Šedesátá léta, malá pražská hospoda a v ní Eliška Rabasová, její rodina a lidé kolem ní. To je svět jednoho z prvních komediálních seriálů Jaroslava Dietla, významného tvůrce naší televizní seriálové tvorby. Jeho "Eliška a její rod" znamenala v šedesátých letech výrazné vykročení na cestě za původním českým seriálem. Sklidila divácké uznání i proto, že režisér František Filip vyzval ke spolupráci takové herecké osobnosti, jakou byla Olga Scheinpflugová, Josef Kemr, Jiří Sovák, Iva Janžurová a další. (Česká televize)

dr.fish

Eliška je zgruntu hodná ženská a dokáže vynadat komukoli. Je upřímná, pracovitá a s nikým se nepárá. Kolem ní se v hospodě točí podivné figurky, jedna lepší než druhá. A všichni ve svých rolích doslova perlí . Nebýt nevyrovnanosti jednotlivých dílů, dal bych plný počet, ale těch několik hluchých míst to sráží. V každém případě hodně zajímavý a hlavně neobyčejný seriál. 80% ()

argenson

Banální zápletky rozvedené do hodinových příběhů a tristní gagy roztahané do půlhodinových dialogů. Musím přiznat, že první zážitek z televize počátku devadesátých let byl silnější. Z dnešního pohledu tady navíc vidím paralelu s Ženou za pultem. Stejně jako Anna Holubová, tak i tady Eliška Rabasová kafrá do života kdekomu, aniž by o to kdokoliv stál. Jenže poetika šedesátých let a Švorcová za pultem je přecejenom sto a jedna. Proto i Eliška a její rod snese lepší hodnocení. ()

ondrula

Je pravda, že herectví Scheinpflugový je poměrně nepříjemný a taková ta její rázovitost a sebevědomá nekompromisnost nepůsobí sympaticky. Na druhou stranu tam zase Jiří Sovák předvádí vrchol komediálního herectví a díky němu je seriál poměrně dost zábavnej. Je výborný, že už v 60. letech začal ve svých rolích nosit tu připitomělou rádiovku, kterou pak nonšalantně nosil i třeba v Chalupářích nebo v Marečku, podejte mi pero. Skvělej je i Kemr, kterej jednoho dne náhodou přespí u Scheinpflugový a už tam zůstane nakvartýrovanej navždy. Poměrně konsternujícím dojmem na mě působí fakt, že u takhle profláklýho seriálu se poslední dva díly nenávratně ztratily. ()

Bart

Musím dát maximum hvězdiček, protože na tehdejší dobu to byla bomba. Nutno však říct, že Jiří Sovák ze své role protivného, nerudného člověka už do konce života nevyšel. Hrál je pořád. Na své mládí předvedla dobrý výkon Iva Janžurová. A hlavní představitelka? Vdova po Karlu Čapkovi Olga Scheinpflugová byla jedna z našich nejlepších divadelních hereček. Jenže z filmem a televizí neměla žádné zkušenosti. A na jejím výkonu v tomto seriálu se to trochu podepsalo. Kdo chce vidět její perfektní filmové herectví, ať shlédne Čintamani a podvodník. ()

vitekpe

Olga Scheinpflugová je v hlavni roli proste divna. Jinak je serial plny hereckych hvezd, s kteryma problem neni. Misty to neni vubec vtipne, spis depresivni. Jednotlive dily jsou pocitove prilis dlouhe, stacilo by zhustit dej a zkratit je na polovinu, podle meho nazoru.... Na druhou stranu serialu nelze uprit jakousi realnost zobrazovaneho. Cisty sitkom to neni. 3- ()

• Poprvé se spolu před kamerou objevily sestry Jana a Dana Hlaváčovi. (M.B)
  • Název epizody odkazuje na rivalitu mezi členy Národní strany a Národní strany svobodomyslné. V podstatě se jedná o generační rozdíly, které přicházejí s každou novou generací. (sator)
  • Seriál měl původně 9 epizod, ale poslední dvě byly omylem smazány. (cariada)