaní Arnolda Schwarzeneggera snaží. Triky su roztomilé a v žiadnom prípade by sa nedalo povedať, že prevratné, keď zoberieme do úvahy, že rok pred terminátorom bola v kinách uvedená už tretia trikovými efektami nabitá časť hviezdnych vojen. Avšak režisér prispôsobil príbeh efektom a nie efekty príbehu, čiže sú v tomto prípade postačujúce. Každopádne akokoľvek naivne môže vyznievať Terminátor v súčasnosti medzi myriadami novodobých sci-fiček, svojou originalitou a spracovaním sa radí k filmovej klasike v tomto žánri. ()

tomik107

Cameron je prostě průkopník. Ikdyž jsem terminátora viděl poprvé asi před 10 lety,(ale naposled možná tak před 8), tak jsem si to chtěl prostě oživit. Nerad se dívám na starý filmy kde se užívá triků, ač ty filmy považuju za klasiku jako například Star Wars. I v Terminátorovi jsou triky, u kterých by člověk který to vidí poprvé v roce 2015, jenom užasle koukal jak "trapně" to vypadá. Ale je to rok 1984...klobouk dolů před Cameronem, stejně ten film miluju. Stejně mě ten film nepustil od první do poslední minuty. Je to prostě taky klasika. Už stahuju Judgement Day a kupuju lístek na Genisys. ()

Snakefinger

Tohle je kult. I když nepovedené triky ale jako začátek kultu terminátora - komu se to prostě jenom tak podaří - si zaslouží naprosto plnou palbu. Tedy plný počet. Je to fenomén. Všechyn prohrešky, nechtěné trapné scény zapomenuty a jede se dál. ()

Fenk

Adoruju vstup do Technoiru bez placení za zvuku kytar a syntezátorů, že mám chuť jít zapařit do kotle ještě než příjde Sára. Čapek by uploadoval ve stoje. ()

Jekyl

Legenda započala. Dvojka toto dílo ještě překonala, ale to vlastně jen díky vlastní dokonalosti. 5 hvězd zde zcela zasloužených. Arnold má koule a vypadá opravdu zabijácky. Zajímavé je taktéž pozorovat výkon Lindy Hamilton, která oproti druhému dílu je zde ještě zranitelná a naivní dívenka, která se postupem doby osměluje. ()

foils

I přes 80's kulisy a legrační filmové triky už má Terminátor něco z feelingu hollywoodské produkce 90. let, kterou Cameron bezpochyby spoludefinoval. ()

Matlosek

Perfektní snímek se, i na dnešní dobu, skvělými efekty. Až na dost vtipnou masku Arnolda Schwarzeneggera když se ,,ošetřoval" :D ()

NeOn1702

Naprosto neuvěřitelná akční podívaná. Děj je opravdu výborně promyšlený. Napětí je cítit v každé části filmu. Na rozdíl od druhého dílu je tento spíše psychologicky podaný a přece jen je zde trošku méně té brutální akce. Uprostřed filmu je takové hluché místo, ale konec je opět skvělý. Scény, při kterých se rozpadlý terminátor stále snaží zabít Saru jsou neskutečně ikonické. ()

KarlosK

Dnes už kultovní sci-fi snímek s Arnoldem Schwarzeneggerem v hlavní (a jeho asi jediné záporné) roli. Již v osmdesátých letech, kdy se sem vozil ze Západu na videokazetách a pouštěl u šťastlivců majících je na čem přehrát, to byla bomba a zůstala jí dodnes. Bez tohoto filmu si nedokážu žánr sci-fi vůbec představit. Kdo ho neviděl, jako by nežil! ()

jenspifa

2 filmy v historii, 2 vize které nás možná i čekají. Terminator & Matrix. Stroje ovládnou lidstvo, a bude to jen naše vina!! A teď už k filmu : na svou dobu špičkové efekty, vychytaný scénář, moderní kamera. Švára toho moc nenamluví, protože v tu dobu mu ještě ta Ájina tolik nešla, ale i přesto září, a přehrává i ústřední herecké duo, a právoplatně mu tento snímek otevřel cestu do Hollywoodu. Nejlepší z pěti sci-fi, za historii kinematografie. 90% ()

