Šialená noc

• Česko Šílená noc (viac)

Stráviť Vianoce so svojou panovačnou matkou (Beverly D'Angelo) len preto, že je nechutne bohatá je samo o sebe poriadne peklo. Keď však rodinu krátko pred štedrovečernou večerou prepadne ozbrojený gang, ktorého členovia chcú na Vianoce získať obsah rodinného trezoru, nastane kríza, ktorú si nikto nevedel predstaviť. Našťastie k lúpeži došlo v ten magický večer, keď aj zatvrdnutí pragmatici aspoň na chvíľu uveria v zázraky. Je to tiež noc, keď istý bradatý muž v červeno-bielom obleku lezie po strechách domov a rozdáva darčeky. V tomto filme je Santa Claus (David Harbour) životom unavený cynik, ktorý chce mať svoju najťažšiu ročnú zmenu rýchlo za sebou. To, že sa ocitne v dome, kde ozbrojenci držia rodinu ako rukojemníkov ho spočiatku nevyvedie z miery. Až do momentu, kedy ho najmladšia rukojemníčka poprosí o pomoc. Až vtedy si vyhrnie rukávy na červenom plášti a spustí sa akcia. Verte tomu alebo nie, ale nahnevanému Santovi by ste sa pod ruky dostať nechceli. Tichá noc sa určite spievať nebude, pretože tento Santa nie je svätý. (CinemArt SK)

beckham-

Tady není co vytknout... David Harbour byl naprosto fantastický ve všech směrech. Humor, nadsázka, ironie, sarkasmus, akce, hororové prvky, drama, fantasy - vše dohromady zní jako totální průser, ale světe div se - fungovalo to a fungovalo to dokonale! Byla to jízda... ()

Daiker

Akce byla skvělá, sice se na to čekalo přes 70 minut, ale Santa pobavil.... Rodinka byla docela nesympatická, uprostřed to nudí a nepřišlo mi to moc vtipné.... Strašně se to snažilo být cool a diváka asi mají bavit všelijaké, nápadité masakry.... Líbila se mi scéna ala Sám doma.... Vše prostě táhne Santa a ani bych se nedivil, že vznikne pokračování.... ()

dudunecek

Wirkola, který se bojí být sám sebou. Bojí se to být "až moc" divoký a krvavý a zbyde z toho napůl dovařená zábava, kterou si užije jen velmi velký fanoušek "žánru" Die Hard. Kdykoliv se děj přesune mimo Harboura tak je to strašná zívačka a trapný, dětský humor tomu moc nepomáhá. A navíc je to asi tak o 40 minut delší než by mělo. Kdyby to byla "kravinka" na devadesát minut, tak bych dal o hvězdičku navíc. Doufám, že se v příštím projektu Tommy zase dokáže utrhnout ze řetězu a zabavit více, než jednou scénku v kůlně a citací na Sám Doma... 4/10 ()

kluzo

Masakr Vánoc... Asi se to stane mým oblíbeným vánočním filmem. Super soundtrack. A bacha, abyste se neocitli na seznamu zlobivých... ()

bararich8

Ho ho ho, už z traileru bylo vidět, že tohle bude stát za to. A nezklamalo. Je to jednoduchý: David Harbour v hlavní roli, hraje nasranýho santu, který býval kdysi severským bojovníkem, přidejte špetku toho vánočního kouzla a hodně násilí v čele přehledné a neokoukané akce a máte zase nového adepta na vánoční snímek pro celou rodinu :) 5* ()

Urukhaj98

Ztřeštěná kombinace klasického vánočního dojáku o rodinné soudržnosti a brutálního akčňáku, kde není nouze o hlavy rozdrcené bouracím kladivem. Smrtonosná past se Santou Clausem místo Johna McClanea je asi opravdu ten nejvýstižnější popis tohohle filmu, který jede kupředu šíleným tempem, kromě zmíněné akce skutečně zvládá fungovat i jako vánoční pohádka a zároveň při tom všem skládá pocty dalším vánočním klasikám (scéna á la Sám doma je absolutní top). Je to celé vlastně hrozně hloupoučké? Jistě. Ale to byl evidentně účel, aby co nejvíc vynikl kontrast mezi rodinnou podívanou a nekompromisně brutální akcí. Nechápu, jak mohlo nějaké hollywoodské studio tenhle nápad schválit, ale jsem hrozně rád, že se tak stalo. Tommyho Wirkolu se vyplatí do budoucna sledovat. Není to poprvé, co takhle příjemně překvapil. 8/10 ()

DAPDO

Tohle mě pobavilo. Celej film i s příběhem je sice totální úlet, ale pořád je na co se koukat. Jako akční film je to víc než obstojný, jako horor víc než krvavý a jako komedie je to skvělý. A když se to smíchá všechno dohromady, vznikne z toho nadprůměrný dílo, tady navíc podpořený skvělým českým dabingem. Ta scéna z půdy, která kopíruje Sám doma je top. 70%. ()

Torgal

Smrtonosná pasca krížená so Sám doma a Santovskými rodinnými filmami zaliata množstvom kečupu. Wirkola servíruje ďalší nekorektný biják s riadne čvachtavými násilnými scénami, pričom fakt, že hlavou postavou je sám Santa Claus dáva tomu všetkému bizarnú korunu. Takéto úlety mi ale sedia, hlavne keď sú tak dobre spracované ako v tomto prípade. Nemôžem povedať, že je film vyvážene zábavný od začiatku do konca, na to v ňom bolo viacero hluchších pasáží, kedy sa nič moc nedialo a finále som si predstavoval inak, ale aj tak som sa usmieval neustále. Nová vianočná klasika. 8-/10 ()

Hpatrik

Ma to své světlé momenty, především první třetina je slibná, pak to ale čím dál častěji začne zabředávat do béčkovosti, což je asi pro Wirkolu typické. David Harbour to posouvá o třídu výš. Slabé tři. ()

Vabr

Nějak se mi ani s tímto průměrným vánočním akčňákem nechce zahazovat. Je to prostě děsně jednoduchej film. Bohatou rodinku přepadne banda zlounů, co chce prachy, shodou okolností do domu dorazí ve stejnou chvíli Santa a všechny ty padouchy přepere a zabije. To je vše. Nic víc, nic míň. Za mě děsně chyběla nějaká nadupanější akce, ale především vtipy! Ty tam sice zezačátku byly, ale od přepadení, jako by se vytratily stejně jako sníh z 23. na 24. u nás v ČR. No nic. Vyhodnocení: Šílenější byla spíš moje cesta vlakem domů 23., kdy jsem v něm trčel téměř 2 hodiny kvůli padlému stromu na koleji, a to jsme byli tak 100 metrů za stanicí ()

rublik05

Po mé poslední návštěvě kina jsem si potřeboval pořádně spravit chuť, volba padla na Šílenou noc, neboť jsem věřil, že mě Tommy Wirkola nezklame a bude se jednat minimálně o stejně tak dobrou záležitost, jakou byl jeho loňský počin Cesta za smířením. Nalákal mě však i David Harbour, který si získal mé sympatie už v legendárním seriálu Stranger Things a od té doby ho neskutečným způsobem žeru. Byl jsem moc zvědavý, jak se mu v roli drsného Santa Clause bude dařit a zda celý film utáhne. Jsem strašně rád, že mě ani jeden ze zmíněných mužů nezklamal. Příběh není nikterak objevný, přesto je plně dostačující, hned od začátku zasype diváka hromadou vtipných scén, ty se později vhodně kombinují s akcí. První polovina je malinko ukecanější, alespoň se ale povede navodit příjemnou vánoční atmosféru, později doplněnou o jemné podprahové poselství. Druhá polovina je už čistě v akčním módu, akci nechybí důvtip a důmyslnost, je strašně dobře natočená a provedená, poctivě drsná a krvavá, zkrátka balzám na duši. Snímek má až na pár momentů svižné tempo, pár zvratů a překvapení, na druhou stranu i ty pomalejší části nijak zvlášť nenudí a pomáhají alespoň dokreslovat celkové vyznění. Šílená noc má jasný režisérský rukopis, perfektní akci plnou nápadů, osobitý humor, výbornou hudbu, hromadu popkulturních odkazů, já si jen chrochtal blahem. Perfektní vánoční film, takhle nějak se to má dělat. Kdyby byl začátek trochu svižnější, neváhám s plným počtem. Viděno v kině 9.10.2022. 8/10. ()

