RapStory

Třicet let rapové muziky v Česku představuje námět RapStory. Dokumentární webová série České televize mapuje klíčové příběhy tohoto žánru pomocí akce, nikdy neviděných archivů a hudby, která míří přímo do srdce. To vše pouze očima těch, kteří u toho byli a dokázali vybudovat kulturu, která o dnešku vypovídá víc než kterákoli jiná... Rap. Podmanivý rytmus a upřímná výpověď. Humor nebo agrese, odraz egoismu v navýsost egoistické době. Nakažlivý virus. Z vysmívaného žánru se stal český rap postupně novým popem – a to přesto, že jej dlouhodobě přehlížel rozhlas i televize. RapStory od režiséra Šimona Šafránka a střihače Šimona Hájka (dokumenty King Skate, Meky) je webová série, která v deseti epizodách přináší strhující příběhy rapperů od průkopníků Michaela Viktoříka či Oriona po současné fenomény Yzomandiase a Viktora Sheena. Všichni našli v rapu svobodu navzdory společenským očekáváním i konvencím. (Česká televize)

Hwaelos

Se vší úctou ke Karlovi Veselýmu, kterýho mám fakt rád, tohle má úroveň ankety v Respektu. Pro člověka, kterýho ta scéna zajímá, je to poučenej průlet českou názorovou kotlinou a podobama rapu v posledních třiceti letech, ale přesně pro tuhle cílovku to zároveň postrádá jakoukoli hloubku, protože formát 12minutových dílů to prostě neumožňuje. Tam, kde by to mohlo zafungovat, jsou outsideři, kteří jen podvědomě tuší, že někdy existoval nějakej Chaozz a od té doby mají velký černý prázdno. Jenže pro ně to taky úplně není, protože nebudou rozumět pojmům, nebudou tušit, kdo je kdo a o čem se vlastně mluví. Samotná forma ale není marná - být to rozvedené do 45-60 minut na díl, mohla by to být solidní česká odpověď na netflixové Hip-Hop Evolution. Což je ale spíš záležitost zadavatele, než tvůrců, proto hodnotím o něco shovívavěji. ()

Malarkey

V době, kdy frčeli PSH, Indy a Wich, Kato nebo SuperCrooo tomu na základce a střední nešlo uniknout. Ten styl jsem nikdy nevyhledával, ale už teď vím, proč mě tak přitahoval. Byl o svobodě slova, svobodě projevu, o tom dělat něco po svým, jinak. A dnešní skoro padesátníci Vladimir 518 a Orion mi tak rázem docela měli co říct. Počátky rapu, Vrtulník Majkl Ví, devadesátá léta, přelom tisíciletí je zajímavé. Novodobí poeti už jdou mimo mě. ()

konous

Užil jsem si to celý, od začátku do konce. Od éru začínajícího Oriona a pohodovýho Kata, přes držkujícího Toxxxe a Colea, sebevědomýho Ektora, až k všudypřítomnému Milion+ a pokornýmu Yzovi. Každý díl se soustředí na jiné rapové odvětví, interpreta nebo období a je veršovně prokládán velkorysými dobovými záběry. Navzdory krátké stopáži říkají epizody hrozně moc o osobnostech odrostlých legend i mladých drzých MCs, na spoustu z nich jsem změnil pohled. Třešničkou jsou samozřejmě symbolizující tracky ala Praha, P`s a love nebo Fotky z novin přesně nastříhané do profilů autorů sloužící jako ideální odrazové můstky. Nářez, dal bych si klidně 2x tolik epizod. ()

dr.horrible

Väčšinou platilo, že rap je to jediné, v čom majú Slováci nad Čechmi navrch. Samozrejme, šlo iba o krátky historický moment. Dnes maju Slováci sprofanovaných mediálnych klaunov, ktorí už popreli všetko, čo kedy tvrdili a reprezentovali. Čechom  legendy ostali. Prvých päť epizód - 80%, posledná epizóda tiež 80%. K tomu zvyšku sa radšej nevyjadrujem, to už neni moja doba. Ale autotune nie je hudba. A príde mi celkom roztomilé, jak sa tí mladí ohliadali za minulosťou, ktorá sa odohrala tak pred piatimi rokmi. :) Natiahlo ma vlastne iba raz, v epizóde 06, keď sa jeden z priekopníkov toho úplne najhoršieho v českom rape chválil, že vymyslel opakovanie rovnakého rýmu osemkrát dokola, a druhý, že až kvôli nemu začali hip-hop počúvať aj dospelí, a že keď chceš byť dobrý raper, musíš robiť hudbu pre deti. Epizóda 06 - 20%, ep. 07 - 60%, ep. 08 - 60%, ep. 09 - 40%. ()

ancientone

Desať epizód sa rozbieha chronologicky aj vertikálne (sledujeme prierez dejinami českého rapu, a zároveň aj pokrytie diverzity súčasnej scény), no finálny výsledok ostáva rozporuplný. Pútavý vizuál relácie sa rýchlo transformuje do klasického postupu hovoriacich hláv prestrihávaných archívnymi zábermi alebo videoklipmi. Väčším úskalím, než rýchlo odhalená formálna „tradičnosť“, je povaha informácií, ktoré RapStory ponúka. V tomto smere ide o sériu sfilmovaných (v komunite dobre známych) encyklopedických hesiel o vzniku scény a stručnú charakteristiku kľúčových interpretov. Pre fanúšikov a fanúšičky žánru sú oveľa atraktívnejšie napríklad youtubové formáty rozhovorov s rapovými interpretmi, ktoré sa nesú v rozvoľnenejšom štýle a prinášajú relevantnejšie náhľady dovnútra, na fungovanie celej scény. Viac tu ()

MrPierc

Hip hop bylo moje mladí a proto jsem se těšil na ucelený dokument s nějakou časosběrnou linkou. Bohužel tohle jsou jen výpovědi bez dat, vysvětlení pojmů či uvedení do časové / politické situace chybí. Jakmile přijde nová vlna po Supercroo, tak to jsou jen žvatlající děcka bez rozhledu, co si hrají na dospělé. Místo rapování šeptají nebo rýmují beze smyslu. Hrozný úpadek v symbióze s merchem. A když si na dětských posluchačích nahrabali peníze a jsou za vodou, tak metají moudra, že money nejsou důležité. Pokrytci bez talentu. Klauni. ()

vyfuk

Když porovnám s nedávným PSH, tak se není moc o čem bavit. Potenciál seriálu na několik hodin se smrsknutý jen do pár menších minut, čímž ČT ukazuje zcela nový formát, kterého je schopna, ale ono to tak funguje. Tvůrci zřejmě znali své hranice a v to spočívá ta pecka. Kronika českého rapu od klasiky po dnešní vymoženosti a novinky, které vše říkají jasně, s tím, co je zapotřebí slyšet. Heslovitě, za to jasně. Nikdo nečekal hodinové monumenty. Což je škoda. Za mě super. ()

Soweek

Je hezké vrátit se vzpomínkami do doby kdy PSH vydali Repertoár a Indy si v beefu těžce podával Hugo Toxxe, ale tomuto se věnují pouhé 2 díly seriálu. Monitorování počátku hip hopu je super, ale celá druhá půlka věnovaná modernímu českého hip hopu mi bohužel nic neříká, ba co víc, vůbec mě nezajímá, protože tato kultura jde dávno mimo mě. ()

Kalper

RapStory přináší drobné střípky z pozadí vzniku české rapové scény. Ovšem celé mi to přišlo příliš mělké a nedostatečné. Dokument vždy nakousne něco potenciálně zajímavého, ale nejde do hloubky. Spousta protagonistů obrazovkou jen prošumí, u některých známých jmen se dozvíme jen to, že si dělají svůj merch. Zkrátka, celé to na mě působí jako promarněná příležitost. ()

SpaceOdyseus

Takove rychlikove prosvisteni kulturou, kterou jsem si kdysi docela jel. No uz je to dlouho, poslednich par dilu jsem ve jmenech tapal. Ale neco jsem si i odnesl, treba, ze Pam Pam je zkurvenej hit. ()

Jaroslaf

Pokud posloucháte (byť jen okrajově) rap, o většině věcí co tam jsou řečeny, jste se již doslechli. Vskutku moc nových informací jsem se nedozvěděl. Nejsmutnější je, že téměř všichni aktéři živící se slovem na kameru bezproblému užívají to nejhorší vycpávkové slovo "jakoby." Za Kouli zpívající kouli dávám ovšem tři. Protože James Cole je tak očividný samolibý narcis, až je to JAKOBY úsměvné. ()

m4xp4yn3

Sbírka srandovních, dutých figurek a největší kulturní bublina ever. Nakonec nám tu všichni přiznají že rap je prázdná póza lidí kteří nemají co říct, jen jsou ochotní s tím vylézt na stage a surfovat na vlnách trendů. Sdílejí s diváky svoje dunivé prázdno. Ty bankovky prachů a pozlátko v klipech jsou taky vyspekulovaný propriety který se musejí vrátit do půjčovny. Nakonec vidíme že sídlo M+ je skromný sklad v nějaké ruině na předměstí Pardubic. Jediný co je tu opravdový je inkoust pod kůží a barva na zdech. A ty views. Good news - jde to i bez ducha. Řeknete “ale vole kdyť všechno umění je jenom iluze.“ Ok, ale nestojí rap na ustavičným ujišťování že “já jsem real, fejk jsou ti druzí“? Řeknete “ale vole lež je základním nástrojem tvorby sebeobrazu už úplně od začátku.“ No jo, máte pravdu. Díkybohu za persony jako Sifon, Kato nebo i ta Koule. ()

kubilov

"Chceš vidět alkoholikův profil?" Je dost možné, že pro laika může jít o minimálně v prvních dílech docela zmatené vyprávění, kdy jsou výpovědi sekány rychle za sebou, aby se dodržela stopáž cca 10-12 minut na epizodu. Na druhé straně pro fanouška rapu jde o celkem povrchní záležitost, která ale vychází z toho, že je na ploše nějakých 100 minut představeno snad 20 různých rapperů a lidí točících se kolem rapu. Ve výsledku je z toho celkem fajn průlet českým rapem, nic víc, nic míň. Celkově ale dobře odvedená práce. Epizoda 7 nejlepší. ()

dur.dur

Ten format tomu sedí. Mam na jednu stranu pocit, ze bych toho chtel vic, na druhou ale tusim, ze delsi stopaz by nic dalsiho neprinesla. Nejvic prekvapiva je v obliceji pokerovana nova vlna. ()