Štyria tankisti a pes

• Československo Čtyři z tanku a pes (viac)
Poľsko, (1966–1970), 18 h 58 min (Minutáž: 42–66 min)

Predloha:

Janusz Przymanowski (kniha)

Włodzimierz Press, Tadeusz Fijewski, Janusz Gajos, Wiesław Gołas, Franciszek Pieczka, Malgorzata Niemirska, Pola Raksa, Roman Wilhelmi, Szarik (viac)

Polský televizní seriál Čtyři z tanku a pes překonal všechny rekordy ve sledovanosti. Humorným způsobem přibližuje příběhy čtyř vojáků a psa Šarika. Při své dlouhé cestě za osvobozením Polska se dostanou až do Berlína. Nastávají situace plné bojových scén, ale i humorných příběhů. Jako vítězové se varcejí do hlavního města Slezska - Katovic. Seriál ukazuje kontrasty mezi romantikou a skutečností, nebezpečím vojenského života, a proto je stále tak oblíbeným. (Řitka video)

arcticsky

Tyto fantasmagorické válečné příběhy o polsko - gruzínsko - ruském přátelství mě tenkrát v sedmdesátkách také fascinovaly.... ()

petikacka

Nešahejte mi na moje tankisty, Šarika a tank Rudy. Je to moje dětství a už ve školce jsem byla Marusja a můj spoluškolkový kamarád byl Janek. Pak jsme se potkali na gymplu a jak jsme si měli o čem povídat :-))) Tohle nemůže nová generace absolutně pochopit. My jsme prostě vyrůstali v oslavách konce války díky rusákům o amících jsme neměli ani páru. A hrozba 3.světové války byla neustále na pořadu dne. Já si dokonce dodnes pamatuju, že jsem si jako malá říkala, že jsem blonďatá a mám modré oči, takže by mě nezabili, ale vzali by mě na převýchovu. Jo, tak jsem byla vyvředěná ze všech těch filmů...Za mě 98% ()

Milwa

No nikdy jsem to nečetla, ani neviděla, až dneska první díl. Když jsem byla malá, taťka mi vyprávěl, jak tento seriál žral. Ani se nedivím, vzalo mě to taky i dneska. ()

dvd-L

Nedivím se že to ve své době a ve svém bloku lidi tenkrát tak vzalo. Já to viděl až "po revoluci" a když si odmyslím tu agitku a taky to že podle poláků zřejmě neměli němci ke konci války už ani na náboje (jinak si totiž nedovedu vysvětlit že posádka Rudého tolikrát unikla ze zajetí), tak je to fajn seriál. ()

CiPR

Seriál, na který se vždy rád člověk znovu a znovu podívá. Dobrodružství Šarika a tanku Rudy hraničí někdy s menším napětím. Skvělá podívaná, na kterou se člověk může dívat pořád a pořád dokola. Ukázka 2.světové války s kouskem humoru. ()

pepa3rd

Docela mě překvapilo, že se na tenhle seriál i přes dobu svého vzniku dá bez potíží dívat a co víc, on stále výborně baví a ubíhá kupředu. ()

kluzo

Ve školce jsme bojovali se spolužákem o Marusju (spolužačku Martinu) ta byla vždy jasná. Kdo bude Janek bylo právě předmětem toho dohadování. Další spolužačka dělala Šarika :-) Kdo byl Gustlik nebo Grigorij, nežku-li Tomek už si moc nepamatuji, to pro nás nebyly moc důležité postavičky :-) ()

HonzaMag

V mém předškolním věku šly role jednotlivých postav na dračku (při různých hrách), dokonce i o psa Šaryka byl značný zájem ... :-) ()

Zodiak455

Mám tento seriál rád.Jsou tam na tu dobu slušné bojové scény a sem tam i nějaká vtipná scéna.Ale 3* dávám kvůli značné komunistické propagandě. ()

Robbi

Chápu, že následující příměr bude většina lidí brát jako totální blbost, ale Čtyři z tanku a pes jsou stejnou oslavou něčeho jako třeba Tucet špinavců. Tady projdou čtyři neohrožení tankisté až do Berlína, tam hrstka kriminálníků prakticky zničí jádro německého velení. Každá doba potřebuje něco nebo někoho glorifikovat. A tvůrci si nevyberou. Ruské válečné filmy jsou moc realistické, americké zase odtažité od historie, Čtyři z tanku se zdají být srandovní. Seriál měl původně jen osm dílů, dalších 13 se dotáčelo, a je to trošku poznat. Hlavně v nich se totiž seriál značně odchyluje od Przymanowskiho předlohy, i když kostra je neměnná. Nebudu tuhle válečnou akci polské produkce odsuzovat. Vyrostl jsem na ní jako část hodnotících a nelituju toho, že do mého života Janek, Gustík, Olgierd, Grigorij, Vichr, Tomáš, Lidka či Marusja vstoupili. ()

Shanen29

Kdysi jsme všichni jako rodina každý týden usedali na gauče a při dětské meltě s rohlíkem sledovali tento jediný komediálně zabarvený seriál z válečného prostředí,kdy pes Šarik a voják jménem Gustik se svou tankovou posádkou osvobozovali svou vlast.Jo jo,byl to hit.Na tu dobu za čtyři vojenské hvězdy. ()

Scraffy

Musím povedať, že sa jedná o jeden z najlepších Poľských seriálov. Je to veľmi zaujímavé a zábavné. Áno, dneska to nie je nič extra, ale bývali časy, kedy som to miloval. Preto 4 nostalgické hviezdy. ()

Arccos

Možná jsem to s ohodnocením seriálu přehnal. Musím si přiznat, že spíše hodnotím tu nostalgii a, koneckoncu, legendu čtyř tankistů. Ve skutečnosti jde dnes už o velký přežitek, mnohé scény působí toporně, některé (včetně chyb) vysloveně směšně a celé je to takové nějaké moc táhlé. Nic z toho mě ovšem nemohlo odradit od opětovného sledování. Zvláště musím ocenit minimalizaci komunistické propagandy, ačkoliv bychom ji u polského seriálu z šedesátých let a navíc z východní fronty mohli očekávat. Pokud ovšem někomu nevadí oslovení "soudruhu", což bylo ale na východě běžné. Zaráží mě naopak velice pitomý český text úvodní písně (nedokáži ale porovnat s originálem). ()

Jaromír

Seriál pěkný - žádná nuda, samá akce, ale abych ho plně pochopil bych musel být Rus. Prostě je celý prošpikovaný takovým tím typickým ruským humorem, pózami :) atd. ale nic proti tomu, aspoň člověk zase pozná jinou mentalitu :). ()