Príbeh filmu je zasadený do roku 2041, keď ľudstvo používa veľmi vyspelé technológie a ústava všetkým občanom garantuje právo na „jeden celý život“. Po neprirodzenej smrti, ako je napríklad autonehoda alebo teroristický útok, tak môže byť človek obnovený zo svojej digitálnej zálohy. Stačí si každé dva dni pravidelne vytvárať digitálnu zálohu svojej osobnosti – „bod obnovy“. Ale zaslúži si vôbec ľudstvo právo na druhú šancu? (Continental film)

Slepejsek

Ústřední nápad s obnovou považuji za velmi dobrý. Spolu se záběry z traileru a dalšími avízy to slibovalo zajímavou podívanou. Bohužel film samotný zůstává očekávání hodně dlužen. Osciluje kolem něčeho důvěrně známého (snad Minority Report), ale v takovém odstupu, že ten středobod ani nepoznáte. Detektivní zápletka v podstatě není a to, co je za ni vydáváno, je plné klišé, bez nápadu, bez překvapení (zvraty ? - vlastně ani nezaregistrujete...) Čím déle o filmu přemýšlím, tím větší je můj pocit NEDODĚLANOSTI. Neustále se totiž rozšiřuje počet věcí, které mi přijdou vymyšlené jen k prvnímu rohu (na konec záběru). Za ním se ovšem naprosto ztrácí a tápou ve tmě (v lepším případě). Je to o to překvapivější, že na předpremiérové debatě se pan režisér nechal slyšet, že film se připravoval dvakrát tak dlouho, než tomu normálně bývá. Škoda, že si za tu dobu autoři nenašli čas, aby trochu popilovali scénář a svět, ve kterém se odehrává... Mimochodem: kdesi v baru se tam mihne "ruská ruleta". Hrajeme si na to, že oživí každého, kdo zemře nepřirozenou smrtí - je tohle ten případ, když de facto zemřu dobrovolně a chtěně? Prostě ráno skočím z mrakodrapu, abych si v poledne "obnovený" došel na oběd a odpoledne skočil pod auto zkoušeje, jak řidič zareaguje? Na druhou stranu, pokud na tuhle hru přistoupím, a lidi ztratí strach ze smrti, jaký smysl potom dává hrát "ruskou ruletu"? ()

jerry737

60 let vyšel čistě česky sci-fi film, o to víc jsem byl skeptický ale taky potěšený, že se do toho někdo pustil. A musím říct, že všichni čeští fanoušci sci-fi by měli vyrazit do kina, aby takových počinů vzniklo víc. Za ty peníze vznikl vizuálně úžasný film, který obstojí v hollywoodské konkurenci. Nevíte co o tomto pochmurnem víkendu? Vyrazte do kina. ()

slovacke

Obdivuji všechny tvůrce, kteří mají přesnou představu o výsledku svého díla a dokáží tuto představu předat i všem ostatním v týmu. A přesně tento pocit mě opanoval od prvních minut tohoto filmu. Pevně držené opratě filmového řemesla, důsledná práce s hereckým výrazem, vizuálem, stylem, tempem vyprávění,... Velmi aktuální témata, nevnucování názoru, nerozbíjení příběhu dalšími odbočkami, se kterými se divák často v tomto žánru setkává, aniž by měl šanci je emočně či aspoň pragmaticky uchopit a cítit tak alespoň nějakou spojitost s naší realitou. V Bodu obnovy nebyla jediná situace a snad ani jediná věta, u které bych přesně nevěděl, čeho se týká. A také díky za Kaplického Chobotnici. :-) ()

Metuje

Na první pohled to vypadá obstojně. Titulková skladba příjemně překvapila. To je z pozitiv asi všechno. Ne teď vážně. Tvůrcům se podařilo ve mě vzbudit touhu film vidět na velkém plátně a vytvořit poměrně vysoká očekávání. Herecké obsazení sice neokoukané, ale výkonově nedostatečné. Příběhově je to neuvěřitelně klišoidní až stupidní a plné plot-holes, takže jsem se druhou hodinu už dost výrazně ošíval a přemýšlel, kdy budu moct jít z kina domů. Všude kolem sebe slýchám, že na český film je to dobrý. Jasně, je to lepší než každoroční výplach mozku s Langošem, ale domnívám se, že ambice tohoto byly daleko vyšší. Skorovšudypřítomnou angličtinu si dokážu obhájit jako vliv jejího postupného vplývání do evropských jazyků, ale proč tedy není využita i v dialozích? Mohl bych vypisovat spoustu jednotlivých detailů, které se nepovedly, ale to je zbytečné. Dokázal bych si to představit jako studentský film nebo s poloviční stopáží a lepším příběhem jako epizodu Black Mirror, ale takhle je to škoda promarněného potenciálu. ()

