Pád Tretej ríše

• Česko Pád Třetí říše (viac)
Nemecko / Rakúsko / Taliansko, 2004, 156 min (Special Edition: 178 min, Alternatívna 149 min)

Predloha:

Joachim Fest (kniha), Traudl Junge (kniha), Melissa Müller (kniha)

Scenár:

Bernd Eichinger

Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Corinna Harfouch, Ulrich Matthes, Juliane Köhler, Heino Ferch, Christian Berkel, Matthias Habich, Thomas Kretschmann (viac)

Je apríl 1945 a do úplnej porážky nacistického Nemecka ostáva už len niekoľko dní. Hitler však vo svojom berlínskom bunkri aj naďalej požaduje od svojich generálov boj do posledného muža...Film, detailne popisujúci, ako prebiehali posledné dni Tretej ríše v Hitlerovom berlínskom bunkri, vznikol na motívy knihy Hitlerovej osobnej sekretárky Traudl Jungeovej, ktorá s ním bola v bunkri až do úplného konca. (RTVS)

ShakiraS

Pád Třetí říše je velice realisticky zobrazený konec Hitlera i všech jeho přívrženců, kteří s ním trávili poslední dny života v jeho bunkru. Výkon Bruno Ganze je velice přesvědčivý, stejně tak jako výkony ostatních představitelů. Tento snímek rozhodně nezobrazuje Hitlera jako někoho, koho byste měli litovat nebo s ním soucítit. Ukazuje ho však také jako člověka, který se ke svým podřízeným uměl chovat s úctou a respektem. To ovšem nic nemění na tom, že tenhle člověk byl v celosvětové historii patrně tím nejodpornějším a nejzrůdnějším stvořením. ()

Clar

Mnohokrát jsem zaznamenal názor o vynikajícím a nepřekonatelném výkonu Roberta Carlyla v roli Hitlera (Hitler: Vzestup zla). Jenže kdeže. Bruno Ganz je ještě o stupínek lepší. ()

P/\/EL

cože? některý komenty moc nestíhám zase, Hitler byl trochu blázen, nudný, zničený, občas hodný strýček, muž mnoha tváří, co ve vám všem jako nezdá?? viděl sem tuny dokumentů a čet knížek, přišlo mi to celkem sugestivní, některý se ho báli, já vím, je to nezvyk, ve většine filmů působí tak vůdcovsky, rozvážně....jo, vzteká se, ale.....já nevim, podle všeho to tak fakt bylo...možná si některý herci nejsou moc podobný - Gébls celkem extrém, ale zase.......bože....některý komenty sou fakt na hlavu....TheMaker*****..třeba....no, peklo, sorry, ale malíř byl dost podprůměrnej, jestli se vám ale líběj průmerný nedotažený kýče....no, dokázal...jak se to veme...v roce 1940 si to asi řikala v 3. říši většina lidí..ano, je to i otázka úhlu pohledu......ale miliony blbců....ho prostě volilo a poslouchalo(zoufalci věřili v lepší budoucnost a svět a nedošlo jim, kam to může zajít)..to je pak těžký......dokázal prostě rozpoutat 2. světovou a nakonec zničit Německo(no, dyť to vlastně nebyla jeho vlast...:), desítky milionu mrtvejch....lidi totiž málo čtou, za život se podívej maximálně na ten Untergang.....rozbil Československo....po něm SOvěti a 40 let KSČ......njn........né...to opravdu neni mco zdravý Hitlera obdivovat........je třeba vidět věci v širších souvislostech..........he....tyjo..a co, když to tak vůbec nebylo...co když fakt Áda utek - v ponorce..nějak do jižní ameriky...hehe..... ()

billcarson

Der krieg ist aus. Poledních deset tíživých dnů v bunkru pod Berlínem. Bruno Ganz podal skutečně skvělý výkon. Film to není bůhvijak kvalitní, ale určité detaily ho povyšují úplně někam jinam. Fantastický gen. SS W. Mohnke nebo Albert Speer, fanatická Magda Goebbels a mnozí další přispěli k solidnímu vykreslení beznaděje posledních dní nacistického Německa ()

WiLLsTeiN

Skvěle natočený přepis posledních dní, jedné z největších lidských zrůd vůbec...škoda jen, že se německé produkci nedá věřit, že je film natočen nestraně a člověk se při sledování kolikrát přistihne, že je mu toho vyklepaného starce líto. Naopak čemu uvěříte, je postava Hitlera, pro kterou se Bruno Ganz snad narodil. ()

bazmo

toto je to čo mi vadilo u zemana !! všetci ho hodnotili politicky a nie filmovo..pád tretej ríše je kvalitný životopisný film a preto ho netreba hodiť do odpadu len preto lebo je to o "zlosynovi" hitlerovi, tak ako väčšina hodila do odpadu zemana len preto lebo vraj štekal spolu z štébákmi..chcel by som ináč vidieť v realite tých machrov čo to kritizujú akoby sa chovali keby boli a žili v tom čase..pravdepodobne by to boli tí najväčší bonzáci a usluhovači !! ale späť k filmu kto nevidel nech si ho pozrie,hlavne ten kto má rád históriu,nehľadajte tu kill billa !! ()

