Pán veľrýb

• Česko Pán velryb (viac)

Je to priam neuveriteľné a mnohí hovoria o malom filmovom zázraku. Magický filmový príbeh so skromným rozpočtom sa pevne usadil v prvej desiatke doteraz najnavštevovanejších filmov tohto roku a hoci od jeho premiéry už uplynulo niekoľko týždňov, distribútori neustále zvyšujú počet kópií v amerických kinách. Dojímavý príbeh o priateľstve 10-ročného dievčatka a stáda veľrýb mnohí považujú za najväčšie filmové prekvapenie tohto roka. Ale tí, ktorí sledovali vznik tohto filmu, tvrdia, že o jeho úspechu boli presvedčení už od začiatku. Za dobrodružným príbehom, ktorý renomovaný časopis Variety nazval "magickým príbehom, ktorý dojme každého diváka bez rozdielu veku", stojí totiž Tim Sanders, skúsený producent fantasy trilógie Pán prsteňov.

Ústrednou postavou príbehu je Koro a jeho vnučka Pai. Koro mal odjakživa v malej komunite domorodých obyvateľov na Novom Zélande veľkú úctu a vážnosť. Narodil sa totiž s magickou schopnosťou rozumieť veľrybám. Ostrovania ho považujú za svojho najvýznamnejšieho obyvateľa, pretože práve s ním (a jeho schopnosťou) spájajú svoju identitu. Nadišiel však čas, aby Koro odovzdal svoje umenie a schopnosti mladšiemu nástupcovi. Prichádzajú mladí muži z celého ostrova, aby podstúpili skúšky, ktoré majú preveriť ich schopnosť načúvať veľrybám. Z nich má vzísť nový pán veľrýb... (oficiálny text distribútora)

gicous

Vyvalte oči, vyceňte zuby, vyplázněte jazyk a řekněte svým nepřátelům: "Sním Vás". Pokud jste mírumilovnější typ - otevřete srdce a nechte tam vplout Pána velryb. Dojme Vás. Přesvědčí, že předsudky existují i na konci světa. Ohromí Vás hudbou. Jestli jste citliví, tak vás rozpláče. Jestli jste hrubého zrna, dovede vás k zamyšlení. Třeba nad tím, že zvyky a tradice jsou jediným bohatsvím národa - kteréhokoli. Otevřete oči a dívejte, jak dokáže stáří zatvrdit. Jak je zklamání dětského srdce bolestné. A jak dokáže takhle malý film okouzlit. Někdy stačí jen pohled do tváře, trocha hudby, nádherné moře a plné hrsti emocí jsou tady. Přeji hezký a ničim nerušený zážitek. 9/10 ()

Brano

Neviem ani ako mám okomentovať tento film. Príbeh mi už po pár minútach prišiel hlúpy a ani neskorší priebeh ma nebavil. Emotívne mi to tiež zrovná neprišlo. Strata času. ()

Bratr

Tohle byl zatím nejhezčí film zobrazující problémy staré kultury v moderním světě. Moc jsem si to užíval a nezůstal jsem u jednoho shlédnutí. ()

Luccy007

64% No nevím, jestli bych tento film prezentovala jako příběh o přátelství malé holky se stádem velryb??? Podle mě to byl spíš příběh malé holky ve vztahu s diktátorským dědou. Chápu, že v některých kulturách mají muži a ženy své místo, ale takové chování se mi příčí...,pak to takto dopadá... Jinak K. Castle-Hughes hrála velmi dobře na to, že jí bylo 12 let.. ()

solisoli

Dojímavá rozprávka, skoro ako Winnetou. Akurát si réžia pomýlila bojové tance s výukou starého náčelníka s ninja bojovým umením , namiesto tanca s oštepmi okolo ohňa a indiánske skutky pre voľbu nového náčelníka. Darmo aj medzi indiánmi dochádza k reorganizácii tradícii. Keď môžu byť kancelárky a prezidentky, prečo by nemala byť aj náčelníčka kmeňa. Nech sa bledé tváre čudujú. ()

Blazis34

Na Novém Zélandu jsem rok a půl žil a rád jsem si zdejší život, přírodu a tradice připomenul. Příběh byl sice hluboký, ale ztvárnění, dle mého, horší. Spousta scén nenavazovala či byla realisticky nemožná. Na druhou stranu se mi líbily scény s velrybama i ze cvičení kluků. Nejvíce ale chválím výkon malé Keishy Castle-Hughes. Dávám 70%, tři hvězdy. ()

Gormie odpad!

