Clark: Hvězdný zločinec

• Švédsko Clark
Švédsko, 2022, 6 h 6 min (Minutáž: 55–70 min)

Réžia:

Jonas Åkerlund

Bill Skarsgård, Alicia Agneson, Vilhelm Blomgren, Hanna Björn, Peter Viitanen, Lukas Wetterberg, Agnes Lindström Bolmgren, Isabelle Grill, Adam Lundgren (viac)

Neuvěřitelný příběh Clarka Olofssona – nejznámějšího švédského gangstera, jehož nechvalně proslulé zločiny daly vzniknout pojmu „Stockholmský syndrom“. (Netflix)

NorseSword24

Chcel som si to pozrieť len preto že to je miniséria, ktorá nebude ďalej pokračovať, takže by som sa nenaviazal na ďalší nekonečný seriál. A dosť ma to prekvapilo. Nečakal som od toho takú pecku. Dej je o Clarkovi Olofssonovi, ktorý nemal najlepšie detstvo a už ako mladý dospelý začal s kriminálnym životom. Do každej druhej sa zamiloval a potom zdrhol. Dostal sa do basy a potom zdrhol. Celý seriál je o tom ako zdrhá či už pred milenkami, policajtami, povinnosťami a každá epizóda sa zdá byť takmer rovnaká. A to je tá pointa. Epizódy sú len cykly, ktoré titulkami končia a názvom epizódy začínajú. Seriál hlavne ukazuje, že človek sa nikdy nezmení. Postavy sú užasne napísane. Dobre možno nie až tak, ale sú dobré, charakteristické a po 2 epizódach sa stanu „ikonické“. A ten audivizual.... WAU. Počas celého seriálu sa striedajú scény, ktoré sú skoro až presaturované, scény s 3:4 formátom a šumom s vadou obrazu ako z 70tok, viac pochmúrne scény s menej saturácie a čiernobiele flashbacky. A strih je tiež vynikajúci. Ten diváka niekedy vytrhne z predchádzajúcej scény až ho to trochu šokuje. Alebo scény s alkoholom a drogami sú tiež rýchlo a úžasne strihnuté. Jednoducho kombinácia strihu s audiom tu pracuje na jednotku. Pennywise v hlavnej roli je vynikajúci aj keď síce cz dabing trochu uberal tak veľa z toho prekladu ma pobavilo. Scenár, réžia, herecké výkony, strih a audiovizuál tvoria dokopy najlepší miniseriál aký som kedy videl a som rád, že moje hodnotenie poslednej epizódy ju posunulo z modrých čísel do červených. ()

ER

Velmi zábavným, až klipovitým způsobem podaný příběh, který se zakládá na pravdě, jen to, jak se co stalo je někdy lež. Co taky čekat od sebestředného a narcisního člověka, který napíše autobiografii. Nakonec to i několikrát zazní, když si Clark vynucuje po spisovatelce, která o něm píše knihu, aby poslouchala jen jeho verzi, ne od jiných. A právě ta část, která nemusí pravdě odpovídat je příležitost pro tvůrce, být kreativně "plodnými" jako sám Clark (mimochodem zplodil 4 děti). Některé scény jsou tak až parodické a humor je všudypřítomný, tudíž nechápu, proč toto žánrové zařazení chybí. Dramatická linka je tu o poznání menší a je hlavně o výchově v dětství a jeho otci, který měl svůj vliv na Clarka-gangstera. A otec byl pěkný parchant, nakonec matka Clarka se musela léčit na psychiatrické klinice. Provázání těchto skutečností s dějem zvládli tvůrci na jedničku a kdyby trochu ubrali z té přepálenosti některých scén, které pak v závěrečných 2 epizodách byly jak přes kopirák, tak mohlo jít hodnocení na plný počet. ()

bearmeedek

Bez potlesku. Plusy: Krásné retro a dobře zahraná role. Mínusy: Nejsem moc příznivcem vyprávěných příběhů, i když výjimka se najde. Dále postava, která jde 6 hodin na nervy. Já vím, za to nemůže film, to ten Clark. Ale je tak úporný, že i film působí jako oslava jeho osoby. Tolik k seriálu. Ke Clarkovi jen to, že to je sebestředný a neuvěřitelný kretén, kterému nějakým řízením osudu pořád všechno vycházelo. Malinkatý tupý mozeček zděděný zřejmě po rodičích, kteří byli také super kreténi. To dětství jsem mu teda nepřál. Za tu dospělost si ovšem zasloužil, aby ho někdo někdy odpravil. Jo, a taky měl schopnost potkávat samé extrémě hloupé slepice. Existuje spousta filmů, kde divák fandí zločinci, ať už plně, nebo částečně, nebo dočasně. Ale tady? Taky jsem zde nenašel odkaz, že existuje film o události s vyloupením Centrální stockholmské banky "Stockholm", případně "Stockholmský syndrom" z roku 2018. ()

Robbi

Velmi působivé a lze říci, že už konečně chápu, komu jsou věnovány hodnoty. Tak teď ještě v podobném duchu pojmout Heinricha Himmlera, Freda a Rosemary Westovy, hodně velkou naději má i Salvador Ramos. Měl bych jedno velké přání - aby byly zrušeny veškeré banky. Co by pak onen úžasný, charismatický a jedinečný Clark dělal? ()

