Winona a démoni

(TV film)
  • Nemecko Winona Ryder - Die Geister, die sie rief (viac)
Nemecko, 2021, 53 min

Winona Ryder (a.z.)

Hvězda Střihorukého Edwarda či Malých žen zažila velkou slávu, ale v osobním životě prožila peklo... Od gotického outsidera ve filmu Beetlejuice po matku v nesnázích v seriálu Stranger Things. Kariéra Winony Ryderové je stejná jako ona sama: všechno, jen ne obyčejná. V 19 letech se dostala na vrchol Hollywoodu a stala se tváří celé generace. Znovu a znovu však bojuje se slávou, která ji obklopuje, a hrozí, že ztratí sama sebe. V roce 2001 byla zatčena za krádež oděvů v luxusním obchodě, stala se terčem bulváru a její osud v Hollywoodu se zdál být zpečetěn. Navzdory všem očekáváním se Ryderová probojovala zpět a dnes inspiruje novou generaci svou nejsilnější hereckou vlastností: citlivostí. (Česká televize)

Marze

"Dokáže vnitřně zprostředkovat obličejem celou svou náladu, ukradla si celý film pro sebe". Následně ukradla z obchodu zboží za pět tisíc dolarů. Můj dojem - komplikovaná žena s psychickými problémy. Dokument na České televizi Artu. ()

Gilmour93

Sláva jako forma ostrakizace a studnice nešťastnosti.. Za vším hledej beatníky, Ripleyovou a podíl na zrodu Coppolova Draculy, kdy role Míny probudila vnitřní démony, s kterými bylo potřeba naučit se žít. Dokument v populárním formátu, který není postaven na komplexním pohledu na tvorbu, ale vypichuje jednotlivé scény z filmů, ve kterých se zrcadlí osobnost, stavy mysli a osud ústředního protagonisty. Proto možná i ten polibek do vlasů Millie Bobby Brown.. ()

castor

Velké černé oči, citlivá a křehká dívka, tvář své generace. Herečka se suverénními výkony i žena, která dokázala mluvit o svých duševních potížích. Jako jedna z mála zvládla brzkou slávu, na druhou stranu na veleúspěšnou první polovinu 90. let nikdy nenavázala. Té se ostatně dokument věnuje nejvíc, ale nepochopitelně ignoruje její dva výkony, za které získala oscarovou nominaci – Věk nevinnosti a Malé ženy. Zatímco bulvárem propíraný vztah s Johnny Deppem ukončil právě nesnesitelný mediální tlak, ale zase jim dopřál legendární satirickou pohádku Střihoruký Edward, událost z roku 2001 a enormní zájem médií jí zkomplikovaly i profesní život. Každopádně krádež v luxusním obchodním domě mě nikdy nezajímala, rozhodující bylo, co předváděla na stříbrném plátně. Nicméně to je Hollywood – tleská, ale přitom čeká, kdo udělá chybu, a pak ho sežvejkne. Navíc pak dlouhé roky moc netušil, co si s Winonou počít. ()

andrii

Noční jezdkyně, Večernice s vějířem. Od Věku nevinnosti, přes třásně Jerryho Lewise. Střihla si útulný,  burtonovsky dekadentní "černobýl," Draculovu přízeň. Citové palety, garantované podzimním New Yorkem, v župánku labutí písně.  Setřásla z řas nemódně osobní peripetie, rosící její pověst. Nezlomila, neztratila hrdost vinoucí se údělem "Malých" žen. ()