Akčný sci-fi thriller odohrávajúci sa uprostred vojny medzi ľudskou rasou a silami umelej inteligencie niekde v ďalekej  budúcnosti. Hlavný hrdina Joshua, vojnami zocelený bývalý agent špeciálnych jednotiek, ktorý smúti za za svojou nezvestnou ženou je naverbovaný, aby vypátral a zabil Tvorcu, nepolapiteľného architekta pokročilej umelej inteligencie, ktorý vyvinul záhadnú zbraň so schopnosťou ukončiť vojnu… a ľudstvo ako také. Joshua a jeho tím elitných agentov sa vydávajú cez nepriateľské línie, do temného srdca územia okupovaného umelou inteligenciou, aby zistili, že zbraň, ktorá má zničiť svet, je umelá inteligencia v podobe malého dieťaťa. (Cinemart SK)

VojtechAllen

Prázdnější film aby člověk pohledal, scénář je úplně lame s minimem originálních nápadů. emoce a nějáké charizma tu prostě neexistuje. Je tu jedna věc co tomuhle filmu nemůžu upřít, a to jeho fenomenální vizuální stránka,která je určitě tím nejlepším na tomhle snímku. Rád bych rozebral ještě něco jenže tenhle film prostě nemá co, protože tu je všechno (krom vizuální stránky) naprosto podprůměrné-průměrné a nezajímavé. 4/10 ()

rublik05

Na první pohled vypadá Stvořitel jako moc pěkné sci-fi, vizuálně je snímek opravdu moc povedený, líbilo se mi jak město, tak i venkov, slušně vypadají také roboti a pochvalu si zaslouží i všemožné kostýmy a celkově výprava jako taková. Ústřední dvojice mi nijak zvlášť nevadila, John David Washington i Madeleine Yuna Voyles jsou v pohodě, z ostatních postav bych zmínil drsnou Allison Janney či Kena Watanabea. Akčních scén není zrovna mnoho, což je trochu škoda, neboť jsou solidně natočené a dobře se na ně kouká. Snímek však těžce selhává po příběhové stránce, zpočátku mi přišel takový ne úplně srozumitelný, logika občas dostává docela zabrat, svět mi nepřišel dostatečně vykreslený a ani vysvětlený, závěr je jedno velké otřepané klišé. Právě ona jednoduchost a určitá plochost příběhu dělá ze Stvořitele vcelku průměrné sci-fi, byť dobře natočené a na oko pěkné. Žádný extra velký průšvih se sice nekoná, každopádně zde jednoznačně zvítězila forma nad obsahem. 6/10. ()

ŠpetaMarek

Tak bohuzel, i ta trojka je s odrenyma usima. Zacneme pozitivy: 1. Tak nenasilny world building jsem uz dlouho nevidel. 2. Mala holka i Denzeluv klon super. 3. Takova naloz efektu v takove kvalite? Jako wtf? Fakt jsem se snazil odchytit spatny zaber, nenasel. 4. Za takove prachy? Wtf na druhou. Negativa: 1. Nema to srdicko i kdyz se to snazi (neco jako chladne Nolanovky). 2. Je to az moc sestrihany a nektere sceny nestihnou dychat coz by mozna pomohlo bodu 1. 3. Nenapadita hudba a divne usekane pisnicky. 4. Od zacatku jsou tam nejake nelogicnosti a doufate, ze se to nejak vysvetli. Nevysvetli a nelogicnosti pribyva, ke konci bohuzel az moc. Kazdopadne pro filmoveho fanouska je to povinnost v kine. ()

MasterMagic

Filozofický fastfood přecpaný typickými sci-fi klišé, který dost pravděpodobně napsal chatGPT. Je to celé takové prvoplánové, chemie mezi postavami je nulová, každá postava je jaksi vymaštěná a jakákoliv akční scéna, která neobsahuje Nomáda v akci, je svým způsobem mdlá. Tyto neduhy nedokáže vyzvednout ani ten překrásný design, ani kouzelník Greg za kamerou, ani obrazový skladatel Walker a ani Hans se svojí kytarou.  Garethe jsi mistr ve vizuálu, ale na scénář příště pověř někoho zkušenějšího. Ale abych nebyl jenom kyselej, tak smekám nad tím, že to natočili za směšných 80 mega. Vypadá to jako typická hollywoodská produkce za 250 milionů. ()

