Na filmu, který odstartoval z prvního místa amerického žebříčku, se kromě režiséra Iaina Softleye podílela řada mimořádných filmařských osobností - kameraman John Mathieson, který získal řadu ocenění a nominaci na Oscara za svou práci na GLADIATOROVI, střihač Craig McKay, mnohonásobně oceněný a rovněž na Oscara nominovaný za filmy MLČENÍ JEHŇÁTEK a REDS. (oficiálny text distribútora)

PogoJoe

K-PAX jsem kdysi, už je to přes 10 let, viděl dabovaný v TV, v dobách, kdy jsem se ještě na filmy v TV díval. Od té doby si stále pamatuji 3 věci: 1) pocit, že se mi film líbil, 2) perfektní hudbu a titulní skladbu, kterou dodnes poslouchám, 3) skvělé herecké výkony Kevina Spacey a Jeffa Bridgese. Nyní, v roce 2013, po druhém shlédnutí, tentokráte v originále, mohu všechny 3 body nejen potvrdit, ale možná je ještě posílit. Výborný film, který nezklamal. Podle některých zdejších komentářů kritizujících konec mnozí závěr filmu evidentně nepochopili. ()

Bones!

Nemohu se rozhodnout, kolika * tento film ohodnotit...A s trochou, ale opravdu jen trochou nadsázky se dá říct, že se mi to ještě nestalo.Padají názory, že film je o ničem...Dost možná tomu tak je, pak ale nejsem schopen vysvětlit, proč se mi po něm honilo hlavou tolik myšlenek, doprovázených vcelku příjemným pocitem...Otázkou ovšem je, jestli to není vskutku "jen" NIC, "zabalené"do skvělých hereckých výkonů a kvalitní režie....Zkrátka, záleží na divákovi, jak na sebe nechá, či nenechá film působit.Každopádně mohu říct, že strávených 2 hodin, ani v nejmenším nelituji... ()

Trevor

Svet podľa Prota (a hneď musím dodať, že tentokrát je názov filmu, pod ktorým bol distribuovaný v našich končinách ako jeho pôvodný podstatne lepší) je skvelý. Už úvod najmä vďaka vynikajúcej hudbe diváka nenechá na pochybách, že pôjde o niečo, čo sa bude od klasického scifi odlišovať. Hlavne časť filmu odohrávajúca sa v psychiatrickej liečebni s viacerými pacientmi je minimálne tak dobrá ako Prelet nad kukučím hniezdom či Svätý z Fort Washington, kde sa pri rozhovoroch "pacientov" naozaj musíte zamyslieť. Slabšie zvládnutá pasáž, v ktorej Prot podstupuje regresnú hypnózu je zatienená skvelým koncom, ktorý sa dá vysvetliť dvoma spôsobmi a každý z nich je dostatočným dôvodom ohodnotiť tento film najvyšším možným hodnotením. Spoločne s filmom https://www.csfd.cz/film/14317-requiem-za-sen/prehled/ považujem Svet podľa Prota za najlepšie filmy, ktoré som videl v roku 2018. ()

Skip

Asi nejvíc na tomto filmu zaujme herecký výkon Kevina Spaceyho, kterému víc než dobře sekunduje Jeff Bridges. Je to takový příjemný film, který místy člověka donutí (na chviličku) zamyslet se nad tím, co je vlastně ten Homo sapiens zač. ()

willow666

V jednu chvíli jsem se trochu začala bát,ž e to opravdu bude sci-fi. Naštěstí jsem nebyla zklamána a teď doporučuju přečíst i knížku. ()

Aleee89

Silné čtyři hvězdy. Na Svět podle Prota jsem se těšila a chystala už dlouho, a to především kvůli mému oblíbenci Kevinu Spaceymu. Nezklamal on ani film. Spacey je tahounem snímku a podal svůj standardně skvělý výkon. Film sám má myšlenku, což mě vždy baví. Když odhlédnete od té sci-fi skořápky, uvidíte tolik životních pravd... Příjemný, možná trochu netradiční i prvoplánový, ale což, dobře se na Prota dívá a je to přesně ten typ filmu, jehož negativa cítíte, ale opomíjíte je, protože si vás dokáže dokonale omotat kolem prstu. ()

Eldrick

Tady se bral někdo hrozně vážně a nakonec z toho vypadla taková komedie. Už ten název, K-PAX, doteď nevim, co si o tom mám myslet... ()

Tygrys

Velmi dobře zahrané a moc příjemná hudba nás doprovází celým filmem. Já jsem taky z Kej Peksu, dokonce mám narozeniny 27. července. Na zemi to mám ale mnohem radši, hlavně rozmnožování je příjemnější. Věděli jste že: Prota měl původně hrát Will Smith, a Dr. Mark Powell měl být Kevin Spacey. Sluneční brýle, které měl Prot byly zapůjčeny od Bona Voxe z U2 s připomínkou, že musí být vráceny ihned po skončení natáčení. ()

wipeout

Tento herecký koncert Kevina Spaceyho a Jeffa Bridgesa, teda dvojice, ktorá v tomto filmíku zobrazuje priam ukážkovú chémiu vzťahu pacienta a psychológa. Ich dialógy plne funkčné a postupne nás zavádzajú do sveta tohto podľa skeptikov blúznivého "mimozemčtana pozemšťana". Čím viac sa dej vyvýja narastá postpne kontrast medzi tím naším domovom a planétou K-pax osídlenou prototipom vysokovivinutej spoločnosti, ktorej osud čaká aj našu malú planétku a ľudí ju obývajúcich. Dôležité sú taktiež charaktery jednotlivých spolupacientov, ktoré sú viacmenej prezentované ako osobitý ľudia s ťažkými životnými údeľmi a nie objekty práce psychológov. Osobne ma najviac oslovil Erney. Je síce pravdou, že druhá polovica sa prehupuje do trochu iných dimenzii a nenesie sa už na takej pohodovej vlne, čo ale nie je vôbec naškodu. Ku koncu sme postupne vnesený do role tribúnov, ktorý rozhodujú o základnej premise a záleží na našej osobnej miere fantázie a schopnosti posunúť hranicu našej racionality. Ešte musím spomenúť atmosferický aspekt soundtracku od Edwarda Shearmura, ktorý môžem z vlastnej skúsenosti len odporučiť a aj po nespočetných vypočutiach stále ešte nenechá človeka chladným. Výnimočný film, ktorý mne osobne po prvý krát pootvoril vrátka do fascinujúceho sveta filmu a ČSFD. ()

