Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dramatický příběh o válce a statečnosti, odehrávající se na Nových Hebridách.
Kapitán americké armády v Tichomoří je nečekaně převelen k anglické jednotce na malém ostrůvku, aby přispěl k vyřešení válečného úkolu svou vynikající znalostí japonštiny. Po příchodu k pěší jednotce zjistí, že se z dosud poklidnějšího prostředí námořnictva rázem ocitl doslova na minovém poli, kde jde každou chvíli jen o záchranu vlastního života. Proti své vůli se společně se skupinkou několika mužů vydává neproniknutelnou džunglí, aby předali americkému letectvu důležitou zprávu. Při psychicky i fyzicky náročné akci mají také zlikvidovat vysílací stanici, kterou Japonci umístili v druhé části ostrova...
Film natočil vynikající hollywoodský režisér Robert Aldrich, známý westerny Vera Cruz a Apač, gangsterkami Grissomova banda, Líbej mě k smrti, thrillerem Sladká Charlotte, anebo válečným snímky Tucet špinavců, Útok!. V komorně laděném příběhu důmyslně zachytil atmosféru napětí, strachu uprostřed neznámého prostředí, zároveň - jak prozrazuje ironický název snímku - stejně přesvědčivě zpochybnil válečnou slávu i hrdinství. (oficiálny text distribútora)

(viac)

Recenzie (51)

Fiftis 

všetky recenzie používateľa

Tešil som sa veľmi, začína to sľubne ale stráca to paru. Staré vojnové filmy, v ktorých hrá Michael Caine sú po väčšine naozaj kvalitné, no toto je akoby nedotiahnuté a namiesto poriadnej akcie proti Japončíkom sa tu medzi sebou bijú a vraždia Američania s Britmi. Sami neviete komu držať palce, pretože všetci sú arogantní a namyslení. Ani ten Pacific si neviete užiť a popravde ani neviem kde sa film natáčal, možno to bolo len niekde u Yenkeeov. Film som si pozrel kvôli účasti Henryho Fondy, no ten si tu skoro ani neškrtol, vo filme je asi 5 minút. Takže sa na neho netešte tak ako ja. Inak ako som napísal vyššie, film v polovici stráca nádych a po obkľúčení Japoncami je to len akási dovolenka v Pacificu. Vojaci oddychujú a debatia a vraždia sa medzi sebou. Celkom nuda. ()

cross 

všetky recenzie používateľa

V protipólu téměř všem přítomným hodnotitelům musím označit Too Late the Hero za frackovsky napsaný, natočený i zahraný film, který mě po celou dobu nevýslovně iritoval a nudil - takhle prostě pořádný válečný film nevypadá a ani pár slavných tváří pod vojenskými hučkami to nespraví... K tomu ještě v TV příšerný dabing a Hrdina to u mě projel na celé dlouhé bitevní linii... ()

Reklama

Radko 

všetky recenzie používateľa

Spolu komentátori sú sklamaní z nelogickostí v deji a zlého dabingu. Zrejme som jednoduchšie vybavený. Pretože mne nevadilo ani jedno ani druhé. Dabing som si užil. Vojnu považujem za nelogickú vždy. Vrátane jej príčin. Tak akú logiku hľadať v priebehu bojových operácií? Vždy je to vec náhody. Aj prežitie. Naopak, užil som si vskutku skvostné charaktery vojakov. Američan je bufeťák s nechuťou k boju a priamej akcii. Má moje sympatie! Prišiel užiť tichomorského slnka, cigariet a pohody k piesočným plážam. Ešte lepšie! Len vďaka znalosti japončiny. Nebola by k zahodeniu. Namiesto toho je svojim nadriadeným a zároveň kamarátom, vďaka znalosti japončiny, povolaný k náročnej bojovej úlohe. Pôjde pri nej o kejhák. Nadriadený, v podaní Henryho Fondu, sa šmahom ruky mení z podlizovačného kamoša na odpudivo nadradenú a kokotsky prísnu vojenskú gumu. Angličania, ku ktorým je bufeťácky Amík priradený, na tom nie sú s vojenskou cťou a morálkou lepšie. Veliteľom jednotky je nafúkaný obmedzenec. Príliš žerie vojnu. Takýto sú úplne najhorší, viem z vlastnej vojenskej skúsenosti. Vďaka nemu sa v úvode misie takmer tretina jednotky postrieľa navzájom (pri útoku ich veliteľ nevhodne rozostaví oproti sebe). Iný zmrd z jednotky neváha useknúť nepriateľovi ruku, aby získal jeho zlatý prsteň. Neskôr sa v rámci jednotky vraždí. Odopierajú sa príkazy a tak. Z druhej strany spoznáme japonského dôstojníka - sadistu. Vyžíva sa v psychickom i fyzickom mučení protivníkov. Niet si veľmi medzi kým vybrať. Jediným sympaťákom ostáva vojak v podaní Michaela Caina, ktorý nemá zlé nápady ako so všetkým vydrbať a nezničiť si život. No i on sa v závere, žiaľ, zmení na patetického úbožiaka. Hláška filmu: "Pobežíme cik-cak. Ja pobežím cik a Ty cak." ()

