Hospoda

Česko, (1996–1997), 22 h 45 min (Minutáž: 24–29 min)

Réžia:

Jaroslav Dudek

Scenár:

Jiří Drejnar

Kamera:

Alois Nožička

Petr Nárožný, Ladislav Potměšil, Bronislav Poloczek, Jiří Menzel, Jan Kanyza, Jiří Krytinář, Pavel Vondruška, Václav Knop, Věra Tichánková, Lubomír Lipský st., Josef Dvořák, Zuzana Bydžovská (viac)

Do hospůdky tři schůdky, z hospody tři schody. Oblíbený sitcom z prostředí malé pražské hospůdky a o neobyčejně veselých příhodách denních štamgastů. (TV Nova)

Recenzie používateľa honajz k tomuto seriálu (38)

Stávka (1996) (S01E20)

Další dokonalý a vypointovaný díl, kde se doktor Zatloukal projeví ve svém oboru, kde se hodně hraje pohledy (po zaplacení závozníkům s pivem třeba, to jsem se musel smát, jak nevinně Zatloukal - Kanyza na hospodského hleděl), a samozřejmě to nejlepší nakonec - jak očekávaný příchod manželky v pravou chvíli, jak to tak bývá, tak závěrečná poznámka "Jardo, ty dnes vážně nemáš svůj den". ()

Prvorodič (1996) (S01E21)

Jako rodič přihodím jednu hvězdu navrch, i když já v porodnici byl. Ten Joskův podvod taky pobavil, i když se projevil jako pěkná sketa, a tentokrát do děje víc zasáhne i Mařka, což se mi líbilo. Na hlášky je to slabší díl, kromě výměny "Ale ne každý psycholog může být otcem." - "Herdek, odkdy se tady z toho stala akademická kavárna?" A ten kluk, co hraje prvorodiče, to zahrál skvěle, možná u toho měl zůstat místo scenáristiky. :-) ()

Fotbal (1996) (S01E22)

Sousta skvělých hlášek a mouder. "Když vyhrají, pojedou na mistrovství světa!" "A tebe vezmou s sebou, že tě to ta bere?" - Plus samozřejmě opět rýpnutí do moderního trendu, kdy se z hospod vytrácí povídání si mezi lidmi, a místo toho se čučí na bednu. ()

Vynálezce (1996) (S01E23)

Docela slabé, i když Gerendáš svou postavu pojal výborně - nedělá z ní prvoplánového blba, ale v podstatě chytrého a racionálně reagujícího člověka - až na ty vynálezy a stihomam, samozřejmě, ale i to se mu dá věřit. Chudáka Zatloukala mi bylo hodně líto. A dost mi vadí, že díl nemá vlastně závěr nebo lepší pointu, než že se Zatloukal asi sám zbláznil. ()

Bomba (1996) (S01E24)

Samotný příběh o tikajícím kufru zas tak za moc nestojí, ta akce URNA taky není moc dotažená do konce mi přišlo, ale díl je napěchován hláškami (a moudry) a docela by mne zdrželo je tady všechny vypisovat. ()

Dlužník (1996) (S01E25)

Skvělé hlášky, ale motivace pana domácího mi nějak neseděly. Stále víc a lp se profiluje postava Zatloukala v podání Kanyzy, zato doktor Prášek alias Menzel mi přijde takový nemastný neslaný, málo razantní, málo "doktorský" a "zastupitelský", nevím, jak to pojmenovat. ()

Schůze (1996) (S01E26)

Co jste chtěli vědět o nevyřčeném pozadí všech voleb, ale báli jste se na to zeptat. Slibů hromada, konkrétních řešení nula, lidi máme rádi, dokud nám to nehodí, a pak je odkopneme. Platí to pro všechny strany, které kdy v téhle zemi působily a působit budou, protože slibem nezarmoutíš a někteří lidé budou volit ze setrvačnosti, i když ta strana stihla a dobu své existence udělat obrat 180 °. ()

Svačinka (1997) (S02E01)

Člověk nemá poučovat, aby sám nenaletěl. Zatloukal kárá Goliáše, aby sám posléze musel doznat svou chybu - ačkoliv se vše snaží zaonačit charitativními úmysly. Což mi připomnělo nadčasové téma, jak se mnozí snaží svou velkohubost a pokrytectví vždycky zakrýt jakoby milosrdným skutkem - ať jde o politiky nebo umělce. ()

Nekuřácký den (1997) (S02E02)

Chápu hlavní myšlenku dílu, co by byly hospody bez kouření a že by štamgasti přestali chodit a hospody by zely prázdnotou, ale praxe se ukázala jiná, ačkoliv se nechodí kouřit do chodbičky u WC, ale před barák. Takže čas tomuto dílu moc nepomohl a působí dnes poněkud zkostnatěle. - Na druhou stranu je zde myšlenka akce a reakce, že když vám někdo strašně moc nutí, i nekuřák se nakonec na protest a naschvál a na truc stane kuřákem. (Jako se stalo v USA v době prohibice, kdy začali chlastat i abstinenti.) A není to jen o kouření, dodnes nám někdo vnucuje horem dolem spodem jediné a správné pravdy o čemkoliv. Norimberské trychtýře jsem neznal, dobré oživení a poučení. ()

Věštba (1997) (S02E03)

Tenhle díl stojí a padá s Ljubou Skořepovou a tady je tady dokonalá, nemůžu si pomoct. I doktorům a právníkům dovede dobře odseknout. . ()

Úraz (1997) (S02E04)

