Na programe televízia

Ostro sledované seriály (E11)

(epizóda)
  • Česko Ostře sledované seriály
Česko / Slovensko, 2021, 55 min

Zcela nový žánr, televizní seriál, mohli diváci v Československu zhlédnout poprvé 9. prosince 1959. Jmenoval se Rodina Bláhova, vysílal se živě a měl takový ohlas, že si diváci vynutili další pokračování. Na základě této zkušenosti se tvůrci pustili do mnohem ambicióznějšího projektu, a tím byli Tři chlapi v chalupě. Hlavní představitelé se těšili obrovské popularitě, cestovali se svými postavami po vlastech českých i moravských, inspirovali vznik divadelní hry a dvou celovečerních filmů. Jedním ze scenáristů Tří chlapů v chalupě byl i Jaroslav Dietl, který se od konce 60. let a v následujících desetiletích stal autorem schopným seriál vymyslet i napsat. Dokázal obratně lavírovat mezi požadavky doby a vlastními tvůrčími ambicemi, takže na jeho kontě najdeme tituly jako Eliška a její rod (1966), Byli jednou dva písaři (1972), Nemocnice na kraji města (1977), ale i Žena za pultem a Muž na radnici (1976), Inženýrská odysea (1979) nebo Okres na severu (1981). Málokterý režisér je tak spjat se seriálovou tvorbou jako František Filip – od 60. do 90. let jich natočil přes dvacet a většina patří do zlatého fondu ČST – Sňatky z rozumu, F. L. Věk, Byl jednou jeden dům, Rozpaky kuchaře Svatopluka, Cirkus Humberto. I slovenská seriálová tvorba se začala hlásit o slovo na konci šedesátých let a do roku 1975 vznikla celá řada titulů, které jsou zajímavé i pro svoji žánrovou pestrost. Za zmínku stojí Zrkadlo občana Pokorného nebo Straty a nálezy inspirované knihou Jána Soloviče. Seriálovou televizní událost přineslo na obrazovku brněnské studio: po letech, kdy převažovala konvenční témata s důrazem na propagandu, byla komedie Slovácko sa nesúdí osvěžením. Léta osmdesátá dala vzniknout jednomu ze zásadních seriálů – Sanitce. Zúročily se v něm zkušenosti, které Československá televize nabrala za svoji, tehdy třicetiletou, historii. Hubačův emotivní scénář pracuje s uvěřitelnými postavami, Šajmovičova kamera vše moderně snímá a režisér Adamec citlivě vede herce. Po listopadu 1989 stála Československá televize před nelehkým úkolem začít vytvářet seriály, které by jednak reagovaly na novou společenskou situaci, ale také se přiblížily mezinárodní tvorbě, která se v osmdesátých letech – i s příchodem satelitní televize a nových konceptů – dost změnila. (Česká televize)

ibeh

Také mi chyběla zmínka o výrazných a dobrých seriálech jako např. Byl jednou jeden dům, Chalupáři, Bylo nás pět a třeba série Básníků. Novější Saturnin, Ztracená brána, Příběhy I. oddělení, Svět pod hlavou, Zkáza Dejvického divadla. Některé starší komediální seriály ale byly zmíněny asi už i v jiných dílech.  Spousta dokumentárních seriálů by si možná zasloužila speciální díl. Chápu ale, že tady jde o největší sledovanost. P. S. Díky satorovi, někdy se pokusím najít doporučený seriál Pokračování příště. Koukám totiž, že je na ivysílání Čt. ()