Pád Tretej ríše

• Česko Pád Třetí říše (viac)
Nemecko / Rakúsko / Taliansko, 2004, 156 min (Special Edition: 178 min, Alternatívna 149 min)

Predloha:

Joachim Fest (kniha), Traudl Junge (kniha), Melissa Müller (kniha)

Scenár:

Bernd Eichinger

Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Corinna Harfouch, Ulrich Matthes, Juliane Köhler, Heino Ferch, Christian Berkel, Matthias Habich, Thomas Kretschmann (viac)

Je apríl 1945 a do úplnej porážky nacistického Nemecka ostáva už len niekoľko dní. Hitler však vo svojom berlínskom bunkri aj naďalej požaduje od svojich generálov boj do posledného muža...Film, detailne popisujúci, ako prebiehali posledné dni Tretej ríše v Hitlerovom berlínskom bunkri, vznikol na motívy knihy Hitlerovej osobnej sekretárky Traudl Jungeovej, ktorá s ním bola v bunkri až do úplného konca. (RTVS)

rakovnik

Film jsem sledoval v autobuse cestou z Hitlerova Orlího hnízda v Berchtesgaden, silně tedy ovlivněn emocemi ze zážitků v autentických místech života hlavní postavy příběhu. Ačkoli tento žánr není mým šálkem kávy, tentokrát jsem sledoval pozorně, kam vůdcovské schopnosti "šíleného stratéga" dovedly národ, Evropu, svět. Silný zážitek. ()

bogomira

Pro mě absolutně nepřijatelný pohled na druhou největší svini lidské historie (u mě vede Stalin). Chtělo se snad po mně abych soucítil s bandou "nadlidí" ? Vůbec se mi nelíbí pocit, který ve mně tenhle film chce vyvolat. O to hůř, že je německý. ()

Stanley

Jsem velice vděčný, že vznikl tento unikátní snímek, který dal divákovi příležitost neobyčejně věrně a hmatetelně přiblížit poslední dny Třetí Říše a který umně vykreslil jak události ze vzpomínek Hitlerovy sekretářky, tak zároveň zmapoval známé historické reálie a dokonce do sebe znamenitě zakomponoval zrekonstruované původní dochované filmové materiály. O Bruno Ganzovi nemluvě, jeho herecký výkon i podoba s Hitlerem je tak perfektní, že uvěříte, že on skutečně JE Hitler! Po všech stránkách převratné dílo! ()

Petoss1

Tlieskam Brunovi Ganzovi ako zahral Adolfa. Nikto nevie ako to vtedy naozaj bolo, čo sa odohrávalo v Berlíne, ale tento film to približuje pre mňa veľmi reálne. 90% ()

Nach

Jeden z nejlepších filmů na pomezí dokumentární rekonstrukce. Dramaturgicky skvěle odvyprávěný finish tisícileté říše, která skončila po pouhých 13 letech a šestý rok války. Pro Bruno Ganze šlo o jeden z vrcholů jeho bohaté herecké kariéry. Skutečně nejlépe zahraný Hitler, který zde není jen tím démonem, ale zlomeným mužem, který ztrácí kontakt s realitou i zdravým rozumem. Oliver Hirschbiegel se díky Bohu nesnažil zobrazovat epické bojové výjevy, ale řadu malých (a přesto velkých) dramat, které se odehrávaly v duších důležitých Němců ve finálních aktech druhé světové války. Povinnost nejen pro milovníky historie a války. 90% ()

Silverluv

Silný filmový zážitek, vynikající Bruno Ganz v titulní roli. Výborně vystihnutá brutální a dusná, místy až bizarní atmosferá Hitlerova buknru a okolního bortícího se Berlína. Těžko se mi o tom cokoliv píše. ()

DruidKarel

801. hodnocený film: Celý film má neskutečně živej chod a skvěle plyne každou minutou, takže se nikdy nenudíte. Hlavní pozitivum je, že film není jenom o Hitlerovi a o válce, ale je i o citech a vášních, o alkoholu, náhodě a také o bezmoci. Naprosto dokonalá ukázka toho, že nemusí být hlavní hrdina tím, okolo koho (čeho) se bude točit celý film. Jinak musím hodně vyzdvihnout také výkon Bruno Ganze - skvělá práce. Stejně tak i režisér a scénář si zaslouží obravskou pochvalu... 5* je jasně daných a jsem fakt nadšenej. 5* ()

starbrejkr

O filmu již bylo napsáno mnohé a pokud někdo v dnešní době nechce exhibovat nějakými oportunistickými názory, těžko psát něco dalšího. Brilantní záležitost nejen díky úchvatnému podání Bruna Ganze (že "Hitler" nebyla náhoda, doporučuji se přesvědčit i v jeho jiných filmech), ale i díky sugestivnímu a vskutku až agonickému konci Třetí říše. Má jediná výtka a důvod, proč nedávám plný počet - vzhledem k délce filmu mohl film obsáhnout trochu delší časové období a skok z prologu v roce 1942 až do 20. dubna 1945 je zbytečné až moc velký. Díky tomu Hitler umírá už dobrou třičtvrtěhodinu před koncem filmu a ten pak krapet ztrácí dech...Jinak absolutorium ()

