Toto není příběh o útěku z vězení, ale o přežití v něm. Odehrává se ve vojenské věznici Chang Jail v Singapuru v roce 1945. Daleko ke švýcarským i jiným neutrálním hranicím, daleko od dohledu na plnění smluv o zacházení s vězni. Žádné vysoké zdi, ostnaté dráty, žádní strážci. Jen moře a okolní příroda. Džungle není neutrální území.

Zde vězňové nežili, nýbrž existovali a toto je příběh o jejich existenci. Je to příběh o člověku, který měl „vše“ a ostatní neměli nic… Většina z mnohotisícové skupiny vězňů aliance žila jako uvězněná zvířata. Jediná osoba, která byla schopna přizpůsobit se podmínkám, to byl jejich král, americký desátník jménem King. Vážil o 20 kg více než většina nesvobodných, chodil poměrně elegantně oděný, vždy měl u sebe cigarety… Oproti němu mladý anglický důstojník Marlow, hrdý a charakterní, který jako jediný dokáže plynně konverzovat s Malajci. Proto se stali „obchodními“ partnery.

Když je Marlow zraněn a hrozí mu amputace ruky kvůli sněti, nemá King žádný zvláštní důvod, zaplatit za něho drahé léky, které by ho zachránily. Leda že by přestali být jen obchodními partnery a stali se z nich přátelé. Jak nezvyklé v prostředí, kde spolu soupeřili o přežití i příslušníci jednotlivých národností. Válka však končí a jak bývá zvykem, největší nepřátelé se skrývají ve vlastních řadách… (oficiálny text distribútora)

jack_scott

Výborný snímek, jen takový...až moc rozvláčný. Neříkám, že to chtělo víc akce, jen to mohlo mít větší šmrnc. Film mohl být jen o ttrošku nápaditějš, a dal bych 5*. Ale i tak jde o výbornou filmovou záležitost. 85% ()

B3n

Ak chce niekto prežiť ten príbeh, nech sa radšej filmu vyhne. Kniha je úplne niekde inde. Tá je jednou z najlepších kníh, ktoré som doteraz čítal. Film nie je ani zďaleka najlepším filmom, ktoré som kedy videl. Slabota. ()

jopal

Do knihy to ma rozhodne daleko. Kto necital knihu, tazko pochopi hlavnu myslienku a kto cital knihu, moze byt filmom sklamany tak ako ja. Nuda pozerana na dvakrat... ()

vlasto24

Ako aj iné zfilmované knižné predlohy, aj táto má z polovice vyhrané vďaka silnému príbehu. Kým však iné týmto aj končia, kráľ krýs je po filmárskej stránke hotový majstrštyk. Neviem si predstaviť, ako by vyzeral takýto príbeh dnes s celými tými roztrasenými kamerami a farebnými filtrami. Aj keď to bude klišé, dokazuje to, že menej je naozaj niekedy dokonale viac. ()

Saxos

Knížka má jak se tak říká koule. Film Vás vůbec nevtáhne do prostředí. S žádnou hereckou rolí se neztotožníte. Desátník King, poručík Marlow, vojenský policajt Grey, plukovníci, ani nikdo jiný ve své roli nevynikne. Sice to kvalitě neubírá, ale na plný počet to není. ()

Rodney McKay

po shlednutí filmu král krysa jsem byl trošku frustrován, a dá se říct, že splnil mé očekávání jen z půlky. Začnu tím kladným a to hlavně výkony herců, zejména pak Tom Courtenaye jako poručíka Graye, kde hraje přesně takového prevíta jako v knize, ale rozhodně už nemůžu pochválit celkové vyznění filmu. Film bez znalosti knihy by v tomhle případě spíše zní jakou mozaika, kde si člověk musí hodně věcí domýšlet a kolikrát zde chybí poměrně důležité souvislosti. Bohůžel je zde moc skoku na to, aby to dávalo nějaký souvislý příběh. Dle mého film je tak úspěšný hlavně proto, že spíše čerpá ze svého silného knižního základu než filmového scénáře a z hlediska vyského potencialu, který měl, by mohl být určitě lepší. ()

