Pět let

• angličtina Five Years (festivalový názov)

Terezu si David vyhlédl na maturitním plese a po celý zbytek noci měl oči jen pro ni. Potkávají se po pěti letech. David dokončuje medicínu a na jejich společnou noc si sotva pamatuje. Tereza ho obviní, že ji tu noc znásilnil, a chce to použít jako téma pro svůj literární debut. David svou vinu ale odmítá. S událostmi maturitního plesu jsou konfrontováni nejen oni dva, ale i jejich nejbližší okolí. Tereza chce uzavřít kapitolu, David ji nechce ani otevírat. Co se tu noc skutečně stalo? (Česká televize)

rodl

Po počátečních rozpacích nakonec docela dobrý. Šílená je absence jediného vtipu (či aspoň náznaku), kromě těch pár mejdanů a oslavy narozenin se tam nikdo vůbec ani neusměje a příležitost zasmát se rozhodně nedostane divák. Ale celkové vyznění není jednoznačně prvoplánové, byť snaha edukovat je dost urputná, ale to je v těch "moderních" seriálech dnes už naprosto běžné (což neznamená, že jsem si na to zvykl a že mě to baví). A jestli chtěli tvůrci seriálu říci: "Milé skoro dospělé děti, než něco uděláte, tak o tom zkuste trochu přemýšlet, protože situací, kdy "nezvítězí" vůbec nikdo, je fakt hodně", tak se jim to povedlo. Jestli chtěli říci něco jiného, tak jsem to nepochopil, ale to ještě neznamená, že je to špatně. ()

EternalS

Skvěle zahrané i zrežírované. Jsem rád, že ústřední dvojici (a vlastně i většinu ostatních rolí) hráli mladí, neokoukaní herci. Známým tvářím bych to tak nesežral. Sice pomalejší rozjezd, ale od druhé půle už jsem hltal každý díl s nadšením a plný emocí. Zprvu jsem stál jednoznačně na straně Davida, ale po vyobrazení té osudové noci jsem se dokázal dost dobře vžít i do pocitů Terezy. Konec mě rozsekal úplně. V současném marasmu české tvorby opravdu skvělý počin. Pana režiséra i herce/herečku si značím a moc jim do budoucna fandím. Jo a ještě bych rád vypíchl i výtečný zvuk a kameru. ()

kaldaf

Zajímavě natočený seriál, celkem bavil, líbilo se mi že příběh z minulosti byl vždy na začátku dílů, jediné co se mi nelíbilo, tak bylo zakončení, samozřejmě mělo hlavu a patu, poslední chvíle postav, ale chtělo by to ještě něco dodat, ze seriálů to vyznělo, že je lepší to téma neřešit, alespoň tak jsem to pochopil já, což dle mého názoru není dobře. ()

tba4u

Jako internetový projekt jsem to neviděl, byť promo mě neminulo. Upřímně jsem se trochu bál zpracování tohohle tématu, a přiznávám, moc jsem nevěřil, že se to povedlo. Počkal jsem si na uvedení Českou televizí, a uvědiomil si, že to vlastně chci vidět...a...no ty vole...WOW ! Koukám jako puk. Skvěle napsaný, neuvěřitelně dobře vystavěnej příběh, nenásilné ale strašně zajímavé zvraty, uvěřitelnost, síla, pointa...všechno správně. Režijní vedení, kamera...píšu si jména tvůrců, a těším se na jejich další práci. Tahle jména ještě uslyšíme. A v neposlední řadě mám bradu až u kolen z hereckých výkonů.  Tleskám. Fakt. ()

Generi

Dobré téma a mrazivě dotáhnuto ad absurdum, kdy z nevinné aférky, kterou každá žena zažila nebo zažije x krát, dokáže nějaká rádoby ublížená puberťačka vytřískat parádní pomstu a zničit chudákovi život. Opravdu poučné a pro slušné mladé muže výstraha: pokud Vás nějaká kráska začne svádět, koketuje s Váma a vše vypadá slibně- nejdříve sepište písemnou smlouvu o dobrovolnosti potenciálního obcování a utíkejte místo do postele k notáři!!! ()

monika.lavri odpad!

Naprostý souhlas s Verbal. Více k tomu nemám co dodat. Jsem žena a přesto se nestačím divit, kam až to dospělo. Někdo se o ženu jen otře a hned je muž třídní nepřítel. Vzpamatujme se ženy, nejsme z cukru. Co tohle je za generací, jak to, že to má tak vysoké hodnocení? Vážně je tato generace vychovávaná ve vatičce tak mimo? Omlouvám se výjimkám. ()

JC_Gucci

Pět let překvapivě dobrým způsobem pracuje s tématy, kterými je naše společnost prolezlá, ale nikdo o nich nechce diskutovat. O znáslnění, traumatech a falešných obviněních se od dob Metoo mluví dost. Myslím témata, jako že námluvy jsou hrou, u níž někteří nerozumí pravidlům. O tom, jak se mladí lidé učí přijímat zodpovědnost za své činy. O tom jak je společensky normalizovaná konzumace alkoholu a odmítáme si připustit jeho vliv na naše rozhodování a činy. Tento seriál témata otevírá pomocí postav, která nejsou nijak extra sympatické, což mu dodává na váze. V postavách je ovšem i největší problém. Je to jakoby někdo z tohoto příběhu vyndal všechny reálné postavy a nahradil je jejich vlastními klony, které příliš odpovídají svému vlastnímu stereotypu. Každá postava vám možná připomene někoho, koho znáte. Ale zároveň působí nereálně svojí plochostí a předvídatelností. Zatímco ze začátku to dost tahá za nervy, po chvíli si zvyknete, ale zároveň se přistihnete, že dokážete předvídat každou následující větu z každého dialogu. Možná to tak je schválně. Znásilnění je dost surová věc a nějaká hloubka postav a rozehrané drama by od toho tématu příliš braly pozornost. ()

premeny

Seriály -  výrobok  aj   záchrana  televíznych  kanálov.  Iste  môže medzi  nimi  byť  i  kvalitatívny  rozdiel.   Jedno   však  zostáva -  pásová  výroba,  rýchlo  šitá  povrchnosť  a  umelosť  cielene  tvarujúca   čoraz  nižšiu  náročnosť  diváka.   V  neposlednom rade    herci  na  hony  vzdialení  skutočným   osobnostiam  divadelného  a  filmového  sveta. ()

Začíná 17. ročník festivalu Pragueshorts

Začíná 17. ročník festivalu Pragueshorts

28.02.2023

Mezinárodní festival krátkých filmů Pragueshorts se letos uskuteční od 1. do 5. března v pražských kinech, od 5. do 18. března pak online na KVIFF.TV. Přehlídka organizovaná týmem MFF Karlovy Vary… (viac)

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky