Kráľ Tulsy

• Česko Král Tulsy (viac)
USA, (2022–2024), 12 h 16 min (Minutáž: 36–43 min)

Keď newyorského mafiána Dwighta „Generála“ Manfrediho prepustia po 25 rokoch z väzenia, šéf ho vyšle na vidiek v Oklahome, aby rozšíril svoje pôsobenie. Začne podozrievať svoj klan, že pracuje proti nemu, a tak si pomaly vytvára vlastnú skupinu. (SkyShowtime)

Recenzie používateľa castor k tomuto seriálu (11)

Kráľ Tulsy (2022)

Za svou mafiánskou rodinu si odkroutil 25 let, než aby někoho napráskal. Hodně četl, složil pár básní a snažil se vyhnout konfliktům. A teď zpátky New York? Těžko, o obchody se má vysloužilý gangster Dwight Manfredi starat v jednom zapadákově, teda v oklahomské Tulse. Staré časy jsou pryč, kroutí hlavou nad moderními vymoženostmi: způsoby komunikace, kafe jen do kelímku, kreditky či obchody, kde neberou hotovost. Přesto sype hlášky. Streamovací služba Paramount+ na to vůbec nejde špatně, s Taylorem Sheridanem několikrát pomohla do sedla stárnoucím hvězdám: Helen Mirren a Harrison Ford právě odstartovali se seriálem 1923, charismatický Sam Elliot táhl 1883 o Duttonových předcích, Kevin Costner roky vévodí oblíbené sérii Yellowstone. A teď Slyovo charisma… tvůrci na něm a jeho přednostech seriál vyloženě postavili. Stallone moc dobře ví, že je za vrcholem, nicméně sledovat ho v jeho první seriálové roli je obrovská radost. Právě Sheridan, ač nevypráví nějak objevně, si diváka stejně jako u Yellowstonu zaháčkuje velice rychle. Přitom i tady platí to samé: z hlediska příběhu se toho vlastně moc nestane a dění na obrazovce by se dalo bez větších obtíží vměstnat do menšího počtu epizod. Ale prostě Sly je Sly. Gangstera, jehož vyjednávání je založené hlavně na přesně mířené ráně, mu každopádně věříme měrou vrchovatou. Máme tu šéfa motorkářského gangu, zkorumpované poldy i federální agenty, kteří z přítomnosti bývalého newyorského kápa nejsou nadšení, a hlavně Dwightovy bývalé kumpány (kteří určitě sehrají podstatnou roli u avizované druhé série). Rozhodně nečekejte akční hody, když už ale akce přijde, přál bych si ji intenzivnější a syrovější. Tak třeba příště. ()

Season 1 (2022) (S01)

Staré časy jsou pryč, kroutí hlavou vysloužilý gangster Dwight Manfredi nad moderními vymoženostmi: způsoby komunikace, kafe jen do kelímku, kreditky či obchody, kde neberou hotovost. Přesto sype hlášky. Streamovací služba Paramount+ na to vůbec nejde špatně, s Taylorem Sheridanem několikrát pomohla do sedla stárnoucím hvězdám: Helen Mirren a Harrison Ford právě odstartovali se seriálem 1923, charismatický Sam Elliot táhl 1883 o Duttonových předcích, Kevin Costner roky vévodí oblíbené sérii Yellowstone. A teď Slyovo charisma… tvůrci na něm a jeho přednostech seriál vyloženě postavili. Stallone moc dobře ví, že je za vrcholem, nicméně sledovat ho v jeho první seriálové roli je obrovská radost. Právě Sheridan, ač nevypráví nějak objevně, si diváka stejně jako u Yellowstonu zaháčkuje velice rychle. Přitom i tady platí to samé: z hlediska příběhu se toho vlastně moc nestane a dění na obrazovce by se dalo bez větších obtíží vměstnat do menšího počtu epizod. Ale prostě Sly je Sly. Gangstera, jehož vyjednávání je založené hlavně na přesně mířené ráně, mu každopádně věříme měrou vrchovatou. Máme tu šéfa motorkářského gangu, zkorumpované poldy i federální agenty, kteří z přítomnosti bývalého newyorského kápa nejsou nadšení, a hlavně Dwightovy bývalé kumpány (kteří určitě sehrají podstatnou roli u avizované druhé série). Rozhodně nečekejte akční hody, když už ale akce přijde, přál bych si ji intenzivnější a syrovější. Tak třeba příště. ()

