Pád Tretej ríše

• Česko Pád Třetí říše (viac)
Nemecko / Rakúsko / Taliansko, 2004, 156 min (Special Edition: 178 min, Alternatívna 149 min)

Predloha:

Joachim Fest (kniha), Traudl Junge (kniha), Melissa Müller (kniha)

Scenár:

Bernd Eichinger

Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Corinna Harfouch, Ulrich Matthes, Juliane Köhler, Heino Ferch, Christian Berkel, Matthias Habich, Thomas Kretschmann (viac)

Je apríl 1945 a do úplnej porážky nacistického Nemecka ostáva už len niekoľko dní. Hitler však vo svojom berlínskom bunkri aj naďalej požaduje od svojich generálov boj do posledného muža...Film, detailne popisujúci, ako prebiehali posledné dni Tretej ríše v Hitlerovom berlínskom bunkri, vznikol na motívy knihy Hitlerovej osobnej sekretárky Traudl Jungeovej, ktorá s ním bola v bunkri až do úplného konca. (RTVS)

Adam's

Pro milovníka reálií druhé světové války naprostá povinnost, pro ostatní velmi realistický ale velmi dlouhý film a velmi nepřehledný film. ()

masik

Není to klasický válečný film a o to víc mě překvapil. Smutný obraz toho, jak se kdysi mocná Třetí Říše každou vteřinou rozpadá, jak se k vůdci všichni obracejí zády, smutný obraz kdysi famózního řečníka a pána Evropy, dnes strhaného, zlomeného a ubohého blázna, který za osud Třetí Říše viní všechny kromě sebe, protože už nedokáže racionálně myslet... Jeden by ho snad i politoval. Ale...! P.S. pro mě jeden z mála nenadabovatelných filmů. ()

djbarrel

Hodně zajímavý pohled na Druhou světovou válku, tak trochu jiný a určitě hodně zajímavý. Excelentní herecké výkony, skvělá hudba a místy opravdu mrazivá atmosféra spolu s trochu jiným úhlem pohledu dělají z filmu opravdovou špičku. Hitler je zde vypodobněn coby chorý a tak trochu zlomený muž, ale kdo by nebyl když se mu jeho megalomanské plány a celá říše hroutí že ? Filmy vyobrazující události Druhé světové války moc nemusím, ale tohle je vyjímka potvrzující pravidlo. 92 % ()

zorz

Film sám o sobě je velmi dobrý, ale je potřeba zdůraznit, že by nebyl ani poloviční bez Bruna Ganze. Ten se přiblížil ideálu věrného zobrazení Adolfa Hitlera tak blízko, jak jen to může být v lidských silách, což se nikomu před ním nepovedlo. Všechno ostatní byly jen parodie nebo vyložené nesmysly a to je důvod, proč jeho výkon považuju za jeden z nejskvělejších hereckých počinů vůbec. ()

smith22

Bruno Ganz = Nejlepší ztvárnění Hitlera co jsem kdy viděl.Podoba, mimika, gestikulace - to vše vypilované do posledního puntíku - bravůrně zvládnutá role. ()

Palisander

Oceňujem snahu o nezaujatý a politickou korektnosťou nedeformovaný opis historických skutočností, akoby hraný dokument. Ešte by to chcelo podobne realistický pohľad na opačnú stranu bojových línií. Pretože smrťou diktátora diktatúra nutne nekončí. A víťazmi sa paradoxne môžu stať práve tí porazení. Lenže ako je známe, dejiny píšu víťazi. ()

wilczo2

Zaujímalo by ma, do akej miery je to odklonené od toho, čo sa v bunkri odohrávalo naozaj... chvalabohu, v živote sa to nedozviem... Výborný snímok, skvelý Bruno Ganz, výborné vykreslenie fanatického nasledovania vodcu (viď Goebbelsovci)... tá tiaživá atmosféra dýchajúca z bunkra; Hitlerovo a Braunovej šialenstvo (ktoré Braunová ku koncu sama na chvíľu vymení za zdravý rozum, no Adolf ju hneď zvráti na "správne chodníčky"), to všetko robí z Untergangu nadpriemerný film... 5 prehltnutých kapsulí z 5 ()

papuchalk

Vynikající psychologický film. Nevím proč v žánru chybí toto označení, protože v prvé řadě je to film psychologický, a až potom drama, historický, válečný atd. Říkám to hlavně proto, že mezi válečnými (historickými) filmy mnoho těch ryze psychologických nenajdeme, a tím je vyjímečný. Většinou se jedná o akční, agitační "hrdinovky" viz Vojín Ryan. Tolik k úvodu. Jak si pročítám zdejší diskuzi a komentáře, jsem překvapen, kolik lidí je dodnes poděláno z Hitlera, a prakticky ani na tento film se neumí podívat s nadhledem a "nechat se jím poučit". Myslím, že je to způsobeno brutálním nedostatkem informací, ale chápu, že ne každý měl na střední čas číst si knížky o ádovi. No vám se zase nejvíc líbí šílenec Goebbels, který je asi nejméně realisticky ztvárněn. Podívejte se na dobové záběry (dokonce ozvučené!!) Goebbels byl usměvavý a velice společenský člověk, žádný monstrum s uhrančivýma očima ďábla! Ale nakonec, nejsme na tom ještě tak špatně, jako v jůeséj, kde někteří studenti ani nevedí kdo to byl Hitler, nebo si dokonce myslí, že byl na straně spojenců. Lidi, kteří nevědí co vlastně Hitler (a celé jeho politické hnutí) dokázal, z jakých kanálů vyhrabal Německo na ty nejvyšší místa kultury, techniky, inženýrství, a vědy, si nedokážou uvědomit a pochopit, proč ho lidi tak slepě následovali a proč mu tak věřili. Většina věcí, které němci za války vymysleli, se používají dodnes, jen se trochu modernizovaly. Film jsem viděl už několikrát a pokaždé mě nechává v úžasu, a po skončení filmu mívám dost dlouhé chvíle mlčení. Na to prostě nejde nic říct. MASTERPIECE ()