kalap

Bol to šťastný človek veľmi veľmi milujúci a veľmi milovaný jeho šťastie hraničilo s blaženosťou a toľku premieru šťastia azzazel nemohol zniesť a tak zasiahol a urobil to,, čo vie on najlepšie a z Prota sa stala bolestiva ľudská neznáma, ktorý v ďalekej hlbke svojej mysle cítil,že v ňom bolo čosi, čo ľudia volaju šťastím.A tak to niečo hľadal s obrovskou vervou až putoval studeným obrovským vesmírom s koncom bez konca putoval k vzdialeným planétam,ale to, čo hľadal v tej obrovskej šírave nemal šancu nájsť.Avšak pochopil a vedel,že v celom vesmíre sa všetky hmotné veci kométy,planéty vracajú po istom čase na původné miesta a tak je to aj so všetkým nehmotným.A tak čakal na ten záblesk,ktorý preletí cez neho a zanechá v ňom ten jeho pocit šťastia.A dočkal sa avšak ta sila v tej rýchlosti mu zabila telo,ale duša a myseľ bola zase šťastná. ()

GILLWANDER

Precitlivený snímok, kde si divák môže vybrať či uverí tomu, že "mimozemšťan" Prot pochádza z planéty K-PAX alebo je to chytrý blázon z našej planéty. Obidve alternatívy sú relatívne možné a po každej novej scéne sa vychyľujú od svojej normy. Raz sa utápate v úvahách, že ten chlapík je z inej planéty ale zas v iných si myslíte, že je odtiaľto. A všetko okolo sa vás snaží zmiasť a vám iné neostáva len si vybrať či uveriť alebo zavrhnúť jednotlivé možnosí. Ja som si vybral no nepatrí sa to prezradiť. Kevin Spacey opäť tajuplný a zmyselný, Jeff Bridges ako doktor nesklamal. Scenár s minimum chybami a vedené dialógy medzi Protom a doktorom sú zaujímavé a dobre sa počúvajú. Dej je dobrý a necháva diváka si vybrať čomu uveriť. Pre mňa pozitívna skúsenosť, ktorú som si zopakoval už tri -krát. 85% ()

maverick10

Velmi citlive natoceny film o lidskosti, o tom byt, o krase zivota a predevsim o lidech. Nekoho ten film nudi, jak jsem se sam presvedil, coz me ale moc mrzi. Mozna je to tim, ze lide se navzajem moc neposlouchaji. No spis bych to definoval tak, ze o tom co slysi, moc nepremysleji. Jeff i Kevin byli uzasni a sve role zahrali az s neuveritelnou lehkosti. Tento snimek jen korunovala nadherna hudba. Ackoliv vyhrady jake jsem si v ostatnich recenzich precetl, musim proste pustit za hlavu, pro me neni dulezite jestli jsou pravdive nebo ne(a pro recenzenta to rozhodne neni dobre), ale ja proste musim dat maximum, protoze si to tento snimek proste zaslouzi. ()

Carlossss

K-Pax: Krásně lidský a přitom velice mrazivý snímek, ve kterém doopravdy exceluje dvojice Bridges - Spacey. Obzvláště druhý jmenovaný je v tomto filmu skvělý. Už dlouho se mi nestalo, abych posledních deset minut filmu měl husí kůži, zde se to podařilo a nejasný závěr jen umocnil skvělý pocit z vesmírného světa jménem K-Pax. Za velice kvalitní a působivou atmosféru můžu poděkovat i hudbě, která byla výrazná, ale v žádném případě vlezlá, jako se v mnoha případech stává. ()

Cl3ricK

Páni. A ještě jednou páni. Tak z tohohle filmu jsem pořádně na měkko. Krásný a poutavý příběh, který doprovází opravdu famózní hudba. Hudba, která u mě překonává i to, co jsme zaslechli ve Forrestu Gumpovi. Výkon Kevina Spaceyho byl brilantní, fakt mě dostal. Teď mi promiňte, musím si jít utřít slzy. :) ()

BitlDjus

Krása z pohledu blázna/mimozemšťana. Dokonalé obsazení herců, dokonalá hudba... ne pro každého výborný snímek, ne pro každého je Prot mimozemšťan. U filmu jsem po celou dobu zůstal nadšený, svěží a po lusknutí prstem jsem si uvědomil, že "každý dělá jednu a tu samou chybu dokola, máme poslední možnost to napravit." ()

Kate...

Mnoho věcí je docela předvídatelných nebo člověka napadnou, pokud již viděl pár filmů s podobnou tématikou, ale i tak zatím neubírám na hodnocení slabších 5*. ()

Klaus je Bůh či Bůh je Klaus?

Klaus je Bůh či Bůh je Klaus?

12.05.2006

Nepřišlo vám někdy, že ve skupině rodinných amerických filmů o Vánocích a Santa Clausovi a znovunalézání Ducha Vánoc něco chybí? Mně ne a velmi jsem se mýlil. Jean-Claude La Marre, herec, producent a… (viac)