blackJag 

všetky recenzie používateľa

Lépe by se mi tato válečná historka polykala jako chod o jednom vrcholu, tedy likvidací japonské vysílačky. Zdlouhavě nastavovaný závěr se snaží o jakousi psychologickou sondu do duší pronásledovaných vojáků, ale působí nevěrohodně, protože odhalovaný cynismus má jen povrchní stopy. Na postavě amerického důstojníka, která má vzhledem k ději zásadní pozici, je to znát nejvíc. Chabý vývoj, který místo postupného a logického přerodu, volí systém přepínače - v jednu chvíli máme před očima zbabělou postavičku, hrající zásadně za svou kapelu a v druhou už je tu nesobecký hrdina nad jehož smrtí lze pronést patetický komentář. A podobným syndromem trpěla většina důležitějších postav. Nechci ale říct, že je tu všechno špatně. Caine má hereckou výdrž i ve chvílích, kdy by to jiní vzdali, Henry Fonda na ploše pár minut rozehraje minikoncert a taky exteriérové scény životně dýchají dobrodružnou atmosférou džungle (měla se jen líp využít), takže tím, že se na film podíváte, neprobudíte v sobě pocit ztráty času. 60% ()

gogo76 

všetky recenzie používateľa

" A budete ma oslovovať dôstojník, počujete ?...Počujem, a budú vás počuť aj japončíci keď neprestanete vrieskať"...Touto vetou si M.Caine určite získa vaše sympatie ako vojak, ktorý je zásadový a vie čo má v ťažkých chvíľach robiť. Na ťažkú misiu sa vydáva skupina vojakov, no nie každému je súdené vrátiť sa. Dobrý vojnový film síce neobsahuje veľké bojové scény , je skôr komornejší , dôraz sa kladie na dialógy, napäté vzťahy medzi vojakmi a veľkú úlohu zohráva džungľa. Kvalitné obsadenie, pár dobrých momentov, zopár zabitých japončíkov a zaujímavá veta v závere, z úst M. Caina : "Ten človek je hrdina, zabil pätnásť japončíkov"..."Pätnásť?"... "alebo tridsať keď chcete"...Slabšie štyri hviezdičky za pomalší rozjazd. 70%. ()

Galéria (13)

Zaujímavosti (4)

  • Mnoho herců v hlavních rolích mělo válečné zkušnosti. Nejsilnější patrně Percy Herbert, který sloužil u Royal Army Ordnance Corps v Pacifiku a strávil 4 roky v japonském zajateckém táboře. Cliff Robertson (Lawson) sloužil za války u obchodního loďstva, Denholm Elliot (Hornsby) jako navigátor bombardéru RAF, Harry Andrews (plukovník Thompson) si odbyl válečnou službu u dělostřelectva. Henry Fonda (kapitán Nolan) sloužil 3 válečné roky u amerického námořnictva. Michael Caine (Tosh) si prožil bojovou zkušenost ve válce Koreji. (Martensson35)
  • S rozpočtem zhruba 6 250 000 amerických dolarů a výdělkem přibližně 1 590 000 dolarů se film stal jedním z největších kasovních propadáků historie studia ABC. (Martensson35)
  • Natáčení probíhalo převážně na Filipínach a to na americké námořní základně Subic Bay. Menší část scén v džungli pak ve studiích v Hollywoodu. (Martensson35)

Reklama

Reklama