Ulmos

Jako by nestačilo, že si koncem září v našich končinách připomínáme smutné výročí mnichovské zrady, ale navíc k tomu do kinosálů přichází zrada v podobě tohoto filmu. Dlouhé měsíce napnutého očekávání s vyhlížením každého plakátu a lákavých trailerů vyústily v technicky sice bravurní, ale příběhově a emocionálně naprosto zabitý počin. Skoro to až působí, že se někde ve střižně studia musí válet dvě hodiny filmového pásu, které by zalepily logické díry ve vypravování a dodaly postavám potřebnou hloubku, smysl a význam. Není to tak špatné, jako jiné zrůdnosti a ohavnosti. I tak to ale nic nemění na tom, že zbytky nefunkčního patosu neúměrně stříkajícího z plátna utírám z obličeje ještě den po projekci a všechny ty trapné pokusy o humor se snažím co nejrychleji zapomenout. Filmová kocovina nikdy nebyla tak silná. „Možná že když natočím film, ve kterém lacině polidštím umělou inteligenci, tak až AI převezme vládu nad světem, nebudu nemilosrdně popraven.“ (Gareth Edwards… asi) ()

BFG2000

Je to pecka, která baví od začátku do konce. Já víc nepotřebuji. Za mě super, plné skvělých nápadů, výborných herců, bezva příběhem s úžasným závěrem a celé to podkresluje Hans. Co víc byste jako chtěli? ()

tlesk

Gareth Edwards dokazuje, že umí vyprávět opravdu velkolepé příběhy, v nichž je, lidově řečeno, za málo peněz hodně muziky, ale v emoční rovině není zdaleka tak silný v kramflecích, jak se snaží. Nechápejte mne špatně, snímek tam, kde vykresluje válku západního světa se zbytkem, kde AI nezakázali, funguje a nastoluje přesně ty otázky, jaké má. Jenže tu vlastně (snad jen krom perspektivy a vizuálu) není nic zdaleka tak revoluční. Zkrátka jsem se nemohl ubránit dojmu, že z toho všeho šlo vytěžit mnohem víc. Zůstává i tak ale nesmírně nadprůměrné sci-fi s perfektním soundtrackem (Hans Zimmer jako by po Duně chytil druhou mízu), jež mne nenadchlo zdaleka tolik, kolik jsem doufal. Zvláště ve vzpomínkách na nekompromisní facku, jakou mi tenkrát vyťalo Rogue One, které se přitom muselo držet mantinelů tvořených Star Wars kánonem. ()

Farley

Boha jeho viděli jste stejnej film? Neskutečný, co tady čtu. Ano. Neni to dokonalý. Ano, pár dialogů by chtělo přeleštit a občas je tam berlička. Ano, má to pacing issues (pro mě spíš na začátku než na konci), ale himl hergot, i tak je to od Ex Machiny a Arivalu (oba měli podobně prázdnej kinosál btw) nejfortelněji udělaný originální sci-fi za poslední roky. Ten film stál 86 milionů a vypadá třikrát líp než Marvelovka za 300. Příběh je remix klasickejch sci-fi témat, ale proč ne? Speciálně pro mladý, co za sebou nemaj boomerskejch 40 let koukání na starý klasiky, to prostě předá message a myšlenky, co to předat má. Běžte na to do kina. Prosím. Ten rejža na foťák (!!!!!!) natočil film, co se dá srovnávat s nejdražšíma Disney produkcema a v mnohém je předčí. Regulérně produkční zázrak. Když tohle nevydělá ani na ten svuj maličkej budget, tak už nikdy v kině nedostaneme originální velkolepý scífko. Prostě nikdy. Jen remaky, rebooty a adaptace. To, že (omluvte mou prostořekost) sr***a všech sr***k, Quantum Mania, vyprodala kinosály a tohle mělo den po premiéře v sále dohromady 6 lidí, to je prostě smutný. Extrémně smutný. Prosím, nečtěte tady ty rozmazlený, rozmlsaný komentáře a zajděte na to. Minimálně ten absolutně perfektní vizuál za to stojí. ...a za mě je tam toho i víc. ()

šakal007

Skvělý námět, dobře odvyprávěný, jen v jedné části (Matka) to trochu vázne a zbytečně sklouzává k laciné střílečce. Vlastně v mnohém dávám za pravdu Tomáši Leskovi z webu Na filmu - jen nesouhlasím s těmi emocemi, jsou tam docela koncentrované. Rozhodně je Stvořitel mnohem lepší sci-fi než český Bod obnovy - holt pro nás je to spíš neznámý žánr, zatímco Američani jsou jeho lídry. Bavil mě i ten pohled na armádu a vnímání, že dobro není vždycky jenom to, co nám říkají. Pravda bývá jiná. Vzpomněl jsem si na skvělý Distrikt 9. ()

oldy

Hodně to připomína tvorbu Neill Blomkampa a Elysium. Vypada to pěkně,efekty,akce a zvuky super. Amerika vyhlasí válku AI,protože pry zničila L.A. Amerika je tady ta špatna a ničí roboty,simulanty a podobne AI výtvory v Nové Asii. Roboti jsou naprogramovani a chovají se jako lidé. Dobrý tam byl pes a jak donesl aport policii :D Hlavní postava až moc řeší svojí lásku a nějaky hlavni zaporák tu ani neni. Zaporakem je tu spíš americka armada. Což je docela škoda,bez pořádneho záporáka. Je to ve výsledku takove sci-fi /drama,které chce at je vám líto AI robotu a simulantu obzvlášt. 6,5/10 ()

misar3

Stvořitel měl snad největší scam trailer od dob Terminator Salvation. Zatímco v našlapaném traileru vás nakopne krásný cover Dream on, ve filmu vás zvedne ze židle maximálně to, jak moc trailery lhaly. Ač to vypadá hezky, postavy jsou přijatelně sympatické a příběh se pěkně posouvá kupředu, chybí pořádná akce nebo větší prokreslené většiny postav. Válka robotů a lidí si žádá velké scenérie a bitvy, tady vše bylo utnuto pár výstřely nebo předčasnými střihy... Akce bídná a to byla jedna z věcí, kterou člověk od podobných filmů očekává. ()

J.e.r.e.c

Stvořitel vypadá nádherně a za ty peníze přímo neuvěřitelně. Nemá rozmáchlost a stylovost posledních bijáků od Villeneuva a samozřejmě ani bombastičnost Avatara, ale jinak mě z hlavy nenapadá, kdy naposledy jsem viděl vizuálně podobně podmanivé ztvárnění světa budoucnosti. I proto mě zaráží nízké hodnocení. Film očividně nemá ambice být myšlenkově převratný, nabízet nové úhly pohledu nebo originálně filosofovat nad umělou inteligencí. Je to akčňák s humanistickým poselstvím. A obě složky servíruje přesně tak, jak je v podobných případech zvykem - tedy naivně a nerealisticky. Asi nejodvážnější tvůrčí volbou jsou USA v roli hlavních záporáků, což je u amerického filmu pořád dost neobvyklé, ale Edwards už v Godzille ukázal, že srdíčkem inklinuje spíš k té Asii. Vliv jeho druhého velkého filmu Rogue One je pro změnu cítit v akčních scénách a trochu i v tom, že AI vojáci jsou občas podobně marní jako stormtroopeři. Z hlediska logiky mi vlastně vadí jen jeden moment, ale dost zásadně. Jde o skutečnou příčinu atomového výbuchu - pokud USA věděli, co se doopravdy stalo, tak by jejich reakce nedávala smysl. Přitom stačilo tuhle pasáž prostě vypustit a vůbec to neřešit, divák už je stejně na té „správné straně“ a nepotřebuje další důvod. Finále chce být velké a dojemné a opět čerpá z Rogue One, ale na rozdíl od něj se mnou tentokrát Edwards moc nehnul. Přesto se jedná o velkolepou podívanou, kterou si za pár let dám s chutí znovu. 75 % ()