opox

Trvalo mi docela dlouho, než jsem se k tomuto filmu dostal, předtím jsem znal jen nějaké ukázky a trailery. Čím jsem si byl jistý bylo to, že tohle musím určitě vidět v originálním znění. Bez tý němčiny by to prostě nebylo ono. Výborná atmosféra a skvělé herecké výkony, hlavně Bruno Ganz v roli vůdce byl skvělej. Bavilo mě sledovat, jak se mu postupně hroutí jeho sen o světové nadvládě, přičemž skvělopu atmosféru podzemního bunkru bravurně dotvářely ukázky nepochopitelné oddanosti některých jeho zfanatizovaných nejbližších, v některých momentech až proběhnul mráz po zádech. Dost odporná byla i postava Goebbelse i jeho povedené manželky... no, asi nemusím zmiňovat nejsilnější scénu ve filmu, že ne? Za mě plné hodnocení. ()

Diskantka

Moc hodnej Adolf rozdává kapsle. Eva je téměř do poslední chvíle v hrozný kalbě, matka roku nutí dětem meducínku a na dohled ani jeden žid. ()

BrckoGOS

Tento film už teď může být považován za klasiku německé kinematografie, ať už hraje hlavní roli Švýcar nebo ne. Naprosto perfektní atmosféra, naprosto perfektní Bruno Ganz a naprosto kouzelná a skvělá A.M.Lara. Velmi příjemné překvapení při první shlédnutí. ()

calculus

Der Untergang dalece překračuje běžný pohled na válečný film. Je to skvěle realizovaný portrét diktátora v okamžiku pádu jeho impéria, výborný po dramatické i historické stránce. Hitlerovy ďábelské ambice vs. jeho osobní rezignace, rozpad Třetí říše, krysy prchající z potápějící se lodi. Kritiky často odsuzují nastíněný pohled na Hitlera odhalující i jeho lidské slabosti, zřejmě v obavě, že jej někdo bude vnímat jinak, než ve známých historických souvislostech. Naopak, zbavíme-li diktátora rétoriky, kterou strhnul davy, jeho pečlivě připravených gest a veškeré glorifikace, zůstane jen šílenec. ()

elanista1

Oplatí sa to vidieť, a to nie len kvôli skvelému hereckému výkonu Bruna Ganza a taktiež skvelo zahranej Evy Braunovej. Škoda, že na jednu zimomriavkovú minútu pripadá ďalších nie veľmi zaujímavých desať. Každopádne celý film vyznieva veľkolepo, aj keď nekladie doraz na bojové scény, ale na posledné dni života tohto zvieraťa...pre mňa to je oveľa zaujímavejšie takto, ako keby som mal sledovať v každej scéne lietajúce guľky. ()

carl.oesch

Famózní film. Mediální masáž mně minula, takže jsem si a (na několik shlédnutí) obraz a dojem musel udělat sám. Napadlo mně, jak tohle v zásadě polokomorní dílo ukazuje nejen děsivou zvrácenost doby. Kromě poctivé snahy vyrovnat se s dodnes trvajícím traumatem, který ovlivňuje i třetí a čtvrtou poválečnou německou generaci dodnes je zajímavý i ten drobný příhovor z pamětí Traudi Jungové na konci. Zvláštní, od našich bolševiků jsme tohle neslyšeli ani jednou. Jinak ty žvásty o Hitlerovi a jeho zobrazení (jeho lidské dimenzi) hrají ve filmu mnohem menší roli, než se obecně tvrdí. Na druhou stranu, suše a dokumentaristicky podané sebevraždy jak vedoucích představitelů tak "běžných" lidí mimo jiné ukazují na tu ubohost hloupého a propagandistického "veledíla" Osvobození. Možná by nebylo špatné, dočkat se podobného díla o smrti Stalina, která byla sice méně faktograficky jasná, ale dramaticky se jednalo o něco podobného, byť ne s tím bezprostředním zmarem kolem.....jinak bezvadný komentář (skoro jako vždy) Malarkey, místní intoši se nezapřou. ()

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

14.10.2019

3 země – 4 města – 7 kin – 8 programových sekcí – 20 hostů - 50 celovečerních filmů a další 4 bloky krátkých filmů. Tento týden startuje festival DAS FILMFEST a již po čtrnácté nabídne divákům… (viac)

Největší námořní tragedie ve filmu

Největší námořní tragedie ve filmu

25.01.2007

Německá televizní společnost ZDF oznámila, že natočí velkofilm o největší námořní tragédii. V lednu 1945 se přeplněný Wilhelm Gustloff po nárazu torpéda, jenž bylo vypáleno sovětskou ponorkou, během… (viac)