Sila

Ako by mala vyzerať mužská sila v 21. storočí? Kamil Fila je otec, filmový publicista, zástanca progresívnych hodnôt a rodovej rovnosti. Vo virtuálnom priestore vystupuje ako neúnavný diskutér a bojovník za spravodlivejšiu spoločnosť, v súkromí prežíva bolestné rozpory medzi presvedčením a konaním. Filmová fikcia a skutočný život sa vzájomne zrkadlia a Kamil hľadá svoje lepšie ja medzi kinosálou, posilňovňou a početnými milostnými vzťahmi. Ako sa stať lepšou verziou samého seba vo chvíli, kedy sa strácame vo vlastnom živote? Film Martina Marečka Sila zachytáva päť náročných rokov v živote Kamila Filu, počas ktorých čelí partnerským problémom, depresiou aj hraničným fyzickým experimentom na vlastnom tele. Výsledkom je ničivo úprimná spoveď o vnútornom konflikte a kríze stredného veku, ale aj obecnejšia reflexia premien a podôb maskulinity nového milénia. (Film Expanded)

Likan7

Kult kolem Kamila Fily, obyčejného člověka, který nezvládl svou obyčejnost. Skvěle natočený, nevtíravý, se spoustou prostoru pro vlastní myšlenky a představivost. ()

m4xp4yn3

Famil Kila. Je to víc portrét protagonistovy generace než jeho samotného. Na jeho banálním životě nevidím nic moc navíc oproti průměrnému pražskému mileniálovi. Sebestřednost a pocit vlastní výjimečnosti v konfliktu s vědomím své bezvýznamnosti a z toho plynoucí deprese a psychotické chování. Snaha mírnit zmatek v duši nějakým dlouhodobým cílem. Filmu pomáhá částečná (ale překvapivě mělká) sebereflexe a to, že KF všichni trochu známe (film to předpokládá). *** A už prosím přestaňme KF považovat za předního filmového kritika. Ten člověk hájí plus mínus totéž co jeho publikum, takže je svým způsobem mluvčím generace, ale jeho porozumění filmům je čistě intelektuální/společensky kritické. Překládá je z audio-vizuální do zhuštěné textové formy, kterou konfrontuje se svým světonázorem. Jakoukoli uměleckou esenci, výtvarnou hodnotu nebo schopnost sdělit emoci přechází bez zájmu. K filmům přistupuje jako k ideologickým statementům, multimediálním esejím, které pak vykládá. Ale filmové dílo je jako čaj, který v sobě necháváme louhovat a vnímáme všechny jeho dimenze, i ty (především ty!) které není snadné popsat. I díky tomuto dokumentu jsem Kamila Filu začal vnímat jako člověka s pozoruhodnou absencí jakéhokoliv vyššího estetického cítění. ()

Ewík

(20.12.2021)-Bio OKO: Já fakt nevím. Film se mi zdál tak zbytečný, sebestředný a nic nepřinášející. Proč někdo natočí film o svých špatných stránkách, nechá je bez vysvětlení nebo dání do kontextu a prezentuje to jako finální dílo? Asi je to forma terapie...a taky jsem se v některých situacích, pohnutkách nebo myšlenkových pochodech poznala, ale celkově film vnímám spíš jako zbytečný (z mého úhlu pohledu). Není to ani film o steroidech (ty jsem viděla - a mnohem lepší), ani o neznalosti ve vztazích (také znám lepší zpracování)... Navíc z těch útržků ze života jsem se protagonistovi nemohla ani přiblížit nebo se do něj vcítit a nakonec z toho nevyšlo ani žádné poučení nebo nějaká zpráva, nějaká nosná myšlenka. Je mi to líto, fakt jsem se na film těšila. ()

nicneznam

Solidni sonda do hlubin kritikovy duse. Podle me proste trpel nejakym syndromem vyhoreni plus klasika typu deprese. Za sebe bych asi zkusil chvili delat neco jineho a psani mel jako konicka, stejne jako cviceni. Treba delat nekde na stavbe a tak. Vycistit hlavu, nebyt porad pod tlakem. Ale teda ze si zkurvi zada jsem cekal, nektery cviky a jejich provedeni si o to primo rikaly. Ale to dela v posilovnach dost lidi :D Kazdopadne preju Filovi at se vystabilizuje. ()

