Pád Tretej ríše

• Česko Pád Třetí říše (viac)
Nemecko / Rakúsko / Taliansko, 2004, 156 min (Special Edition: 178 min, Alternatívna 149 min)

Predloha:

Joachim Fest (kniha), Traudl Junge (kniha), Melissa Müller (kniha)

Scenár:

Bernd Eichinger

Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Corinna Harfouch, Ulrich Matthes, Juliane Köhler, Heino Ferch, Christian Berkel, Matthias Habich, Thomas Kretschmann (viac)

Je apríl 1945 a do úplnej porážky nacistického Nemecka ostáva už len niekoľko dní. Hitler však vo svojom berlínskom bunkri aj naďalej požaduje od svojich generálov boj do posledného muža...Film, detailne popisujúci, ako prebiehali posledné dni Tretej ríše v Hitlerovom berlínskom bunkri, vznikol na motívy knihy Hitlerovej osobnej sekretárky Traudl Jungeovej, ktorá s ním bola v bunkri až do úplného konca. (RTVS)

vodkasesemte

In a war as such this one, is no civilians - Lost sense of reality - We are soldiers. We took an oath (přísahat) - Tvl, to je tak dobrý, že se mi ani nechce přpínat program - Dont pity them - We didnt force the ppl. They gave us mandate. And now they are paying for it - I want to be a beautiful corpse - Things must be started again - My children cannot grow up in a world without National Socialism - If National Socialism dies, there will be no future - Im really happy here and not afraid - I had great plans for Germans and the wordl. Nobody understood me - I can only be proud for openly fighting the Jews (a co česká svině, ta ti utekla mezi prsty – a podívej se ted na ni, jak se naparuje) - If my ppl cannot endure this ordeal I wont shed a tear (přesně – jaktože mu rozumí) - They get what they deserved. They called this fate upon themselves - Loyality and courage still exist in this world - Arrived more or less unharmed - Ritter von Grein and Fraulein Reitsch - Máte pravdu, vy český prasata, Hitler byl dábel – jak jinak by vás tak moc dobře mohl znát? - Life doesnt forgive weakness - This so-called humanity is religious drivel (blábol) - Compassion is an eternal sin. To feel compassion (soucit) for the weak is a betrayal of nature (weak – evil, socialists, liberals, democracy) - The strong can only triumph if the weak are exterminated - I have been always ruthles when faced with internal opposition from other races and thats the only way - What aplies to apes must definitely apply to humans (tady se rozcházíme) - The most loyal of my loyals - Speer, an absent-minded artist - This is part of a huge decoy operation - Theres no mercy for traitors. No compassion - Court-martialled - The battle of Berlin killed of 20,000 of our best soldiers - Thats what young ppl are for (exactly) - The Fuhrer cannot make a honourless disappearance from world history - Do you think the Fuhrer doesnt know? He will never surrender! - Centuries will pass but from the riuns of our cities and monuments, the hatred of the ppl, who did this to us, will continue to flare up - International judaism and its allies - The western democracies are decadent. They will succumb (podlehnout) to the ppl from the east - Tvl, dneska se převrací v hrobě. Čas , aby z něho vstal - Do all that it takes - You are the bravest mutter in the Reich - Order has to RETURN - Ich war auf der Seite der roten Bestien - One day the lie will fall apart and there will be light in the darkness - One day there will be COLLAPSE and truth will triumph once again. At that moment we will stand above everybody pure and (tvl, to je uplně přepis Bible) immaculate (bezvadný) - 30.4. - 7.5. 1945 complete surrender (prej surrender – to si museli asi vymislet nějaký datum) - Hostilities were suspended (pozastaveno) on 8 May (nějak se nevzdávali) - Nuremberg - Nejlepší německej film ()

Aywes

Historicky Vám to sice nic extra nedá, protože většinu faktů by jste už měli znát, ale chování a zobrazení jednotlivců je vykreslené tak skvěle, že kolikrát mrazí. Převážně slepá a naprostá oddanost, která dokáže překonat i prvotní pud sebezáchovy. To je vlastně nejvíce šokující na celém filmu. Fanatičnost. Možná se pozastavíte nad několika vyjádření okolo židů a jiných ras, ale to od takového filmu prostě čekat musíte. Překvapivě to i přes svou úctyhodnou délku nestihne nudit. Děj neustále graduje a scénárista si vybral jednu z nejbohatších situací 2.sv. války. Herecké ztvárnění Hitlera je už legendární díky oslňujícímu výkonu. Nějak moc superlativ na to, že jsem nehodnotil plnou, co? Mohlo to být totiž dotažené ještě do většího extrému. S takovým silným tématem by se dalo oslovit spousta lidí, ale Pád Třetí říše tak nějak odmítá být ta rozporuplná součást bohaté kinematografie. Možná je to škoda, ale na druhou stranu dostanete do ruky poctivé ztvárnění důležitého příběhu, který by jste měli znát. Pokud tedy se alespoň trochu zajímáte o historii, tak by Vám tento film rozhodně utéct neměl. Vlastně by Vám neměl utéct i pokud se nezajímáte o historii :). ()

petrsponar

Filmu se nedá odpárat skvělí výkon Bruna Ganze/Adolf Hitler,Film .Pád Třetí říše. jako takový není špatný film,ale v jistých směrech tam něco nefunguje..ale i dobré momenty to má o tom žádná,mě to ale tolik neoslnilo.Někomu sedne tento snímek z pohledu Německa někomu ne.6/10 ()

pollstro

Skvělé válečné komorní drama natočené samotnou zemí, kterou se to vlastně celé týká, tudíž Německo samo od sebe poodkrývá svoji černou minulost a ukazuje skutečný a reálný pohled na tehdejší události, které předcházely pádu Třetí říše. Der Untergang se převážně odehrává v systému bunkrů Nového říšského kancléřství, jejichž stísněné úzké betonové chodby začnou s postupně houstnoucí atmosférou působit velmi intenzivně a silně na divákovo psychiku. Pohled nejen na poslední dny samotného Hitlera, ale taktéž všech ostatních, ať už se jedná o blízké, příznivce nebo odpůrce, jejich setrvání na tomhle místě mělo vždy svůj důvod, ať už chtěný, či nechtěný a mnozí z nich ukončili svoje životy z naprosto nesmyslné oddanosti Německu a Hitlerovi, nebo z čistého strachu z toho, že by museli nést následky za své činy, v tento moment si uvědomíte, že všichni tihle vysoce postavení nacisti byli pouhý zbabělci schovávající se za slova. Bruno Ganz jakožto představitel samotného Adolfa Hitler se ujal své role naprosto skvěle a jeho herecký výkon této postavy považuji za vůbec ten nejlepší v celé kinematografii. Sledovat nejhroznějšího a nejděsivějšího člověka v historii naší země, jak se ocitá na samotném konci svých sil, svého života je neuvěřitelný zážitek. Z filmu rozhodně není cítit lítost, veškerá smrt hlavních postav je spíše pocitem zadostiučinění za všechnu tu zrůdnost, kterou způsobili. Jejich oddanost a láska k Hitlerovi ukazuje jejich zaslepenost a neschopnost vidět věci tak, jaké ve skutečnosti opravdu jsou a proto taky takhle dopadli. Hitler je zde vyobrazen zcela neutrálně a přirozeně, film se ho absolutně vůbec nesnaží ukázat v tom nejhorším světle a ani naopak v tom nejlepším, což je u takhle tématicky založeného filmu nesmírně důležité a samozřejmě, že se během filmu objeví hned několik okamžiků, které skutečně vykreslují povahu Hitlera jako zrůdu, aneb jak pronesla Eva Braunová, jedná se o okamžiky, kdy je Vůdce. O to víc se nabízí otázky, jak by to celé vypadalo, kdyby Hitler vyhrál válku. Myslím si, že by filmu neuškodila kratší délka, jelikož například posledních 25 minut, po smrti všech vysoce postavených a kapitulaci Německa, jsou opravdu jenom nucenou dohrou příběhu. Oliver Hirschbiegel a jeho režie v místnostech bunkrů je perfektní, ale exteriéry jsou znatelně horší a dívat se neustále na dvě stejné ulice mi nepřišlo zrovna povedené a klidně bych se bez nich obešel, jelikož jsem měl pocit, že jakmile příběh přešel na povrch, ztratila se ta stísněná a klaustrofobická atmosféra podzemí, která mi na tom celém všem přišla absolutně nejlepší, společně se skvělými hereckými výkony. Každopádně Der Untergang patří mezi to nejlepší, co německá kinematografie za celou dobu své existence vytvořila. ()

wowylgu313

85-90% tady není snad ani moc o čem. Perfektně natočené, kvalitní obsazení a herecký výkony tady jsou víc než precizní! Celá ta atmosféra přibližujícího závěru. Všechny ty proudící emoce. To drama tady na vás přímo chrlí. Klidně by jsem na takto natočené dílo mohl koukat i třeba 3-4 hodiny v kuse. Vůbec by to ničemu nevadilo. Doslova! Hudební doprovod taktéž udělal své. Musím uznat že tady nedávám plný počet jen proto že si nechávám rezervu na jiné "válečné" filmy. Protože stovku si shovávám pro absolutně bezchybnou partii. Opakuji pro absolutně bezchybnou! A samozřejmě by se zde našlo pár detailů, ale nebudu v tomto případě žádný kritik. Takže pokud reálně a opravdu chcete vidět film na toto téma co má koule a Hitlera co snad je i opravdový Hitler (Bruno Ganz) tak neváhejte, nečekejte a do toho! ()

Docentus

Silný filmový zážitek. Aby si ho člověk vychutnal, potřebuje znát historii, ale je srozumitelný i pro toho, kdo ví, že existoval nějaký Hitler, jak vypadal a co to bylo zač... Film není ani tak o Hitlerovi (vynikající Bruno Ganz), ale táhne se jím jako červená nit příběh v podstatě autorky literární předlohy Traudl Junge. Snad kromě délky nelze nic vytknout. Profesionálně natočené a výborné herecké výkony. Atmosféra je hustá jako mlha nad rybníkem Brčálník, a to jak v bunkru, tak v exteriérech (tady to přestává být drama a mění se v regulérní válečný film). Pro mě osobně na německou kinematografii obrovský úspěch. ()

Goodlooker

Atmosferický kus evropské kinematografie se skvělým Bruno Ganzem a ostatními protagonisty s notnou dávkou absolutních reálií. Pravda, poněkud zdlouhavé, ale konečný výsledek je uspokojivý a dokáže diváka zaujmout jak netradičním pojetím posledních hodin Vůdce, ale též svojí přitozeností... 85% ()

romulus

Velice zajímavé dílko zobrazující posledních 10 dnů Hitlerova života. Bruno Ganz je ve Vůdcově roli dost přijatelný. Dále je zde rozhodně dobře zobrazené osudy různých lidí, včetně Hitlerovy sekretářky. Dále co se mi na tomhle dílku libilo, že zde šlo jasně vidět ukázku jak němci byli smíření s tím, že válku prostě vyhrát nemůžou a většina z nich už byla smířená s tím že zemřou. ()

old salt

Větší televizní inscenace. Bez atmosféry, bez náboje. Jen popis událostí. Sem tam násilná snaha diváka vtáhnout do děje postavami dětí či profesora-doktora. Celkově snímek, na který brzo zapomenete, ač se zabývá jednou z nejkontroverznějších postav v našich novodobých dějinách. ()

