V druhom pokračovaní epickej ságy sa Paul Atreides (Timothée Chalamet) spojí s Chani (Zendaya) a Fremenmi, aby sa pomstil sprisahancom, ktorí zničili jeho rodinu, a snaží sa zabrániť hroznej budúcnosti, ktorú môže predpovedať iba on. (Continental film)

Katka232

Hodně mi tu chyběl příběh Krvavé Alie, sestry Paula, která se měla narodit už když Jessica požila Vodu Života. Viděla jsem starší díla, četla jsem i knihu. Kupa věcí tady není  a jiné přebývají. Barona Harkonena měla zabít právě Alia a říct mu "Odpusť dědečku." Je toho víc, co bych vytkla. Ale koukat se na to dalo. Knihu mám doma. ()

PlayEasy

Villeneuve s Zimmerem opulentním sequelem svého 3 roky starého spektáklu povýšili pojem "audiovizuální zážitek" na úplně jiný level. Jako by už to samo k úchvatné podívané nestačilo, nechyběli ani vynikající herci (Chalametova hvězda na filmovém nebi září čím dál jasněji) a bravurně vygradovaná zápletka, která nás přiměla lačnit po minimálně stejně tak velkolepé trojce... 95% ()

john.doe

Nová Duna je po stránce efektů, hudby atd bezesporu skvělá. Nový Feyd Rautha sakra ten přihřátej herec co ho hraje? fakt nuda! Bohužel to platí i pro Muaddiba Chamelet se snaží hrát drsnáka co to dá, ale nějak mu to nevěřím. Spíše pasuje do jeho minulých filmů kde hraje bukvy :/ Takže pro mě to zkrachovalo na hlavních rolích a výběr herců. škoda jinak je to super spektákl ()

PlysovyMacko

Film ma svojim prehnane košatým dejom unavil a unudil. Oceňujem technickú stránku veci, ktoré k blockbusteru patria - nadupanú akciu, dychberúce efekty a burácajúca hudba. To, čo ma na filme najviac bavilo - galaktická vojna - ostáva len kulisou príbehu o spasiteľovi s romantickou linkou. Timothéeovi drsného hrdinu neverím, ale stále je lepší herec ako Zendaya. Najlepšou scénou je súboj bratrancov a útok červov. Emócie opäť na nule rovnako ako pri jednotke. Film som si dala do kolonky "už ho znova nepozrem". ()

Pete

Co jsem napsal u prvního dílu stále platí, vlastní fantazie u knížky je samozřejmě nejvíc, ale za tuhle režisérskou vizi jsem nakonec přecejen vděčný. Pokud už se pokoušet Dunu zfilmovat, pak právě takhle, a lépe to asi nejde, tudíž v hodnocení trochu přidávám. Dlouho se mi nestalo, že jsem v kině nekoukal na hodinky, ale naopak jsem si přál, aby byl tenhle písečný výlet co nejdelší. Villeneuve dokáže bravurně budovat atmosféru, předávat emoce zvuky a hudbou, vyprávět obrazem, a tvořit živoucí světy, tedy kombinovat ve správném poměru malé osobní detaily s opravdu VELKOU epikou. Pomáhá mu také skvělý casting, a to i v těch nejmenších rolích, naprostou výhrou je pak účast legend Walkena, Skarsgårda, Bardema, a - ano, zejména Chalameta. Ten dává postavě anti-hrdiny Muad'Diba přesně to, co je třeba. Tím hlavním Spasitelem Duny, a zároveň moderního blockbusteru, který vyčistí kina od komiksového šmejdu, by mohl být právě Villeneuve. 4DX ()

MartinTerran

Tak jsme se konečně dočkali 2. části, ale tou nic nekončí, spíš naopak. Je zde hodně soubojů, písku, červů, proroctví a i nějaká ta láska. Tady si možná uvědomíte jak moc jsou ty sekty bizardní na jakékoliv planetě... ale takový jsou lidi. Je to opět dlouhé a tady si i myslím, že by se o něco dalo zkrátit. Příběh pokračuje dál a asi se dá očekávat k čemu to směřuje. Jízda na červech sice může vypadá efektně, ale v realitě bych to úplně neviděl a sesedání prý bude až v dalším díle. Pár věcí je odlišných od knižní předlohy. Hodnocení: 85/100. ()

Dejvecd

Asi nebudem jediný, keď poviem, že druhá Duna je sama  sebe niekoľkonásobne lepší film ako jednotka (aj jednotka bola skvelá) a doručuje nám fantastickú odyseu Paula Atreidesa, kedy samotný film dokáže doručovať epickú akciu a dosť možno ešte epickejšie "komorné" scény, kedy som si hovoril, že takéto filmy sa dnes už proste nerobia. 10/10 Fakt som sa cítil, ako keby som sedel v kine na originálnych Star Wars alebo Jacksnovom Pánovi Prsteňov. Bravo Denis! ()