tomtomtoma

Velkolepý film, který se věnuje pádu ambiciózní a nestvůrné vize o ovládnutí světa germánskou rasou. Poslední dny Říše, která svoji vizi, plnou nenávisti, šířila pomocí války, vražd a vyhlazování ostatních národů a vlastních zrádců. Samozřejmě je nutno vzít v úvahu dobu, kdy se národní socialismus dostal v Německu k moci a že nabízel jisté řešení těžké životní situace. Ale při její realizaci už se kladl příliš velký důraz na národní i osobní výjimečnost a oddanou poslušnost, se kterou byl jednotlivec schopen vykonávat hrůzné příkazy. V těch několika málo dnech, kdy se konec Říše počítal již jen na hodiny, se rozpoutává chaos plný násilí. Nejhlavnější aktéři litují konce své velkolepé vize, která by byla tak blahodárná pro celý svět. Jejich vlastní národ je jim lhostejný, neboť si přeci zaslouží svůj tragický skon pro svoji neschopnost naplnit vůdcovu vizi. Jsou prováděny nevyhnutelné sebevraždy. Částečně z důvodu konce jejich snu, částečně z velmi nepříznivého osudu vlastních životů po konečné porážce. Někteří zaslepenci nejsou schopni uvěřit v konec a stále bláhově věří germánské výjimečnosti a velikosti. Pořádají se trestné výpravy na zrádce německé myšlenky, která je výrazem frustrace, nenaplněných osobních ambicí a touhy po násilí. Někteří se snaží zachránit si své životy útěkem na západ a s kontaktem se Spojenci, se kterými chtějí utvořit hráz proti bolševikům. Jeden velký národ byl oklamán mužem a jeho věrnými nohsledy, s koncem jejich vysněného světa se loučí tak těžko a bolestně ve své mysli. Samozřejmě nejvíce ústřední postavou je velký vůdce Adolf Hitler (skvělý Bruno Ganz), již zlomený muž, který se snaží marně obrátit vývoj událostí, lituje zhroucení svého snu a rezignovaně se rozloučí se svým životem. Z dalších rolí: Hitlerova sekretářka Traudl Junge (Alexandra Maria Lara), jedna z těch která věřila snu svého vůdce až do jeho konce, aby až pak převládl pud sebezáchovy a útěkem si zachránila život, ministr Joseph Goebbels (dobrý Ulrich Matthes), nejvěrnější z Hitlerových stoupenců, volí se svou manželkou Magdou (Corinna Harfouch) dobrovolnou smrt, neboť po konci Říše už nebude svět k životu, povrchní Hitlerova novomanželka Eva Braun (zajímavá Juliane Köhler), nepřipouštějící si žádné starosti, a spousta dalších, jako věrní Albert Speer (Heino Ferch), doktor Ernst-Günther Schenck (Christian Berkel), doktor Werner Haase (Matthias Habich), generál Weidling (Michael Mendl), generál Mohnke (André Hennicke), generál Alfred Jodl (Christian Redl), rytíř Ritter Robert von Greim (Dietrich Hollinderbäumer) a diplomat Walter Hewel (Gerald Alexander Held), či muži zoufalého chování, jako Himmlerův pobočník Hermann Fegelein (Thomas Kretschmann), či muži s velkým pudem sebezáchovy, jako šéf jednotek SS Heinrich Himmler (Ulrich Noethen). Zoufalé chvíle, panika, strach, kocovina, střízlivění a bezbřehé rozčarování, které mělo poražené, ale i své malé hrdiny. ()

exitak

Tak jsem konečně viděl film s ultimátní scénou, který už byla otitulkována snad na 1000 způsobů. Bohužel film si mě nezískal, nemohu hodnotit pouze fakta ale film jako celek. Film působí až moc zdlouhavě, dramaturgie je bídná a celé mi to nepříjde moc dobře natočené, možná záměr ale je to silně fádní. Některé herecké výkony dobré ale ani to nezachraňuje. Neurazí nenadchne ale hlavně nevyvolává příliš silné emoce. ()

dubinak

Na tomto snímku se mi nejvíce líbilo, že byl natočen tak nějak lidsky nelidsky. Bral všechny nácky jako ostatní normální živé bytosti, akorát s nečistými úmysly a "malým" fanatismem. Ne že bych Němce jakkoliv podporovala, ale líbilo s mi nahlédnout až tak detailně do zákulisí jejich pekelných plánů. Celé Hirschbiegelovo dílo vyhlíží dost surově, chladně a reálně. Vše korunuje dokonalý výběr herců. kterí své role zvládli do jenoho s přehledem (Goebbels mě bude strašit ještě hodně dlouho). Prostě pěkná kvalitní filmařina z období 2. světové války zase trochu z jiného pohledu. ()