Go West, Old Man (2022) (S01E01)

Po tom všem, co vysloužilý gangster Dwight Manfredi pro rodinu udělal, dostane oklahomskou Tulsu. Za svou mafiánskou rodinu si odkroutil 25 let, než aby někoho napráskal. Hodně četl, složil pár básní a snažil se vyhnout konfliktům. A teď zpátky New York? Těžko, o obchody se má starat v jednom zapadákově. Staré časy jsou pryč, kroutí hlavou nad moderními vymoženostmi. A sype hlášky. Nedbaje protestů majitele, začne s obchodem s marihuanou. Dostane co týden 20 procent z tržeb. Na oplátku ho bude chránit před gangy. „Před jakými gangy?“ ptá se zoufalý majitel obchodu. Sly se s odpovědí neobtěžuje. A právě na jeho charisma to celé stojí. A stojí to pevně. ()

Center of the Universe (2022) (S01E02)

„Počítej rychle, protože moje nabídka vyprší, jakmile spolknu tuhle sušenku.“ Narodil se v Brooklynu, v červenci 1947. To skoro sedí, protože Sly je o rok starší. Dlouholetý člen Cosa nostry (tedy sicilské mafie působící na území Spojených států), to už je krapet jinak. Gangstera, jehož vyjednávání je založené hlavně na přesně mířené ráně, mu každopádně věříme měrou vrchovatou. Ví, že mu v mnohém ujel vlak. Třeba v případě rodiny, kdy se neúspěšně snaží zkontaktovat asi třicetiletou dceru. Nosí hotovost, i když ví, že potřebuje kreditní kartu nebo nějakou mobilní aplikaci. Výsledkem nejsou žádné akční či vizuální hody, ale (zatím) poctivá žánrovka. ()

Caprice (2022) (S01E03)

V trestním rejstříku má dvě vraždy: jednu zřejmě vůbec nespáchal, druhá byla sebeobranou ve vězení. První dva díly Slyův Dwight kroutil hlavou nad vším, co moderní svět vymyslel. Způsoby komunikace, kafe jen do kelímku, kreditky či obchody, kde neberou hotovost. Příběhově bych to už nicméně čekal silnější. Kšefty v Tulse tak nějak (snadno) plynou, Dwight postupně buduje vlastní mafiánskou organizaci, Sheridanův tým nabízí spoustu odboček a postav, ale nikde se dvakrát neohřeje. Snad se to brzy změní. Každopádně Sylvestr Stallone ví, že je za vrcholem, nicméně sledovat ho v jeho první seriálové roli je obrovská radost. PS: Poprvé se objevuje Slyova (skutečná) dcerka, uvidíme, zda bude mít v sérii ještě nějaký význam. ()

Visitation Place (2022) (S01E04)

Příběhově bych to už čekal silnější. Kšefty v Tulse tak nějak (snadno) plynou, Sheridanův tým nabízí spoustu odboček a postav, ale nikde se dvakrát neohřeje a dílčími scénami/pointami zase úplně netěší. Dwight do party přijímá bývalého kumpána Armanda, i když je tam jisté „ale“. Svou roli sehraje i rodina, u které ví, že mu ujel vlak. Tentokrát se nicméně ozývá druhá strana. Vědět o sobě dává i Tysonův (řidičův) otec. Spoléhání na Stalloneho hvězdné charisma beru, ale donekonečna to taky nejde. Třetí a čtvrtý díl mi tak trochu připomněly Yellowstone: z hlediska příběhu se toho totiž vlastně moc nestalo. ()

Token Joe (2022) (S01E05)

Oklahoma plná plání a prérií, stád dobytka i úrodných polí, na kterých roste hlavně pšenice. A taky hodně ropy. Ovšem Dwight je zpět v New Yorku, nikoliv kvůli byznysu, ale kvůli rodině. „Rodinu“ má ale i v nemocnici, protože mafiánský kápo to má zase nahnuté. Zároveň se ozývá motorkářský gang, kterého minule Dwightova parta vypekla, hlavně se ale ozývá minulost, která se přímo dotýká jeho dcery. Pomsta bude – krutá. Fajn díl, snad už jsme konečně zpátky na koni. Slyovo charisma jede na maximum. ()

Stable (2022) (S01E06)