13Maty13

"Už jste se dnes zálohovali?"     /// No musím říct, že takhle propracovaný a dobrý český film jsem za poslední dobu neviděl (krom pár výjimek). Nápaditá, pěkně natočená sci-fi kriminálka. Andrea Mohylová je talent a ostatní herci byli taky výborní. Kéžby si ostatní čeští tvůrci vzali příklad a netočili nevtipný komedie, ale takovýhle filmy.   / Hodnocení: 8,5/10. ()

Jenda1cz

Jo, kdyby to nebylo český, tak bych tomu dal možná o hvězdu míň. Ale ta česká atmosféra z toho dýchá (narozdíl od Žižky) a to se mi moc líbí. Myslím, že i v zahraničí by to mohlo obstát, navíc těchto filmů není zas tak hodně. A jaké mám tedy výtky? Jednou je tempo, které nekontrolovaně kolísá a druhou je absence nějakého pocitu zadostiučinění. Proč tomu tak je, to nevím. EDIT: V prosinci zatím jen 3700 hodnocení? Film by si zasloužil rozhodně větší pozornost. Jako na to, jak jsem všude viděl reklamy, mám pocit, že se po filmu hned slehla zem. Bude to asi i tím, že film má blíže k hardcore sci-fi. ()

SirAduard

Krásné české sci-fi s perfektním vizuálem a soundtrackem, který by mohl závidět kdejaký sci-fi ze streamovacích platforem. Koncept bodu obnovy je velice zajímavý, dobře ve filmu vykonstruovaný a pro mě v rámci žánru neokoukaný. Teď však přichází pár negativ. Herecké výkony jsou sice skvělé, ale postavy jsou ve většině případů dost chladné a bez nějakých emocionálních oblouků (s výjimkou Davida). Scénář je zase velice předvídatelný a zdejší zvraty jsou pro fandy sci-fi dost okoukané. Navíc mě trochu zklamalo, že více nevytěžili koncept "dárečků", tak aby ukázali tuto věc jako velkou hrozbu do budoucna. Stále se však jedná o velice povedený kousek z naší malé země a i když to má chyby, tak si strašně přeji, aby bylo více takových českých projektů než zaměnitelných komedií, které se u nás většinou točí. ()

Tom10000

(Zhlédnuto v Biografu dne 23.09.2023). Než jsem se na tento nikoli ryze český film vydal s nadějí, že se konečně jedná o skutečné sci - fi konkurující masovým dávkám efektů a nápaditosti ze Západu, po jeho zkouknutí se ona víra napůl vytratila. Abych shrnul svoji myšlenku: Agentka Em (jejíž přezdívka se dosti schoduje s ideou jmen z Mužů v Černém) pátrá coby agentka - policistka po těch, kteří by si přáli narušit ultra moderní systém Obnovy. Ten umožňuje, jako v utopii, prostým i bohatým lidem znovu se oživit, pakliže zemřou nešťastnou smrtí. Ale pozor! Mají jen 48 hodin, aby se zachránili, jinak jim ěpičková technologie vypoví službu. A navíc je nutno, aby si pravidělně tvořili zálohu. Jednoduše, aby ukládali do zázračně veliké paměti v malém čipu (tam pravděpodobně ani za necelých dvacet let, kde se děj oderává, uložiště nikdy nedostane. Ale dobrá, jsme ve sci - fi světě, kde nic není nemožné) všecny sé vzpomínky. Jinak jim společnost garantuje mnoho potíží, do nichž se nikdo netouží dostat. Jenomže Českem se toulá podivný muž, schopný oblbnout řád věcí a zavraždit své oběti i bez zálohy. Spoutá je, a počká, dokud dva dny prostě neutečou. Navíc, děje se toho i víc. Údajně mrtvý lékař společnosti náhle ožívá, ale bez půl roku vzpomínek. Em s ním musí začít spolupracovat, jelikož se na výsluní objevuje jistý Slovák, obviněný nejen z vraždy onoho probuzeného muže a jeho ženy, ale i z vymazávání záloh většiny lidí přihlášených do programu Obnovy. (...). A tak dále a tak dále. Jistě, příběh má něco do sebe, najdeme zde romantiku, napětí, a i zvrat v jedné z posledních scén, kde méně chytrému (jako třeba i mne) nedojde důvod, proč se (SPOILER!) dokázala Em znovu probrat, i když jí vypršela záloha (KONEC SPOILERU!). Triky dostačující, ač se na digitální noviny a jejich primitivní zpracování nedalo koukat (to Harry Potter vyřešil o dvacet let dříve o dost lépe). ČT 24 na palubě přestavěné škody také trochu bolelo, podobně jako (jen trochu) pěnící voda v nádrži Obnovy. Naštěstí jsme se alespoň, pokud se nemýlím, zcela vyhnuli homosexualitě. Ani černoši zde nehráli svoji dnes dost důležitou roli. Spolupráce s Polskem a Srbskem nijak nezasáhla do i tak uměle vytvořené krásy Prahy roku 2041, v níž se pozapomnělo na pojem Kulturní památka, ale kde dominovala zpátečnickost panelových a brutalistních staveb komunismu (...). A závěrem? Ač nechápu myšlenku klavíru a zahrané symfonie, (snad jen náznak vlastenectví, pokud se tedy jedná o českou skladbu, což nevím) musím pochválit zápornou rli šéfa společnosti a Matěje Hádka za úžasně zahranou roli. Andrea Mohylová mi připadala trochu strojená, stejně i další role, například Slováka, jehož roli si zahrál Milan Ondrík, a jehož jméno mi nedokázalo utkvět v paměti, tak moc mi byl nesympatický (ach ano, až jsem si ho musel najít, je to Viktor). Pochvalu dostává i skoro Cameo Petry (opět po nalezení) v roli sekretářky Rohana v podání Agáty Kryštůfkové. Jinak zhola nikdo (...). 55 procent. S odstupem film hodnotím negativněji, jinak bych  mu dal i čtyři hvězdy. Spíše doporučuji na oddech, když už Vás omrzí zahraniční tvorba, zvláště z USA. () (menej) (viac)

Mufinek_16

Těžké hodnotit. Pokud to vezmu zcela objektivně, Bod obnovy není nijak zvlášť zajímavým filmem, co se týče děje, protože se jedná o zbytečný a nudný příběh, který na konci místo gradace naopak slábne a ve výsledku nesdělí vůbec nic. Po vizuální stránce ale nemám žádné výtky a musím říct, že na české sci-fi mě to moc příjemně překvapilo. Škoda příběhu, protože potenciál to mělo obrovský. I tak jsem ale moc ráda, že jsem to v kině zhlédla, konečně zase nějaký český film, který přináší něco nového a ne romantickou komedii. ()

Mrsina

Já jakožto velký vlastenec a příznivce všeho dobrého, co naše republika dokáže vyprodukovat, jsem si tenhle počin nemohl nechat ujít, a jsem pyšný, že můžu být spokojený. Vizuál a efekty skvostné, hudba úžasná, za mě tedy nejsilnější prvek filmu, obstojný příběh, solidně napsané postavy a hutná atmosféra. Jediné, co bych tomu vytknul, byl samotný konec, ale to je jen pouze malá vada na kráse. Děkuji tvůrcům a těším se vstříc, snad, zářné, české filmové, budoucnosti. ()

Vasourek

Poctivy 4 hvezdy a pata za to, ze neco takovyho dal nekdo v ČR dohromady. Paradni atmosfera, lehce nadprumerna zapletka, paradni spracovani. ()

JArty

Kdybych to měl hodnotit objektivně, tak film dostane 3-3,5 hvězdičky, což lehce nadprůměrná kriminálka a to je fajn. Jenže musím zohlednit, že se jedná o českou sci-fi kriminálku a to se prostě musí ocenit. Vizuál je opravdu na skvělé úrovni za kterou by se nemusel stydět ani zahraniční film s 10x tak velkým rozpočtem. Práce s kamerou je opravdu skvělá a v české rybníčku úplně něco jiného než na co jsme zvyklý. Audio je dobré, ale za mě klidně mohlo být víc výrazné. Tedy vyloženě nenadchne ani neurazí. Jediné co bych trochu vytknul, tak zápletka mohla jít trochu víc do hloubky a víc představit svět. Herecké obsazení jsem si taky užil, zvlášť hlavní hrdinku, která je ještě neokoukaná a baví. Celkově to beru jako velmi nadprůměrné dílo a klobouk dolů před režisérem, který s rozpočtem cca 50 mil dokázal udělat něco takové. Vůbec si nedovedu představit kolik to muselo dát práce sehnat sponzory a peníze na něco, když v ČR přijdete za někým a řeknete, že potřebujete peníze na sci-fi film. Opravdu svěží a odvážný závan něčeho nového do české kinematografie a doufám, že takových projektů bude víc. Film jsem si v kině užil a za mě 4*. ()