Tato výpravná německá inscenace mě dojala především tím, jak velký prostor nechává divákovi. Jde až tak daleko, že čím méně z ní divák uvidí, tím větší zážitek má. Jinými slovy: nejlepší nevidět. ()

Ruadek

Přesto, že vím, že tento druh filmů bych měl nechat odležet a pak teprve psát, nelze jinak. Obklopeno hudbou Lisy Gerrard ( Dead Can Dance ), natočeno kamerou, co se nebojí velkých záběrů, podpořeno úchvatnou scenerií, hereckými výkony a neméně tak příběhem. Film ze staré školy, natočen pro diváka, co ocení velké vyprávění o zcela obyčejných lidech, pocházejících z ( nejen ) pro evropu odlišné kultury. První velký film režisérky, co mne odbourala svým North Country, abych zapátral a s jistotou si potvrdil, že rozhodně není režisérkou jednoho velkého filmu. Smekám. ***** 31.1.2010 ()

wwii9

Ďakujem za tradície a staré príbehy (žiaľ, pre mnohých len rozprávky) ktoré sú pre nás všetkých nesmierne dôležité (bez rozdielu národností). Sú kultúrnym dedičstvom bez ktorého by sme boli stratení. Tento film to s nehou zobrazuje. Dokonalá súhra obrazu a hudby v podaní excelentnej Lise Gerrard. ()

dank011

Nemám žádný "Top 10", což mi nebrání, abych tam tenhle film zařadil. Tenhle snímek je dokonalý jako celek, obrazem,hudbou, herectvím, námětem, poselstvím a nevidím sebemenší důvod nějak pitvat jednotlivosti. ()

Nerdvana

Film stejně krásný, jako tichomořská perla, otevírající lidské srdce něčemu velmi základnímu a krásnému. Nádech, výdech - opakovat. ()

gezper

Pěkně natočený film o tradicích, vztazích, ale nejen o nich. Je to kapku pomalejší (zlí jazykové by napsali nudné) a ne úplně mainstream téma pro každého, nicméně komu to sedne.. Ovšem velryb tam zas moc nečekejte. [70%] ()

Igy007

Shlédnuto kvůli Curtisovi ... film ve mně nenechal žádný dojem a po krátké době jsem si z něj už vůbec nic nepamatovala ... dokážu řvát i u reklamy, takže nevím, jak mě mohly nedojmout velryby, pro které mám slabost dokonce mnohem větší než pro démonického Curtise ()

cz.arlie

Vidím to podobně jako Gimli: Pán Velryb je z těch filmů, které vám mohou lehce proklouznout mezi prsty - být tenhle film v televizi, s velkou pravděpodobností se na něj nepodívám, prostě proto, že u televize by mě svým pojetím neudržel. Měl jsem ale to štěstí, a viděl jsem ho v rámci filmového klubu v kině a musím říct, že následující dvě hodiny jsem z přetlaku pocitů nemohl ani pořádně mluvit:) Keisha předvedla výkon hodný Oscara (škoda, že zůstalo pouze u nominace), zvláště ke konci na oné "školní besídce" - velice dojímavý a silný okamžik.. Budiž tedy film ode mě po zásluze potrestán pěti hvězdičkami:) ()

pr.del

Po zhlédnutí 15-20 minut sem si říkal že už to radši vypnu.Ne , říkal jsem si,tohle teda dokoukáš.Vždyť tolik kladných hodnocení a taková nuda?Vydržel sem až do konce a musím říci,že to za to opravdu stálo.Nádherná muzika,srdcervoucí příběh a výtečný dětský herecký výkon......WOW. ()

veroniccca

S mojí obrovskou slabostí pro kulturu Nového Zélandu je pro mne tento snímek filmovou perličkou. Nádherný příběh z nejrkásnější země na světě s neokoukanými a charismatickými herci, protkaný neskutečnou hudbou a fantastickou atmosférou!!! ()

Let číslo 103

Let číslo 103

29.03.2007

Jestli teď očekáváte informaci o plánovaném pokračování nebo remaku Letu číslo 93, nejspíš vás zklamu. Tentokrát se filmaři rozhodli zfilmovat jinou leteckou tragédii. Roku 1988 se po výbuchu bomby… (viac)