V druhom pokračovaní epickej ságy sa Paul Atreides (Timothée Chalamet) spojí s Chani (Zendaya) a Fremenmi, aby sa pomstil sprisahancom, ktorí zničili jeho rodinu, a snaží sa zabrániť hroznej budúcnosti, ktorú môže predpovedať iba on. (Continental film)

Sancty

Takže takto: neviem, ktorého blbca napadlo vyvoniať sálu hajzlovou dezinfekciou. Po dvadsiatich minútach mi prišlo tak zle, že som musel doslova zdrhnúť zo sály aby som nevrhol rovno pred plátno. Ako bonus ešte aj slovenský dabing. Za tú nevšímavosť si môžem iba sám.  Ponaučený až tak, že ma tam už neuvidia. Repete streda v Trenčíne. ()

kukuuuc10

Duna není film, Duna je životní styl! Konečně jsem se dočkal dalšího epického počinu mého oblíbeného režiséra, který vyšperkoval výkony herců na špičku pyramidy možností. Celá stopáž nabízí krásnou podívanou a pořádnou porci emocí zakončenou otevřeným koncem. Vidět tento film v kině považuji za povinnost! Vřele doporučuji.  Lisan al-Gaib pi*o! ()

HydraCZ

První Duna působí ve srovnání s druhým dílem jen jako prolog. Teprve až druhá část totiž začíná vyprávět epický příběh Paula coby fremenského válečníka Muad'Diba a spasitele Duny. Pokračování je tak o dost velkolepější, akcí nabitější a divácky přístupnější blockbusterovou podívanou a naprosto vtahujícím audiovizuálním zážitkem, který by si neměl žádný fanoušek Sci-Fi žánru nechat ujít. Po prvním filmu, který jsem si postupem času a po začtení se do knihy naprosto oblíbil, jsem nečekal jak majestátní, dějově bohatý a zvraty nabitý druhý díl bude. Tam kde jednička sázela na postupné budování prostředí a vztahů postav a měla méně výrazných akčních momentů, tam je dvojka šíleným obratem a těchto highlightů servíruje nespočet. Jízda na červovi, vztah Paula a Chani, souboj v harkonnenské aréně, útok na těžební vozidlo, Paulův mesiášský proslov anebo závěrečný duel s Feyd-Rauthou. Timothée Chalamet s Božským komplexem i psychotický Austin Butler tady hrajou jak nikdy, Zimmer přinesl opět nadpozemský soundtrack a nebojím se říct, že Villeneuve společně s Fraserem za kamerou vyprodukovali jeden z nejlepších science-fiction zážitků posledních let. Bezchybný film a ohromující blockbuster, jenž se pravděpodobně během několika dalších let žádné konkurence nedočká. Chci víc! 10/10 ()

ruhebitte2010

Už dlouho jsem z kina neodcházel s pocitem, že jsem právě viděl něco výjimečného. Dnes však ano. Jistě, i v tomto případě by se našly nedostatky. Minimálně ke konci se možná skutečně až moc spěchalo a některé postavy se nepředvedly tak moc jak by člověk čekal, přesto se jedná o výjimečné i když ne dokonalé dílo. ()

Milan25

Stejně, jako první díl, to výborně vypadá, skvěle se na to dívá a má to super zvuk. Ale zase mi to přišlo jakési prázdné. Oba díly dohromady představují téměř šest hodin bez jediného epického momentu, který by diváka zařezal do židle, což je dost škoda. A nějak nechápu úplnou absenci Kosmické gildy, kromě jedné věty v úvodu předchozí části. ()

SpaceOdyseus

Epické vyvrcholení jedné z mých nejoblíbenějších knih. Vizualně opojné, zvukově omamné a režijně neskutečně vtahující. Kdybych měl být hnidopich, tak bych si postěžoval, že se Villeneuve mohl v závěrečné bitvě na způsob Jacksona trošku více porochnit. Jinak je vše správně. Teď bych proprosil pana režiséra do třech let o třetí díl. ()

Knowho

Lepší než jednička, ale žádný zázrak (Teda mimo vizuální stranku) se dle mě fakt nekoná. 7,5/10 Btw, Butler slušně trumfnul Stinga z původní Duny. Klobouk dolů. ()

Frantisek.Fu

Duna je takřka dokonalé sci-fi s perfektním vizuálem, hudbou a celkovou atmosférou, která vtáhne a nepustí. Jediné co musí opravdu vytknout je prostřih mezi několika scénami, kde je vidět, že zde chybí jeden nebo více obrazů. Což se dá samozřejmě vyřešit prodlouženou/režisérskou verzí, v kterou upřímně doufám. 10/10 ()

Orthank

Nečakane mystické až religionistické uchopenie, ktoré sa síce celý čas tvári príliš poloticko-pragmaticky a prakticky nestíha nič viac priblížiť z celej tej obrovskej mýtológie, pretože Villeneuve sa trochu pozabudol v dialógoch ústrednej dvojice a nestíha rozvinúť zaujímavé mohutnejšie dejové linky, ktoré by budovanej atmosfére dodali potrebný "mýtológický" presah. Záverečná konfrontácia dychberúca, avšak na moje nepríjemné prekvapenie sa v strižni stratilo minimálne ďalších 10 minút. Vizuálne opojné, hudobne "zimmerovsky" mrazivé, no v dobehu a presahu nedotiahnuté.... 😉 ()

