Poslední lup

• angličtina The Last Theft

Černá groteska Jiřího Barty o nenasytném zloději, kterého touha po zlatě zavede do světa iluzí a klamů.  Krátký film J. Barty je vlastně hraným filmem s minimem animace a přece s maximem výtvarného výrazu. Výtvarné je nejen scénické aranžmá, maskování aktérů a záběrová kompozice, ale především kolorit, jenž dává této hororové moralitě o tom, jak kosa lačnosti narazila na kámen krvelačnosti, další dimenzi ironického nadhledu. Jde o černou grotesku o zaslepeném lupiči, který je posléze svými obětmi z onoho světa okraden o to nejcennější, o vlastní krev. (oficiálny text distribútora)

blackrain

Tady platí jedno znamé přísloví, tak si ho dovoluji ocitovat, protože vystihuje všechno. "Za málo peněz hodně muziky." Musím ještě podotknout, že tenhle horůrek je opravdu hodně zvláštní a v tom právě tkví jeho kouzlo. ()

topi

Poslední lup je černá groteska s minimem animace, ale s obrovským umem výtvarného citu a umělecké tvořivosti, ve které hrají František Husák (jeho dáma opravdu nahání strach), Zdeněk Martínek (umrlec, jakoby by přímo vylezl z hrobu) a Ivan Vojtek (který se nápadně podobá Vladimíru Menšíkovi, haha). Příběh o zloději, který se dostane do světa mimo lidský dosah je hlavně ozvláštněn již zmíněnou stylizací a různými barevnými filtry na kameru, kostýmy, maskérskou prací a dechberoucí atmosférou. Ojedinělá procházka světem iluzí a fantazie, zabalená do horrorového hávu. O hudební složku se postaral Michael Kocáb a jeho práce je dalším dokonalým požitkem a k filmu pasuje jako baba do kotle. Opomenout bych asi neměl zajímavost, že o scénář se postaral spřízněný tvůrce a animátor Václav Mergl. ()

kagemush

Tohle by si neměl nechát ujít žádný milovník hororů.Černého humoru tak akorát a na konci jsem byl bledý jako většina zůčastněných. ()

honajz2

Být to o 5 minut kratší, asi by se nic nestalo, ale i tak to dobře vypadá, má to slušnou atmosféru, která zaujme a napíná s tím, jaká pointa z toho vzejde a je to i dobře vymyšlené. A hlavně se mi líbí, jak SPOILER upíři nepoužívají to "staromódní" kousání do krku, ale jdou na to hezky lékařskou cestou :-) KONEC SPOILERU. Je to prostě povedené, ale ne dokonalé. 4* ()

majo25

Český hororový kraťas, ktorý určite nenudí. Atmosféra vďaka tme a mysterióznym osobám je nastavená dobre. Ale do pointy musí divák čakat pomaly až na koniec. Tuli v komicky ladenej roli nesklamal. Nejako mi však hlava neberie, prečo je tam ten animovaný žáner. ()

Braddy

Skvělá (hororová) povídka o jednom lupiči, který se rozhodl vykrást hrobku bohatého nebožtíka,ale sakra se mu to nevyplatilo:-) Film je kombinací hraných scén a animace herců. Tajemnou atmosféru dodává i jemné kolorování. František Husák v roli, jak ho neznáte. ()

brooklyn73

Ze zacatku na mne z tohoto kousku dychnul Svankmajer,po schlednuti jsem si musel pustit Vynalez zkazy od Zemana.3 hvezdy davam i proto , ze krast se nema .Nyni uz vim co to znamena byti "vycucnut'. ()

bratr.Milan

Tak toto je pecka! Spojil se Jiří Barta s Václavem Merglem a výsledkem je něco neuvěřitelně skvělého. Nemám moc rád horory, ale takovéhle horory můžu. Má to úžasnou atmosféru jako z povídek E. A. Poea, krásnou výtvarnou stránku a výborný scénář. Na tomto filmečku je vše skvělé i Kocábova hudba a herecké obsazení. Říkal jsem si, že ta důstojná stará dáma, mi hodně připomíná herce Františka Husáka a pak se podívám na profil filmu a ona je on! Kdyby tento film natočil Tim Burton (ktrému by se jistě líbil), tak by tu mladou dívku hrála Helena Bonham Carter. Během sledování jsem si říkal, jen ať to nepokazí špatným koncem. A, ..... Nepokazili! ()

brasek

Tuly Vojtek ako nenásytný zlodej a František Husák ako transvestita... tieto skutočnosti mi ostatnú navždy v pamäti. Z umeleckého pohľadu by som hodnotil tento snímok ako skvelé dielo skonsolidované z hudobného a výtvarného hľadiska. Čo sa týka samotného deja... vlastne som rád, že to tak krátko trvalo. ()

Nick321

Moc pěkný snímek, škoda, že to je pantomima a jen takhle krátká, z toho by mohl být regulérní film. Zdánlivě opuštěný dům, obývaný bytostmi z jiného století, kteří jen čekají, kdo další se do pasti chytí, zloděje nevyženou, ba naopak pozvou ho ke stolu, hostí ho, postupně otupují jeho smysly a on si ničeho nevšimne až do chvíle, kdy už je pozdě. ()

honza.g

Roztomilá hříčka, kterou stojí za to vidět už kvůli němému herectví Fr. Husáka. Aneb i krátký film může hodně potěšit. ()