Nová psychologická detektivka z produkce ČT je inspirovaná románovým bestsellerem Michaely Klevisové. V navenek idylické středočeské vesnici se našla mrtvola mladé ženy. Pátrání po perverzním sériovém vrahovi otevírá cestu do temné minulosti. V Praze řádí sériový vrah mladých žen přezdívaný Kadeřník. Jeho úchylný rukopis však nese i nová vražda, která se odehrála poblíž středočeské vesničky Smrčiny. Zkušený pražský kriminalista – inspektor Josef Bergman – se v doprovodu své nové, mladé kolegyně Sylvie Sedlákové vydává do navenek idylického místa. Dvojice pátračů z Prahy postupně odhaluje události, které v osamělém mlýně před lety těsně provázaly životy původních obyvatel Smrčiny s novými usedlíky. Ve Smrčině se totiž život točí kolem místních jezdeckých stájí a dostihových sázek – ale také kolem vydírání, nevěry, ztracené drahocenné brože a dávného zmizení syna místního hostinského Indyho. Dojde k další vraždě a v ohrožení se ocitá i nová majitelka titulního domu na samotě – mladá malířka Nela Keplerová… Inspektora Bergmana ztvárnil osvědčený Luboš Veselý. Novou kolegyni zkušeného kriminalisty, poručíka Sylvii Sedlákovou, si zahrála Veronika Arichteva. Postavu přísného majitele jezdeckých stájí Soukupa hraje Jiří Schmitzer a partu hostinského Indyho Lecha se ujal Radek Holub. Majitelku titulního domu na samotě – zchátralého smrčinského mlýna – hraje Vlastina Svátková. V roli Soukupova vnuka Dominika se objevuje talentovaný Tomáš Dalecký. Protagonista populární románové série české spisovatelky Michaely Klevisové, pražský kriminalista Josef Bergman, se poprvé objevil v roce 2008 v románu "Kroky vraha". Za svou prvotinu autorka získala Cenu Jiřího Marka pro nejlepší detektivní knihu roku. Stejnou cenu podruhé obdržela roku 2012 právě za románovou předlohu nového televizního filmu – za román "Dům na samotě". Cyklus knih s inspektorem Bergmanem má nyní sedm dílů. Sylvie Sedláková i v televizní verzi funguje jako energická protiváha klidného, samotářského kriminalisty Bergmana, který už pošilhává po penzi a na novou kolegyni si jen obtížně zvyká. Společně ovšem vytvoří Bergman a Sedláková dvojici, která se při pátrání dobře doplňuje. Dům na samotě zůstává věrný literární předloze v tom, že klade důraz na atmosféru místa, společenské pozadí příběhu a postupné odhalování vztahů mezi postavami. Kořeny problémů jsou skryty v minulosti a ani jejich rozkrytí a dopadení vraha nedokáže napravit staré křivdy a nastolit ztracenou rovnováhu. V příběhu, který se opírá o atmosféru navenek idylické středočeské vesničky, se kamery ujal osvědčený David Ployhar. Autorem scénáře a režisérem filmu, který vznikl v České televizi v tvůrčí producentské skupině Aleny Müllerové, je zkušený Viktor Polesný. (Česká televize)

mh.mail

30% — Přečetl jsem všechny doposud vydané detektivní romány od Michaely Klevisové, a protože se mi opravdu líbily, docela jsem se na tuto adaptaci těšil. Bohužel se naplnilo takové naše rodinné pravidlo, že když se na něco moc těším, většinou jsem zklamán. A platí to i pro Dům na samotě. Technicky to nevypadalo špatně, ale jako kriminálka a vůbec dějově to bylo špatné. Propojení a psychologie postav prakticky nulová, já měl trošku štěstí, že se mi vybavovaly určité pasáže z knihy, i když zase ne až tolik, protože je to už pár let, co jsem knížku četl. Myslím, že pro diváka neznalého knižní předlohy to musí být naprosto zmatené a o ničem. Od Viktora Polesného jsem viděl i pár dobrých inscenací, např. Zločin v Polné nebo Sjezd abiturientů, ale většinu spíš průměrných i horších. A k těm se zařadil i Dům na samotě. Až je mi líto Michaely Klevisové, že první televizní adaptace jejího románu dopadla takhle nemastně, neslaně. ()