Opilý Novák je úkaz a Macháček v roli doktora, který se udiveně ptá doktora, jak v hospodě v létě babku mohl srazit lyžař. Dvě dobré scény ale nezachrání celkovou nudu, kdy vlastně jen čekáme na těch posledních pár minut, do té doby je to taková selanka. ()

Léčitel (1997) (S02E05)

Kachna jako léčitel! Dokonalý. Taky mám osobní zkušenost, že moudrými hlavami a studovanými lékaři zatracované pověry pomohly někdy daleko víc při léčení, než jejich moudré a studované rady, diagnózy, recepty a léky. A rumové šodó bych si dal taky. :-) Plus skvělé hlášky Duška, Nárožný zde dostal větší prostor a hned ho využil. ()

Záskok (1997) (S02E06)

Návrat enfant terrible podrazáckého kuchaře Špičáka v podání Vlastimila Zavřela. A že ten je vážně nepříjemný, až připomíná personál kdejaké hospody v centru Prahy. Ale jinak nic moc, všichni víme, že je podrazák, jen Dušek se ho kdoví proč snaží obhajovat, i ta Mařka ví svoje, a později pan domácí se snaží vetřít do přízně. Takže jen čekáme, až tihle dva přijdou na svůj omyl - a Pajda vyčenichá maso. ()

Láska je láska (1997) (S02E07)

Takové trošku na sílu - on ten kluk už když promluvil bylo jasné, že je kluk, takže tu pana domácího roztouženost mu moc nežeru, a docela se divím, že mládenec, když ho tam každý otravoval, dál trpělivě v takové hospodě seděl a nešel naproti k Brázdům. (Btw, kde jsou ty doby, kdy byly dvě hospody v ulici, teda v Praze...). ()

Zloděj (1997) (S02E08)

Duškova metoda, jak usvědčit - všem předem jasného - zloděje. Se divím, že tam Joska znovu lezl a nepočkal aspoň týden, nebo až mu nějaká dobrá duše tu díru na kalhotách zašije. ()

Hra (1997) (S02E09)

Plnění plánu na 126 %, ze studenta horníkem z lásky k dceři pana předsedy, stachanovské hnutí... Takové hezké knihy a divadelní hra to byly, a ejhle, práskač za komančů se prokáže práskačem i dnes. A pan domácí jak ožil, jako by se vrátil do svých mladých let. :-) Dobrý díl se spoustou sice komunistických, ale v podstatě antikomunistických hlášek. A opět zmatený policista v podání Trojana, toho staršího. ()

Umělec (1997) (S02E10)

Škoda, že Mařenka viděla film s Ebenem, a ne třeba Brzobohatým nebo Karlem Gottem, prostě s někým, kdo je osobnost, jen když si stoupne zády k výčepu. Nic proti Ebenovi, nejspíše ho vybrali, protože se bere jako vzor ctnosti, ale na tuhle kládu mu chybělo větší charisma i víc hereckých zkušeností. Ostatně, vzhledem k minimu jeho velkých rolí, těžko Mařce věřit, že viděla film s Ebenem, kde ten se stará o malé dítě. Takhle celá ta zamýšlená historka o zničení ženského idolu, čistého ve všech směrech, kde partička u stolu a Dušek fungují jako had z ráje, vyšuměla žel do ztracena. A kupodivu ani Mařka ve chvíli, kdy tam Eben je, ho až tak moc "nežere" jako byla předtím kvůli němu zasněná. ()

Randevú (1997) (S02E13)

Tenhle díl mě hodně bavil. Esence lidí, které fakt v hospodě můžete potkat, a často se to může dotknout i vašeho jemnocitu, jako tuhle paní doktorky Práškové, která manželovi říká šmudlíčku a děsí se hrubší mluvy, nápojů ostřejších než čaj a všech těcj podivných lidí s podivným humorem, kteří ten den opravdu ve svém bláznovství excelují. Pár nezapomenutelných hlášek jako "Proč jsi tu pračku nekoupila tedy sama? - No, jestli se bude líbit i tobě, šmudlíčku." (Samozřejmě, že se mu bude muset líbit, jinak by bylo zle.) nebo "To by tady byla nuda, paní, a pan doktor říká, že to by pak klidně mohl jít domů.") ()

Zemřel Ladislav Potměšil

Zemřel Ladislav Potměšil

12.07.2021

Ve věku 75 let dnes v nemocnici Motol opustil český filmový svět herec Ladislav Potměšil. S informací o úmrtí přišel deník Blesk s odkazem na vyjádření Potměšilova syna Jana. Herec známý například z… (viac)

Zemřel Jiří Menzel

Zemřel Jiří Menzel

07.09.2020

Ve věku 82 let zemřel v sobotu večer český oscarový režisér Jiří Menzel, informaci v neděli prostřednictvím sociální sítě zveřejnila jeho manželka Olga. Světoznámý tvůrce, jenž se v posledních letech… (viac)

Věra Tichánková 1920 - 2014

Věra Tichánková 1920 - 2014

09.01.2014

Ve věku 93 let zemřela herečka Věra Tichánková. Manželka herce Jana Skopečka a dlouholetá členka Divadla S. K. Neumanna v Praze (1951 - 1982) studovala vysokou školu chemicko-technologickou, následně… (viac)

Bronislav Poloczek (1939 - 2012)

Bronislav Poloczek (1939 - 2012)

16.03.2012

Po vleklých zdravotních problémech dnes zemřel ve věku 72 let herec Bronislav Poloczek. Pocházel sice z hornické rodiny, ale vzhledem k otcovým problémům s účastí ve 2. světové válce pod britskou… (viac)