Mkartaylas56

Do kin se pod tíhou očekávání dostavilo nové velkolepé sci-fi, jež v trailerech lákalo na audiovizuální spektákl, který se stane filmovou událostí podzimu. A ano, kamerové záběrování, výprava, hudba či sound design jsou tu na vysoké úrovni, stojí za nimi spousta kvalitních tvůrců a navíc, při pohledu na poměrně nízký rozpočet snímku, je rozhodně na místě jejich práci ocenit. Ovšem jde o jediné aspekty, které lze takto chválit, jelikož obsahová část je takřka jejím protikladem. Gareth Edwards je určitě šikovný režisér, jenž má v malíčku přesně to tvoření velkolepých a vizuálně opojných scén (jeho předešlé filmy ať jsou tomu důkazem), ale když má budit emoce, psát své postavy nebo být hlavním vypravěčem, tak jde o dramatický kvalitativní sešup. Potvrdilo se to už v Godzille a tady, ve Stvořiteli jakbysmet. Příběh je naprosto obyčejný a mnohokrát dříve viděný. Snaha o zajímavé myšlenky či nějaký větší přesah tu alespoň místy je, ale v konečném důsledku stejně vyšumí do prázdna. Postavy jsou ryze architypální, nemají žádnou hloubku a i když se skrze flashbacky Edwards snaží tvořit nějaké to emoční pojítko, tak to zkrátka nestačí a momenty, kdy má divák postavám fandit nebo se o ně bát, pak příliš nefungují. Sám jsem se tak po konci filmu cítil víceméně prázdně a nebýt zmiňovaného audiovizuálu, tak by se v mých očích Stvořitel propadl hluboko do podprůměrných vod. Takto jde o hezký, neurážející velkofilm, který ale nemá šanci uspokojit náročnějšího diváka a který se mně samotnému velice záhy vykouří z hlavy. ()

Marty7CZ

Koupil sem to až na itunes, tolik sem se těšil, ale to odrazování jít do bijáku bylo prostě 100%!!!!!! Absolutní slátanina ve špičkový kvalitě úplně vo ničem, totálně chaoticky a nepoutavy.... Taková škoda za 45% ()

Ewík

21.11.23: Film se mi líbil, ale něco se mi na něm nezdálo. A už asi vím co. Vizuál je pastvou pro oči, hudba také zajímavá (ale spíš ty známé melodie), příběh je pěkný (ano, klasický, ale nebylo to až tak špatné/nudné/trapné), scifi je moje láska a na Washingtona a jeho hlas mám slabost, ale něco tomu chybělo. Asi bude chyba v scénáristické stránce, jak píšou ostatní tady všude okolo. ("bez nějakého pevnější ukotvení v prezentovaném fikčním světě" [Botič] // "Jenže pak se snímek definitivně rozpadne do laviny hloupostí, kýče a jednoho klišé za druhým." [Spooner] // "Už dlouho jsem neměl problém se "sžít" s nějakou postavou, jako u tohoto filmu. Nevím jestli za to můžou nepřesvědčivé herecké výkony všech zúčastněných, nebo celkově špatně napsané postavy. V polovině filmu se to začne všechno tahat a udržet pozornost je pro ty nejotrlejší." [William_]) Ale nelituju. Pěkný sci-fi večer. ()

Ex_Machina

Tak ako veľký som nadšenec Sci-Fi žánru, tak veľmi som sa tešil na túto lahôdku a tak veľmi som zostal aj sklamaný.  Čím dlhšie som to pozeral, tým postupnejšie vo mne upadalo vzrušenie. Prirovnal by som to k tomu, ako keď si teenager pustí prvý krát erotiku a miesto produkcie od Tushy dostane Švajčiarsky erotický film z pred 35-tich rokov z vysokohorského prostredia. 9 z 10 mužov vie o čom hovorím. Jediné pozitívum filmu je vizuál, no zvyšok je neustále pobehovanie odniekiaľ niekam, k postavám si nevytvoríte žiadny vzťah a scenár je plný nezmyslov. Škoda, takéto šance sa nesmú premrhávať. ()

Gareth Edwards a nový Jurský svět?

Gareth Edwards a nový Jurský svět?

21.02.2024

Kolem dinosauří série začíná opět být čím dál víc rušno. Není tomu ani tolik dnů od chvíle, co jste se zde mohli dočíst, že ohledně natočení nového dílu Jurského světa z pera scenáristy prvních dvou… (viac)

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

Čína ovládla globální příjmy kin

Čína ovládla globální příjmy kin

02.10.2023

Už dávno nikoho nepřekvapí, že čínský filmový trh je obrovský. Stále se nicméně neděje často, aby filmy z druhé nejlidnatější země na světě, které zároveň takřka nikdo za jejími hranicemi neviděl,… (viac)

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu