Keď si rímsky vojenský veliteľ Artuš (Clive Owen) po pätnásťročnej službe v armáde splní všetky záväzky voči Rímskej ríši, chce opustiť Britániu, kde chránil hranice impéria, a odísť do pokojného Ríma ako slobodný občan. Ešte predtým však musí vykonať poslednú nebezpečnú úlohu - ochrániť rodinu rímskeho šľachtica pred krutými saskými dobyvateľmi a odviesť ju do bezpečia. Spolu so svojimi vernými rytiermi Okrúhleho stola – Lancelotom (Ioan Gruffudd), Tristanom (Mads Mikkelsen), Galahadom (Hugh Dancy), Borsom (Ray Winstone), Gawainom (Joel Edgerton) a Dagonetom (Ray Stevenson) - si aj on uvedomuje, že po náhlom odchode Rimanov z Británie bude táto krajina potrebovať silného vodcu, ktorý by ju nielen ochránil pred súčasnou hrozbou útoku saských vojsk, ale ju aj priviedol do novej epochy mieru a prosperity. Krásna a statočná lukostrelkyňa Guenevera (Keira Knightleyová) a bývalý nepriateľ a vodca domácich bojovníkov Merlin (Stephen Dillane) Artuša presvedčia, že je v svojom srdci Brit a že by sa mal postaviť do čela svojho kmeňa v boji za slobodu. Artuš musí nájsť dostatok síl, aby dokázal zmeniť vývoj dejín. V rozhodujúcom boji proti Sasom sa rytieri pridajú k Merlinovi a Lancelot s Tristanom zaplatia za víťazstvo životom. (TV JOJ)

Bingos

Film zvysoka sere na nějaké legendy a jestli se naopak snaží o nějaké realistické pojetí, nechává to zas chladným mě. Ale rozmáchlé bitvy, i temnější podtón mi docela sedli. ()

Drirr

Je to špatný film. Herci hrají průměrně, má to špatný střih a hlavně blbý scénář, který netlačí kde by měl a tlačí kde by neměl. Nicméně má to pěkný look, slušnou výpravu, jsou tam lidi co se mlátí meči a luky, hraje u toho zajímavá hudba a záporáci jsou fakt dobrý. Takže co by ne. 55 % ()

peetriss

Tohle nemůže Fuqua snad ani myslet vážně. Totální komerčně vykalkulovaná historická výplachová báchorka vezoucí se na úspěchu těhdejších historických velkofilmů, která má jediný cíl, aby se stále něco dělo, a to i za cenu laviny klišé, debilit a jiných nesmyslů. Nefunkční a ubíjející produkt ztráty soudnosti režiséra, scénáristy a producenta Bruckheimera. ()

Paldiny

Je pravda že tento projekt vznikol čiste z finančných dôvodov nakoľko publikum stále prahlo po historických opusoch. S čím sa však museli tvorcovia vysporiadať bol prístup k toľkokrát už spracovanej látke čo sa im podarilo. Artuš je vykreslený ako unavený a patrioticky zaslepený vodca rytierov okrúhleho stola, ktorý na výzvy majestátneho Ríma neustále podstupuje vojnové výpravy. V spracovaní sa upustilo od fantazijného vykreslenia doby a film je poňatý skôr v realistickejšom duchu. Fabulové postupy síce nevykračujú z osvedčenej osnovy za to poteší pochmúrna atmosféra, epický soundtrack a početné bojové scény. Bitky sú choreograficky vydarené a najmä nápadité (stret na zamrznutom jazere), o to viac pri ich sledovaní zamrzí náklonnosť k širšiemu obecentsvu * * * * * S týmto neduhom sa vysporadúva režisérska verzia, ktorá vnáša do súbojov krv a useknuté končatiny. Pridanými minútami vyzerá lepšie aj vzťah medzi Artušom, Lancelotom a Guinevere. ()