Točíme se okolo dozvuků toho, co Nico způsobil Dwightově rodině a co on způsobil jemu. Jak se k tomu postaví mafiánská rodina a nehrozí Dwightově dceři a jejím blízkým nebezpečí? Ač se to agentce Stacy nelíbí, o jejího nového „kamaráda“ se začíná zajímat FBI. Streamovací služba Paramount+ na to vůbec nejde špatně, se Sheridanem několikrát pomohla do sedla stárnoucím hvězdám: Helen Mirren a Harrison Ford právě odstartovali se seriálem 1923, charismatický Sam Elliot táhl 1883 o Duttonových předcích, Kevin Costner roky vévodí oblíbené sérii Yellowstone. A teď Slyovo charisma… ()

Warr Acres (2022) (S01E07)

Oklahoma plná plání a prérií, stád dobytka i úrodných polí. A taky ostrých chlapíků. Jeden takový to má právě za sebou, což způsobí poprask u jeho šéfa motorkářského gangu Waltripa i u agentky ATF Stacy. Mafiánský boss Pete bojující s bronchitidou má šetřit hlasivky, podle doktora nicméně všechny testy dopadly nad očekávání dobře. Ovšem ještě je tu jeho ukřivděný synek Chickie, jehož kroky Dwightovy pořádně zamotají hlavu. U Sheridanova Yellowstonu jsem u posledních sérií kritizoval, že dění na obrazovce by se dalo bez větších obtíží vměstnat do menšího počtu epizod. Možná je to tím, že potíže rančerské rodiny v panenské přírodě sledujeme už nějaký ten pátek, protože ani dění v Tulse není příběhově nějak hutné. Sheridan ovšem kromě břitkých hlášek či slušných vedlejších postavách prodává Slyovo charisma měrou vrchovatou. A zatím to stačí. ()

Adobe Walls (2023) (S01E08)

„Ať se nám to líbí nebo ne, žijeme Dwightův život,“ stěžuje si při nácviku střelby jedna z jeho „zaměstnankyň“ s tím, že všem jim převrátil dosud poklidný život vzhůru nohama. Tohle prostě Taylor Sheridan umí. Stejně jako u Yellowstonu si diváka (ač nevypráví nějak objevně) zaháčkuje velice rychle – jako celek to funguje, má to tah na branku a hlavně silného ústředního hrdinu. A právě po něm jdou aktuálně zkorumpovaní poldové, drogový dealer a šéf motorkářského gangu Waltrip i nový mafiánský boss Chickie. A agentka federální agentury ATF Stacy má solidně zamotanou hlavu. ()

Happy Trails (2023) (S01E09)

Stacy bude v pořádku, ovšem hrozba (mile devadesátkově přepáleného, a to nemyslím zle) šéfa motorkářského gangu Waltripa trvá. Pro mě neznámý (vesměs seriálový, i když byl i u oscarové rozlučky Heathe Ledgera) Ritchie Coster ho vůbec nehrál špatně. Je tu nicméně loučení, které nás má navnadit na druhou sérii. Celkově fajn uchopení „za staré školy“, kdy zápletka není nijak komplikovaná. Žádné akční hody se nekonají, když už ale akce přijde, diváka krapet zamrzí, že třeba takový (Sheridanův) Yellowstone ji měl výrazně intenzivnější a syrovější. Ostatně jak se budovalo napětí skrze motorkářský gang, tak vyústění je minimálně mdlé. Burácející stroje upozorní osazenstvo baru na nebezpečí a jde se střílet. Trochu mi to připomnělo bratry z kasína (právě Yellowstone a finále druhé série), kteří rovněž házeli ramena a pak poměrně snadno vyklidili pole. Dwight si předtím vystřihne monolog o hodnotách, jeden z jeho kumpánů párkrát uhodí na klávesnici a hackerský sukces je na světě. Jak snadné. Tady se měl tvůrčí tým snažit víc. Dočasné vypořádání s Chickiem naopak fajn. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

19.11.2022

1923 dostane i druhou sérii

1923 dostane i druhou sérii

26.10.2022

Taylor Sheridan (Wind River, Sicario) si před pár lety řekl, že J. J. Abramsovi ukradne nálepku největší workoholik v současném Hollywoodu. Jeho seriálová expanze na Paramount+ začala nenápadně, dnes… (viac)