Cunk on Earth

Veľká Británia, 2022, 2 h 24 min (Minutáž: 28–29 min)

Vtipný fiktivní dokument o historii naší civilizace, ve kterém vám Philomena Cunk ukáže, jestli lidstvo za dlouhá staletí udělalo nějaký pokrok. (Netflix)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (6)

Cunk on Earth (2022)

Po zhlédnutí této minisérie se mě zmocnil pocit, že když nechybí chuť, umí Britové ještě stále přijít i s kvalitním humorem. V tomto konkrétním případě sice nejde o něco tak dokonalého jako Monty Pythonův létající cirkus (ano, jsem skalní fanoušek, nikomu nenutím), ale i tak jsem se po celou dobu velmi slušně bavil, a jak jsem už psal v komentářích / recenzích k jednotlivým epizodám, oba závěrečné díly mě místy dokázaly dostat i mimo mou komfortní zónu (to není kritika, to je pochvala). Philomena Cunk je opravdu svéráznou figurkou a Diane Morgan byla pro její ztvárnění dokonalou volbou. / Poučení: Opravdu si nedokážu představit, že by mě bavila případná dabovaná verze. ()

Na počátku bylo... co? (2022) (E01)

Philomena Cunk v podání Diane Morgan je pro mě skvělou postavou, protože dokonale vystihuje úroveň vzdělání velké části dnešních youtuberů a jiných influencerů. No dobře, já vím, že je Philomena přece jen chytřejší, protože ví, že je Řecko v Evropě a že se mezi ním a Egyptem vlní moře. Ke sledování této minisérie je nutná alespoň průměrná inteligence, aby divák dokázal rozlišit fakta a humory. Pokud tuto podmínku splňujete, mohli byste se slušně pobavit nad 2D komiksem "Lidé proti kravám", ale já jsem se kromě zábavy i něco nového dozvěděl. Už tedy vím, že pokud ke mně přijde provést nějakou opravu například instalatér, který se bude vyznačovat srostlým obočím, nepodlehnu panice, protože nemusí být vůbec hloupý a může mít opravdu šikovné horní nohy. Teď už také vím, že se staří Egypťané chovali k lidem bez domova přímo otřesně, že si nemám stavět dům pod naštvaným kopcem a konečně jsem dokonale pochopil princip, na němž funguje kolo. / Poučení: Chceš mít vždy pravdu? Buď vždy sebejistý a přesvědčivý. ()

Je to k nevíře (2022) (E02)

Philomena Cunk se tentokrát zaměřila na náboženství a já jsem si uvědomil, že mi oficiální výklad přijde ještě o něco pitomější než její poněkud zvláštní vědomosti. S Philomenou se alespoň můžu zasmát. Nechci ale, aby to vypadalo, že se u série jen pochechtávám; faktem je, že se díky ní dozvídám i mnoho nového. Tentokrát jsem zjistil, že se Ježíš, který je historickou postavou stejně jako Garfield, narodil jako Žid, ale záhy konvertoval k tesařství a ano, ani já nechápu, jak se mohlo křesťanství tak rozšířit, když měl jen dvanáct followerů. / Poučení: Pokud se mezi sebou vzájemně mydlí příznivci různých náboženství, já se bavím. ()

Revoluční renesance (2022) (E03)

Skleróza je svině. Tato věta nemá žádný vztah k právě viděnému, jen vysvětluje, proč jsem se vrátil k rozdívanému seriálu až po třech měsících. No, ukázalo se, že jsem za tu dobu nezapomněl na nezaměnitelný způsob, jakým Philomena Cunk přemítá nad dějinami lidstva, a znovu jsem se velmi dobře bavil. Je tedy pravdou, že jsem od renesance nečekal tak mocný záběr, ale nestěžuji si:-) I třetí epizodu považuji v mnohém za přínosnou; dozvěděl jsem se například, že se Galileo Galilei nestal nesmrtelným jen proto, že nebyl dostatečně chytrý. Tentokrát mě ale spíše zarazilo, že Netflix dovolil tvůrcům zakomponovat do děje debatu o Botticelliho Zrození Venuše, protože mi bylo jasné, že ve Státech bude epizoda pro svůj pornografický obsah cenzurována, následné zastavení u sochy Davida však zřejmě rozhodlo o naprostém zákazu vysílání tohoto odporného, nečistého a Bohu odporujícího morálního bahna na celém území Spojených států včetně jejich zámořských území a základen. / Poučení: Pokud nepatří mezi tvé koníčky dřina, umírání na mor a utrpení na mučidlech, nebude minulost nic pro tebe. ()

Vzestup strojů (2022) (E04)

Čtvrtá epizoda si u mě řekla o pátou pěticípou a nebylo to tím, že by tvůrci seriálu přišli s lepším humorem nebo s jeho větší koncentrací. Důvod byl přesně opačný. Několikrát v průběhu tohoto dílu mě humor na moment úplně přešel a docela mě zamrazilo. A finále epizody už nedokázala rozjasnit ani populární švédská kapela. Jo, jo, tohle za mě mělo přidanou hodnotu, takže jsem musel taky něco přidat. Ale humoru bylo dost a dost:-) Zjistil jsem, že jsem už od narození odpornou fetkou závislou na vysoce návykovém vzduchu, dozvěděl jsem se, že víra hory přenáší a udržuje letadla ve vzduchu, a pochopil jsem obrovský úspěch britských konstruktérů v případě jejich ponorky na jedno použití Titan 1 C. / Poučení: I ženy jsou lidmi. ()

Války světů? (2022) (E05)

Já si nemůžu pomoct, ale čtvrtá i pátá epizoda této minisérie pro mě měly jakousi přidanou hodnotu, protože jsem šel do této záležitosti kvůli humorům, ale tady na mě tvůrci vyrukovali i s nepříjemně mrazivými fakty, která sice znám, ale tady mě řádně propleskla, jelikož jsem s nimi nepočítal. Závěrečný díl nepostrádal očekávané humory, pro mě ale vyzněl spíše jako kritika současné společnosti. Ta by si ostatně zasloužila kritiku podstatně ostřejší, o tu by se ale musel postarat jinak zaměřený projekt. Já jsem byl tedy opět velmi spokojen. / Poučení: Myslím, že má člověk hledat humor úplně ve všem; nejsem ani proti vtipům vycházejícím z těch největších lidských tragédií, protože když si z něčeho uděláš srandu, lépe se s tím srovnáš. Problém bych měl jedině s tím, kdo mi ten vtip interpretuje. Od vymaštěnce s vytetovanou svastikou určitě nebudu poslouchat fór o holokaustu. Od někoho takového bych ostatně nerad slyšel i: "Dobrý den." ()