Rathalos

Zase mam pocit,ze som videl uplne iny film ako vacsina hodnotiacich tu na CSFD,mne sa tato kriminalka celkom pacila,drzala ma v napati az do konca,kym som sa konecne dozvedel,kto je vrahom,natocene je to slusne,aj po hereckej stranke to bolo ok,neviem preco,ale mne sa ceska tvorba vo vacsine pripadov lubi...:-) ()

Lyžař

Dum na samote me bavil. Je to svetylko ve tme ceskych filmu. Pribeh vypada fajn, kamera obcas zklame, ale kdyz to sectu kompletne vsechno, nekomu jsem fandil, nekoho jsem nemel rad, bylo tady i napeti, rozumna hudebni kulisa, no snad to je zablesk smerujici ke svetlu :) ()

Trixinka

Nejvíc mě na tomto filmu štve to, že to mohlo být dobré krimi. Udělat z filmu minisérii (max 4 díly), věnovat každé postavě nějaký ten prostor, k Veselému dát někoho kdo umí aspoň trochu hrát.... Bohužel nestalo se. Postavy před námi vyskakují jak na orloji, hlavní duo už poměrně stereotypní (starší policista + nová policistka + počáteční nedůvěra), samotný hlavní případ Kadeřníka vyřešen v posledních vteřinách filmu, takže o vrahovi nevíme téměř nic. Vedlejší případ zmatený, některé dějové linky takové nedokončené - jak vlastně skončil ten vrahův syn nevíme, můžeme se pouze domýšlet kde a jak skončil. ()

Inozuka

Hrozná sračka ... dlouho jsem přemýšlel, co mě udrželo, abych to nevypnul a jediné, co mě napadlo, byl excelentní výběr MILFek při castingu ... Svátková, Jachnická a Winterová jsou super. Dobrá, nebudu úplně sexistický a přihodím ještě Schmitzera, který ty kožený, žlučovitý dědky fakt umí a Holuba, který zde opustil rovinu koktavého idiota a přesvědčivě hraje sebevědomého drsňáka. Jinak naprostý zmar. ()

Amonasr

Předlohu neznám, takže těžko hodnotit její potenciál, ovšem scenáristické neumětelství zřejmě nejvíc zavinilo celkově slabý dojem. Všechny dialogy šustily papírem a tomu pak odpovídaly i zcela neživotné herecké výkony. To ČT nedokáže zadat tuhle práci někomu, kdo nepíše jako nepolíbený amatér? ()

Mamlas

Rumunsky vyznívající TV film na hranici odpadu. Polovina castingu hrůza. Protivná éterická kamera. Závěr odfláknutý. (11%) ()

Heyyy

Nejdřív se mi to líbilo hodně, zajímavé obsazení, lokace i zápletka, ale postupem času to začínalo být zamotanější a uhozenější víc než by bylo zdrávo. A posledních pět minut, vyřešení druhého případu, to snad ne :D Uspěchaný a velmi nepravděpodobný. ()

ostravak30

Dům na samotě od počátku slibuje napínavé a zajímavé pátrání. Pravda je, že Luboš Veselý a Veronika Arichteva k sobě moc nepasují a osobně si myslím, že je povícero talentovanějších hereček. V. A. není netalentovaná, moc se mi líbí třeba v První republice, ale mám takový pocit, že těch hereckých poloh má prostě méně a zde buď nedostala takovou šanci se rozehrát nebo jí scénář upozadil. Osobně věřím v to druhé. Naopak Radek Holub byl perfektní. A přestože se docela daří nastolit atmosféru komplikovaných vesnických vztahů, kdy je to čím dál zajímavější, postupně se žel bohu ukazuje, že případ Kadeřníka je odsunut stranou a řeší se hlavně samostatná vražda. Sériový vrah je následně dopaden během půl minuty zcela nepochopitelně. Mladá kriminalistka přiznává, že prověřovala, ale blbě. Tedy, kdyby prověřovala dobře, pachatel by byl dopaden v půlce filmu a nebylo by o čem... Dům na samotě je zpočátku zajímavá detektivka, která postupně upadá a závěr je už vyloženě zbabraný. ()

iN

Jakás takás snaha o detektivku by tu byla, ale zde opravdu nefunguje ani chemie mezi hlavními vyšetřovateli ani uvěřitelnost vedení vyšetřování a odhalení vraha. Akční scéna ke konci je spíš vtipná než napínavá. Doufám, že kniha je lepší! ()