3logix

excelentne spracovany film...dokonale vykreslenie zufalstva a konca... skvely vykon hercov a predovsetkym vyborneho Bruna Ganza... niet co dodat... u mna MAX ()

pepito25

Bruno Ganz - herecký výkon za plných *****. A potom AUTENTICKOSŤ, tá je hlavnou devízou tohto filmu. Bunker sa postupne premieňa na hrob elity tretej ríše. Niekto uteká, iní pateticky prijímajú svoj osud a neváhajú ho pomenovať tak, že je jasné, že vo svojom chorom presvedčení ospravedlnili pred vlastným ja, všetko, čo kedy vykonali. Posledné dejstvo "tisícročnej ríše" - bunker, miesto koncentrovanej moci až do časového bodu ad absurdum. Vo chvíli, keď Traudl pocítila po šampanskom nevoľnosť, pocítil som ju s ňou. Bola to tá nemožnosť prebudiť sa zo sna, ktorý sa už rozplynul. To prirodzené, čo káže žiť, je uväznené v temnote pod rozbitým megakolosom, ktorý sa v poslednom prejave zaťatosti rozhodol stiahnuť všetko so sebou do čiernočiernej tmy. Odvrátená tvár civilizáci - no tak ako mnohé iné, je jej vlastná. ()

mikinko51

Kto hľadá históriu II. sv vojny, mal by zvoliť dokument BBC. Kto hľadá perfektné vizuálne efekty, mal by si pustiť Terminátora II, kto hľadá bojové scény, výbuchy, bojujúce armády, nech si pustí Pearl Harbour alebo Vojaka Ryana. Ale o ničom z tohto tento film nie je: Tento film je presne o tretej ríši, o jej hroznej podstate - o VRAŽEDNEJ IDEOLÓGII, ktorá z normálnych ľudí robí zvery. Je to o tom, ako jeden človek dokázal zničiť celý národ - nie vojensky, ale tým, že ľudí premenil na sfanatizované monštrá. A ja som v tomto filme našiel to, čo som zatiaľ v žiadnom inom nenašiel. Našiel som v ňom charaktery ľudí, ktorí tvorili tretiu ríšu, našiel som v ňom tú atmosféru, tie pocity ľudí - čo bude zajtra, keď už vedia, že vojna je prehraná. Zároveň som si pozretím tohto filmu uvedomil, ako ľahko a ako hlboko je možné ľudí sfanatizovať - viacero obrazov na popravčie komandá, ktoré ešte aj s ruskými tankami a delami za zadkom dokážu vraždiť svojich občanov. Obraz matky, ktorá je natoľko sfanatizovaná, že povraždí svoje deti kvoli hlúpej ideológii ... Nejdem komentovať herecké výkony - podľa mňa boli na veľmi slušnej úrovni (oni nie je ťažké zahrať len nejakú cistlivú postavu, podľa mňa je rovnako ťažké zahrať bezcitného nacistu), ale musím pochváliť režiséra za výber predstaviteľov - skutočne sa trafil do "vizuálnej" stránky všetkých hlavných hrdinov ... ()

ronin zabak

Proč takové hodnocení - protože i filmový herec (Bruno Ganz) dokázal strhnout to široké okolí kolem sebe k naprosté fanatičnosti a poslušnosti. Autentičné ztvárnění a unikátnost se nedají zkrátka popsat. Zas a znova zde není debilní americko-židovská produkce a proto je tento snímek tak dokonalý. ()

Pepin.o

Něco jiného číst a vědět, něco jiného téměř dokumentaristicky vidět.. Právě pro tu klaustrofobii, tísnivou atmosféru bezvýchodnosti , Goebbles familii a Bruno Ganze nemůžu jinak než za 5* Nezasažen mediální masáží jsem tenhle film beztakt dost dlouho rozdýchával.. ()

jimmyOMG

Viděl jsem to asi před měsícem a půl ale až teď píši recenzi... Přišlo mi to celé takové lineární, pořád stejná písnička a nesmírně zdlouhavé. Byl jsem rád, že už byl Dolfí mrtvej a čekal jen až se objeví titulky.. :/ Moc mě to nenadchlo ()

NikoKovac

Úžasný výkon Bruna Ganze, navíc historický námět je můj nejoblíbenější a málokdy takové filmy hodnotím hůř. Pátou hvězdu jsem tomu ale nedal, protože narozdíl od jiných filmů týkajících se historie, ať už Všichni moji blízcí, Gladiátor, Vyšší princip nebo třeba Atentát mě neláká pustit si ho znovu. Snad proto, že se místy trochu vleče. ()

BlackHoleSun

Bruno Ganz jakoby Hitlerovi ze zádě vypadl, Alexandra Maria Lara (obvzlášť ty její oči) je neodolatelná, Christian Berkel dokázal z původně vedlejší, nevýrazné role vytvořit (téměř) zásadního hybatele děje. ()

Kozohlaf

Neskutečná depka!!!!! Když jsem tenhle klaustrofobický epos viděl poprvé, nemohl jsem pak v noci spát, a když už, tak s nočníma můrama jak prase. V jedné pasáži, když frau Goebbels.... (nebudu spoilerovat, zasvěcení vědí) jsem dával oči pryč od obrazovky. Napodruhé odkoukáno komplet, ale napoprvé mi zůstala brada proklatě nízko u pasu... ()

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

14.10.2019

3 země – 4 města – 7 kin – 8 programových sekcí – 20 hostů - 50 celovečerních filmů a další 4 bloky krátkých filmů. Tento týden startuje festival DAS FILMFEST a již po čtrnácté nabídne divákům… (viac)

Největší námořní tragedie ve filmu

Největší námořní tragedie ve filmu

25.01.2007

Německá televizní společnost ZDF oznámila, že natočí velkofilm o největší námořní tragédii. V lednu 1945 se přeplněný Wilhelm Gustloff po nárazu torpéda, jenž bylo vypáleno sovětskou ponorkou, během… (viac)