Americká jadrová ponorka Montana zaznamená v Kajmanskej oblasti neďaleko Kuby silný podmorský pohyb. Po strate energetických zdrojov sa potopí do hĺbky 200 stôp. Vojsko požiada o pomoc posádku podmorskej vrtnej veže Deepcore. Veliteľ veže Bud Brigman (Ed Harris) nie je nadšený, pretože záchranná operácia sa má realizovať pod vedením poručíka Coffeyho (Michael Biehn) a s účasťou Budovej manželky Lindsey (Mary Elizabeth Mastrantoniová). Na hladine je hurikán. Padajúci žeriav lanom stiahne aj vrtnú vežu na okraj podmorskej priepasti. V nej svetielkujú inteligentné mimozemské bytosti žijúce na dne oceána. Môžu sa prejaviť ako dlhý had vody, schopný nabrať podobu jednotlivých členov posádky, s ktorými sa pokúšajú komunikovať. Vojaci proti nim použijú jadrovú zbraň. Výskumníci chcú naopak znefunkčniť naprogramovanú jadrovú nálož, ktorá spadla až na dno podmorskej priepasti do hĺbky 17-tisíc stôp, kde človek nikdy ešte nebol. Bringman už nemá dosť špeciálnej dýchacej kvapaliny, aby sa z dna priepasti vrátil... Mierumilovní mimozemšťania z mamutej kozmickej lode mu zachránia život. (TV JOJ)

Holly_Molly

Pro nás Thalassofobiky totální skvost a ekvivalent toho co je Arachnofobie pro...no..Arachnofobiky...Cumeron by na tyhle filmy měl mít společně s Titanicem už prakticky ochranou známku. A co se Propasti týká, byl by to uno perfekto film (resuscitační scéna v tomhle filmu je snad ta nejintenzivnější, kterou jsem kdy viděl!), kdyby nebylo cca prostředku filmu, kdy tomu debilnímu wannabe Freddiemu Mercurymu z Wishe definitivně hrábne.. to mi fakt nesedlo a úplně to za mě zruinovalo atmosféru, kterou film do tý doby buduje a jediná dobrá věc na tom je, když to vymaštěný koště konečně chcípne, to jsem samým blahem málem vystříknul jak to bylo uspokojující. Musim zmínit ještě jedno.. Prostě a jednoduše neberu, že by někdo zvládnul přežít v takový hloubce a je jedno jestli budu mluvit o části kde plavou půl kiláku pod hladinou bez skafandru a nebo 7 kilásků se skafandrem.. To prostě nemůžeš přežít a tlak vody tě rozdrtí na atomy, tečka hotovo.. Ale budiž, je to sci-fi, tak to tak prostě asi je. // ()

kotrlak

Cameron trochu vykrad....chci říct inspiroval se pár filmama od Spielberg a taky malinko z Clark - 2001: A Space Odyssey. Zkouk jsem 171 min. verzi. Je to takový nevyrovnaný, první půlka lehčí akčňák, trochu zdlouhavej, ale od chvíle kdy Bud objeví lunapark na dně oceánu, přebírá Spielberg velení a stane se z toho profláklá fantasy s hepyjendem... ()

Sopholojong

Najpodcenovanejsi Cameronov film. U mna este cennejsi ako jeho Titanic, alebo Votrelci. Najgenialnejsie "skumstovane" podmorske i vnutro-stanicne klaustrofobicke sceny - uvodna prehliadka zatopenej zakladne, mys dychajuca "water fluid", vytvarovana voda na prieskume po chodbach, suboj s casom (a plucami), ozivovanie Mary, padouch Biehn a jeho "kombat" s miniponorkou, zostup do priepasti a to najbombastickejsie ohudobnene stretnutie svetielkujuceho druhu. Co by som dal za to zhliadnut to v IMAXE. ()

malyLibor

Tento film jsem poprvé viděl někdy krátce po revoluci a už tehdy mne hodně nadchl. Po letech jsem si na něj vzpomněl díky Titaniku a po přečtení golfistovy recenze jsem se rozhodl podívat se na režisérskou verzi. A znovu mne film dostal tak jako před více než třiceti lety. A režisérská verze za to opravdu stojí. Takže, pane Golfisto, opět děkuji za hezký filmový večer. Díky takovýmto filmům není ani ta chřipka tak protivná. ()

play@peace

Propast je jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Na několik okamžiků nikdy nezapomenu. Například setkání s ufony ve vraku ponorky, scény s rudou kapalinou (chtěl bych ten dokument o tom Lipuvenu vidět a zajímalo by mě, jestli ta laboratorní myš a Ed Harrisi ve filmu doopravdy dýchali, ale asi šlo o jenom trik) a návštěva podmořského města cizinců. Hvězdičku srážím jen za otevřený konec s tou líbačkou. Nutno dodat, že rozšířenou verzi jsem neviděl, ale seženu si ji :)))) ()

