Mel Gibson - blázon i džentlmen

(TV film)
  • Česko Šílený Mel a pan Gibson (viac)
Francúzsko / Belgicko, 2022, 53 min

Réžia:

Bruno Sevaistre

Scenár:

Bruno Sevaistre

Mel Gibson (a.z.)

Mel Gibson je jedným z najúspešnejších ale aj najkontroverznejších hercov Hollywoodu. Jeho herecký rozsah je obdivuhodný: Od Šialeného Maxa po Umučenie Krista, cez Smrtonosnú zbraň až po Statočné srdce - Mel Gibson je unikátny a strhujúci interpret. Gibson zarábal úchvatné sumy, ale - zrazu, po viacerých súdnych procesoch a jeho verejných vystúpeniach sa Gibson ocitol na okraji záujmu filmového priemyslu.... vydajte sa po stopách kariéry výnimočného herca. (RTVS)

rikitiki

Něco o tvorbě, něco o životě a vcelku mi z toho vychází, že Mel Gibson je nepříjemný chlapík s ultrakonzervativními názory a psychickými problémy. Natočili to Francouzi, takže se z toho snaží dělat hlubokomyslné zamyšlení, avšak objekt dokumentu jim to neusnadňuje. Protože on není rozervaný umělec tvořící hluboká díla, ale jen sebestředné pako, které občas hrálo v dobrých filmech a pár spotřebitelsky slušných natočilo. SHRNUTÍ: Mel Gibson a jeho běsy podávané na stříbrném tácku. ()

castor

Třídní klaun, hoch vyrůstající v přísné katolické výchově, herec s pronikavýma modrýma očima, kterého proslavily postavy (Max či Martin Riggs) nad propastí, nesmírně úspěšný (komerčně i umělecky) režisér a také australský farmář s domem plným dětí. Žánrově mu sedělo všechno, uspěl v komediální i vážné poloze. V 80. a 90. letech málokdy šlápnul vedle, navíc po osobnostní stránce prezentovaný tak, že jsem si nepomyslel, jak moc byl zkoušenou duší (ač samozřejmě vím o jeho potížích s alkoholem). Několik vykradených rozhovorů, úplná ignorace herecké druhé poloviny 90. let (Spiknutí, Výkupné, Odplata) a jen jakési neustálé upozorňování, že je to nepříjemný a problémový chlapík. Přitom to tak průkazné rozhodně není. Ano, nechvalně proslul svými antisemitskými výroky, ale na druhou stranu Hollywood až příliš snadno odepisuje své hrdiny. Bylo by zadostiučiněním, kdyby všechny nakopal do zadku tím, že by skutečně (a důstojně) natočil pátou Smrtonosnou zbraň. Jinak fajn zmínky o deníku z natáčení (právě série s Riggsem a Murtaughem). ()

DonBraso

Frantíci umí udělat parádní dokumenty, ale tenhle s Melem jím rozhodně nebude. Pořád se jen mluví o démonech, alkoholu...dokument chce poutat stále na to, že teďka to přijde. Když přijde soud, tak fajn vidíme kousek a čau. Ze dvou třech show vybraný rozhovory a nic dál. Průřez filmovou kariérou je jen co divák zná. Jediný díky za pár perliček ze zázemí a to co divák si třeba nedočetl. Nebylo to ani moc poutavé a informativně vůbec nabité. Trochu toho Gibsona jako tam je, ale dneska se už točí jinak. Je vidět, že ze soukromí je úplný tabu a autor musel hledat jen co našel na internetu. 50% ()

freebob

Mel Gibson je rozhodně zajímavá a kontroverzní ikona australské a americké kinematografie.Dokument se kromě kariéry tohoto pozoruhodného umělce zabývá také jeho kauzami, včetně režie skandálního Umučení Krista.Dokument mě velmi pobavil a ke konci dojal proslovem Roberta Downey Jr.Sláva je hold někdy dost těžké břemeno. ()

Arsenal83

Na jednej strane je tu filmová stránka, ale je nedotiahnutá: ukážu sa tu veľké diela a zaujímavo popíšu, avšak nie úplne, pretože musela prísť tá podstatná linka, ktorá mala byť na Gibsonovi povinne ukázaná: že je to židobijec, veľký antisemita a alkoholik, fanatický katolík, človek s poruchami osobnosti. Proste šialenec a blázon, lebo v Hollywoode sa nesmie kričať, kto ho v skutočnosti ovláda. Skús to raz a vytiahneme na teba všetku špinu. Lebo my ostatní sme čistí. A v rámci osobnostnej purifikácie sme chodievali napríklad na Epsteinov ostrov... ()

• Název filmu je parafrází na knižní postavy „Dr. Jekylla a Mr. Hydea“. (sator)