FISHa

Je fuk, že to má slabší scénář, kašlat na to, že některé zákonitosti v rámci fikčního světa nemusejí dávat, při zamyšlení, tak úplně smysl, hodit bobana na občas lehce krkolomné dialogy....ten film je v našem rybníčku úkaz a jestli chceme aby se konečně začaly točit žánrově odvážnější věci, které se nemusí za svou existenci stydět, tak mazejte do kina!!! Film není dokonalý ale jako celek funguje hodně dobře, skvěle vypadá a posouvá Český film zase o kousek dál..... příště to může být zase o něco lepší!!! Spokojenost ()

FiVe

Český Blade Runner se povedl. A je opravdu příjemné sledovat sci-fi světového formátu v originále bez titulků 🫡 Pravdou je, že film je spíš na čtyři hvězdy (slabší scénař). Nicméně za vizuál a za to že jsem vlastenec musím za takové film dát za pět. Jen tak dál a díky. ()

Xspy

Tak jsem přišel z kina a hned teď bych radši ještě shlédnul "Stvořitele" abych si napravil chuť po tom všem co české sci-fi chybí . Do kina jsem šel na nové vizuální dílo ,které mělo být dle všeho povedené ....Kamera efekty šetří. Brutalistní Kotva a střecha a interiéry žižkovského mordoru jsou mi důvěrně známé. Dónský , Jónský a vzkaz korýnským : Tak takhle s architekturou ve sci-fi příště opravdu ne přátelé. Jednou dvakrát bych to zakončení osmdesátkových prosklených budov do girland ještě snesl , ale tady je poznávacím znakem budoucnosti hlavně linie horních pater do všelijak zkroucené lilie :D No nakonec proč ne , beton je fakt nadčasový když už nic světoborného efekty nepřinesly  . Ty anglické neony a nápisy ok musí se to prodat i na západ a taky angličtina je už dnes to pravé esperanto ;) .Vozový park z devadesátek ....Ok ty plné disky na francouzském citronu už prostě je úchylka... Nakonec ta detektivní zápletka není tak ohraná jak sliboval František v recenzi .Co je větší problém je celá instituce kolem Bodu obnovy ,která se má privatizovat :D .Těžká konspirace všude kolem a nakonec hlavní padouch se dočká i odsouzení:DDD Rofl... Ano ten svět v základu nefunguje a nefungují ani základní pravidla samotného bodu obnovy . Člověk by řekl ,že všechno může spravit vhodně načasovaná konverzačka ale tady ...Jak Ano pane ! :DDD ...Ehmm rozhodně největsí emoce ve filmu ukáže Matěj Hádek ,když použije slovo "Kurva" tam , kde bych je prostě očekával ... Jinak je celý herecký ansámbl snad plánovitě plochý ,emoce mají vyjadřovat tragické události na které se hraje a pravda nic bližšího co by nás s hrdiny sblížilo ve filmu prostě není . Plošší postavy jsem opravdu ve filmu neviděl a vztah s divákem jim chybí dalších deset dílů televizního seriálu na který by svou úrovní scénář pasoval dokonale . Nakonec asi to nejlepší na co se bude u tohoto filmu vzpomínat bude podzemní bar s pěkným betonovým pultem a němou obsluhou s digitronkovýma zubama .Tak přece trocha invence na úrovni ;) A málem bych zapoměl ...hudba ,no počkejte si do titulků :D ()

alisek87

Vizuálně je film skvělý, ale tím to tak končí, ten prvoplánový scénář, který nemá žádný překvapivý plot twist, ale proste postupně odhaluje zápletku, kterou vidíte už kilometr daleko. Kdyby se zapracovalo trochu více na scénáři, tak by to mohl být opravdu dobrý film, velká škoda. ()

31. Český lev - výsledky

31. Český lev - výsledky