Tominni

Celkem jsem se těšil, protože Michaela Klevisová detektivky psát umí, jenže tento TV film se příliš nepovedl a spíše se přiblížil úrovni nějaké epizody z televizních seriálů a to je prostě málo. Škoda. ()

Matula

Další film ČT natočen podle předlohy, který má stejného člověka na režii i na scénář stejně jako u Vražedné stíny (TV film) (2022). Dva nezajímavý, bezcharakterní vyšetřovatelé, kteří jsou ještě k tomu všemu špatně zahráni i poměrně zkušenými herci. Scénář zde jakžtakž šel, ale režie spolu s kamerou a střihem... Něco tak špatného jsem snad ani nezažil. Všechny scény byly takové robotické. Žádný příjezd auta po střihu, prostě střih a jsou tam jiní lidé jak už jsou pomalu vylezlí z auta. Během rozhovoru místo na natáčení osob se zde prostřihávají záběry na úplně jiné věci, které s tím vůbec nesouvisí. Všechno je to uspěchané jak střihy, hudbou tak rychlostí kamery. Když už je nám ukázáno něco z té krajiny tak kamera to sjede tak rychle že si nedokážete uvědomit co tam vlastně okolo vás je. Objevil se zde i nějaký colour grading (barevná korekce), ta neseděla. Svítilo sluníčko, stíny jasně viditelné, ale barevná korekce vypadá tak jako by jste byli někde v málo osvětlené místnosti. Příběh ne nějak extra zajímavý.  Říkal jsem si bude to film na podobné úrovni jako již zmíněné VS, ale takovou nekoukatelnou nezábavnou podivnost, ve které není ani jedna zajímavá osoba... To je prostě katastrofa. Chci vždy, ale končit své recenze dobře. V jednom měl tento film pravdu a to v jeho poslední větě. "To je konec jak ze špatnýho filmu".  Hodnocení: 35% ()

Mamutol odpad!

Ke konci tohoto strašného paskvilu jsem si říkal, to asi bude ještě nějaké pokračování, aby se případ dořešil. Díky bohu nebude, protože během posledních 5-ti minut vzala Verča Arichtevů do ruky osvětlenou lupu z Lidlu a případ levou zadní (nebo levou přední ?) vyřešila. Ty jo, kam se hrabe Columbo. V České televizi by se měly provětrat stáje a měli by vyházet darmožrouty, co poslední dobou natáčí tyhle slátaniny. Nebaví mě platit koncesionářské poplatky za tyhle srágory. Myslel jsem, že Vražedné stíny bylo dno, mýlil jsem se. ()

hwnd

Celou dobu o ničem, pak si říkám, sakra tolik linek a už jen 10 minut, než konečně začne 168 hodin, to asi bude nějak pokračovat. A ono né, během pár minut louskli úplně všechno jen tak levou zadní. Ta úvaha, kdo je sériový vrah, teda byla geniální, to prostě nevymyslíš. Tak snad to nepokračuje. ()

jfaba

Pár knih jsem od autorky četl a nezaujali mě. Chtěl jsem vědět jestli je chyba ve mě a "film" bude lepší. Nebyl. Všechny aspekty, které mně vadily v knihách se objevily i ve filmu a vadily taky. Nesympatický detektiv, milion záhad a plno nevyřešených, vyřešení případu jen tak halabala. Škoda času u tv. ()

jungewolf

Nebylo to tak špatný : 2,5 - 3 * a 47 % , hlavně za velmi zajímavé lokace (zvláště za mlýn ve Smrčině). Detektivku jsem nečetl, takže nemůžu srovnávat . ()