the_weaver

Film bezútešný ako Fïcovláda.↵  Len čo sa totiž film rozbehne na plné obrátky, tak protivník hrdinom nedá ani na chvíľu vydýchnuť. A keď už raz za volebné obdobie predsa nadobudnú pocit, že by sa život mohol na dobré obrátiť, tak sa Terminátor vráti zase. A utne ďalší a ďalší zárodok romantiky medzi hrdinami. A keď nie on, tak aspoň spomienky Kylea na postapokalyptickú vojnu.↵  No režisér sa s hrdinami nemazná ani v iných ohľadoch. Nie sú to žiadni überborci, ktorým sa vydarí všetko, na čo siahnu, ale naopak - ich pokusy o boj s T-800 sú márne, a tak sú radi aspoň za holý život.↵  Ozaj nádejná chvíľa sa vyskytne až na úplnom konci filmu len aby bola zavŕšená poznámkou o blížiacej sa búrke. Skutočne vydarený rozbeh jednej ságy. Zarámovaný v nabušených titulkoch a s parádnou titulnou muzikou v pozadí viacerých častí filmu. No a keď mi do toho rytmu potom znela aj jazda metra po ceste z kina, tak bolo o mojom hodnotení rozhodnuté. ()

Najnou

Na Terminátora jsme vyrazili do kina a i přesto, že moc dobře vím, jak mám tento film rád, jsem byl po skončení představení až překvapen, jak moc je to dobré. A to 32 let po natočení, dáme a pánové! Akční akce, kdy ani superkočka s parádní trvalou není ušetřena, první Álbybek na scéně, triky, které mohou letošní zetkové horory jen závidět, závěrečná pasáž, ze které mám mrazení ještě dnes, a také ta zdaleka nejlepší dospělácká scéna filmové tvorby vůbec. Než uvidím v kině i dvojku, tak to vypadá, že jednička halt bude dočasně jednička. ()

malyLibor

Jeden z nejlepších sci-fi filmů všech dob, především uvědomíme-li si, kdy byl natočen. A přesto, že dříve to pro mne byla spíše příjemná podívaná, dnes, s vývojem technologií a úpadkem lidské civilizace, především tzv. dotykové generace (lidech závislých na mobilech a tabletech) se zdá i jeho myšlenka stále aktuálnější a děsivější. Edit 5.1.2024 Po dlouhých letech jsem si pustil tento skvělý film. A i dnes si myslím, že je to jeden z nejlepších (minimálně sci-fi) filmů všech dob. Jistě, efekty zastaraly, terminátorova kostra v továrně už nepůsobí tak úžasně, jako když jsem ji kdysi v kině viděl poprvé.... ale film jako celek je stále nadčasový. A když se koukám kolem sebe, začínám se bát mraků nad horami. A co teprve, až se podívám na všechny díly, jak mám tento víkend v plánu. ()

Evee04

James Cameron to dokázal,v roku 1984 stvoril kultové dielo,ktoré bolo na tú dobu to najprevratnejšie,na čo človek narazil.Linda Hamilton a Arnold Schwarzenegger,boli najsprávnejšie zvolené herecké postavy,pre tento film.__90% ()

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

13.02.2024

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (viac)

Terminátor se dočká anime

Terminátor se dočká anime

02.03.2021

Netflix, Skydance a tvůrci anime Duch ve stroji: SAC_2045 uzavřeli novou spolupráci, za účelem převést příběh Terminátora do anime podoby. Scénář k seriálu pak chystá Mattson Tomlin, jenž pomáhal… (viac)

Ztratí studia práva na slavné značky?

Ztratí studia práva na slavné značky?

04.10.2019

Jak je vidno z nedávného obnovení smlouvy na Spider-Mana mezi studii Sony a Disney, duševní vlastnictví je v Hollywoodu jedna z nejdůležitějších věcí vůbec. V podstatě stačí vlastnit práva na… (viac)