ForGump

Mareček je vynikající, to víme, a nejinak tomu je i u (pro mě) šokujícího dokumentu o Kamilu Filovi. Režisér, který nezasahuje do toho, čeho je svědkem, prostě pouze pozoruje a pak to nějak sestříhá, aniž by k tomu zaujímal nějaké výrazné stanovisko jako to dělají jiní zdejší dokumentaristé. Poprvé po asi deseti nebo dvanácti letech, tedy od prvního zhlédnutí filmu Občan Havel, je to dokument o výrazné osobnosti, při němž jsem si říkal, jak tohle ten dotyčný mohl nechat pustit ven. Problém bude v tom, že to celé začíná tak, že to bude o něčem jiném a náhle je to něco absolutně mimo vaše očekávání. Nebudu ani počítat kolikrát jsem žasl při tom, co jsem se za velice nesympatické až zhnusující věci dozvěděl o svém oblíbeném filmovém kritikovi a výrazné feministickém buřiči. Shrnul bych to asi tak, že s osobou Kamila Fily bych se asi nechtěl kamarádit jinak než si s ním povídat o filmech a myslím, že vztah k němu jako autorovi se nepokřivil, neboť jak se ve filmu často říká a jeho blízcí mu tím nastavují zrcadlo - dokáže přesně analyzovat něco, co dělají ostatní, má pro to naprosto vrozenou schopnost, ale sám se sebou má velký problém, o kterém jakožto přemýšlivý člověk ví a je k sobě kritický. Také často vystupuje jako kritik sebe samého, ale na druhé straně i jako naprosto nesnesitelná osoba, jež nechcete aby vstoupila do vašeho života. Tak složitá osobnost profesně i lidsky zdeformovaná tu dlouho nebyla. Nicméně je to extrémně zajímavé, nikoliv však skandální, protože Mareček vás donutí, aby se vám každý jeho film zaryl pod kůži i jinak než nějakými lacinými šoky, naopak šoky přirozenými. Well done! 80% ()

DD

Autista s 0% zralosti ale 100% celozivotni krize stredniho veku... No, uff. V pulce uz to nemelo co rict, tady stacilo 50 min stopaze. ()

Collector_ odpad!

Nechápu přesně, jakou emoci se film snaží vyvolat. Sociální aktér je morální obluda,  která stalkuje svou expřítelkyni a víc než o vlastní dítě se pubertálně stará o to, jak vypadá před ostatními. Tohle opravdu není romantický příběh o někom, kdo bojuje proti vlastním charakterovým nedostatkům a nevhodným tužbám, tohle je příběh o narcisovi, který žije zavrženíhodný život a pak se jej rozhoduje romantizovat prostřednictvím dokumentu. Korunku všemu dává sám Kamil Fila, který se s vámi je ochotný do  krve hádat na sociálních sítích, když se vám film, nebo okolnosti jeho vydání a recenzování nezdají. Jestli může tenhle člověk vyhrát cenu za feminismus, pak už snad můžeme Adolfu Hitlerovi in memoriam udělit nobelovku za mír. Samotný film je pak špatný i nad rámec jeho pohledu na Filu; vyvrcholení přichází zdánlivě náhodně v podobě stalkovací sekvence a končí v náhodný moment, kdy jde Fila s dítětem po louce. Přestože je uznávaný recenzent, je v osobním životě Kamil evidentně příšerný rétor a většinu času ho sledujete jak se snaží poskládat v nějakém rozhovoru větu s elegancí bezrukého dítěte, před které někdo vysypal krabici s legem. ()

