Velký filmový surrealista Luis Buñuel je spoluautorem scénáře a režisérem této temné, hořce vtipné satiry. Skupina lidí ve společenských šatech přijede do elegantně zařízeného domu na večeři. Když se však po jídle hosté přesunou do hudebního pokoje, zjistí, že služebnictvo uteklo, ale oni z nějakého důvodu nemohou odejít. Není zřejmé proč – nejsou zde zamčené dveře ani zamřížovaná okna, která by jim bránila v odchodu – ale hosté jsou přesto přesvědčeni o tom, že jsou zde uvězněni. Ponecháni svému osudu se pomalu proměňují v noblesní barbary, kteří zarazí sekeru do vodovodního potrubí, aby se mohli napít vody, zabijí a snědí ovci, jež měla být součástí večerní zábavy, schovají těla mrtvých hostí ve skříni, koketují s magií a pálí nábytek. Snímek hojně oplývá Buñuelovým suchým, donkichotským humorem. (Cinemax)

siloalampa

Prílišná preudointelektuálnosť snímku mi nedovolila baviť sa. Mám rád fantazmagórie, ale postrádal som tu humor(alebo sledoval s nesprávnymi titulkami). Príliš ťažké, hlavne na noc... ()

FeriusParfax odpad!

No... až teď, když si čtu téma, kam je film zařazen si uvědomuji, co jsem možná měla při sledování cítit. Jediné, co jsem však cítila byla únava, nuda a nevěřícnost, že má film 82 %. Poslední minuty jsem doslova odpočítávala. Proč jsme si to vlastně nepustili zrychleně? Banda snobíků se bůhví proč zasekne v jedné místnosti. Začíná jakási sociální interakce. Už jsem byla tak zpruzelá na konci, že ani nevím, proč byli uvěznění. Takové nepovedené cosi, které mě ale vůbec nevtáhlo do děje a nálady. Kterou jsem teda pochopila spíš "hororově" než komediálně. ()

Joski

Námet ako kritika spoločnosti je zaujímavý, ale vizuálne spracovanie na mňa nijak extra nezapôsobilo. Možno som to poyeral v nesprávnej nálade. Musím si to ešte uležať v hlave a pozrieť znova. Nadšenie všetkých divákov tak isto nechápem. A pritom náročné a absurdné filmy mi nerobia žiadne problémy. Proste to na mňa nepôsobí? ()

closed.eye

Vážně se těžko hledají výstižnější komentáře než "To je teda síla...!". V závěru jsem se konečně uklidnila, očekávala poklidnou mši a... "To snad ne...!". Vřele doporučuju - spousta prostoru pro vlastní úvahy, interpretace, hledání symbolů, ale současně je film napínavej jak malý gatě :-). ()

Mngwa

Poprvé jsem Anděla zkázy viděla už dříve, ale po nekonečné čtvrhodině, která mi připadala jako celý den, jsem ho vypnula. Teď jsem se k němu náhodou dostala podruhé, tak mě napadlo, že jsem třeba předtím měla zrovna špatný den, určitě to není tak hrozné, podívám se znovu. Začátek - zaměstnanci postupně opouštějí paní domu, která čeká hosty. 5 minut. Dále nóbl večírek. Boháči se ládují u prostřeného stolu. Číšník rozfláká jeden z chodů o zem. 10 minut. Boháči na večírku vedou absurdní dialogy. 15 minut. Boháčům se nechce odejít, je jim na návštěvě tak dobře, že zůstávají až do rána. 20 minut. Boháči stále nejsou schopni jít domů. Zjišťuji, že mi dělá menší potíže rozlišit ženské postavy jednu od druhé. Protírám si oči a jede se dál 25 minut. Boháči se rozvalují na pohovkách a uvažují, co mají dělat. Jeden z nich z toho upadne do kómatu. 30 minut. V místnosti se objeví číšník, který už potom taky nechce odejít. 35 minut ... neee, nejde to, opravdu to nejde! Jestli jsem nepochopila úžasnou genialitu tohoto velenudného díla jako zjevně všichni ostatní zde, tak se omlouvám. Možná mám dneska taky špatný den .. anebo je to opravdu tím filmem? ()

Rattlehead

Pro mě je klíčem k pochopení tohoto filmu Buňuelův komentář : "ve filmu jde o to, že skupina lidí nemůže dělat, co by chtěla. Nevysvětlitelná nemožnost uspokojit prostou touhu" . Jako metafora toho, jak lidé nedokáží udělat to, co chtějí, a motají se v bludném kruhu, se mi film opravdu moc líbí. Spousta lidí je jako postavy tohoto filmu - chtějí něco udělat, ale prostě to nedokáží. Jsou pak chyceni v jedné místnosti (pasti) a nedokáží z ní odejít (dostat se z pasti). A když se jim to přece podaří, po čase se chytnou do jiné... Výborný film, navíc vhodný jako psychologická terapie... ()

herrbierer

Výborné absurdní drama, které s chutí ryje do tzv. lepší společnosti. Tu neviditelnou bariéru jsem pochopil jako symbol (dobrovolného) odcizování se obyčejným lidem, kterými hlavní postavy opovrhují. Horní vrstvy ale nemohou žít spodních vrstev, a proto postupně zjišťují, že všechen ten luxus je jim na nic, když nemají jak uspokojit své základní potřeby. Dochází k úpadku, kdy tito lidé musí bojovat o přežití, čímž se dostávají na úroveň obyčejných lidí, a to je paradoxně zachraňuje. Jinak tohle je můj první film od Luise Buňuela a musím říct, že první kontak proběhl na výbornou. ()

Jimbopepo

Úžasne absurdné, krásne surrealistické. Spoločenská "elita" je uväznená a prežíva to, čo nepozná, hoci v inej triede je to bežné - hlad, smäd, beznádej, zúfalstvo. K prežitiu im nepostačí pasivita, musia sa postarať sami o seba a vykúpiť... ()

JxMx

Nevím proč, ale nesdílím místní nadšení z tohoto filmu. Nemůžu říct, že by byl špatný, námět byl výborný, sledovat jak se chování postav mění v kritické situaci bylo zajímavé, ale podle mého názoru zpracování částečně pokulhávalo. Rozhodně se z tak dobrého námětu dalo "vyždímat" mnohem více. Toť vše co jsem měl na srdci, 65% ()

fugyx

Tak toto bola sila. Aj keď som nevidel začiatok, hneď som vedel o čo ide. Celý čas som bol do toho „zažratý‟. Páči sa mi jeden komentár nižšie: „Dokonale absurdní! Absurdně dokonalé!‟ Úplne súhlasím. Skvelá téma, ako to mohlo niekomu vôbec niečo takéto napadnúť? Každopádne, presvedčivo zobrazili zmeny v správaní, prejave ľudí, ukázali pravú tvár. A koniec filmu paráda. Takéto konce milujem. Keď sa objavilo „FIN‟, zostal som s otvorenými ústami ešte hodnú chvíľku. Buenissimo! ()

teplic

Film o nemožnosti prekročiť určitú apriori danú hranicu, či už spoločenskú, morálnu, etickú, fyzickú. A tiež o nezmyselnom, no o to dôslednejšom zotrvávaní v medziach tejto hranice. Veľmi dobre. ()

brasek

Výborná myšlienka, bola aj atmosféra... vynikajúci koniec a chybou bolo snáď len to, že bolo vidno zvukový mikrofón spod stola pri scéne v kuchyni, keď pani domu zisťuje prečo kuchár a jeho pomocník utekajú zo služby. ()