Stejšn

To, co všechny omračuje, u mě nějak nenastalo. Tuny vzletných frází, epických keců a přeřvané hudby (bez melodie, v podstatě jen hluk). Knížka je rozvláčná, ale tolik osudových žvástů jako ve filmu v ní není. Kromě toho film hlavně v druhé půlce děj knížky naprosto ignoruje a hází ho do hajzlu jenom proto, aby na něj mohl navázat očekávanou třetí částí. Nic naplat, asi nejsem cílovka, z celého universa Duny se mi líbily vlastně jenom první dvě počítačové hry. ()

PAVLIS

Tak těžkotonážní audiovizuál se jen tak nevidí. Jen ten dovede téměř nepřetržitě udržovat v napětí a očekávání. Výsledek je ale pro mě spíš zklamáním vzhledem ke skokům v ději i vývoji postav, absenci silnějších emocí a uspěchanému vyvrcholení směřujícímu spíš k otevření vrat do třetího dílu než ke kvalitnímu uzavření toho druhého. ()

darthvader77

Nejpůsobivější scéna filmu je Paulova první jízda na červu. V IMAXU byla cítit intenzita z propracovaného zvuku. Celá sekvence je až skoro nepříjemná tím dobrým způsobem, že pomalu máte tendenci si zakrývat oči a vyplivnout písek. Fámozní práce. Veškeré akční scény v tomhle ohledu jsou naprosto fantastické. Hans Zimmer přivádí Berserk level muziku jak z jiné galaxie. Herectví všech zúčastněných je úžasné za sebe jsem nejvíce ocenil Joshe Broline, Javiera Bardema a Butlera v hori slizského Faytena. Vizuálně je to prostě orgie každý snímek by mohl být plakát. Líbili se mi callbacky ke scénám z prvního dílu stejně jako famózní byl prví a druhý feytenův souboj Bojuješ dobře Atreide. Propad Paula a Jessicy do šílenství v důsledku Červího jedu je naprosto excellentní no a ty nacisticko islamistické tendence charismatických vůdců celému závěru dodává trpký temný závěr Jsme Harkonnenové. Buďme jako Harkonennové. Hurá na druhou projekci. ()

dur.dur

Zbytecne dlouhy a zbytecna love story, ktera posila vsechno ostatni zpatky na zem. Facky, urazeny pohledy, zadumcivy pohledyy demonstrativni otocky na pate. Bylo to nutny? ()

Filmaris

Kandidát na film roka to proste musí byť. Dych berúca atmosféra sprevádzaná zvláštnymi zvukovými efektami, ktoré perfektne pasujú do tohto fiktívneho sveta plného úžasnej mytológie. Úžasne herecké výkony (miestami až desivé), krásne vybudované napätie, hlboké a výborne napísané dialógy. Vizuálne spracovanie je na extrémne vysokej úrovni a spolu s hudbou z toho robia zážitok, na ktorý sa nedá zabudnúť. Vyzdvihnúť musím aj akciu (bojové choreografie telo na telo ma dosť prekvapili,) ktorej je tu konečne viac ako v prvom filme no mohlo byť jej ešte o trošku viac vzhľadom na dĺžku filmu. Aj tak ide o neskutočne krásne natočené scény, kde je vidieť lásku a vášeň, ktorú do toho filmu režisér vložil. Príbeh sa opäť posunul ďalej, a to čo nás ešte čaká v prípadnom treťom pokračovaní si osobne myslím bude veľmi zaujímavé. Po veľmi dlhom čase som z kina odchádzal šťastný a nadmieru spokojný. S vašimi emóciami to poriadne zatočí v tom najlepšom slova zmysle. ()

Toustovač

Budu si muset po mnoha mnoha mnoha letech znova přečíst knižní předlohu, abych zjistil, co z tý příběhový/vztahový/charakterový demence je adaptace a co tvůrčí invence, protože bezprostřední dojem hraničí se zklamáním. ()

Mamlas

Oceňuji animátory, ti se tak na polovině stopáže vyřádili. On ten vizuál byl nakonec asi jediným plusem. Příběh byla spíše vata a bláboly. Je s podivem, kolik peněz lze utratit za takovouhle volovinu a co všechno by šlo užitečného udělat s takto promr*anými penězi. Některé scény bych řadil do speciální kategorie "chujum ad absurdum". ➡️ 55% ()

tomalakis odpad!

