RapStory

Třicet let rapové muziky v Česku představuje námět RapStory. Dokumentární webová série České televize mapuje klíčové příběhy tohoto žánru pomocí akce, nikdy neviděných archivů a hudby, která míří přímo do srdce. To vše pouze očima těch, kteří u toho byli a dokázali vybudovat kulturu, která o dnešku vypovídá víc než kterákoli jiná... Rap. Podmanivý rytmus a upřímná výpověď. Humor nebo agrese, odraz egoismu v navýsost egoistické době. Nakažlivý virus. Z vysmívaného žánru se stal český rap postupně novým popem – a to přesto, že jej dlouhodobě přehlížel rozhlas i televize. RapStory od režiséra Šimona Šafránka a střihače Šimona Hájka (dokumenty King Skate, Meky) je webová série, která v deseti epizodách přináší strhující příběhy rapperů od průkopníků Michaela Viktoříka či Oriona po současné fenomény Yzomandiase a Viktora Sheena. Všichni našli v rapu svobodu navzdory společenským očekáváním i konvencím. (Česká televize)

L-wyz odpad!

O dementech pro dementy. Tím v žádném případě nemám na mysli osoby tímto postižením trpící, neboť i ti mají větší hodnotu než tvůrci a posluchači těchto sraček. Všichni rapeři, raperky a raperčata všech barev pleti, náboženství, pohlaví, orientace a všeho věku by měli být kompletně bez vyjímky vyhlazeni z povrchu zemského a to jakýmkoliv způsobem.  Rapeři jsou ta největší spodina lidské rasy, která nemá právo na existenci ani ve formě atomů. ()

DAJAAAA odpad!

Příšerná, nevkusná, agresivní muzyka, příšerný styl, který sem dorazil z příšerné, nevkusné, agresivní Ameriky. ()

mjech

Po precizně a zajímavě udělaném dokumentárním seriálu Hip-Hop Evolution přichází chaotický paskvil o české scéně. Kusé informace, které jsou zmatečně smíchané, jako kdyby je ve střižně tahali z klobouku. A na to, jak malou stopáž dokument má, si tvůrci dovolili ho zahltit neskutečným množstvím balastu (pití piva, hraní bowlingu apod.). Svou mizernou výpovědní hodnotou tak navazuje na Kmeny, ale ja si myslím, že česká Hip Hopová scéna má rozhodně víc, co nabídnout, a má na víc, než na takovýhle brak. ()

Sweepy

Je dobře, že vydání tohoto počinu bylo rozděleno do dvou polovin. Prvních 5 dílů má větší narativ, přibližují nám začátky rapu v Čechách, zatímco druhá polovina spíš přibližuje už background současných největších hvězd, jak začínali, o čem pro ně je rap. Celkově se tento dokumentární seriál hledá, ale to koneckonců i český rap, protože nemá začátek a konec, ale jeho story se větví, což si myslím, že tenhle dokument skvěle ukazuje. Love Opak Dissu. ()

FuLister

Zajímalo by mě, jestli to byl úmysl tvůrců, nebo jsem to špatně pochopil, ale tak nějak mi z toho celkem vyšlo, že zatímco ze začátku šlo o nějaký nadšení pro tenhle styl a chuť do tvorby, tak dneska je to spíš o tom, že borci vědí, že je to dobrej byznys a když nic jinýho neumíš, tak běž "rapovat", protože s tím autotunem to už taky moc rap není. Pro mě jenom potvrzení, že u nás uznávám hlavně Jamese a Řezníka. ()

motyka52

Naprosto logicky hodnocení týhle série bude do určitý míry korelovat s tím, jakej máš vztah k rapu a různejm jeho fázím. Já jsem dobu PSH a Wiche vnímal dost, chytil jsem i Ektora a Smacka a tím končím. Což stačí na to, aby mě to zajímalo. Žádný hlubší pohled za oponu rapové scény se tady moc nekoná, nedá se říct, že bych se něco nového dozvěděl, ale jako zfilmovaná encyklopedická hesla to funguje dobře, Šafránek umí dokumenty točit atraktivně a dobře se mi na to koukalo. Takže jo. Navíc nezastírám, že moc potěšil ten poslední výčet všech účinkujích, kdy si ŠŠ nechal na poslední záběr skutečného otce scény a pod tím začalo hrát "Znám tě mnohem dýl ...". To zabrnkalo na tu správnou strunku. A možná to vybrnkalo tu čtvrtou hvězdu. ()