Ibis

Těžko se mi Filův autobiografický dokument vnímá jako cokoliv jiného než cílené sebepropagační dotváření vlastního mediálního obrazu. Samozřejmě si plně uvědomuji, že Fila, kterého vidíme v tomto filmu, není skutečným Kamilem Filou, ale mediálním konstruktem vytvořeným selektivním výběrem natočeného materiálu, ostatně nemám nejmenší zájem vynášet mravní soudy nad osobností skutečného Kamila Fily. Nad čím se ovšem nezdráhám vynést soud je rétorická úloha, kterou má tento snímek a jím konstruovaný obraz Kamila Fily plnit.  Snímek se snaží tvářit jako sebekritická intimní sonda do Filova rozpolceného nitra, ovšem nejedná se o nic jiného než o vykalkulovaný marketingový exhibicionismus, kde se Fila sebe-lítostně prezentuje jako arogantní kretén, sobec a pozér, aby si získal sympatie svojí sociální bubliny za to, že má odvahu se veřejně prezentovat jako arogantní kretén, sobec a pozér. O to smutnější potom je vidět, kolik filmových a kulturních publicistů z jeho bubliny mu na tento primitivní trik skočilo a chválí jej za to. ()

kedu odpad!

Bluntman popsal problém filmu velmi dobře, jen poněkud opomenul zásadní informaci a tou je neexistenci dokumentu. Vznikl pouze "film", který se snaží něco sdělovat nějakou formou, ale s dokumentem nemá prakticky nic společného. Osobně jsem přesvědčen, že dnes se dá za jistých, velmi specifických podmínek natočit věrohodný dokument jedině pomocí špionážní technologie - mikrokamery,  skrytý mikrofon, vzdálené snímání zvuku a obrazu, tedy technologické prostředky mající za cíl zaznamenat skutečnost a nefalšovanost. Takový postup práce má celou řadu úskalí a je pravděpodobně i neetický a protiprávní. Řešení je přestat používat u množství produkce přízvisko dokumentární a nebo se s neetičností a protiprávností popasovat ()

G3orgig

Nebylo to špatné, ale vzhledem k tomu, jaký je Fila magor a tím pádem i vděčný objekt pro natočení dokumentu, jsem čekal trochu více. Celou dobu jsem se neubránil srovnání s tvorbou Třeštíkové a jsem si jist, že ona by se stejným materiálem dokázala vytvořit zajímavější dílo. Vadilo mi, že není zřejmé jak dlouhá období mezi jednotlivými scénami uběhla a rovněž, že se divák nedozvěděl detaily rozchodu s přítelkyní a následného překonání krize jím způsobené. Náš hrdina je na dně, tajně ji sleduje, je přesvědčen, že její současný vztah je jen naoko, ale v tom nejlepším se přesouváme do dalšího období, kde je bývalá partnerka již minulostí. Tento příběh není v očích diváka uspokojivě uzavřen. Další problém spatřuji ve faktu, že i přes deklarované odhodlání podpořené anabolickými steroidy vypadá Fila jak pytel sraček. Film by se měl věnovat i faktu, že Kamil má za cíl kulturistickou postavu a přitom cvičí úplné nesmysly. Předpokládám, že záměrem bylo poukázat na absurditu jeho snahy vypadat jako kulturista za pomocí cvičení s kettlebellem, ale myslím, že zrovna toto by mohlo být vysvětleno i doslovněji, neboť ne každý divák je v tomto směru dostatečně vzdělán. ()

Fabe

Forma dokumentu je skvělá, drží krásně pohromadě, je poutavá, ovšem obsah je jeden velký chaos. Rozjede se tam několik témat, některé sledujeme povrchově, jiné více do hloubky. Nějak se to mezi sebou pere, asi jako v hlavním aktérovi dokumentu, který o sobě říká, jaký je feminista a genderman bijící se za práva žen na jedné straně, ale na druhé straně sledující svoji bývalou přítelkyni, které nepřeje nový vztah s někým jiným. Spíš než dokument o užívání steroidů bych to popsal jako dokument o krizi mužství jednoho filmového kritika a ta by zasloužila mnohem detailnější zpracování. ()

Pete

Tak ve zdejších komentářích to je tedy zase jednou plodné, snad až nezaslouženě. Za mě tedy jen několik poznámek. Ač je nejspíš ještě více zinscenovaná, a 5 let je poměrně krátká doba, Síla se řadí někam mezi slabší Třeštíkové časosbery (například nedávná Anny, nebo Ester). K pochopení hlavní postavy nám chybí některá podstatná fakta, abychom si byli schopni jako diváci utvořit ucelený obrázek. Nemohu se navíc ubránit dojmu, že by obyčejný život každého druhého člověka mohl vydat na podobný medailonek, jen by měl pochopitelně pokaždé krapet jinou atmosféru. Zde dominují depresivní tóny, jelikož Fila si právě evidentně prochází krizí. To vyplývá už jen z těch kontrastů v jeho životě - genderman a feminista si nedokáže vytvořit fungující vztah k ženám (a to ani k vlastní dceři), vysokoškolák a intelektuál prokazuje, že ví úplný kulový, a chová se jako vypatlanec, žene se za jakousi kariérou, ale je to celé pouze virtuální bublinka, a ač se tu stále poněkud uměle dere do popředí téma síly, odkrytou nakonec vidíme pouze slabost a křehkost. Špatně natočené to však zřejmě být nemohlo, jelikož mě najednou zajímá, jak to s tímhle človíčkem dejme tomu za 10 let dopadne. ()

janosikhood

Kamile, ty vole, co tys mohl udělat pro blaho lidstva, kdybys byl co k čemu! Kdybys místo roštěnek z Tinderu soustavně prcal ty svý feministky, mohly přestat hysterčit, jak jsou hrozně utlačovaný patriarchátem. A všem by se strašně ulevilo. I jim. #fuckfeminists-makeworldabetterplace ()

blondboss

Nepochopil som veľmi zmysluplnosť a odkaz tohoto dokumentárneho snímku. Niekedy mám pocit, aby bol človek tak trochu "podivín" a mal vyhranené názory a už sa o ňom natočí dokument, pritom výpovedná hodnota je podľa môjho názoru na bode mrazu a film prakticky prináša len sumár divných myšlienok pozorovaného pána. Neviem, takýto typ filmu mi nikdy asi nesadne. 35 % ()

Maraboy

Vlastně je ten dokument taková Kamilova katarze. Člověk si pokládá otázku, jak asi takový genderman a feminista žije reálný život, když chápe problémy společnosti. Opak je pravdou, dalo by se říct "kovářova kobyla chodí bosa". Kamil je taky jen člověk, který má spoustu osobních problémů a mindráků. Tenhle dokument ho vlastně tak nějak polidšťuje, něco jiného je o životě mluvit a život žít. netřeba Kamila moralizovat, jak se v některých situacích zachoval, nicméně od gendermana roku 2018 by to asi čekal málo kdo. Kamil je vlastně takový Jekyll a Hyde. 65% ()

tchempi

Fila je megakokot. To jsem si řekl v 90. letech při čtení jeho prvních recenzí v časopise Cinema. Při psaní nadužíval cizí termity, texty byly arogantní, povýšenecké, ale především se nedaly číst. Po žurnalistické stránce to byla špatně odvedená práce, neumětelství, zmetek. Nechápu, že někdo tomuto diletantovi věnoval dokumentární snímek, ale svým způsobem jsem za něj vděčný. Utvrdil mě v tom, že můj prvotní instinkt byl správný. Fila je megakokot. ()

Germanicvs

"To je super, když dokáže někdo na kameru říct, že je sobec..." Myslím, že lepší motto ani není třeba k této dokumentární sondě krizí středního věku rozháraného a nepraktického intelektuála s feministickou fasádou vymýšlet. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Pětadvacátá Ji.hlava se vrací do kina!

Pětadvacátá Ji.hlava se vrací do kina!

23.10.2021

Přípravy na jubilejní 25. Ji.hlavu jsou v plném proudu! Nabitý program nabídne režijní debut herečky Charlotte Gainsbourg, příběh popularizátora LSD Timothyho Learyho nebo filmový portrét posledního… (viac)