McDUNA (dietní edice) Epizoda: "Holyvůdské dolarové impérium vrací úder kreativitě, originalitě a inteligenci, hraje opět těžce na jistotu a ani náhodou se o nic nepokouší, abyste snad, nedej bože, nezaváhali a nešli jinam" ... Zasloužila si odvážná, svérázná, nápaditá a komplexní Duna, aby se z ní stalo tohle? Duna byla odjakživa mimo mainstream prostě proto, že byla divná a to bylo její gró. Ale teď už ne. Duna už je nářez a kůl, dostala nové logo, stříbrný staniol a stala se korektní a relatable, všechno složité a kontroverzní se z ní vypustilo, všechno surreálné se změnilo v realistické (k velké úlevě kluků ze speciálních efektů, co už nic jiného než realismus ani neumí), všechno absurdní v ordinérní, takže si jí dnešní průměrný, zchoulostivělý divák bez námahy užije a ještě  se stihne, v dobré náladě a nezatížen myšlenkami, stavit v H&Mku a New Yorkeru. Star Trek a Star Wars se vydojily až na strup a masy potřebují nový frenčíz... Jenže Duna není STAR WARS ani Marvel komiks. Od Duny chtějte víc...   A to se lidi neštítí tvrdit, že Duna je jejich dětský idol, takhle jí zprzní a ještě z toho za všeobecného pomlaskávání profitují... A aby se kolektivistický, korektní a standardizovaný Hollywood odhodlal pustit do tak bezskrupulózní a alternativní předlohy o vítězství individualismu, to je jako kdyby se v KLDR rozhodli natočit Orwellovo 1984... Středněrozpočtový animovaný seriál, který by se vyhnul tlakům trhu a mohl se vydat pořádně do hloubky, vyřádil by se v té psychedelii, výstřednosti a artovosti, která dělá Dunu Dunou a třeba by i připomněl něco z Lynche, Jodorowského, Moebia, Gigera, Fosse a potažmo 60tek - to by si Duna zasloužila. A ne další povrchní, šablonovitý a sebestředný blokbástr, kterých je každý rok 12 do tuctu a který (krom dolarů) do krámu nepřinesl lautr nic... Doufám, že ty svoje mozky procvičujete alespoň nějakými piškvorkami, protože na těchhle prefabrikovaných rychloobčerstvovačkách vám brzo odumřou. ()

adamix

Pokračovanie Duny opäť nabralo na epickosti a potvrdilo, že IMAX-ove kiná vznikli práve pre túto sériu. Ale má svoje vrťochy ako aj jednotka, a v podstate aj kniha. Pokiaľ tu niekto hovoril o viacej akcii, mal samozrejme pravdu, ale jedná sa vlastne o niekoľko bodnutí nožmi a pár výbuchov naviac oproti jednotke. Villeneuveho pokračovanie je zväčša o budovaní charakteru Paula Atreida a jeho strmej cesty až na vrchol. Zatiaľ čo jední ho vidia ako mesiáša, druhí ho s pochybnosťami vidia ako možnú hrozbu. Medzi tým všetkým stojí optimistický fanatik Stilgar (jedna z najlepších postáv, ďakujem ti Javier), zaľúbená Zendaya a na druhej strane Harkonnenovci, brúsiaci si čepele na povstaleckých Fremenov a posledného Atreida. A v závere sa črtá brutálne pokračovanie, ktoré dúfam bude také skvostné, ako všetci hovoria. Film to nie je zlý a aj tie naťahované dve tretiny by som zniesol, pretože boli potrebné, ale záver ma sklamal. Mohutnejšia bitka, so správnou katarziou a s pocitom zaslúžene vykonanej pomsty na Harkonnenovcoch by tomu prospeli, namiesto príliš rýchleho odsýpania. Postava Vladimíra Harkonenna bola za mňa premrhaná, rovnako tak aj Cisár v podaní Christophera Walkena, ktorý väčšinu času len mlčí a jeho postava nemá za mňa takú váhu, akú by mal mať. Butler je zato frajer a všetok priestor si kradne pre seba. Chalamet je zato pán herec a dokáže dať postave Paula iskru a hrdosť. A scéna jazdy na piesočných červoch je bombastická. Celkovo je to spokojnosť, pecka kvalitne vyrovnaná jednotke, z ktorej sa stane novodobá klasika. Ale silnejšie emócie tomu aj tak chýbajú a dychberúca akcia. Kopíruje to síce štýlom knihu, ale ani tá nie je tak úžasná. Za mňa 80%. ()