zmateny

Z toho, co Hitler a jeho nacistická vize napáchali, ještě dnes běhá většině lidem mráz po zádech. Nikde a u nikoho vzpomínky na tyto činy nevyvolávají nic jiného než lítost, pláč a vztek. Tento snímek se dokonale vyžívá ve vyvolávání těchto pocitů. Je to ukázka téměř dokonalé práce při rekonstrukci děsivého a bohužel pravdivého příběhu (nebo spíš jeho konce). Zvlášť v kině, kdy na vás doléhá němčina z úst Bruno Ganze občas přerušovaná dopadem dělostřeleckých granátů, vám veselo nebude a zůstanete doslova přilepení zadkem na sedačce a ostatními smysly na plátně. Jméno Bruno Ganz jsem do chvíle, kdy jsem viděl tento film, neznal. Ale tohle mě donutilo si ho zapamatovat - předvedl úžasný výkon. Je to velmi emotivní snímek, který si zaslouží shlédnutí a hned po tom hlubokou poklonu. Ale nedoporučoval bych se na něj dívat, jestli se chcete ještě tentýž večer smát ... ()

mr.sulas

Očekával jsem něco mnohem lepšího.Na takové téma jako je 2.světová válka bylo natočeno mnoho filmů a tento snímek podle mého názoru je jeden z těch horších.Nebyl pro mě téměř ničím zajímavým,až na velice dobré herecké výkony. ()

Sekel

Film o tom, ze Nemecko nebylo narodem vrahu, ale narodem, ktery proste prohral valku. Velmi ocenuji, ze se Oliveru Hirschbiegelovi podarilo natocit a uvest takto kontroverzni film a ze se nebal narceni ze sympatizantstvi k nacismu. V teto dobe, kdy se veskere snimky z obdobi Treti rise schovavaji za lacine odsuzovani teto ideologie a za kazdou cenu se snazi ukazat jeji zrudnost, nam reziser nedovoli divat se na problem takto zplostele. Nejsilnejsi scena je samozrejme otraveni deti matkou Goebbelsovou. ()

hronik

Jeden z nejlepsich filmu o konci valky a o padu A.Htlera a celeho Nemecka ve II svetove valce.Nejsem sice fanda valecnych filmu, ale tohle je neco co se muze videt casto.Cloveku az mraz bezi po zadech jaky drsny pad mela zeme ktera vice jak tisic let byla hlavnim bodem v cele evrope. ()

RomaS

Nejpřesvědčivější Hitler jakého jsem na filmovém plátně viděl. Jestli můžete, určitě si film nepouštějte s českým dabingem. Věřím, že je kvalitní, ale tím si zkazíte autentičnost, která je tady důležitá. Kdo čekal válečný film, byl asi zklamaný. Pád třetí říše je o posledním týdnu nacistického Německa zmítaného ve smrtelných křečích. Je to spíše o emocích, zkáze, slepé oddanosti a beznaději postav čelících jistému konci. ()

aranek

Impozantní zážitek. Pološílený oligarcha, bezstarostná oslava pořádáná jeho budoucí manželkou, jeho generálové, kteří nejsou přes bariéru oddanosti schopni reflektovat situaci, několik mladých lidí, kteří věří v ideu a jsou ochotni za svého vůdce bojovat do posledního dechu a po smrti své modly sami páchají sebevraždu, o mnoho výše postavení generálové Krebs a Burgdorf, kteří volí stejnou cestu, beznaděj... Historicky celkem přesné reálie, atmosféra výborná, volné tempo vyprávění je zde výhodou. Jisté plus má u mě film i pro demýtizaci představitelů třetí říše. Dabing je nadprůměrný, přesto doporučuji originální znění. Výborné herecké výkony, potěší i hezky zahraná vedlejší role G.A. Helda (Hitlerův vyslanec Walter Hewell). ()

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

14.10.2019

3 země – 4 města – 7 kin – 8 programových sekcí – 20 hostů - 50 celovečerních filmů a další 4 bloky krátkých filmů. Tento týden startuje festival DAS FILMFEST a již po čtrnácté nabídne divákům… (viac)

Největší námořní tragedie ve filmu

Největší námořní tragedie ve filmu

25.01.2007

Německá televizní společnost ZDF oznámila, že natočí velkofilm o největší námořní tragédii. V lednu 1945 se přeplněný Wilhelm Gustloff po nárazu torpéda, jenž bylo vypáleno sovětskou ponorkou, během… (viac)