Metóda Markovič: Hojer

• Česko Metoda Markovič: Hojer (viac)
Česko, 2024, 5 h 47 min (Minutáž: 57–62 min)

Réžia:

Pavel Soukup

Scenár:

Jaroslav Hruška

Kamera:

Ondřej Belica

Hudba:

Janny Richter

Petr Lněnička, Petr Uhlík, Sarah Haváčová, Václav Neužil ml., Adam Mišík, David Prachař, Michal Isteník, Vojtěch Kotek, Dano Heriban, Petr Reif (viac)

Recenzie používateľa FeriusParfax k tomuto seriálu (6)

Možnosť liečby (2024) (E01)

Pilotní díl byl přesně takový, jaký jsem ho čekala. Hned v úvodu vám bude představen vrah svých dětí. Ocenila bych, aby mrtvoly nebyly rozmazané, ale chápu, že by se někomu mohlo dělat šoufl, když vidí malé děti v tratolišti krve a s rozmašírovanou hlavou. Na konci je o tomto vrahovi vsuvka, aby divák věděl, jak to s ním skutečně dopadlo (v seriálu se ale případ neřeší). Tento nápad se mi líbí. Díl začne vraždou, která se nijak netýká hlavního případu a na konci vám je ukázáno rozuzlení. Beru to jako milé oživení každého dílu. Samozřejmě jde o skutečné případy.   Detektivní trio je vcelku sympatické. Nejvíc určitě hlavní detektiv -  Markovič. Na Mišíka si budu chvíli zvykat. Pořád ho vidím, jako vyhula z filmu BANGER. Atmosféra je vystavěna dost přesvědčivě a úzkostně. Budu se těšit na další díly, kdy se nám asi představí náš hlavní úchyla. Už teď je jisté, že pan Hojer bude pěkné kvítko. Tahle minisérie mě bude určitě bavit. Těším se na další díly, jak Láďa Hojerů na pich. ()

Ženská obeť (2024) (E02)

Určitě se jedná o zajímavější díl než první. Vrah je nalezen a začíná snad ta těžší část – dokazování. Láďa je opravdu perfektně zahraná postava. Kdykoliv začne spokojeně škrtit mladé dámy, představovat svůj um s nožíkem nebo zkrátka mluvit, tak před sebou nevidím herce, ale slizkýho úchyláka s dvojciferným IQ, který neumí udržet svého hada na uzdě. A to je přesně to, co chci. Opravdu povedená postava. Stejně tak se mi moc líbí Markovič, který má šmrnc, inteligenci a velkou spotřebu cigaret. Atmosféra byla hodně plíživá a chladná. Ale tak to většinou bývá u filmů z plíživého a chladného komunismu. Díl se tedy nese v duchu rozhovorů s labilním Láďou, hledáním důkazů a policejních postupů. Hodně povedené jsou hovory z věznice, krátké vsuvky skutečných vražedných případů z minulosti a závěrečné titulky. Možná bych je proložila dobovou hudbou, ale tak nějak mi učarovaly a líbí se mi. Není moc, co bych vytkla. ()

Posledná facka (2024) (E03)

Láďa začal konečně odtajňovat, na čem si po večerech smlsne. Toto odtajnění bylo opravdu perfektní. Slintala jsem blahem nad tím, jak kamera zachycovala jeho pomalé, stydlivé a poněkud nechutné přiznání. On je vůbec Láďa celkově trošku nechutnej. Takovej slizoun. Začátek opět přináší skutečný příběh - Vildy. Ten mě popravdě moc nezaujal. Přiznám se ale, že nevím, jestli to bylo tím, že jsem byla opět v polospánku nebo byl tento příběh nudnější než ostatní. Atmosféra stále graduje a ani neregistruji vycpávkové chvilky (to mi připomnělo, jak Láďa na vycpané figuríně názorně ukazuje a popisuje svoji řezničinu). Černý humor funguje, Markovič pracuje o 106. Už jsou vidět jakési sympatie Hojer X Markovič. Další díl snad ukáže další vraždičku. ()

Rodinná záležitosť (2024) (E04)

Vcelku dlouho se řeší Markovičova rodina, což mě vůbec nezajímá. Všem postupně dochází, že Láďa možná není takovej debílek, a že je s ním vlastně celkem sranda. Asi při společných výletech zapomínají na jeho poněkud temnou minulost… Vtipem se v tomto díle nešetřilo. Moc se mi líbí práce s kamerou/filtry, kdy se snaží tvůrci navázat tu pravou atmošku tehdejších let. Víc a víc se mi zamlouvají taky promluvy ve věznici s dalším bláznem. Přesně takto si myslím, že by měla policie vytěžovat ostatní úchyláky (do teď si myslím, že je škoda, že zavraždili T. Bundyho, protože mohl velmi pomoct s psychologií a dalšími případy). Tempo ale začíná polevovat a trošku mě mrzí, že nějak nemám přesný přehled o počtu zavražděných, respektive o počtu přiznání. ()

Chyba systému (2024) (E05)

Tentokrát jsme se s naší veselou partou vydali na Slovensko. Prolínání se skutečnými záběry byl excelentní nápad. Tvůrci se nám zkrátka všemi možnými způsoby snaží navodit tu správnou atmosféru. Nicméně jde vidět, že se série blíží do finále a je to dobře. Myslím, že ukončení přichází ve vhodnou dobu. Přichází i jedno úmrtí, které bylo snad jen na natažení stopáže, protože zmíněná smrt nemohla nikoho zasáhnout. Celkově opět vtipný, zajímavý a zase trošku jinak ozvláštněný díl. Příběh bokem byl vcelku zajímavý. ()

Cesta k svetlu (2024) (E06)

"Péro se postaví, mozek se zastaví." Velmi trefná a vtipná průpovídka. Finále bylo velmi vydařené. Prolínaly se tu dva příběhy - konec Ládi a příběh Kotka. Kotkův příběh mě celkem dost zaujal. Inteligentní sadista, to je vcelku zajímavá kombinace. Jak silný musel být pud někoho zabít, když věděl, co to bude mít za následky, nechtěl to udělat a zřejmě celou dobu věděl, že se přizná? Líbilo se mi, jak ho Kotek zahrál. Co se týče linky s Láďou, tak nemůžu říct nic jiného, než že si takový konec zasloužil. Celkem už mě pak Markovič svou popudlivostí štval. Velmi by mě zajímalo, jak by se choval/mluvil, kdyby mu takhle úchyl zabil a znásilnil vlastní dceru... Konečné řešení otázky Hojer bylo velmi pěkně udělané a nelze než smeknout klobouk před výkonem Uhlíka, který ze sebe vydal fakt všechno. Myslím, že nebýt výkonů dvou hlavních herců, tak je tato půvabná minisérie na půlce hodnocení. ()