Zmrv

Villeneuve je génius. Druhé části Duny nemám absolutně co vytknout. Jde o audiovizuální orgie, které jsou, na rozdíl od Lynchovy Duny, velmi důstojnou adaptací předlohy. Došlo na změny a na vynechávky, ale všechny dávají smysl v zájmu převedení na filmové plátno. Herecky jde také o koncert, ať už jde o ústřední postavy Paula a Chani nebo o vedlejší role psychopata Feyda-Rauthy nebo princezny Irulán. Oba díly dohromady se dostávají nejen na první místo mého žebříčku oblíbených sci-fi, ale i na první místo žebříčku oblíbených filmů bez ohledu na žánr. Tak teď ještě Spasitele (třetí část Duny zpracovávající druhou knihu) a pak bych prosil to Setkání s Rámou - to je látka pro Villeneuvea jako vyšitá. 100% ()

Kevadros

Bože ten Zimmer. Po hodně dlouhé době jsem zase odcházel z kina maximálně uspokojen. Po prvním filmu jsem v nadsázce prohlašoval, že tohle bude Pán prstenů další generace. Už teď mi přijde, že jsem se nemýlil. ()

MnamBuchta

Když jsem byl malý a hrál jsem si na pískovišti, tak jsem nikdy nevěděl jaký potenciál se skrývá v písku. Jde vidět, že Denis Villeneuve si na pískovišti hrál celý život, protože takhle natřískaný a pompézní film, by dokázal natočit jen pravý KRÁL PÍSKOVIŠŤ. Film je po audiovizuální, emocionální a herecké stránce úplně na jiném LEVELU, Hans Zimmer jim pravděpodobně ukradl nějaké koření z natáčení, jelikož síla a epičnost hudby je nepopsatelná. I přes to, jak nadšený z tohoto filmu jsem, tak se zde našla i věc, která tomu lehce ubírá na hodnocení, tou maličkostí jsou dialogy, které byly za mě někdy lehce zbytečně dlouhé a někdy i zbytečné celkově, důvodem je asi to, že Denis umí PERFEKTNĚ vyprávět obrazem a dialogy jsou jeho druhá kolej. Jeden z nejlepších kino zážitků. MUST WATCH 9/10 ()

Honzeek95

Vše je to o atmosféře. Ta je tady vybudovaná opravdu úžasně, pozvolna a pečlivě. Žádné uspěchané scény, ale trpělivé budování nového světa. Když do toho přidáte klasickou zimmerovskou hudbu a vidíte to v kině ve 4DX, nemůžete hodnotit jinak než všemi pěti. Navíc je na místě filmu přiznat lepší přehlednost než prvnímu dílu, který pro diváka neznalého předlohy působil příliš chaoticky. Tento problém však dvojka nemá, dá se říci, že vše do sebe zapadá tak, jak by zapadat mělo. ()

Marius_ss

Audio-vizuálny zážitok desaťročia a jasných 5/5. Farby, filtre, kamera, zvuk, dizajn, kostýmy, herci - všetko je to úplne iná liga oproti zvyšku hollywoodskej produkcie (chytajú sa akurát Nolan a Cameron). Vyzdvihol by som hlavne Chalameta. To ako to zahral zvlášť v závere, ma priklincovalo do sedačky. Potešil aj Austin Butler ako Feyd, a celkovo dianie na planéte Harkonenov. Zážitok v IMAXe to všetko ešte umocnil. ALE... Tak ako Nolanovi neviem prepáčiť tú jeho ťažkopádnu akciu, tak aj Denis ma jednu veľkú škvrnu. Príliš sa zameriava na formu, a málo na obsah. Príliš necháva dej plynúť skrz obraz, a zabúda na dialógy, interakciu medzi postavami. Práve to robí film "živým". Niekde (napr. Sicario) to funguje, ale tu by som, aj skrz knihu, očakával kvalitnejšie vyrozprávaný príbeh. Aj preto ma prvá Duna dejovo bavila o trochu viac. Určite by som druhú Dunu neradil medzi veľkofilmy ako Pán Prsteňov, Matrix, Gladiátor, Statočné srdce atď... Tie filmy sú ako dokonalá mozaika, kde všetko kúsky (vyrozprávanie príbehu, vykreslenie postáv, akcia,  tempo, technická stránka...atď) presne pasujú, a celkový obraz je dokonalý. Duna je skôr mozaika kde jeden kamienok (technická stránka) pre-žiari to ostatné. A argumenty typu... "Ale veď takto to režisér zamýšľal" "Je to proste artovejšie"...atď, neberiem. To že to tak zamýšľal ešte neznamená, že to vymyslel dobre. Aj Kubricková artová Vesmírna odysea je trochu inde... nevidím tam chyby, no na Dune ich vidím. Napriek drobnej (naozaj len drobnej) kritike som ale veľmi spokojný, a určite si tento film nájde miesto v (minimálne) TOP20 filmov aké som kedy videl. Už teraz sa neviem dočkať (asi) finálneho tretieho dielu - Mesiáš. Druhá kniha tejto ságy je veľmi zaujímavá, netypická, a značne komornejšia... a jej záver je brutálny. Verím, že práve táto kniha sadne Villeneuveovi oveľa viac, a ja tak budem konečne spokojný na 100% (alebo aspoň 95%). Hodnotenie - 88%. ()

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

10.04.2024

Denis Villeneuve a jaderná válka?

Denis Villeneuve a jaderná válka?

06.04.2024

Zatímco snímek Duna: Část druhá po více než měsíci od svého uvedení dál úspěšně bojuje o diváky v kinech a v rámci světových tržeb má aktuálně na kontě něco málo přes 630 milionů dolarů, u studia… (viac)

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl