Chlap

• Česko DOC (pracovný názov)
Česko, 2022, 15 h 36 min (Minutáž: 55–60 min)

Hudba:

Jiří Hájek

Tomáš Maštalír, Jitka Ježková, Andrea Růžičková, Ivan Lupták, Jiří Dvořák, Valér Mbila, Jenovéfa Boková, Jan Nedbal, Elizaveta Maximová, Eva Leinweberová (viac)

MUDr. Ondřej Frank je úspěšným lékařem, primářem oddělení speciální diagnostiky v prestižní Nemocnici Centrum. Je spolehlivý, je bezchybný, je striktně racionální. Oplývá neotřesitelnou sebejistotou. Všichni ho respektují jako špičkového experta, ale jen málokomu je sympatický. Jeho život se však náhle zcela změní. Kvůli zranění hlavy přijde o část svých vzpomínek. Frank se probouzí v realitě, kterou vůbec nezná. Musí postupně objevit a pochopit okolní svět, ale zejména svou vlastní osobnost. A jak se s proměnou svého bývalého primáře vyrovnají jeho kolegové? Pracovní i osobní vztahy najednou získaly zcela jinou dynamiku. Seriál je inspirován skutečným pravdivým příběhem lékaře Pierdante Piccioniho, primáře velké nemocnice v severní Itálii, který popsal ve svých autobiografických románech "Minus dvanáct" a "První pomoc". (TV Nova)

Recenzie používateľa quokam k tomuto seriálu (12)

Amnézie (2022) (E01)

Na novackou produkci zcela vyjimecny pocin, ktery ma potencual stat se vlajkovou lodi. Peter B proste umi, umi tocit televizni veci, umi do nich vlozit presah, umi si vybrat kvalitni latku, herecky ensabl, vsechno spojit, vyladit. Jedine, co se da vytknout, je jakasi neoriginalita. Dr House uz tu jeden byl, Polda taktez. Odborny rozhivor hl hrdiny se sestrou nad zdrav stavem pacuenta byl prilis dlouhy, jehoz jedinny ucel bylo ukazat, ze proste je machr. Tomas M. hlavni roli dodava jak vousate charisma, tak hladce oholenou lidskou nadrazenost. Za mne na novackou produkci nezvyklych 80 proc s dvermi otevrenymi pro dalsi rust. ()

Selfie (2022) (E02)

Vysoký standard z minulého dílu uhájen. Ke kritice predkladam pouze drobnosti. Začínám se trošku topit ve vedlejších postavách. Kdo to Dvořákovi pomáhal s vloupackou? Co to bylo v tom výtahu za matku s dcerou? Je ta matka ta samá osoba s partackou hlavního padoucha? Je ta dcera totožná s mladou stážistkou z mladé dvojice? Nevím, obě nebo více hereček jsou pro mne nevýrazné a neznámé, takže tápu, na druhou stranu mohu očekávat, že vývoj seriálu mi odpovi. Slabší herecky výkon odehrál  pacient c 22, zaverecny rozhovor mezi ním a Frankem trošku srsel patosem či kýčem jak novoroční ohnostroj. Na druhou stranu bych chtěl upozornit na M. Mysicku, jenž na malém prostoru předvádí vlastní koncert a strhává na sebe pozornost. Bohužel talent tohoto herce je stále českou kinomatografii nevyužit a podcenen. Pozornost si vedle výborně Ježkové zaslouží i neméně skvělá Růžičková. Větší prostor doufám ještě dostane ma oblíbená J. Boková, jinak budu zklamán a procenta půjdou dolů. Za mne uhájených 80 pro. ()

Lidskost (2022) (E03)

Chvíli jsem měl pocit, že to sklouzává někam k ruzove Ordinaci, ale zpětně uznávám, že napr rozhovor mladé lékařky se starou pacientkou patřil k ději. Jedná se o díl s přesahem, o zamyšlení, na kolik osobní vztah lékaře k pacientovi škodí, na kolik pomáhá, kdy škodí, kdy pomáhá, kdy je třeba pacienty převážet na jip a vyhánět "návštěvy", být manžel pacientky není návštěva, a kdy je čas nechat vše na svém místě. Scénáristům jen vyridte, že existuje možnost resetování zapomenutých hesel, malá kritika. Jo a postava J Bokove dostala trochu větší prostor, cimz další překážka k max hodnocení padla. Za díl neružových 100 pro. ()

Dobrá věc, která ubližuje (2022) (E04)

Asi už starnu nebo co, nebo mi třeba spadlo něco do oka. Teda do obou očí. Jo ten vtip o Vondráčkové byl takovej nekorektní, ale asi nezalovatelnej. Nebo ne? 99 proc, procento dolů za pana Skamene. ()

Užitečná chyba (2022) (E05)

Po dvou silných dílech trošku menší oddych. Ono by ani nebylo pro chlapa zdravé či důstojné bulet dojetím tři díly v řadě. Jednu věc musím vyzdvihnout a to, že se režisérům darí hlídat kvalitu hereckých výkonů v epizodních rolích, což u takovýchto seriálu nebývá pravidlem. Hlavní hvězdou seriálu je stále pro mne M. Myšička, který na velmi malém prostoru předvádí skutečně velké divadlo. Vyskytly se však chyby ve scenari. Konečná diagnóza chtěla více vysvětlit a přiblížit, pochybuji, že všichni diváci mají medicínské vzdělání a vědí, co si pod tím slovem predstavit. Taktéž není zřejmé, jak se pacientka dozvěděla, že ji Frank podezírá z tajného potratu. S @chudobka souznim i v názoru na zastavení operace na poslední chvíli, výkon herecky Růžičkové však neberu až tak tragicky, možná proto strhávam méně hvězdiček než ona. Za mne 80 pro. ()

