Prehistorická planeta

• USA Prehistoric Planet

Podívejte se na zázraky našeho světa jako nikdy dřív prostřednictvím tohoto působivého dokumentárního seriálu od Jona Favreaua a producentů Zázračné planety. Cestujte s námi 66 milionů let do minulosti, kdy pevninu, moře a nebe křižovali majestátní dinosauři a další úžasní živočichové. (Apple TV+)

noriaki

Forma za pět hvězdiček, obsah za dvě? Nejsem paleontolog, ani nejsem puberťák, abych si myslel, že vím všechno. Budu tedy věřit, že postřehy prezentovaná Davidem Attenboroughem nejsou vycucané z prstu. I tak bych se ovšem vsadil, že detailní informace ze života dinosaurů stojí na vodě, nebo přinejmenším spadají do kategorie "kvalifikovaný odhad". Záleží tedy, co od dokumentu očekáváte. Jestli vědu, tak je vhodné přistupovat k informacím skepticky. Jestli očekáváte divadlo, tak uvidíte světovou extratřídu. ()

Finskej

Seriál je pěkný, ale fascinuje mě, jak mohl někdo vyrobit, schválit a do světa pustit tak strašlivě nevyvážený zvuk. Fakt zle ukrutně, člověk aby neustále přidával, aby slyšel komentář, a ubíral, aby ho nezabily oproti komentáři příliš nařvané zvuky efektů/okamžiků a, když je tak hlasitá, až nesnesitelně dramatická hudba. Jak je jinak vše uděláno profesionálně, tento aspekt působí až udivujícně odfláknutě. ()

filmmovier

Putování s dinosaury má zatraceně vynikajícího nástupce! Attenborough, Hans Zimmer, BBC, reálná příroda, možnosti současné animace, dinosauři. Ne, tady se v zásadě nemohlo pokazit vůbec nic. Prehistorická planeta je další dokumentární masterclass a je úplně jedno, že o dávno vyhynulých tvorech. Stejně to nepoznáte. 95%. Více zde. ()

JohnCZ

Po vizuální stránce takřka dokonalá prezentace dávno vyhynulých tvorů, která nepředává informace pouze slovně, ale především audiovizuálně. A je to fakt šleha v 90 % hraničící s fotorealismem. A zároveň i s řadou různých detailů a hrátek s kamerou, při kterých jsem zapomínal, že vlastně nesleduji klasický přírodopisný dokument. Seriál je to vyloženě family friendly, čekal jsem to trochu živelnější a dravější, ale zase se mi líbil vědecký přístup založený na posledních poznatcích. Kdo chce vidět krvelačného raptora z Jurského parku, bude z toho opeřeného nemotorného tetřeva asi docela zklamaný :D. Pár situací (dvoření carnotasaura) mi přišlo ale naopak docela za vlasy přitažených (ve smyslu: "to si museli tvůrci vymyslet") a proto jsem rád, že přesně na ně míří bonusové vysvětlovací miniepizodky doprovázející celou pětici epizod. Rozhodně doporučuji je neminout. Měl bych pouze dvě malé výtky: proč je zobrazovaná flóra pouze současná? Čekal bych více bizarních prehistorických druhů rostlin. A proč scénář doprovodného komentáře nevyužívá názvů původních kontinentů? ()

Dadel

Moc hezky udělané, bohužel tím, že je to celé vymyšlené a podle scénáře, přichází to o kus kouzla a opravdovosti těch "pravých" dokumentů o přírodě. Ale pro milovníky dinosaurů a knih Josefa Augusty povinnost, jen se připravte na to, že dinosauři vypadají jinak než jak je znáte z Jurského parku (a Jurassic World Evolution) či Burianových ilustrací. Třeba opeření raptoři vypadají fakt legračně. Malou výtku spatřuji v tom, že jak je doprovodný komentář "pro blbé", jsou v něm neustále jména současných světadílů, které v mezozoiku ještě neexistovaly. Oč stylovější by bylo "V lesích jižní Gondwany rostou jedny z nejvyšších stromů světa..." :) ()

• První dvě série dokumentu jsou zaměřeny na druhohorní faunu stratigrafických stupňů maastricht (72–66 milionů let) a kampán (72–83 milionů let), z posledních dvou období pozdní křídy a celé éry druhohor. V této době dospěla evoluce neptačích dinosaurů, pterosaurů, většiny tehdejších mořských plazů (mosasaurů a plesiosaurů), amonitů a dalších pradávných živočichů k vrcholu. Jejich biodiverzita byla tehdy jednou z nejvyšších během celého času jejich existence. Tento fakt dokládá mimo jiné bohatý fosilní záznam v sedimentech z věků odhalených v mnoha světoznámých geologických souvrstvích. Z nich jsou nejvýznamnější zejména souvrství Dinosaur Park v Kanadě (s 49 druhy dinosaurů) a Hell Creek v USA (s 27 popsanými dinosauřími druhy). (Marasuchus17)
  • Projekt bol v príprave najmenej od mája 2019, pár mesiacov pred oficiálnym spustením služby Apple TV+. (FocusForcePi)