Spider-Man 2

USA, 2004, 127 min (Special Edition: 135 min)

Réžia:

Sam Raimi

Predloha:

Stan Lee (komiks), Steve Ditko (komiks)

Scenár:

Alvin Sargent

Kamera:

Bill Pope

Hudba:

Danny Elfman

Tobey Maguire, Kirsten Dunst, James Franco, Alfred Molina, Rosemary Harris, J.K. Simmons, Donna Murphy, Daniel Gillies, Dylan Baker, Bill Nunn, Willem Dafoe (viac)

Od chvíle, kedy sa Peter Parker (Tobey Maguire) rozhodol opustiť svoju dlhoročnú lásku Mary Jane Watson (Kirsten Dunst), aby sa mohol v kostýme Spider-Mana aj naďalej zodpovedne venovať svojmu povolaniu superhrdinu, ušli dva roky. Jeho túžba po milovanej M. J. sa ale postupom času stala ešte silnejšia, a to je dôvod, aby sa tajného života superhrdinu na dôkaz svojej lásky vzdal. M. J. sa však medzitým rozhodla ísť ďalej, dala sa na dráhu filmovej herečky a v jej živote figuruje nový muž. Peter má problémy i so svojim najlepším priateľom Harrym Osbornom (James Franco).  Ich priateľský vzťah začína byť stále viac zahaľovaný Harryho závisťou voči Spider-Manovi,  ktorého viní zo smrti svojho otca. Keď už sa zdá, že sa situácia nemôže zmeniť k horšiemu, Peter je postavený tvárou tvár mocnému Dr. Octopusovi (Alfred Molina) - diabolskému stvoreniu s dvomi pármi smrtiacich chápadiel, ktoré sú mu viac ako dôstojným protivníkom. Aby dokázal jeho výčiny zastaviť, musí sa naučiť žiť so svojím osudom a využiť všetky svoje schopnosti, ktoré sú mu zároveň darom i prekliatím. (TV Markíza)

Gig

Dvojka převýšila ještě víc jedničku. Máme tu dalšího vědce a jeho smutný konec. Opět plno nápadů, akce a komiksových záležitostí jako např. tetička , kterou když pouští dr. Octopus a ona se zachytí dešníčkem o okno apd... Stejně jako v Supermanu, nejen že Parker nosí brýle, dělá u novin-zpravodajství, ale i tady se přizná své dívce, že je super hrdina, tj. taky ve druhém díle. ()

Kinofil

|| PG-13 || Sony || Rozpočet: $200 mil. || USA: $373 585 825 - ČR: 21 398 425 Kč - Celkem: $783 766 341 || Jednoznačně nejlepší Spider-Man vůbec a nejlepší klasický komiksový blockbuster vůbec! Důkaz, že zábava pro široké publikum může být inteligentní, promyšlená se skoro oscarovou kamerou. Teď už vím, že oba díly (třetí tak na hraně) nejsou o záporácích, ale o vnitřním boji priorit a tužeb Petera Parkera a Spidermana. Kdykoliv Peter dostane, po čem touží, Spiderman ztrácí schopnosti. Jakmile je to naopak, Peter ztrácí svou lásku a žije jako chudák. Je to nádherný kontrast v porovnání s Brucem Waynem, který je aspoň boháč. Naopak Peter jako Spiderman, 10x silnější než Batman, nemá skoro nic. Peterovy starosti částěčně končí s odhalením identity před M.J., Harrym a lidmi ve vlaku. Nicméně stále zůstává jeho největší superschopností a zároveň slabinou láska k M.J. Alfred Molina stejně jako Dafoe je dost netradiční volbou, ale nelze mu upřít pořádnou dávku charakteru. Oba jsou především dobří herci, kteří vynikají ve svých lidských podobách, než jen hromada svalů či železa. Opět vychvaluju exelentní Raimiho režii, kterou ale nyní překonává kameraman Bill Pope (Matrix). Tenhle člově by měl točit všechny komiksovky a akční bijáky, protože, co scéna, to umění. Záběr, co záběr naprostá kultovka. Scéna na operačním sále je solidní (zvukový) nervák. Efektů samozřejmě přibylo, ale opět je většina scén jen částečné CGI v kombinaci se skutečnými kulisami (nadzemka, banka, kavárna). Vesměs jsou tu jen CGI panďuláci, zbytek (výbuchy, oheň, lítající auta) jsou skutečné. To vše natočené s maximálním použitím reálného osvětlení a absolutnímu vyhýbání se přepálených filtrů, green screen a umělých reflektorů. Díky tomu má každá scéna good feeling a pomalu, spíš vůbec nestárne. Sam Raimi stejně jako Nolan předčasně natočil vrchol trilogie a vlastně i žánru jako takového, který se těžko překonává. Někteří brečí u Zelené míle, já u Spider-Mana 2. A to jako jediný díl nekončí pohřbem. PS: Soundtrack je zase pecka! 100%. ()