C0r0ner

Němci si natočili dost drsné dobytí Berlína se všemi detaily, které tahle závěrečná bitva v Evropě měla. A to nadmíru slušně. Asi nejdrsnějším zážitkem pro mě byl bezvýhradný fanatismus nejen řadových vojáků, ale i Hitlerjugend, kteří byli schopni položit život za již dávno ztracenou věc. Při několika scénách mě mrazilo po celém těle. 90% ()

Wormboy

Velmi slusna drama s fantastickymi hereckymi vykonmi, ktora ma mozno az prehnany sklon ku divadelnosti, co jej vsak az tak neubera na posobivosti. Tazko povedat, preco film hodnotim nie na plny pocet, mozno je to menej vyraznou hudbou (aj ked prehnana by bola rusiaca), mozno prilis kratkym odstupom od samotnych dejinych udalosti, rusivo na mna posobili opakovane zabery na Hitlerovu trasucu sa ruku (prehnane upozornovanie v tak inteligentnom filme pokladam za dost nevhodne)....neviem..kazdopadne je velmi pozitivne, ze tento film vznikol. ()

J0hny5

No celkem zklamání. Nevim co jsem od toho čekal, ale nějak mě to nevtáhlo. Mně se nelíbil představitel Hitlera, nějak mi tam nesedl. Jinak z filmu jsem si vzal asi jen to, že jsem nechápal jak si někdo může vzít život kvůli takovému šílenci. slabší 3. ()

pakobylka

Když jsem "Pád třetí říše" viděla poprvé, vzbudil ve mně mírné rozpaky. Jakoby se nenápadně pokoušel prezentovat Adolfa Hitlera víceméně jako hodného, byť trochu podivínského strýčka, který měl smělé vize a velké plány - a posléze se stal jejich obětí. Neboť jen jakýmsi trapným nedopatřením či přehmatem osudu za ním při velkolepém pokusu o jejich uskutečnění zůstalo 50 milionů mrtvých, když v dobré víře rozpoutal tu nejničivější a nejtragičtější válku v dějinách lidstva. Teprve napodruhé jsem pochopila, že ho tak mohly hodnotit snad jen naivní oči jeho osobní sekterářky, která jako mnoho a mnoho jiných neviděla - nebo nechtěla vidět zrůdnost jeho ideologie. Neboť člověk naléhavě potřebuje víru - a naději ... a pokud mu ji neposkytne náboženství, zákonitě hledá VŮDCE, který by ho dovedl k lepším zítřkům. Nicméně agónie Berlína na samém sklonku války dostatečně odhalila základy, na kterých měla vyrůst Třetí říše - i myšlenky šílence, kterému do poslední chvíle záleželo v první řadě na vlastních idejích, nikoli na lidech nebo nedejbože na osudu celého německého národa. Neboť pro slabé a poražené v jeho světě nebylo místo. Uvidíte tragédii Berlína a jeho obyvatel. S některými budete soucítit - a s jinými ne ... protože sklízeli jen to, co sami zaseli. ()

Pajky3

Mám takový pocit, že jsem Pád třetí říše snad musel vidět v době premiéry povinně na škole nebo tak něco, ale upřímně si z toho moc nepamatuji, snad jen uspání dětí a tu scénu, kterou parodují lidi na internetu i roky později. Ano, rozlobený Hitler se stal možná větším hitem než samotný film. Z nějakého důvodu jsem ten film tak nějak zapomněl a vím, že se to za pár let stane znovu. I proto hodnotím tak, jak hodnotím. ()

Juto

Jeden z najlepších vojnových filmov, aké kedy boli natočené, je silným a umelecky majstrovským znovuzrodením posledných dní Tretej ríše. 10/10 ()

emo

Fantasticky realistické vyrozprávanie udalostí odohrávajúcich sa v troskách Tretej Ríše tesne pred jej pádom. Bruno Ganz v úlohe Hitlera predvádza hádam svoj živitný výkon, nad ktorým taja dych aj Nemeckí historici. Film má však veľmi pozvoľné rozprávačské tempo, takže môže mnohých aj nudiť. Ja to každopádne doporučujem! ()

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

14.10.2019

3 země – 4 města – 7 kin – 8 programových sekcí – 20 hostů - 50 celovečerních filmů a další 4 bloky krátkých filmů. Tento týden startuje festival DAS FILMFEST a již po čtrnácté nabídne divákům… (viac)

Největší námořní tragedie ve filmu

Největší námořní tragedie ve filmu

25.01.2007

Německá televizní společnost ZDF oznámila, že natočí velkofilm o největší námořní tragédii. V lednu 1945 se přeplněný Wilhelm Gustloff po nárazu torpéda, jenž bylo vypáleno sovětskou ponorkou, během… (viac)