Wiluna

Rozmýšľam, či som niekedy videla film, pri ktorom som sa cítila viac hlúpo. Nevidela. Aj keď sa mi myšlienka poňať príbeh o Artušovi, ako rímskom dôstojníkovi a nie stredovekom chrabrom rytierovi páčila, musím priznať, že herecké výkony a „výbľaky“ preživších rytierov okrúhleho stola, boli skutočne iritujúce (Bors) a trápnejšie než trápne. Bohužiaľ to„ostatné“ nedokázala zachrániť ani Hansova magická hudba, ani osvedčené švédsko-dánsko-nemecké herecké trio Skarsgård/Mikkelsen/Schweiger a dokonca ani prekrásna príroda. A to už je čo povedať. Mať tak veľa v rukách a pritom to celé takto nemilobohu dobabrať, je obrovská chyba režiséra. 🤦‍♀️To je ako mať úžasný orchester pred sebou a chcieť, aby hral bez dobrého dirigenta. Aj ten najlepší muzikant vtedy dohral. Mrzia ma tie 3*, ale skutočne som bola veľkorysá. ()

system

Pro me jedno z nejvetsich zklamani roku, to ze legenda je vypravena uplne jinak me ani moc nevadilo, ale ten film je proste cely spatne. Fuqua to posral na cele care, jinak to ani nejde rict. Naprosto blby scenar, bitevni sceny prumerne (za zminku stoji jen bitva na zmrzlem jezere) a herci taky nic moc. Co bych vyzdvihl je snad atmosfera filmu a hudba ()

Macik

Pane bože kam Fuqua dal těch 130 milionů dollarů???Za to udělal nějakou mega hyper akci kde se celej štáb i s komparzem na 14 dní naložili do lihu a za zbylý peníze v rekordně krátkým čase natočil tuhle tu kokotinu!!!!Horší film jsem letos neviděl,ani jsem neměl sílu to dokoukat páč jsem v půlce usl.....No inu Bruckheimere viacero takýchto mega hitov...;-) ()

lukasd

Tak nevím-asi jsem divnej,ale mě se to fakt líbilo! Je pravda, že dějová linie není nejsilnější, ale celkově se mi líbí atmosféra snímku(hned bych se do Irska vydal). Herecký výkony jsou v normě, z který vyčnívá snad jen Stellan Skarsgard, jehož postava velitele Sasů mě zaujala jednoznačně nejvíc(jen škoda, že nemá víc prostoru). ()

M.I.K.E.

Jeden z nejnudnějších a nejhorších filmů co jsem kdy viděl. Fuqua je jeden z nejděsnějších režiséru. Za jediné klady této sračky považuji výkon Clive Owena a bojovou scénu na ledě. ()

GREGOIRE

Tak já nevím. Většina kritik tenhle film trhá a mně se to líbilo a to docela dost. Já vím, je to Artuš pojatý úplně jinak, než je člověk zvyklý z tradičních literárních zdrojů typu Maloryho a ze znamenitých filmů, jako je Excalibur, Merlin nebo ze sladkého a přece půvabného Prvního rytíře. Ale tento „realističtější“ snímek má také své kouzlo – třeba právě v onom pokusu o dekonstrukci tradičního artušovského mýtu. Tohle možná řada lidí těžko tráví, ale v mých očích to filmu nijak neubírá. Kate Winslet modrá vyloženě sluší, Artuš je k světu. Až na pár méně nápaditých dialogů a pohádkový konec velmi solidní podívaná. ()

Jeržik odpad!

Co k tomu napsat? Téměř nenacházím ta správná slova. Po trailerech se dal čekat aspoň průměrný film ale co je moc, to je prostě příliš. Tak tedy: 1. Efekty... pokud se tomu tak dá vůbec říkat. Aneb i grafici ve Wiedzimovi předvedli lepší práci. Scénář. Nevadí, že překopali legendu o Artušovi a dali ji nálepku "pravdivý príbeh", ale jde o to jakým způsobem se toho tvůrci dopustili. 3. Chyby. Počet do očí bijících nesrovnalostí a nesmyslů je až dechberoucí a může lehce soupeřit s počtem hnědočechů v Chánově (jen na ukázku - jak dostali katapulty z lesa, kde byl strom vedle stromu a nebyla tam mezera širší než pár desítek centimetrů? Proč používali na katapultech střílících zápalné střely kožené řemínky? Proč, když poprvé projížděli hrdinové branou ve valu, ji muselo otevírat několik vojáků i koní, a později ji otevřel sám jedinný "Sas"? A pak se otevřela dokonce sama - že by fotobunky? Proč Keira chodí během bitvy v letní košilce, když kolem ní jsou válečníci zabalení do kožešin? A dalo by se z fleku pokračovat - viz Lancelot se dvěma meči...) Takže abych to srhnul, je to prostě škvár. ()

Sl@yer odpad!

