Buko

• Česko Buko

Jarmila sa po strate muža ocitne na životnej križovatke, kedy sa musí rozhodnúť, či zvyšok života už len trpezlivo „prečká“, alebo sa vzoprie osudu a vrhne sa do dobrodružstva s neistým koncom. Napriek dobre mieneným radám svojich dospelých detí si zvolí druhú možnosť. Tou je život na chalupe v romantickej divočine uprostred Máchovho kraja, kde to mal rád predovšetkým jej muž. Ten jej navyše v závete odkázal vyslúžilého cirkusového koňa Buka, ktorý jej život obráti kompletne naruby. S pomocou susedov sa rozhodne vzniknutej situácii postaviť čelom a čoskoro zisťuje, že aj keď to tak spočiatku nevyzeralo, práve s týmto koňom by sa jej do života mohlo vrátiť šťastie. (CinemArt SK)

hero_bk

Tento film funguje na podobném principu jako homeopatie - vezmete účinnou látku a ředíte ji tak dlouho, až po ní není ani stopy. Být to 20minutový kraťas, tak by to bylo fajn, být to hodinový TV film na nedělní večer, bylo by to snesitelné, ale délka téměř dvou hodin je s absencí konfliktu, hlubšího děje, humoru (autismus není vtipný) a alespoň jedné sympatické postavy (vyjma koně) neúnosná. Pominu to, že ty malé zbytky děje nedávají smysl (dvě závěti, vážně? Dědictví koně, kterého jsem předtím nevlastnil?). Pominu i velmi neumělý product placement (virtuální asistentka Kate). Tak za co vlastně ta jedna hvězdička? Řemeslně to nebylo vůbec špatné. Ale nic jiného opravdu pochválit nemůžu. ()

shade000

Comeback Alice Nellis v ukľudňujúcom filme Buko. Veľmi prijemné pokukanie s príjemným soundtrackom a dobrým hereckým obsadením... ()

Pete

Buko je film bez ambic, to je potřeba vypíchnout na začátek. Čím dřív se s tím smíříme, tím víc máme šanci si užít pohodovou atmosféru pozdního léta na Kokořínsku, kde čas plyne líně a bezstarostně, a kde žije skupinka žen, jimž muži do života již v podstatě nezasahují. Krobot umře v prvních minutách filmu, a jinak jsou chlapi dobří jen na to, aby se postarali o domácí zvířata, popřípadě tvořili zábavné, směšné figurky. Jo, pardon, ještě jsem zapomněl na Cinu. Sledujeme tedy sbližování stárnoucí ženy (a také úžasně roztomilé autistické sousedky) s koněm, a také trochu s dcerou a lidmi na vsi, kde se rozhodla strávit důchod. Nellis hladí po srsti, zobrazuje všední chvíle ze života, a vlastně se tam nic nestane, ale po skončení je divák v klidu. Tedy taková hipoterapie filmem. ()

subic

Buko je 22 let starý starokladrubák z cirkusu a až ho dovezou, začnou se dít věci. A nejlepší je tu Martha Issová, ta válí opravdu uvěřitelně. V televizi u žehlení dobrý, ale v kině bych si trpěl. Mohlo to být klidně o 30 minut kratší. A taky hudba je strašně až zbytečně nahlas. 5/10 ()

papilon395

Nevím proč, ale čekala jsem víc. Od autorky Sedmera krkavců i od herečky Marthy Issové. Její autismus mě nezasáhl, stejně tak role dcery v podání Petry Špalkové. Hvězdy filmu: kůň, paní Cónová a její filmový manžel. ()

Tominni

Nejprve musím zmínit, že nepatřím k milovníkům koní, přesto je pro mě film o stárnoucí ženě a koni Buko milým pohlazením, které se Alici Nellis povedlo. Film, který je o vztazích, ale především o překonávání strachu. Sázka na Annu Cónovou jednoznačně vyšla, pochválil bych i Marthu Issovou. A abych nezapomněl - všechno, po čem toužíš, je na druhé straně strachu…to bych podepsal. ()

ostravak30

Zase typická Alice Nellis. Možná má tento film něco společného i s Revival a jiná podobnost by se našla s filmem Výlet. V principu jde o přístup ke stáří a k novému poznání. Mnoho lidí s pozdějším věkem rezignuje na zkoušení nových věcí a zůstávají ve svém stereotypu. My nemáme tu možnost to zjistit, ale dá se s úspěchem tipovat, že manžel Jarmily takový byl. Už v nemocnici je vidět, jak se ona drží striktně svých zažitých, a dosud zřejmě vždy platících zásad. Zatímco on touží po něčem jiném. Chtěl by se rozletět, ještě toho hodně zažít, leč není mu dáno. Možná měl celoživotní touhu ji trochu změnit, aby mohli letět spolu, zažít něco víc. Někde tam se dají hledat důvody pro dědictví v podobě koně. Buko je zvíře, které má moc. Tu má totiž téměř každé. Podmanit si člověka, ovládnout ho a změnit. On to dokáže. Změní řadu lidí, nejen pozůstalou manželku, matku a babičku, ale i další příbuzné a sousedy. A. N. ve velice krásném prostředí natočila komorní snímek o sbližování koně a člověka. Za mě se jedná o příjemný a mezi běžnými českými filmy zase trochu nadstandartní snímek, který vyniká jak hereckými výkony, zvláště Martha Issová je skvělá, tak celkovým vizuálem. ()

