Americká jadrová ponorka Montana zaznamená v Kajmanskej oblasti neďaleko Kuby silný podmorský pohyb. Po strate energetických zdrojov sa potopí do hĺbky 200 stôp. Vojsko požiada o pomoc posádku podmorskej vrtnej veže Deepcore. Veliteľ veže Bud Brigman (Ed Harris) nie je nadšený, pretože záchranná operácia sa má realizovať pod vedením poručíka Coffeyho (Michael Biehn) a s účasťou Budovej manželky Lindsey (Mary Elizabeth Mastrantoniová). Na hladine je hurikán. Padajúci žeriav lanom stiahne aj vrtnú vežu na okraj podmorskej priepasti. V nej svetielkujú inteligentné mimozemské bytosti žijúce na dne oceána. Môžu sa prejaviť ako dlhý had vody, schopný nabrať podobu jednotlivých členov posádky, s ktorými sa pokúšajú komunikovať. Vojaci proti nim použijú jadrovú zbraň. Výskumníci chcú naopak znefunkčniť naprogramovanú jadrovú nálož, ktorá spadla až na dno podmorskej priepasti do hĺbky 17-tisíc stôp, kde človek nikdy ešte nebol. Bringman už nemá dosť špeciálnej dýchacej kvapaliny, aby sa z dna priepasti vrátil... Mierumilovní mimozemšťania z mamutej kozmickej lode mu zachránia život. (TV JOJ)

Hilly

Pěkné, v doprovodu Camerona přelomové (efekty plasticity - později použity v Terminátorovi 2), snad jen zbytečně dlouhé. Režisérovo oblíbené prostředí - v hloubi oceánu. Divák se dozví až na konci filmu, oč vlastně kráčí - zda vojenský útok, neznámý podmořský druh a nebo ta třetí finální varianta, kterou zde kvůli spoileru nezmíním. Absolutně mne rozsekala kardiopulmonální resuscitace manželky v podání Eda Harrise. Po dlouhém, marném a vyčerpávajícím úsilí ve snaze oživit svojí choť, se kterou se rozvádí, začne mlátit do "mrtvoly" se slovy:"Come on, bitch! You can do that!". Mno.....a ona se vzbudí :-D ()

MrKrahujec

Jistě, snaha se hodnotí, když ale tenhle film byl natočený až PO Kubrickově Vesmírné Odyseji a Spielbergových Blízkých setkáních třetího druhu. S přihlédnutím k tomuto faktu to moc nového nepřineslo, hlavně ten rozjezd byl nějak až moc zmatkovitý a hlavně (díky prostředí) vlastně nijak moc zajímavý. ()

Kozlowski8

Americká jaderná ponorka uvízne po srážce s neznámým tělesem v hluboké propasti. Je potřeba deaktivovat jaderné nálože, což je úkolem několika členů SEAL, za asistence potapěčů z blízké vrtné věže. Záchranářům se při práci zjevují záhadná světla... Vizuální stránka snese absolutorium, obzvláště vzhledem k roku výroby filmu, ale jinak jsem viděl mnoho hloupých, kýčovitých a někdy až směšných scén a momentů. Proto pouze 55%. ()

buchannon

Naprosto dokonalý film! Harris je borec, Mary je krásná ženská, která zde ukázala i kozy, což se vždy počítá a Michael Biehn si zde střihl roli záporáka a byl v ní psychopaticky skvělý! Včera jsem viděl special edition a byl jsem naprosto spokojen, až na to, že tam chyběla asi minuta s potápěním myši, zřejmě nějací útlocitní sralbotkové měli potřebu ji vystřihnout! Přesto za mě plná pálka! ()

Felix22

Na cameronovské poměry komorní záležitost, a možná i trochu zapadlá mezi všemi Terminátory, Vetřelci a Avatary. Přesto je to i tak klenot mezi Cameronovými filmy. Tentokrát pod vodou s partou podmořských dělníků (inspirace Vetřelcem je zde patrná). Michael Biehn zahrál toho zeleného mozka opravdu přesdvědčivě. ()