Kdo s koho (2022) (E06)

Jako ne že by seriál šel technickou nebo hereckou kvalitou dolů, to určitě ne. Problém byl scenáristický, resp dramaturgicky. Dej tohoto dílu v podstatě už divák znal z dílů předchozích, proto emoční přenos nebyl tak silný jako před tím. Tato část resp hlavní zápletka z něj, měla jít ne jako šestá, ale jako první či druhá, nebo nejít vůbec. Příchod jiste lékařky a jiste dealerky léků zrovna v tomto dílu byl taktéž jaksi navíc, i když až teď jsem vlastně poznal v postave princeznu Zubejdu. Jo, pointu to nakonec mělo v doktorovi, který se stal lékařem pravděpodobně právě proto, že ho v těžké chvíli nepodržela tehdejší partnerka či rodina, ale prostě jiný lékař. Ale to bylo trošku málo na to, aby se přidala další hvezdicka emočního prožitku. No nic, seriál nekončí, jdeme dále. I tak vysokych 60 proc ()

Sebeláska (2022) (E07)

Návrat ke (skoro) plné spokojenosti. Dávám pět hvězd a koukám - režisérem opět Martin Kazimír. Ten zatím jakoby převyšuje známějšího Petera B. Všechny díly, které dávám pět hvězd, režíroval právě on, tak už to nebude náhoda. Opět herecky dokonale i v nejmenších epizodních roli. Ale malou kritickou bych přeci jenom měl. Začíná mne iritovat dabing indického lékaře. Nějak mám pocit, že barva hlasu nesedí ke tváří a emoce v intonaci neodpovídají emocemi ve tváři. Za mne tedy 99 proc. Edit 23042022, reakce k angel74. Souhlasím, že obrácení ytberky bylo dost náhle a chtělo to dramaticky trošku více rozvést. Je však třeba říct, že to byla vedlejší linka sloužíci trošku i jako odlehčení k silné emotivní lince hlavní. Osobně mi jako vysvětlení jejího obrácení stačil v rámci jakési akceptovatelné dramatické zkratky výstup jejího trošku submisivního partnera. A právě, co si tak pamatuji z těch zlomku ordinace a ulice, co jsem viděl, bylo naopak přílišné a předlouhé rozkecavani jednotlivých postav a jejich dilemat hraných strašně toporně, kdy každá scena působila skoro jako čtená zkouska. Osobně to taktéž beru tak, že se holt do dílu všechno nevejde a rozvíjení vnitřních dilemat ytberky by vzalo čas na vnitřní dilemata a konflikty osob hlavní linky. ()

Hippokratova přísaha (2022) (E08)

Díl tentokrát zradil scénář, byt měl nadějný námět s etickou zápletkou, což obecně mívám u seriálu či filmu rád.  Souhlasím s Lachtanem ohledně gradace. Seriál možná přepálil start, uvidíme, jestli bude mít dost "materiálu"  na 16 dílu, nebo jestli bude vyjasnění hlavní zápletky uměle natahován nejrůznějšími vedlejšími linkami. Částečně souhlasím i s Razzorem ohledně dialogu, byt to až tak tragicky nevidím. Závěr obou dnešních medicínských případů na mne působil trošku odbyte. Dramatická zkrátka ohledně záchrany psů byla až moc zkratkovita, duševní pochody etiopského lékaře, jak to říct, postrádaly logickou konzistenci, potřebu svěřit se Chlapovi z pokusu o vraždu, aniž by ji nechtěl nedokončit a aniž by chtěl být zastaven, jsem věru nepochopil. Dnes za 50. ()

Loterie (2022) (E09)

Díl v podstatě stejné úrovně, jako ten předcházející. Nešlo o  katastrofu, ale ani o nějaký vyjímečný zážitek. Scénaristé se začínají v námětech opakovat - opět se nějaký doktor vzdava životní lásky kvůli nějakému svému "temnému" tajemství. Toto opakování nevěští nic dobrého do budoucna. Tvůrci taktéž zamířili na tenký led víry a náboženství, no nezdálo se mi, že by na něm bruslili příliš šikovně, spíše to byla trochu toporná jízda. Zajímavý zvrat v hlavní linii pribehu už tyto nedostatky dostatečně nekompenzoval.  60 proc. ()

Tajemství (2022) (E10)

V průběhu sledování jsem se začal bát, že svůj vrchol na už seriál za sebou, že nás čeká už jenom dívání se na vatu, která nás dovede k druhému vrcholu někde na konci série. Vatu sice zajímavou, ale jakých již bylo natočeno bezpočet, od kraje města přes House až k chicagské naději. No naštěstí přišel konec s přesně odměřenou dávkou emocí. Masky padají, tajemství se odhalují, hlavní linka - konečně - přestává stagnovat a posouvá se dále. Po dvou slabších dílech návrat k pěti hvězdám a cca k 90 proč ()

Následky (2022) (E11)

Jedno se scénáristům musí přiznat. Dokážou napsat zajimavej závěr. Člověk má skoro celej díl pocit, že sleduje "vatu," sice zajímavou, o to žádná, ale tak na úrovni Dr House, ale pak přijde závěr a ten diváka odrovna. Jako sice jo, tento závěr nebyl tak silnej jako v minulé části, ale na přidání hvězdičky a dvaceti procent navíc za mne stačil. 80 proc. ()

Nehoda (2022) (E12)

Něco ke zkritizovali? Za mne tentokrát nic, kromě tedy obligátního dabingu etiopského lékaře. Režisér Švéda se uvedl velice povedeným dílem. Za mne 99. ()