Hlavní postava televizní hry Vratislava Blažka slečna Zdenka Miková je dlouholetou zaměstnankyní u soudu. Jako sekretářka je přítomna mnoha jednáním s rodiči, kteří se nechtějí starat o své děti. Velmi ji to roztrpčuje a zároveň pokaždé rozhněvá. Rozhodne se, že "že vezme zákon do svých rukou". Dostává se ve svém počínání však tak daleko, že se nakonec sama ocitá před soudem jako obžalovaná. Její čin je kvalifikován jako trestný, ale zároveň budí u všech lidské sympatie pro svou humánnost. Soudci jsou tak postaveni před nelehký úkol: dodržet zákon a odsoudit člověka, který je vlastně svým způsobem hrdinou, nebo tohoto člověka pochopit a respektovat jeho dobrý úmysl? (oficiálny text distribútora)

Marthos

Mistrovská soudnička, v níž se na lavici obžalovaných ocitá tehdejší režim a jeho zákony. Z hereckého obsazení si pozornost zasluhuje především excelentní Václav Voska a také Jiřina Štěpničková, která prostřednictvím své postavy získala možnost jakési veřejné rehabilitace. Odvážné, nereálné, stále aktuální. Tleskám. ()

troufalka

Další kuriozita československé kinematografie - ve stejném roce vznikly hned dva filmy na stejné téma a v obou hrál Václav Vozka. Zde si zahrál soudce a partnera Jany Hlaváčové, v Odvážné slečně předchůdce Josefa Kemra a obhájce Jiřiny Bohdalové. Ač jde pouze o televizní inscenaci, za filmovou verzí nikterak nezaostává, ba dokonce jí převyšuje. Jana Hlaváčová je orpti Odvážné slečně Jiřině Bohdalové méně bolestínská, má větší šmrnc a energii.Televiznímu projektu velice prospěla retrospektiva, příběh začíná a končí v soudní síni, jak se vše odvíjelo se dovídáme z výslechu svědků. Menší prostor byl dán Kroupově sestře. ()

radektejkal

Vánoční předvečer, to chce klid a nějakou pohádku (jak by řekl Švejk). "Andělu páně" v televizi jsem upřednostnil tuto "Pohádku pro dospělé", doplnil bych "a pro důchodce", které po vlastních zkušenostech z tohoto prostředí nekladu do množiny dospělých. Akce splnila očekávání. A navíc mě podnítila k další rešerši v oblasti českých "televizních inscenací" (říkalo se tomu přece tak) z šedesátých a dalších let, byť i jen proto, že setkání s českými herci té doby, je vždycky osvěžující. Zde mi přišlo, že Václav Vozka pojal svoji roli příliš "pohádkově" (teatrálně), nejvíc se mi líbila "osoba a její představitel" (psalo se to přece tak) Martin Růžek. ()

Willy Kufalt

Televizní pohádka pro dospělé, ve které respekt, logika a pochopení vítězí nad formalitou podle předpisů. Mrazivé, dojímavé a dokonce bych řekl, že tahle "pohádka" odzrkadluje pozadí reality u soudu lépe než současné hrané pořady ze soudního prostředí. Po stránce obsahové, scenáristické i herecké se jedná o vyložený skvost, který i navzdory slabší obrazové kvalitě překonává celovečerní filmovou verzi Odvážna slečna (s lidovým herectvím Bohdalové a Kemra). Mimo jiné pro herecký koncert Václava Vosky coby poněkud kontroverzního soudce a díky Janě Hlaváčové dokonale stvárňující hlavní hrdinku. Slovy Karla Urbánka z hlediště: ,,Já jí žeru, ta je úplně fantastická!" :-) ()

Padme_Anakin

„Pane předsedo, já jsem došel k přesvědčení, že obžalovaná je blázen. Víte? Blázen. Ale tak krásnej blázen, že bejt tak krásnej blázen si bohužel já nemohu dovolit už proto, že jsem soudce. A tak jsem obžalované záviděl. Ano, já jsem jí záviděl to, do čeho se pustila. A na konec jsem si řek', že to tedy zkusim taky.“ JUDr. Kroupa (Václav Voska). ()