Ztracený král

• Veľká Británia The Lost King (viac)

V roce 2012 se pod parkovištěm v Leicesteru našly ostatky krále Richarda III., které byly více než 500 let považovány za ztracené. Za tímto úspěchem stojí amatérská historička Philippa Langleyová, jejíž výzkum se setkal s nepochopením přátel a příbuzných i s jízlivou skepsí odborníků a akademiků. Film vypráví inspirativní příběh ženy, která se nenechala přehlížet a podceňovat. Postavila se nejvýznamnějším anglickým historikům, které nakonec přiměla přehodnotit názor na jednu z nejkontroverznějších osobností anglických dějin. (Cinemax)

kolemjdouc

Není to bůhvíjaké veledílo.Ale Britové o historii umějí točit zajímavě.To se musí nechat.A mile mě překvapilo,že jsem zde potkala herečku Sally Hawkins.Zaregistrovala jsem ji ve snímku Maudie.Dodnes vidím její shrbenou postavičku jak belhá polní cestou kolem lánu se zvlněnou trávou.Její výkon spolu s Hawkem byl famózní.Fakt mi tekly slzy jak z okapu.Ale zpět.Philippa vyvinula obrovské úsilí ,ale nakonec smetanu slízli zmetkové a ani se nezačervenali.Klasika. ()

verbal

Demagogická pohádka na hraně nesnesitelného fekálu o tom, jak veskrze odpudivá a totálně iritující jeblá pizda vyčmuchala pod parkovištěm sociálky kostru bezskrupulózního uzurpátorského zmrda, sláva to byla převeliká a všichni poddaní Její tasemnice ukrutně se radovali, neboť se konečně dozvěděli, kam mu mohou chodit srát na hrob … Opravdu ty Velkobrity nechápu. Dodnes si dobrovolně pěstovat a udržovat v bavlnce bandu zdegenerovaných parazitů, kteří je 2000 let de fuckto mafiánsky sdírali z kůže a tyli na jejich úkor, a ještě na to být hrdí, to musí být jednoznačně nějaká masochistická úchylka. Historické anály navíc nade vši pochybnost prokázaly, Třesoštěpova zakázková demagogie na objednávku Tudorovců, nebo ne, že konkrétně tenhle mazlík byl excelentní zkurvysyn a jasný uchvatitel, co si u Boswothu zasloužil nasekat do karbošů jako málokdo, ostatně némlich jako i jeho předchůdný vychcaný bratr Éda Čtyřka, ještě horší to zmrd. Ale našli přeci jeho hrobeček, tak spousta tlučhubů musí okamžitě kariéristicky revidovat, čili to byl vlastně fajn kluk a lidumil, šup s ním do katedrály, God save the queer a jedem o něm oslavné filmíky se sekdhendovým Midltnem a peklotyčně odpornou bábou. Oslavné filmíky na úrovni těch nejoslizlejších telenovel, způsobující svědivou kopřivku, pásové opary a zanícené opruzeniny pod všemi laloky. ()

Malarkey

Stejně jako film Vykopávky, tak i zde jsem se na základě tématu na film docela těšil. Poučen předchozím filmem jsem ale počítal s tím, že příběh to bude poklidný, odpočinkový, bez hlubšího napětí, o lidech zapálených do archeologie a podle pravdy. Vše se do puntíku splnilo. ()

Arsenal83

Richard III. už nie je braný ako uzurpátor. Téma ma ako historika zaujala. No spracovanie nie. Hlavná hrdinka mala mať v sebe náboj, zápal, vášeň pre vec, malo ma to uchvátiť, ale film to podáva tak sucho, britsky, čomu sa asi nemožno čudovať. Ale na to, že človek bol vlastne pohrebe niekoľko storočnej mŕtvoly to úplne zlé nebolo. ()

Marze

Tradicne natocene drama o byrokracii okolo historickych pokladu, ktere dela Sally Hawkins divatelnym. Prehlidka britske obscese kralovstvim. Mnohem zajimavejsi je tema filmu diskriminace, dezinformace a predsudky o handicapovanych. A porad je to zajivajsi nez filmy o superhrdinech. ()

marhoul

Pohodový, rodinný film, se sympaticky, pohádkově, podaným historickým přesahem. Líbilo se mi to, mám ráda velké příběhy v malých filmech, navíc není poprvé, kdy zapálený, trochu bláznivý snílek na něco kápnul, ale v záři reflektorů se nakonec vyhříval kdosi jiný. Ad DNA. Jít do křížku s čistokrevnými papíráky, hnána svým snem najít Richarda III., přestože původně odnikud, to je vážně něco! A je jasné, že o hromadu kostí se smečka vlčáků serve, čili pokud budu něčí ostatky hledat já, dobře si rozmyslím, jestli je vytáhnout nebo je nechat koňovi. "Království za koně!" Příjemný snímek pro milovníky dějepisu, Shakespeara, pro ty, kteří fandí outsiderům, pro romantiky, kteří pokud by si mohli vybrat, jestli se podívají do minulosti nebo do budoucnosti, pohotově zvolí variantu první. Jak se to říká? Kdo nezná minulost, budoucnost si nezaslouží. ;-) Milé, nenáročné, dojemné, ideální víkendový středoproud. ()

Morholt

Richard III. mě fascinuje od chvíle, kdy jsem si přečetl knihu Vrah či oběť od Josephine Tey. Na film jsem se tudíž docela těšil. A to byla asi tak trochu chyba. Ono se nejedná o úplně špatný film. Jen je veskrze průměrný a to ve všech ohledech. A to je skoro ještě horší, než kdyby to bylo fakt hrozné, protože to by film vyvolal alespoň nějakou emoci. Pokud jde o nějakou informační hodnotu, tak té se tady dočká jen ten, kdo je námětem zcela nepolíbený. Na druhou stranu si říkám, jestli zrovna tohle je událost, která by stála za víc, než za hodinový dokument. Podle mě ne a i proto mám pocit, že o moc lépe to asi ani dopadnout nemohlo. 50% ()

M.i.k.e

příběh na základě reálných události, kterak amatérská historička svým zápalem a umanutostí docílila toho, že byly pod jedním leicesterským parkovištěm objeveny ostatky Richarda III. Stephen Frears je zkušený rutinér a Lost King přesně zapadá to jeho tvorby. Téma je poměrně zajímavé (osobně sem vůbec netušil, že k takovému objevu došlo, navíc relativně nedávno) a hlavně ne úplně okoukané (vykopávky, zjišťování kde asi tak něco bylo přes 500+ lety atd), ovšem jako celek není Lost King úplně výrazný a třeba bez pasáží ve kterých se hlavní hrdince zjevuje sám Richard a promlouvají spolu bych se klidně obešel...60% ()

Aljak

Po The Dig tu máme ďalší archeologický film z britskej produkcie, tentokrát o objavení hrobky kontroverzného kráľa Richarda III. Koncept filmu ma vcelku zaujal, takisto aj po obsahovej stránke to bolo fajn. Avšak, ten kráľovský prízrak tu bol pre mňa pomerne rušivý, hoci uznávam, že to príbeh celkom svižne oživilo. Odhodlanie Philippy sa mi veľmi páčilo, a aj napriek verejným posmeškom sa dopracovala k úspechu, ktorý si chcel napokon každý privlastniť. Film bol fajn, ale na môj vkus až príliš popularizačný a menej pseudo-historický. 3* ()

Vyhy

Příjemný pohodový film s příběhem založeným na skutečných událostech, které mě minuly, přesto poutavě a hravě mi snímek tento příběh dokázal přiblížit. ()

Martrix

Sally Hawkins mě svou mimikou, gesty i vzhledem dojímá natolik, že je mi jedno v jakém filmu ji uvidím. Volně přeloženo....film ve kterém hraje, nemůže být v mých očích hůř, než průměrný. Což se ovšem doteď nestalo a to včetně Ztraceného krále. Sally si umí role vybírat a trefuje se mi do vkusu. I tady hraje pro mnohé podivínku...takže někoho, kdo jde proti proudu. A to samozřejmě ovce cupitající po vyšlapaných pěšinách dráždí. Okolí Philippy nemá porozumění pro její posedlost Richardem III. Resp. pro její snahu očistit tuto historickou postavu od shakespearovských sazí. I z historického pohledu je to zajímavé sledovat a zapadá to do mého vnímání toho, jak "funguje" pravda vs archeologie. Snaha Philippy proniknout skrz vědecký balast a předsudky, byla mile dojemná. I když se hledá i něco jiného, než ostatky Richarda III, mnohým divákům to stačit nebude. Přestože jde o příběh dle skutečných událostí, je potřeba mu jít naproti. Sympatizovat s hlavní postavou. Což pro mě bylo snadné. Sally je krásná bytost. Ovšem nedivím se těm, kteří vidí ve Ztraceném králi, jen krkolomné vzdání holdu skutečné objevitelce ostatků všemi zatracovaného krále. A snad i uplivnutí směrem k zlodějům, profesorům ve službách univerzit, kteří si tak rádi ohýbají pravdu, aby ji nacpali do svých teorií. PS: bez mučení přiznám, že s jinou herečkou bych dal spíš 3*. ()

drackula

Veľmi príjemný a citlivý film o jednotlivcovi, ktorého zápal prepíše dejiny. Nekonajú sa síce žiadne dramatické zvraty, ale aj vďaka dvojici Sally Hawkins a Harry Lloyd dianie sála strašne pozitívnu energiu. Naozaj pekný film. 80% HBO MAX ()

Greg25

Příběh je na na víc než sto procent, Sally Hawkins je skvělá, ale nějak tomu chybí trocha gradace, nebo silnějších scén. Poklidný civilní popis skoro jako byste četli rozsáhlý článek v novinách. Zajímavé bezesporu, hodné vidění, ale v tomhle případě bohužel platí, že ne každý vydrží film dokoukat, což je velká škoda. 65% ()

Axident

Naprostou shodou náhod jsem před pár týdny četl nález z knihobudky 'Vrah či oběť' od Josephine Tey (vydáno 1968), kde se přesně tytéž historické záležitosti ohledně Richarda III (vládl 1483-1485) řeší, zda skutečně nechal zavraždit své synovce a nakolik historické zdroje o něm jsou relevantní či nikoliv, tak se mi Lost King strefil do noty, jsa částečně zasvěcen. Jinak příjemný, malý film o unikátní zarputilosti laičky v podání nezaměnitelné Sally Hawkins, považované odbornou obcí za bláznivou fanynku Richarda III, díky jejímuž úsilí byla skutečně nalezena pod parkovištěm v roce 2012 kostra Richarda III (ověřeno z DNA). Mě i dceři se naopak pasáže s vizualizovaným Richardem III velmi zamlouvaly, coby umělecké ztvárnění hrdinčiny posedlosti. ()