liquuid

Pravděpodobně nejsložitější hodnocení, které dávám dohromady (v práci dostanu hejt). Začneme klady. Dvojka má pro mě větší drive, více akce, opět skvělý vizuál a hudba. Hereckému obsazení bych asi nic nevytkl. Velmi příjemně mne opět překvapil Austin Butler, jehož výběr je znamenitý. Nejlepší scéna je osedlávání červa. Zápory budou obsáhlejší, ale především proto, protože potřebuji důkladně vysvětlit - proč to pro mě není pět hvězd a proč nejsem cílovka. V první řadě nutno zmínit, že jak jednička, tak dvojka mě nechávají absolutně emočně chladným. Jestli jsem měl po jedničce někomu fandit, tak to dvojka zlomila a obrátila (matka např.). Na nikoho tedy nejsem upnutý a přijdu si nezúčastněn. Utahanost jedničky v druhé půlce se přelévá do první poloviny dvojky a pak najednou zařadíme z dvojky pětku, pedál na podlaze. Tato nevyváženost tempa se mi nesedí. Mám velký problém se samotným výcvikem a přerodem hlavní postavy do vůdce. Očekávání bylo, že proběhne výcvik, aby se náš Timotík stal plnohodnotný fremen. Problém je, že onen výcvik nemá žádnou ucelenou kostru a je silně rozptýlen románkem se Zendayou. Po varování před zvířaty a džinem a po instrukcích, že musí přežít noc v poušti a vrátit se zpět, tak jsem předpokládal, že zrovna toto by mohla být část, která se mi bude líbit, jenomže on se místo toho válí se Zendayou ve stanu. Na to mohlo dojít v jiné fázi příběhu. Nemůžete mi předhodit stonožky a džina a pak mi to nedat !!. Dále Baron je v jedničce velmi silnou zákeřnou zápornou postavou. Sice byl jedem ochromen a už funguje pouze na dýchacích přístrojích, ale ve dvojce pro mě není nijak zajímavý, silný, nic. Celkově záporná strana mi přijde rozštěpená do slabého Barona, do slabého stařečka a do Butlera. To je vše? Butler jako jediný funguje skvěle v roli záporáka a o to více mě mrzí, že nedostal zas až tolik prostoru. Jakožto milovník přelévání výhod od klaďasů na záporáky a obráceně, tak mi tady přijde, že mají fremeni až na jedno bombardování skály (čekal jsem větší dosah onoho "scanování" skal, což tam záporáci několikrát dělali, zde mi také přijde nevyužitý potenciál) neustále navrch a to velmi značně, takže žádné zvraty se nedějí. Finální souboj uprostřed místnosti v obklopení lidí je společně s úvodním bojem fajn, ale kéž by se tímhle způsobem věnovali všem soubojům skrze celou stopáž. Souboje jsou relativně krátké, což mě mrzí, protože minimálně některé z nich mohly dostat větší prostor (např. Bautista vs Brollin). Souboj národů jsem také očekával delší, větší, epičtější a ne dvě minuty, po kterých Timotík nakráčí do místnosti, kde mu nikdo nic neudělá. Film dobrý, ale nesedl mi, nejsem cílovka. Člověk nemůže být zaslepen vizuálem a hudbou. Je zapotřebí brát film jako celek a objektivně. Na IMDB 88% a předpokládám ještě menší propad. Čistě pro mě je to tak 75%. Upřímně si myslím, že Duna těží ze své obrovské reklamy, z médií a hlavně kvůli tomu, že v poslední době nevychází příliš dobré filmy. To ovšem neznamená, že Duně, která je viditelně lepší, tak nebudeme hned všichni dávat 5/5. () (menej) (viac)

Cermicek

Tak já nevim. To teď hodnotíme filmy jenom podle vizuálu a zvuku??🤔V tom případě bych tahle přepálená hodnocení pochopil. Byl to vlastně důvod, proč jsem po dloooouhý době vyrazil na spektákl do kina a nespokojil se s pirátinou.. A v tomhle směru jsem udělal určitě dobře, páč na tom velkým plátně s Dolby 7 to rozhodně dokáže člověka ohromit! Ale já se bohužel jenom s hejbajícíma obrázkama a hrou na efekt jen tak nespokojim! A nic navíc mi nabídnuto nebylo. Plitkej příběh, vývoj postav bez invence, herecký výkony? (krom snad jedinýho Austina, kterej si toho psycho-pošuka vysloveně užívá), vykreslená atmoška....to už i v tomhle směru byla jinak núúúúdná jednička přínosnější..🤷‍♂️.Ideální by bylo asi spojit oba díly do jednoho...ale 1) Prachy až na prvním místě, 2) kdo, krom masochistů, by na to těch 6 hodin vydržel čučet v kuse že?Long story short = bez zážitku z kina za mě průměrná sci-fi, která by vám ani neutkvěla, takže upřímně moc nechápu "all that fuzz" a pasování na jeden z top filmů ever!!🙅‍♂️ ()

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

10.04.2024

Denis Villeneuve a jaderná válka?

Denis Villeneuve a jaderná válka?

06.04.2024

Zatímco snímek Duna: Část druhá po více než měsíci od svého uvedení dál úspěšně bojuje o diváky v kinech a v rámci světových tržeb má aktuálně na kontě něco málo přes 630 milionů dolarů, u studia… (viac)

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl