Americká jadrová ponorka Montana zaznamená v Kajmanskej oblasti neďaleko Kuby silný podmorský pohyb. Po strate energetických zdrojov sa potopí do hĺbky 200 stôp. Vojsko požiada o pomoc posádku podmorskej vrtnej veže Deepcore. Veliteľ veže Bud Brigman (Ed Harris) nie je nadšený, pretože záchranná operácia sa má realizovať pod vedením poručíka Coffeyho (Michael Biehn) a s účasťou Budovej manželky Lindsey (Mary Elizabeth Mastrantoniová). Na hladine je hurikán. Padajúci žeriav lanom stiahne aj vrtnú vežu na okraj podmorskej priepasti. V nej svetielkujú inteligentné mimozemské bytosti žijúce na dne oceána. Môžu sa prejaviť ako dlhý had vody, schopný nabrať podobu jednotlivých členov posádky, s ktorými sa pokúšajú komunikovať. Vojaci proti nim použijú jadrovú zbraň. Výskumníci chcú naopak znefunkčniť naprogramovanú jadrovú nálož, ktorá spadla až na dno podmorskej priepasti do hĺbky 17-tisíc stôp, kde človek nikdy ešte nebol. Bringman už nemá dosť špeciálnej dýchacej kvapaliny, aby sa z dna priepasti vrátil... Mierumilovní mimozemšťania z mamutej kozmickej lode mu zachránia život. (TV JOJ)

Cruz555

Další dílo od Jamese Camerona, které kdybych neviděl, asi nevím, co bych dělal se svým životem. Osobně jsem rád, že to J. Cameron od samotné myšlenky v jeho 17 letech dotáhl až do zpracování samotného díla. Je obecně známo, že na co J. Cameron šáhne, to se ani zlatu nevyrovná a tento film je toho důkazem. Stejně jako u novějšího Avatara se zde nevyhneme jistému filozofickému poselství, které má velkou hloubku, doslova. Natáčet film pod vodou je samo o sobě dosti obtížné, ale zde J. Cameron jen potvrzuje, že nezná zábran a vždy ze všeho vytěží maximum. Ovšem, takto lze ale pouze uvažovat, pokud člověk uvidí prodlouženou verzi, protože až ta dává filmu ten správný rozměr. U té původní (kratší) tolik samotná myšlenka nevyzní, alespoň ne úplně. Aby to také ale nebyla jen chvála, najdeme zde i určité množství "klišé" momentů, které samotný děj lehce narušují, ale v porovnání s kvalitou samotného díla je lze ignorovat. ()

Janomila

Po dlhšom čase som si pozrela znova tento film - dlhšiu verziu. Je to majstrovské dielo Mr. Camerona, so skvelými hercami, scénarom, trikmi a hlbokým posolstvom pre nás všetkých. Úžasný film. ()

jirikzaboj

Technologicky na svou dobu opravdu kouzelné, až revoluční. Mnoho filmařů i sám Cameron se tímhle snímkem v budoucnu inspiroval, třeba konkrétně u T2, co se speciálních efektů týče. Mnohem úchvatnější jsou však praktické efekty a využití skutečné vodní nádrže a skutečných záběrů ve vodě, které železnému Jimmovi učarovaly natolik, že se jim věnuje dodnes a svůj know-how pouze upgradoval a vtiskl tomu ještě profesionálnější um. Tenhle fakt má ale i stinnou stránku a nikdo z tvůrců na film nevzpomíná zdaleka tak pozitivně, protože se občas jednalo o holé životy. Doporučuji tedy každému po zhlédnutí určitě vyhledat zákulisní informace, stojí to za to. Nejraději mám na Propasti její poselství, které nese jistou zodpovědnost za všechny události ve smyslu ochrany životního prostředí, humanitního porozumění, překonání mezikulturních bariér a spojení se v jednu naději, která má šanci nás jako planetu zachránit. Netajím se tím, že bych chtěl vidět víc. I když budoucí filmy (např. Avatar) touhle myšlenkou rozhodně navážou, tak ten podmořský temný svět je mi o něco víc sympatičtější a interesantnější. Well done, maestro! ()

Par.agon

Geniální James Cameron nám ještě dávno před Avatarem ukázal, jak jsou lidi náchylní dělat špatnosti jinak mírumilovných bytostem. Tento úžasný výlet do hlubin oceánu je jednoduše a zároveň skvěle odvyprávěn. Triky s vodou, technologické vychytávky a cesta na mořské dno, kde se skrývá velkolepé tajemství je úžasné dobrodružství. Moje žena je u toho napnutá jak kšandy. ()

GrooteLulu

..zas tak hluboko se mě to nezdálo.. Mastrantonio je asi jediná na kterou si pamatuji a na ten cvik naučit se dýchat ve vodě, jinak to u mě zapadlo a nechtěl bych se na to podívat znovu, ani s donucením ()

unYso

"Nezabíjajte sa, lebo vás zabijeme my" :D. Cameronov odkaz mi v tomto filme príde miestami klišé a miestami smiešny. Niektoré scény zbytočne dlhé, niektoré postavy nekonzistentné a záver veľmi predvídateľný, aspoň pre mňa bol. Natočené je to však veľmi kvalitne na 89-ty rok a aj celková hudobná a vizuálna stránka sa mi viac-než pozdávala. Musím však povedať, že s podobnou tematikou ma viac bavil a udržiaval v napätí film The Sphere (Koule) aj keď je mladší o cirka 10 rokov. Viem, že ten film si ešte raz v budúcnosti pozriem, na rozdiel od Propasti, bohužiaľ. Pre mňa 60% ()

tein

Director's cut opravdu dává tomuto filmu úplně jiný rozměr než tato značně ořezaná verze, které za to nekompromisně ubírám jednu * ()

trilobit4

Při premiéře v kině Praha mě to naprosto okouzlilo. Jenomže jsem to viděl prostě příliš mnohokrát. Vinkly fyzikální nesmysly a celková naivita příběhu. Cameron to celé pak dozazdil svým pokusem o alternativní konec. To mě namíchlo na kvadrát. Já na  žádná naivní rádobyposelství nejsem zvědavej. ()