Peabody

Film je to velmi dobrý, zejména pokud ho zvládnete anglicky, protože rozdíly jazyka, kterým mluví Marlowe jako Brit z vyšších kruhů, Grey (výborný Tom Courtenay) jako člověk z rodiny s nízkým statutem a americké angličtiny, je, stejně jako v knize, součástí děje. Každému doporučuji přečíst. Jediné, co mne děsí, je oficiální text distributora, opravdu hrozný, když pominu, že Marlow má na konci e (2x, ne náhoda), je děsivým přepis "vezení Chang Jail" Za prvé je to Čangi, opět chybí samohláska na konci a za druhé Jail je vězení, je to asi jako kdyby někdo napsal, že seděl ve věznici Pankrácká věznice. No pak je úplný nesmysl, že Král nemá proč zachránit Marlowovu ruku kromě toho, že jsou přátelé, Marlowe zakopal za dráty peníze, které Král potřebuje. Navíc "vězňové aliance" ?? WTF, normálně se používá Spojenci. Taky tu není moře, v knize ano, ale ve filmu ne, celá linie vesnice je vynechaná. ()

Naranyan

Poměrně nesnadno se mi hodnotí Král Krysa ve filmovém podání. V tomto případě jsem prvně četl knížku, až poté viděl film. Své názory ohledně zásadně odlišného vnímání a chápání filmu v případě znalosti předlohy pouštím do světa pravidelně a nic se nemění, naopak, spíš ještě utvrzuje. Zajímalo by mě (a asi si proletím zdejší komentáře) jak se na film dívají ti, kdož knihu nečetli. O co mi jde... Příkladem uvedu Pána prstenů. Jako malý jsem četl Hobita, poté viděl Jacksonovu ságu a až pak se dal do čtení Tolkienova veledíla. Samozřejmě, spousta věcí ve filmovém eposu chyběla, nicméně! bych řekl, že základní principy a motivy jednání, chování postav mi přišly vcelku dobře vystižené a i celkové pojetí perfektně zvládnuté. Nedokážu posoudit, jak náročná je kniha Král Krysa jako předloha pro filmové zpracování a přesto si nemohu odpustit kritiku. Mé podprůměrné hodnocení je relativně zavádějící (bohužel) kompromis mezi nutkáním kliknout na odpad (v případě srovnání s knihou) a naopak vysokým hodnocením za jinak dost možná vynikajicí film (který jsem v určitých aspektech ochotný vidět). Nevěřím, že někdo, kdo nečetl knihu dokáže z filmu vycítit každodenní tíživost bytí v Čangi a už vůbec nedokáže pochopit ty nejzákladnější věci, které se mi při čtení knihy honily hlavnou - motivy jednání postav, důkladné zachycení jejich charakteru a samozřejmě úžasná, dechberoucí finální pointa knihy, která je ve filmu absolutně na hlavu postavená. Film Král Krysa může být zajímavým shrnutím a připomenutím Clavellovy knihy, nicméně pluje na povrchu v pro mě naprosto nejzásadnějších záležitostech. Takže.. Zatímco Jackson vystihl knižní předlohu dle mého názoru vcelku dobře, Bryan Forbes vůbec ne. V žádném případě na něj ale nehodlám plivat. Uvědomuju si, že poctivé podání knihy rozhodně není vůbec snadné a nejspíše by bylo potřeba i seriálové stopáže. ()

gizi

Film si na nic nehraje, prostě plyne a plyne velmi dobře. Po celou délku není čas na nudu, hudba oživí děj snad jen dvakrát. Z ČB snímku je přímo cítit to vlhké dusné vedro. 80%, 24.4.2014. ()

A.D.1959

Film má silné miesta, ale následne sa často topí v neprirodzených pózach a dialógoch hlavných hrdinov a tým zadrháva dej a film stráca tempo. ()

MrOgilwy

Film podle mé oblíbené knihy. Nepotřebuji, aby mě někdo říkal, co jsem měl pochopit po dočtení nějaké knihy...stejně tak filmu. Mám mozek a fantazii. Právě tak si nemyslím, že by měl někdo srovnávat film a knihu a čekat, že ze shlédnutí filmu musí mít stejný dojem jako z knihy. Po shlédnutí tohoto filmu se mi rozšířil zážitek z knihy a rozhodně jsem to přivítal a nemám z toho špatný pocit. To je reakce na některé komentáře, ač to běžně nedělám. ()

Zemřel herec George Segal

Zemřel herec George Segal

24.03.2021

Ve věku 87 let zemřel v kalifornské Santa Rose americký herec George Segal. Zprávu médiím oznámila jeho manželka Sonia s informací, že příčinou úmrtí byly komplikace po operaci srdce. Držitel dvou… (viac)