Honza_22

Další výborná sci-fi od Camerona. Režisérská verze, která je o 30 minut delší, má předělaný konec a obsahuje jednu úžasnou trikovou scénu je za plný počet hvězdiček. ()

CrazyWolf

Tenhle film už jsem viděl několkrát, ale nikdy mě neomrzí. Nádherná sci-fi, dokonalé a originální triky... Co k tomu ještě dodat, prostě geniální. ()

dracik

Tiež je to jeden z najlepších Cameronových filmov a patrí medzi moje obľúbené. škoda že som ešte nevidela režisérsku verziu tá je asi určite lepšia. Jeho režisérske verzie sa mi hrozne páčia hlavne Votrelci a T2. Cameron je jednoducho majster lebo pre svoje filmy nepotrebuje žiadne veľké hviezdy aby mu film zviditeľnili a postačí si s menej známymi tvárami. Výborní Ed Harris aj M. E. Mastrantonio a Michael Biehn. Jednoducho paráda. ()

OldPink

Jako malej jsem to zbožňoval, klasickej Cameron, super triky a dobře vykreslená atmosféra. Mám rád sci-fi a tohle je jedno z těch hodně dobrých. ()

madpepek

Skvělý film.Pamatuji si že jsem kdysi na tom byl v kině a když jsem to dokoukal tak na otočku jsem si hezky zakoupil nový lístek a naklusal zpátky do sálu... ()

2060

Tohle je můj snad nejoblíbenější film vůbec. Napětí, vojáci, mimozenšťani, nukleární hrozba to vše zabalené do skvěle vytvořeného vodního prostředí, které vas pekelně vostře udrží v křesle a donutí vás se na tenhle film kouknout znovu. Vynikající akční / dobrodružný / sci-fi film který mě hodně zaujal. Herci jsou všichni skvělý od vyšinutého Michaela Biehna až po Eda Harrise. A James Cameron moc dobře věděl co dělá když natočil tenhle parádní snímek. ()

Inner

Až nedávno mi bylo omožněno shlédnout tenhle klenot. Cameron opravdu umí. Strašně se mi líbí atomsféra, napětí, hudba. Pro mě asi jeho nejlepší film. A konec prodloužené verzi je ještě o třídu lepší. Bravo! 100% ()

Astu.

Jsem rád, že někdo konečně zaměřil pozornost i na vesmír pod námi, protože ten je stále stejně mizerně prozkoumanej jako ten nad námi. Stejně tak vyobrazení mimozemšťanů, nebo spíš ''jinozemšťanů'' mě celkem zaujalo. Cameron už v jednom ze svých prvních filmů dokázal, že tři hodiny stopáže dokáže ukočírovat. Natáčení určitě muselo být velice komplikovaný a náročný. Mínus vidím v tom, že film mě vtáhnul do sebe až zhruba po půlhodině. Reflektování soupeření USA a SSSR během studený války zaujalo. Nevím...fanoušci (eko) sci-fi a Camerona by si tento neprávem opomíjený film měli určitě pustit, pro zbytek to bude příjemnej biják na zabití času. Pro mě lepší průměr. ()

Srallone

Pokud mě neklame, tak v roce 91 tohle bylo moje první setkání s Jamesem Cameronem. V kině jsem byl tehdy na Propasti asi sedmkrát, což je ještě málo, spolužák byl na Krásné mimozemšťance devětkrát. Byl to super zážitek. Ale asi budu jediný, komu se víc líbí původní kino verze, než ta prodloužená. ()

zdenek1973

Zlaté 80 roky!!!! Další mega film na poli sci-ence fiction!!! Triumfinální dokonalé dílo režiséra Jima Camerona.Vynikající hudba,speciální efekty jsou mimořádné!!!! Vynikající obsazení všech herců.Dodám, a zase se opakuji,že filmy z 80let přinesly to nejlepší co vůbec mohlo být!!!! ()

ko.mar1

Aby vzniklo dobré a napínavé SCI-FI nie je treba žiadne krvilačné monštrum z vesmíru stačí aj vyšinutý vojak aj keď ani tu mimozemšťania nechýbajú.V tomto sa Cameron ukázal ako jednotka v režii SCI-FI udržal ma pri sledovaní filmu v milom napetí aj keď film som videl asi v roku 1991 po prvý raz na VHS pozrel som si ho znovu na DVD super a musím uznať že na tú dobu sa v trikoch prekonal, dávam plný počet bodov. ()