Teroristé unesou britské letadlo, které míří do Skandinávie. Neústupný vojenský velitel, plukovník Tahlvik (Sean Connery), vede záchrannou akci, kromě únosu pasažérů na palubě letadla musí take řešit situaci na britském velvyslanectví, kde druhá skupina teroristů drží další rukojmí. (oficiálny text distribútora)

Anderton

Zaradiť do večerného televízneho programu v 35 stupňových horúčavách film, odohrávajúci sa v zimnej Škandinávii je chytrý ťah. Len škoda, že po rozmäknutí mozgu z letného dňa som nezožral nakoniec komplikovanejšiu zápletku, ako sa na prvý pohľad zdalo. Podstatné je, že na to prišiel Sean Connery, ja by som sa ako vyjednávač tiež nechal napáliť. Ono tie nórske exteriréry nie sú rozhodne využité na maximum, sorry Nykvist, a film si diváka nepodmaní, aj keď potenciál v príbehu a obsadení rozhodne bol. Goldsmithova hudba mi ale liezla poriadne na nervy. ()

Thorn

Naprosto brilantní a bezchybně zpracovaný kriminální thriller, jenž diváka hned od začátku dočista strhne a ani na chvíli jej nenechá v klidu. Zpočátku poměrně jednoduchá zápletka o únosu velvyslance skupinou fanatických a všehoschopných teroristů se začne velmi rychle zamotávat a nabírat zcela nečekaný směr. Divák přitom postupně zjišťuje, že tady zřejmě půjde o něco úplně jiného, než původně čekal. Do věci se totiž připlete další teroristická skupina, která unese letadlo plné bezbranných cestujících a požaduje bezpečnou únikovou cestu pro své kolegy. K tomu si pak ještě připočtěte různé tajnosti, pletichaření a intriky uvnitř zasahujícího protiteroristického týmu. Nouze pochopitelně není ani o různé vychytralé finty a to jak ze strany teroristů, tak i ze strany policie. Myslím, že tohle všechno už bohatě stačí k tomu, aby si člověk udělal dostatečný obrázek o nesmírné promyšlenosti a rafinovanosti tohoto snímku. Jak o tom tak přemýšlím, musím uznat, že podobně originální, nápaditou a nádherně zamotanou zápletku jsem už velmi dlouho neviděl. Vše do sebe přitom krásně zapadá a ve finále dává celý příběh dokonalý smysl. Kromě toho tu však samozřejmě nechybí ani všudypřítomné napětí, akce, nečekané zvraty a skvělé herecké výkony. Oba hlavní představitelé jsou zde naprosto vynikající a celkový dojem z filmu ještě výrazně umocňují. Bez přehánění mohu říct, že Výkupné je skutečným klenotem svého žánru. ()

kinderman

Vděčné téma mezinárodního terorismu ve scénáři s několika zajímavými dějovými zvraty, S.Connery v hlavní roli, S.Nykvist za kamerou a J.Goldsmith u notového papíru plus přírodní krásy Norska, a přesto je výsledkem nepříliš uspokojivý, nevýrazný film se špatně inscenovaným dramatickým finále. Škoda. ()

Willy Kufalt

Dějově jde tady podle mě o čistě průměrný až tuctový thriller na téma únosu letadla, se spoustou více méně předvídatelných situací a poněkud nepřehledně zpracovaného závěru s náhlými zvraty. Celý příběh tvůrci přes ono znepokojivé téma pojali jaksi chladně, s minimem přítomných emocí a bez výrazněji přítomné psychologie postav, o níž lze zde mluvit částečně jen v případě Conneryho policisty. Sean Connery v hlavní roli disponuje patřičným charismatem a celkově svým výkonem určitě nemá čím zklamat, ale vzhledem k scénáři možná ani příležitost výrazněji nadchnout. To studené pojetí s pomalým tempem a místy až dokumentárním nádechem lze brát jako umělecký záměr, k působivosti tomu hodně pomáhá rovněž studená atmosféra zasněženého Norska, která s pomocí výborné kamery vytvořila pohltivé napětí v mnoha místech, ale zdaleka ne po celou dobu na mě ono napětí fungovalo. Nejsilnějším kladem pro mě byla jednoznačně kamera Svena Nykvista, která působivou atmosféru má na svědomí velmi často, v záběrech během prolétávání dvou letadel nad zasněženými kopcemi vytváří spolu s Goldsmithovou hudbou přímo audiovizuální lahůdku. Či-li za moje relativně vysoké hodnocení, které se vyšplhalo velmi těsně pod hranicí 4. hvězdičky, můžou zejména Nykvist a Goldsmith, za to, že zůstalo pouze pod tou hranicí, přičítám v první řadě scenáristovi. [70%] ()

liuk

Snad skoro první věc, která vás při sledování Ransom napadne je "to jsou ale blbečci...". Ono totiž hned na začátku filmu a po celé jeho trvání postavy i filmaři žijí v domnění, že Skandinávie je stát - Skandinávské ministerstvo, Letiště xyz-Skandinávie atd. Jestli se v 70. letech báli Britové kvůli něčemu Nory provokovat, tak ať, ale tohle je prostě hrozný. :) Jinak je Ransom slušným thrillerem, ze kterého klidně mohla hodně čerpat Die Hard, používá totiž její později velmi oblíbené schéma - jedna lokace, problém, frajer ho proti vůli všech řeší. Moc se mi líbila letecká "honička" mezi horami. Film je napínavý, trpící hlavně trochu překombinovaným koncem, který zase aspoň vysvětlí zprvu podivné chování postav v průběhu filmu. Já jen doufám, že se za pár let v amerických filmech nedočkáme termínů: Blízkovýchodní ambasáda a Ministerstvo buddhistů. Akorát 3*. ()

• Natáčení probíhalo v norském Oslu a v anglickém studiu Shepperton. (Terva)
  • Ian McShane (Ray Petrie) nosí hodinky značky Omega Speedmaster Professional. (dyfur)