Neskutečné utrpení od začátku až do konce. Dá se říci, že čím více se film blýží ke konci, tím je utrpení větší. Totální sračka, za kterou by se měli všichni učinkující pořádně stydět a režisér minimálně pověsit za koule do průvanu. Chápu, že herci potřebovali na novej bazén, ale tohle je prostě moc. ()

Cong

Mýtů a magie zbavená verze legendy o králi Artušovi se ani v nejmenším nemůže měřit s filmy jako Excalibur či Merlin. Obsahově není Král Artuš sice nic moc, ale na druhou stranu v tomto filmu nacházím pro sebe tolik kladných věciček ( Zimmerova hudba, atmosféra pošmourného středověku, charismatický Clive Owen, Keira Knightley - která tu absenci prsou úspěšně kompenzuje nasazením v bojových scénách, monumentálně vousatý a béčkově sípající Stellan Skarsgard a v neposlední řadě drsné bitvy - nutno však vidět directors cut ), že mu nakonec dávám 4*. ()

Yardie

Musím říct, že nevím, co jsem od toho čekal. Vzhledem k tomu, že za vrchol tvorby o Atrušovi považuji Excalibur (1981), tak další filmy o Artušovi pro mě ztrácejí absolutně kvalitu. Nicméně, po náročném pracovním týdnu jsem usedl k TV jen s požadavkem se odreagovat u nějaké "mlátičky" a nepříliš náročného filmu na uvažování. Což se také stalo. Myslím si, že některé scény, hlavně přírody se docela povedly, byly opravdu krásné. Co se týká herců, tak Owen se mi celkem líbil. Občas jsem se i pousmál, pár vtipných hlášek prošlo. Co se týká příběhu, tak ten byl prostě vymyšlen nejspíš bez jakýchkoliv historických základů (i když čert ví, jak to bylo...). Musím říct, že i ty boje se mi celkem líbily. Byly natočeny opravdu trošku netradičně, takže změna mi asi prospěla. Takže finální hodnocení je - odpočinkový film, který nenadchne, ale ani enuškodí. Prostě se podíváte, odreagujete se a je to. Uteklo to celkem rychle a nenudil jsem se. Howgh! ()

lareinna

Krásne, napínavé, veľkolepé, hrdé a úžasné dobrodružstvo. Nebrala by som to zas tak tragicky, veď tomu nechýbalo napätie, super hudba, skvelí herci a dej - ten mal chronológiu a zmysel. Keira je tiež skvelá herečka, ktorá sa hodí práve do takýchto historických filmov. A čo sa týka tej modrej farby a "tkaniček", alebo "izolepu" na jej tele :-)) myslím, že ona má v sebe takú charizmu, že položí aj celú armádu..bez ohľadu na to, čo má na sebe...Veľmi pekný film. ()

Milky.

Takový klasický jednohubkový komerční historák. Ničím nepřevyšuje průměr a za týden už nebudu vědět co se tam dělo, zmíním snad jen otravně vykuleného Owena, plochou-ale-sexy Knightley, Zimmerovu skvělou hudbu a scénu na ledu. Dávám plus za logické detaily, které se jinak příliš neřeší (např. na ledě nachystané zbraně a šípy u nohou). Silné mínus za naprosto předvídatelný scénář. Prakticky mi bylo jasné co jak dopadne a nebyl jsem sám. Takže nenudil jsem se, ale nějak extra zážitek to nebyl. Lepší tři. (koukáno na director's cut) ()

Zemřel herec Ray Stevenson

Zemřel herec Ray Stevenson

22.05.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

PF 2016

PF 2016

24.12.2015

Kdo vycvičí krále Artuše?

Kdo vycvičí krále Artuše?

22.07.2014

Idrise Elbu nejspíš znáte jako televizního detektiva Luthera nebo jako drsňáka Heimdalla z comicsáren Thor a Thor: Temný svět. Objevil se i v monstrózní sci-fi Pacific Rim, momentálně pak rozjímá nad… (viac)