iz67

Cónová je nemožná. I Špalková hraje ho no. Jinak je to taková ta věc, co by měla na konci dodat jak jsou ty lidi a svět nádherný. Mno. Když nneni nic jiného... ()

natalanka

Jestli chcete mít po filmu blaženost kolem osrdí a úsměv na rtech. pak je to film přesně pro Vás. Bohyně prostě nestárnou :-). Je to film os naději, vyrovnání, nalézání, uvědomění, objevování, klidu, radosti, soužití, rodině a přátelství. A Marta Issová, je zde v roli mladé autistické ženy stejně úžasná jako Štěpán Kozub ve filmu Spolu. Nemohla jsem se na výraz její tváře vynadívat jak ho věrně ztvárnila...i s řečí, pohyby, pohledy.... . A maličký odkaz ... CESTOU LESEM ZVEDNE HLAVU A ZAPOSLOUCHÁ SE DO KRÁKÁNÍ HAVRANA NAD HLAVOU... stejně jako Johanka v pohádce SEDMERO KRKAVCů. Film, ke kterému se my bohyně které nestárnou zase vrátíme :-) ()

blondboss

Jáááj, tak som sa nudil, až som takmer zaspal. Nečakal som od tejto rádoby komédie veľa, nakoľko podobných filmov s koníkmi je už neúrekom, ale musím vyjadriť dosť značné sklamanie. Dejovo to bolo príliš jednoduché, bez nejakých výrazných zvratov alebo zaujímavých momentov a navyše ani ten Buko sa mi až tak nepáčil. Suma sumárom, opäť len jeden zo zbytočnejších českých filmov. 50 % ()

Alden_Larson

Moc krásný film. Jako všechny ostatní filmy Alice Nellis je i tento film velmi působivý, postavy jsou jako vždy realistické a skvěle napsané a film vá zaručeně zahřeje u srdce. Zápletka možná není moc originální, ale je velmi dobře zpracovaná. Herecké výkony byly skvělé, dokonce i ty dětské se mi moc líbily. Prezentace byla dobrá, ale nevadilo by mi, kdyby se ve filmu objevilo méně ručních záběrů. Hudba byla taky dobrá, ale jeden track se mi vyloženě vůbec nelíbil. 8/10 ()

Prubner

Idylický a pozitivní film o koni a hodných lidech kolem něj. Takový Zaříkávač koní po česku. Nic extrovního, ale k mému vlastnímu údivu mě to nijak neštvalo a nenudil jsem se, přestože stopáž je poněkud přepálená. Herci jsou fajn, scénář taky není špatný. Jeden z lepších filmů Alice Nellis. (I když podruhé bych si ho už asi nepustil.) ()

madam.art

Citlivý film, profesionální a lidský. Vyloženě mě potěšil svou obyčejností. Skvělá Cónová a moc mě bavila Issová, i když k ní mám určitý předpostoj. Asi je to film, který není třeba probírat z hlediska detailů, ale co se týče výsledku, nese světlo, které mi udělalo velikou radost. Pro mě je Buko zastavením a injekcí pozitivna. ()

jungewolf

Velice pěkný komorní film o (ne)obyčejných starostech i radostech běžných lidí. A.Cónová je v hlavní roli ovdovělé lékařky na penzi Jarmily výborná. Stejně jako M.Issová coby autistická Tereza a další herci taky. Včetně koníka Buka (v reálu se jmenuje Láďa Rudolfo Estocada). A jeho double, koně Orphea. Ve filmu byly použité i záběry v televizi z epizody Laborant ze seriálu Případy 1.oddělení a ze seriálu Ranč u Zelené sedmy. Což jsou oba seriály ČT. **Natáčelo se mj. v CHKO Kokořínsko, v Psychiatrické nemocnici Kosmonosy a v severočeské obci Ždírec-Bořejov (okr.Česká Lípa) . ()

jablonec

Po všech stránkách vydařený film. Už dlouho jsem se v kině tak nedojal. Z kina jsem odcházel s mokrým kapesníkem. A to nemám rád koně. Čtyři plné hvězdy. ()

rigby

Filmy Alice Nellis jsem měl vždycky moc rád, a tak jsem byl zvědavý na tuto novinku. Rozjezd byl velmi nesmělý a rozpačitý, skoro jsem ani neměl chuť pokračovat, ale náhle přišel zlom a já otevřel své srdce jejímu sdělení. Místy byly tak silné okamžiky, že se mi tlačily do očí slzy. Zvítězilo člověčenství a pokora. Opravdu velmi povedený film, který umocňují ještě herecké osobnosti. A není to o koních, ten v tomto příběhu hraje funkci katalyzátoru. ()

hony23

Vdova se vyrovnává se smrtí manžela i za pomoci koně, kterého ji k jejímu zděšení neboštík odkázal. Komedie to není ani náhodou, ale jde o pohodový příběh se skvělými hereckými výkony. Prostě Alice Nellis umí točit filmy, na které se pěkně kouká ()

30. Český lev - výsledky

30. Český lev - výsledky

04.03.2023

V sobotní večer 4. března 2023 proběhl v pražském Rudolfinu jubilejní 30. ročník předávání cen České filmové a televizní akademie, Český lev. Přímý přenos ceremoniálu, během nějž byla oceněna výrazná… (viac)