Arkagas1989

Tak přesně tohle jsem po tom šíleném Strangovi potřebovala vidět. Minisérie Netflixu s Billem v hlavní roli, která vypráví příběh skutečného zločince a jak se na začátku píše - něco je pravda a něco ne. Bill tu neskutečně válí a Clarka zahrál bravurně v celé etapě jeho života. Má to naprosto skvělou a jinou kameru, je to svižný, místy hodně zrychlený a celou dobu to na Vás působí dojmem, že Clark si ta odsouzení vlastně ani nezasloužil. Ale opak je pravdou, druhá strana jeho příběhu je o to víc děsivá, protože to byl ukázkový sociopat, který si myslel, že mu patří svět. 6 dílů uteče jak nic a nemohla jsem se od toho odlepit, tohle fakt sedlo a zatím je to u mě jeden z nej seriálů letoška. Celá Skasgardovic rodina je záruka kvality a seveřani prostě umí. Bez diskuze.  Moje hodnocení:  10/10 ()

RigorMortis

Švédsku produkciu mám čoraz radšej a Skarsgård už je akosi zárukou kvality. Ako sa píše už na začiatku každého dielu, je založený "na pravde a na lži". Neviem síce, v akom pomere a pri excentrickom a oportunistickom hlavnom hrdinovi som si tú otázku kládol viackrát, pozeralo sa na to ale dobre. Postavy boli uveriteľné a výkony zahrané dobre; hlavný hrdina s nimi však zaobchádzal ako s kusom oblečenia - použil ich pre svoju potrebu a až mu prestali vyhovovať, odhodil ich a pokračoval ďalej. ()

Rian_witcher

Herecké výkony byly sice excelentní, ale celý příběh stál za prd. Jistě bylo to před mnoha a mnoha lety takřka ve vzdálené galaxii .... Ale i tak mi neustále opakované nízké tresty za krádeže a i násilné trestné činy přišly směšné. Navíc chlápek byl totální macho a magor a ženské byly podle scénáře totální blbky. ()

cubiczech

Hodně švédské, tedy komediální. Skarsgård je v tý roli neskutečný sympaťák a tak jsem jeho Clarka, jako člověka, prostě nesnášel, což bylo super! Vlastně by se skoro dalo říct že to bylo perfektní, jenže tak nějak jsem si nebyl nikdy jistý jaký z toho mám mít pocit, mám se smát? Jako jasně že jsem se smál... a pak jsem taky chtěl Clarka bodat tužkou. Trošku bordeló, zakončení mohlo být lepší ale hlavně jsem rád že to Netflix neprotáhnul na 5 sezón. ()

Predator77

75 Procent, Musím hned takhle ze začátku říct že co se týče žánru tak se spíš jedná a komedii protože takovou kadenci humoru jsem už dlouho neviděl a za mě se rozhodně povedl, další věc za kterou jsem rád tak jsou epizody které my dost rychle utíkali a všech šest dílu jsem zkoukl na jeden zátah ale co se týče negativ tak s čím jsem měl už celkem problém tak byli epizoda 5 a 6 které byli pro mě celkem nudné a nezáživné a po tak skvělém rozjezdu se najednou ke konci dupne na brzdu a ve výsledku to pak kazí celkový dojem,  tak že za mě se ale jinak ve výsledku jedná a dobrou minisérii na kterou se stojí za to podívat ;) už kvůli Billu Skarsgardovi který tady předvádí neskutečný herecký výkon !!! ()

Colomba666

⭐️⭐️⭐️⭐️Kdyby nebyl debil, tak by tak dlouho v krimu nebyl. Asi těmito slovy bych shrnula tohoto skandinávského gangstera, kterého mladý Skarsgård ztvárnil na jedničku, což se mu musí nechat. ()

Sidenius

Az k neuvereni ze tenhle clovek tenhle zivot opravdu takhle zil :) jedna velka groteska. Vlastne mi to prislo uplne k neuvereni ze se nekdo takto muze v zivote vnimat a jedna hvezdicka opet za severskou tvorbu . Palec nahoru za vypravu a kameru. ()

naytsirk

Na jednu stranu až groteskní podívaná, u které se člověk směje, až se za břicho popadá... Na druhou stranu příběh naprostýho magora, sociopata, nemakačenka a sebestřednýho idiota u kterýho by si člověk mohl říct, proč takovýmu debilovi vůbec někdo udělá takovýhle promo....  Asi záleží, v jaké náladě se na to koukáte... Já zažil oboje a proto to rozpolcení co se hodnocení týče..... ()

angelle

Páni, toto bola jazda. Týchto 74% je výsmechom, toto zaslúži minimálne 80. Spracovanie bolo neskutočné a Billovi rola Clarka sadla ako uliata. ()

Sirak

Neuvěřitelný krypl, kterému přejete aby na své chování konečně dojel a ono nic. Takový Henry Chinasky liznuty Blbý a blbější. Donuti Vás to sledovat to cele, ikdyž Vás ten chlap sere. Scéna s mečením koz z minaretu dobrá, pobavila. Hold taková tehdy byla doba. Jestlipak jsme dnes svobodnějši a svět je lepši? Dneska by ho asi někdo pobodal hned ve vchodu do baraku, ale co už. Zajimavý přiběh, zkoukněte, hned se Vám ráno bude vstávat do práce lépe. ()