FakinAdsso

Vůbec vlastně nevím, pro koho je tento dokuseriál určen? Odvěcí fanoušci rapu vše, co mluvící hlavy řeknou, už dávno vědí. Buď jsme u toho byli a nebo jsme se to dozvěděli zpětně ze 100 dalších zdrojů před tímto. Je až zarážející, jak málo lidé před kamerou řeknou, vzhledem k tomu, kolik zvučných jmen se před ní postaví.  Naopak však pro někoho, kdo tento žánr vůbec neposlouchá, je jeho krása stále ještě zahalena do tajemna. A neschopnost takovému divákovi předat, proč rap hýbe hudebním světem, mi osobně přijde tristní.  Koho se tedy vlastně snaží oslovit mi přijde záhadou. Působí to na mě ve výsledku spíš jako nějaký režisérův splněný sen, natočit v prázdném klubu své oblíbené rapery, jak mu něco zopáknou a on si tak připomene onu dobu vznikající svobody. Ale přenést tento pocit na někoho, kdo to zázemí nezná, se mu to dle mého skromného názoru absolutně nedaří. ()

drsny_hery

Česká scéna byla vždy trochu směšná a trochu paradoxní. Žabomyší války o tom, kdo je víc komerční, ale do mainstreamu se natlačili ti největší křiklouni všichni. Přáli si mít hospodu, ale chodili jim tam lidi. Prázdná slova o penězích, klipy ve vypůjčených autech, mdlej beat. Ti kvalitnější stáli vždycky trochu stranou a lepší to v záplavě pokérovaných ksichtů z YouTube na xanaxu asi nebude. Ale to není chyba filmařů. Těm vyčítám, že nedali větší prostor interpretům s hlubším přesahem nebo si je ani neobtěžovali vyhledat. Díky, že aspoň Kato se Sifonem zde mají své dvě věty. Místo toho zde plkají tlučhubové s texty ze slabikáře a samozvaní králové českého rapu. Primitivům se věnují i celé epizody. Dokument asi poslouží laikům, nebo mladší generaci, pro kterou možná zazní nějaké nové informace. ()

Egress

Vzhledem k tomu, že už nejsem žádnej mladíček, tak mě samozřejmě na RapStory bavili především veteráni jako Peneři, WWW, Supercrooo, Kato.. Tyhle lidi spojuje mimojiné, že to mají v hlavě srovnaný. Narozdíl od mladší generace, u nichž mi není úplně jasný, jestli jim jde víc o prachy, slávu, nebo samotnou muziku. A taky nakolik jsou autentičtí, nakolik provokují a nakolik mají při iluzi vlastní výjimečnosti v hlavách vymleto. A k sérii samotné? Naprosto souhlasím s dalšími recenzemi, že se jedná o velice povrchní představení tuzemské rapové scény. ()

slatkakuca

Ty neustálý střihy jsou občas na epileptický záchvat. Ruský šachysta s toxxxem hrající bowling, ne díky. Země vzdálená nejlepší část seriálu. Škoda, mohlo to dopadnout líp. ()

jirikzaboj

Do jisté míry to spoustu lidí odsoudí, protože to působí jako zbytečná věc. Ovšem dokumentů o českém rapu je tak málo, že je nespočítáte pomalu na jedné ruce a proto je třeba brát to, co je. Stopáž je velmi krátká na to, aby se tu konal nějaký festival faktů a novinek, které se o rapovém žánru neví u rapových fajnšmekerů a zároveň je tu opravdu málo informací, aby se rap nějakým způsobem přiblížil lidem, kteří ho vůbec nesledují. Ale jako fan servis to funguje a většina podstatných jmen ať už doby minulé, nebo záplavy vlny novodobé. Rozdělení epizod také dávalo smysl a bylo krásné se dívat na ty prostřihy rozhovorů, koncertů a ilustračních záběrů. Rap je stále země vzdálena pro spoustu lidí, ale je třeba ukazovat ten fakt, že je to nejprogresivnější a nejúspěšnější žánr novodobých moderních dějin a bude určovat trend ještě pár pěkných dekád. ()