Holly_Molly

Pro nás Thalassofobiky totální skvost a ekvivalent toho co je Arachnofobie pro...no..Arachnofobiky...Cumeron by na tyhle filmy měl mít společně s Titanicem už prakticky ochranou známku. A co se Propasti týká, byl by to uno perfekto film (resuscitační scéna v tomhle filmu je snad ta nejintenzivnější, kterou jsem kdy viděl!), kdyby nebylo cca prostředku filmu, kdy tomu debilnímu wannabe Freddiemu Mercurymu z Wishe definitivně hrábne.. to mi fakt nesedlo a úplně to za mě zruinovalo atmosféru, kterou film do tý doby buduje a jediná dobrá věc na tom je, když to vymaštěný koště konečně chcípne, to jsem samým blahem málem vystříknul jak to bylo uspokojující. Musim zmínit ještě jedno.. Prostě a jednoduše neberu, že by někdo zvládnul přežít v takový hloubce a je jedno jestli budu mluvit o části kde plavou půl kiláku pod hladinou bez skafandru a nebo 7 kilásků se skafandrem.. To prostě nemůžeš přežít a tlak vody tě rozdrtí na atomy, tečka hotovo.. Ale budiž, je to sci-fi, tak to tak prostě asi je. // ()

mich4l.b

Tohle mohlo letět možná koncem 80. let. Z dnešního pohledu neatraktivní jak z pohledu vyústění, tak z pohledu skutečně příšerného castingu. 82% asi jen z důvodu, že většina hodnotitelů si ten film nepustila znovu. Obdobný film Koule mi přijde daleko víc cool. ()

Sunwheel

Cameronov veľkolepý sci-fi ekologický opus. Oproti Avatarovi je to menej farebné, aj keď naivitou sa tu nešetrí. Nevidel som kratšiu verziu a tak si neviem predstaviť čo konkrétne v nej chýbalo. Tu ste si užívali všetko a až na ten prehnane dojemný záver ako dobro zvíťazilo nad zlom (a vy ste zostali morálne vyčistenejší, než by sa patrilo) to bola podarená jazda. ()

jpacuta

Vidět tenhle film jako náctiletý v době, kdy jsem hrál X-COM: Terror from the Deep, ve mně vyvolalo mix lásky a odporu k hlubinám. Tenhle film má tak mistrovsky namíchanou kombinaci sci-fi, tajemna a zajímavých charakterů a jejich interakcí, že i po 3 dekádách zůstává nepřekonán.Scéna, kde se Bud (Ed Harris) poprvé nadechne ve skafandru dýchatelné kapaliny pro sestup do extrémní hloubky, zůstane vždycky pevně zakotvena v mých vzpomínkách. ()

Jirkat

Jednoznačně nejlepší Cameronovo dílo a zároveň jeho nejmíň známé a doceněné.Společně s Kubrickovou 2001:Vesmírná odyssea nejlepší sci-fi všech dob.Cameron,známý milovník vody a technokrat,se na tomhle snímku doslova vyřádil.Vynikající triky,hudba,kamera,střih a herecké obsazení.Special edition dala snímku úplně nový rozměr,škoda že do kin tehdy nešla právě tato verze,možná by se filmu dostalo většího uznání jakeho si podle mě zaslouží. ()

Libb

výborný film, sice nehorázně dlouhý, ale s rozvnoměrně rozprostřenými zvraty (ale ne předvídatelnými), takže nudit se rozhodně nebudete ()

Warapeidza

Je to už v podstatě klasický scifi, i díky tomu že český televize ho v posledních letech opakovali snad desetkrát... V rámci žánru opravdu paráda... ()

Bohulib

Super scifi. Viděl jsem normální verzi i rozšířenou (director's cut). Abych pravdu řekl, to, že je v rozšířené vše vysvětleno, se mi líbilo o malinko míň, než když jsem se mohl některé věci jen domýšlet. Ale na druhou stranu, pohled na zastavenou obří vlnu tsunami byl opravdu impozantní. ()

kennyzero

Na Zemi existuje daleko děsivější místo než kdekoli ve vesmíru. Někde v oceánu...atmosféra jak řemen...super film,jeden z mých nejoblíbenějších. ()

Olafa

Zajímavost: že ponorky ve filmu vypadají realisticky? Přitom se však v době natáčení při reálných hlubinných výzkumech podobné ponorky vůbec nepoužívali! Cameron pracoval na rekvizitách s odborníky na fyziku a sám si bral hodiny fyziky na univerzitě - věděli tedy, že obrovský tlak dokáže vydržet je těleso kulového tvaru. O pár let později, při natáčení Titanicu Cameron vrak lodi zkoumal v opravdu velmi podobné ponorce. Takřka identické se používájí při dnešních podmořských výzkumech. ()

dccz

"Sci-fi pecka", ve svém prostředí jiným filmem nepřekonaná. S apollem13 Harrisův nejlepší herecký výkon. Mastrantoniová super kočka do níž (a hlavně jejích ňader :), jsem se jako puberťák zamiloval. Film úchvatnej dějem, efektem i hereckými výkony. Jasnejch 5* a dle mého názoru má být bezesporu v TOP 100. ()