John80

Akčná vianočná komédia s občasným čiernym humorom odohrávajúca sa 1 noc na jednom mieste v dome, ktorý prepadnú lupiči, drsné scény a akcia tu nechýba 3* ()

Maximilianus

Die Hard II so štipkou Home Alone, v modernejšom šate, nekompromisnejšie, kúzelnejšie a krvavejšie. Len škoda,  že vedľajšie postavy členov rodiny neboli využité,  pretože boli rozhodne zaujímavé. Ale ajntakto sa jedná o super Vianočný film, ktorý pre mňa už spomínanú Die Hard predčil. 7,7/10. ()

ER

Tahle kombinace krvavých jatek a kouzla Vánoc se míjí účinkem. Postupné přetavení děje do Sám doma je jen úlitba divákovi, který může tomuto vábení podlehnout. Jistě, akční jízda to je slušná, ale magie se vytratila. ()

Hashirama

Wirkola zase přikládá pod kotel, ale jeho přirozená skandinávská morbidita jakoby absolvovala hollywoodský klistýr. Spousta šťavnatých brutalit (sekvence ve stylu Sám doma je top) je zasazená do neskutečně klišoidní zápletky, vývoj postav a stěžejní témata jsou průhledná jak akvárium, a vyjma zajímavě napsané mytologie kolem samotného Santy tu není nic, co by v člověku zanechalo výraznější dojem a přetrvalo déle než dvacet minut po titulcích. A Alex Hassell je snad nejnesympatičtější herec na západní polokouli a úspěšně si vydobyl mé neopodstatněné antipatie. Když porovnáme Violent Night s Wirkolovým předchozím americkým angažmá Jeníčkem a Mařenkou, nechce se ani věřit, že tyto dva filmy točil ten samý režisér (o skandinávských psích kusech už ani nemluvě). 5/10 ()

Psycho.R

Tak já fakt nevím. Místama to bylo extrémně vtipný, třeba část "sám doma" je dotáhnutá tak, jak bych si představoval nekorektní verzi téhle klasiky. Ale chvílema jsem se zase nudil. John Leguizamo je vždycky dobrej, vlastně ho mám rád už od Super Maria. O to větší problém mám s Harbourem. Když hrál v prvních sériích Stranger things, přišel mi jeho unavenej, hodnej polda dobrej. Ovšem pak se z něj rozhodli vytvořit akčního hrdinu, ať už v tomhle seriálu, Hellboy apod. a to mi vážně nesedí. ()

Likan7

Přiznám se, že po těch reakcích jsem čekal větší pecku. První třetina nebo polovina, kde se řeší jen otravná rodina, který bych přál kulku mezi oči, je nudná a dlouhá. Potom to David Harbour sice rozjede, ale nestalo se, že bych z toho byl nějakým způsobem nadšený. Velká škoda, že se Wirkola víc nezaměřil na Santovu minulost (ten záběr vypadal cool). Opravdu brutální tu je pak jen závěrečná fatalita na chudáka Leguizama. ()

Nix

Wirkola je fakt šílenec. Zkombinovat vánoční film s černým humorem plným krve, mrtvol a Santou co se rve jak John Wick. No už jen tenhle popis je prostě šílenej a to je celej film. Nejen, že se člověk zasměje i u samotný akce, trochu inspirace od Jackieho Chana mi přišlo, ale zároveň se neskutečně pobaví gegům a vtipům. Mne to krásně sedlo do noty a dospělá verze Sám doma? To by chtělo i víc. Tohle je prostě správná ujeťárna po dlouhý době a David Harbour mne zase přesvědčil, že dokáže zahrát i ožralého santu. Jen tak dál. Jdu si půjčit převlek a trochu potrénovat gung-fu. ()