BaronMartin

S jedničkou jsem měl pár problémů, ale o dvojce můžu s klidným srdcem říct, že se jedná o filmový skvost. Vše, co bylo tak výborné v jedničce je zde také, ba i to, co se mi na té jedničce tolik nelíbilo je tady vypilované k dokonalosti. Stejně jako v prvním díle, i tady je velice lidský a osobní příběh plný emocionálních momentů, skvělých dialogů a dobře napsaných postav. Ty mají mezi sebou výbornou dynamiku, stejně jako v jedničce působí jako reální lidé a ne jako filmoví hrdinové a každý z nich tu má nějakou zajímavou osobní linku a spoustu skvělých momentů a scén. Záporák Doctor Octopus je fakt skvělý, Molina je úžasný herec a zvládl vystihnout jak zlomeného Otta, tak zabijáckého Octopuse. Doc Ock má velice dobrou motivaci, rozumíte mu, máte pro něj sympatie a je to výborný záporák. Navíc, díky praktickým efektům vypadají jeho mechanické paže i v dnešní době fakt dobře. Elfmanova hudba je pořád stejně geniální, skvěle sedí k daným scénám, dokáže být jak velice emotivní, tak energetická a je zde spousta zapamatovatelných motivů. To co mně na jedničce dost vadilo, a to možná až přehnaný pocit televizní produkce, tady rozhodně není, ten film vypadá výborně, i v dnešní době je vizuálně skvělý a vzhledově nezestárl ani o den. Akční scény jsou také naprosto špičkové, ve většině z nich jsou použité praktické efekty, díky čemuž vypadají suprově. Druhý Spidey je prostě skvělý film, skvělé pokračování a další důkaz, že Raimi je úžasný režisér. Spider-Man 2 je výborný film po všech stránkách, jak po té vizální, tak po dějové. Hodnocení: 83% ()

PaTeXx

Můžeme říct, že až TADY se Raimi režijně pořádně odvázal. Dvojka má přesně ty věci navíc, které chyběly jedničce - lepší záporák, intenzivní akce, mnohem větší napětí. Konkrétně je tu pár scén, které by mohly být marvelovskými topkami minimálně v daném desetiletí (vlak, hodiny, výtah). Nejlepší díl trilogie. ()

Danielitto

Ještě akčnější, ještě napínavější a ještě velkolepější. Pryč s hollywoodskými pravidly, tahle dvoje zkrátka překonává svoji starší sestru naprosto ve všem. ()

Dexter666

Druhý Spajdy mi príde ako najlepší z trilógie. Je taký najreálnejší...stavia nášho hrdinu do kontrastu s vlastným osudom a s činmi, za ktoré musí niesť zodpovednosť. Veľmi pekne je vykreslený hlavne vzťah k M.J. Naopak, Doc Oc a trápnosti okolo jeho supervynálezu sú tou slabou stránkou filmu. Tak či onak, za zhliadnutie určite stojí. Je to celkom fajn oddychovka. Pri dvojke to malo ale skončiť. ()

l.bejk

A máme tu dvojku Dr. Octopus aliaz Pan chapadlák terorizuje Město,scéna s vlakem je velmi dobře zpracovaná,prostě tenhle film ne má chybu,Sam Raimi posouvá dvojku zase o kus dopředu. ()

JoKKeR

Spidey je borec a to každým coulec a pod taktovkou Raimiho to jen dokazují...hrdina mého dětství v paradním provedení - Dr. Octopus,namíchnutej Harry,Mary Jane a Peter v jedné z nejlepších komixovích adaptací vubec..tohle je nážez a souboj na vlaku to jen dokazuje že Raimi to má pěkne zvladnuty...opravdu škoda té trojky..:-( ()

Shadoww

Jednička mne příliš nenadchla, dvojka kvalitou a i celkový dojmem už ano. Jistě, ve filmu je řada klišovitých okamžiků a hrdiny by nemuslei dělat až takové ňoumu, nicméně tento film ve mně přeci jen dokázal rpopudit některé podivné lidské emoce, za to má velké plus. Akce slušně zpracované, film má navzdory délce i docela slušný spád a nenudí. Konec krásně americký, ovšem kdyby to s prominutím pako poslalo MJ zase do pryč, zkazil by mi náladu na hodně dlouho. **** ()

superzurda

Tady už to tak nějak padá. V jedničce byl Spiderman městský démon opředen mnoha tajemstvími. Jako základ na které straně vlastně stojí? Tady není žádné tajemství, žádný nápad, jen se prostě pokračuje tam, kde se skončilo a navíc s lotrem, který nemá charisma. ()

Retimo

Sam Raimi uplně v jiných vodách než mu doopravdy sedí a které mu jdou.Hnusnej patos,který mi zničil Spidermana jako jednoho z mých oblíbených komixových hrdinů. ()

KacHnAop

Druhý díl je více zaměřen na Peterův vztah k Mary Jane a opět díky skvěle vypracovaným efektům a pečlivě vybraným záporakem se Spiderman 2 prvnímu dílu nejenom vyrovnal, ale místy ho i předčil. ()

Nekdojiny

Určitě to je nadprůměrné zpracování komiksové předlohy a místy docela sranda. Ale hlavní hrdina mi příjde dost toporný a rovněž mi vadily, ne nepočetné, dějové absurdity. 70% ()

taupobraf

Ešte lepšie ako prvá časť. Alfred Molina tu bol extrémne nesympatický. Čiže asi to hral dobre, niekedy som sa na neho až nemohol pozerať :D. ()

Alfred Molina by se mohl vrátit jako Dr. Octopus

Alfred Molina by se mohl vrátit jako Dr. Octopus

08.12.2020

Po dřívějších zprávách, že ve třetím samostatném filmu o Spider-Manovi s tváří Toma Hollanda se má objevit herec Jamie Foxx znovu jako Electro, tedy postava, již ztvárnil už v roce 2014 ve snímku… (viac)

Scenáristé v akci

Scenáristé v akci

22.11.2008

Vrána k vráně sedá a američtí scenáristé s oblibou pracují ve dvojicích. Rossio a Elliot (Piráti z Karibiku) či Orci a Kurtzman (nepřehlédli jste našlapaný trailer na nový Star Trek, že ne?) jsou už… (viac)

Komiksové novinky

Komiksové novinky

03.02.2007

Restarty se v poslední době těší velké divácké oblibě, je to patrné na úspěšnosti Batmana, který začíná a Casina Royale. Proč nezkusit nový přístup k látce, i když máme za sebou teprve jeden díl? To… (viac)

Timur Bekmambetov v Hollywoodu

Timur Bekmambetov v Hollywoodu

09.12.2005

Ruský režisér Timur Bekmambetov si získal velmi příznivé ohlasy za svou drsnou sci-fi Noční hlídka. Ta posbírala, kromě řady pozitivních kritik, několika ocenění, $15 mil. i smutný statut… (viac)