Štyria tankisti a pes

• Československo Čtyři z tanku a pes (viac)
Poľsko, (1966–1970), 18 h 58 min (Minutáž: 42–66 min)

Predloha:

Janusz Przymanowski (kniha)

Włodzimierz Press, Tadeusz Fijewski, Janusz Gajos, Wiesław Gołas, Franciszek Pieczka, Malgorzata Niemirska, Pola Raksa, Roman Wilhelmi, Szarik (viac)

Polský televizní seriál Čtyři z tanku a pes překonal všechny rekordy ve sledovanosti. Humorným způsobem přibližuje příběhy čtyř vojáků a psa Šarika. Při své dlouhé cestě za osvobozením Polska se dostanou až do Berlína. Nastávají situace plné bojových scén, ale i humorných příběhů. Jako vítězové se varcejí do hlavního města Slezska - Katovic. Seriál ukazuje kontrasty mezi romantikou a skutečností, nebezpečím vojenského života, a proto je stále tak oblíbeným. (Řitka video)

Mr.Bulanek

K tomuto seriálu necítím žádnou nostalgii, přece jenom jsem o 25 let mladší než tento seriál. No a co že je východně propagandistický, když americké filmy ukazují amíky jako nej nej nej, tak proč by to nemohlo být i u jiných filmů na východ a ne na západ. Holt když je to na západ tak to vezmete a lehce přimhouříte oči, ale jakmile to je na východ tak automaticky je to špatně. ()

Faramir

Naváži na Lima: jako malí jsme si se sestrou také hráli na tankisty, byli jsme dva, já Jan takže volba Janka byla jasná, mladší sestra začínala jako Šaryk a přes Lidku to dotáhla až na Marusju :-) ()

pytlik...

Tenhle seriál jsem viděl dvakrát, jednou v dětství, kdy na mně zanechal hluboký dojem, pak v dospělosti, kdy na mně taktéž zanechal hluboký dojem, bohužel negativní kvůli otřesnému dabingu, u kterého Řitka studio v plném rozsahu prokázalo, že nomen omen. Mezi dětstvím a dospělostí jsem navíc několikrát četl dvě knížky od Janusze Przymanowského, které podle tohoto seriálu vznikly, takže si dovolím říci, že jsem velký odborník k tomuto tématu. V podstatě je to seriál o tom, jak se díky tanku s polskou osádkou podařilo Rudé armádě vyhrát druhou světovou válku, bez nich by se jim to určitě nepovedlo. Ano, zpočátku byl velitelem tanku Rus, který vše podstatné Poláky (a jednoho Gruzínce - patrně pocta Stalinovi) naučil, ale toho se pak autor zbavil tím, že ho nechal umřít, a nahradil ho nejmladším, nejhezčím (no...) členem posádky, Jendou Kosem. Pak se poměr Poláků v osádce ku ostatním národnostem ustálil na přijatelných 3:1. Autor se taky elegantně vyhnul traumatizujícím okamžikům osvobozování Polska - např., aby nemusel zdůvodňovat, proč sovětská armáda takovou dobu přešlapovala před Varšavou (protože čekala, až Němci utopí varšavské povstání v krvi), nechal celou polskogruzínskou část osádky tanku v rozhodující chvíli zranit a ti pak přečkali osvobozování Varšavy v nemocnici. ()

honz

Seriál pro mládež se odehrává za 2. světové války, rozličné epizody spojuje několik postav vojáků a jejich čtyřnohého přítele Šarika, kterého vojáci zachránili jako štěně a vychovali. Občas dramatické, občas i veselejší příhody hlavních hrdinů jsou i po letech příjemnou a svěží podívanou. ()

Čtec

"Nabít tříštivým - pal!" "Nabít protitankovým - pal!" Měli jsme jako kluci kabinu tanku v kuchyni pod stolem. Já jsem byl velitel Janek (ale v skrytu duše jsem chtěl být Gustíkem nebo Grigorijem). Měli jsme i Šarika a holčička od sousedů byla samozřejmě Marusja. Blbě jsme se všichni pod ten stůl vešli, ale o to to bylo věrnější a o to lépe mohlo vyrašit jakési intimní souznění mezi "Jankem" a "Marusjou"... No nic... Později jsem slyšel, že tyhle tanky měly životnost jen asi 400 km, ale já stejně vím, že Rudý dojel až do Katowic. A co lesů přitom pokácel :-).. Lidé, kteří do toho chtějí motat ideologii ať prominou, ale tehdy moc pořadů v televizi nešlo a my jsme byli malí, hraví a nekonečně naivní... ()

vitekpe

Legendarni polsky serial urceny spis detem/mladezi...coz je paradoxni, vzhledem k valecne tematice, ale je to tak. I dnes to pusobi prijemne naivnim a odzbrojujicim dojmem. ()

honzii

Jsem mladší generace, ale po dnešním shlédnutí jednoho dílu musím hodnotit za čtyři. Seriál na mě dýchá atmosférou, hlavní představitelé srčí sympatiemi a přestože jsem se moc neorientoval v ději, nenudil jsem se. ()

xaver

Dnes již legendární polský seriál o polských vojácích, hlavně tankistech, v řadách sovětské armády. Válečné běsnění je celkem nenásilně odlehčeno skutečně skvělým humorem. Dobře a celkem věrohodně jsou natočeny i válečné scény. Miláčkem diváků se samozřejmě stal pes Šaryk, bez kterého by snad tu válku ani nevyhráli. I dnes s odstupem času ten seriál nenudí. Škoda, že Poláci nemají chuť, teda spíš penize, dodatečně kolorovat tento seriál. Stálo by to určite zato. Jinak ale celkově slušná čtyřka pro výbornou čtyřku z tanku a pátou hvězdičku má ode mně pes. ()

klúčik

Ja som vyrastal na Rýchlich šípoch, ale na tento seriál si dobre spomínam... Šarik bol super hviezda.... Ako chlapci sme sa hrávali na indiánov a tankistov... Dnes je to len spomienka na detstvo.... 60%. ()

Ebon

Tohle je fakt nostalgie, byl to pro mě stejný hit dětství jako Sandokan. A těch nezčetných hádek, kdo bude koho představovat na louce za barákem. ()

Paity

Kdo by neznal tuto socialistickou seriálovou zábavu. Respekt ke všem, kteří to tehdy natočili. Umím si představit, jak to muselo působit v nabídce tehdejšího tv programu. Palec nahoru. ()

bo.rec

1.8.2010 - Knihu jsem četl opravdu mockrát, seriál na mne teprve čeká... Jsem u druhého dílu a musím říct, že se mi to líbí... Holt nostalgie... :-) 4.8.2010 - Zdárně pokračuji a stále jsem spokojený... 15.8.2010 - Laťka je dle mého názoru nastavená stále vysoko... 4.9.2010 - Naprostá spokojenost, jistě jsem tento seriál neviděl naposledy... ()

1945

Tak trochu pohádková dobrodružství posádky tanku číslo 102 s názvem "RUDÝ". Mnohé situace v seriálu jsou řešeny opravdu úsměvným způsobem, ale všechny mínusy vynahrazují dynamické scény s tankem T34 a jinou dobovou technikou. ()

marttaN

Tak na tohle dílko mi nešahejte, vyrůstal jsem na tom a jestli to někdy opakujou tak i ve svých 32 letech nevynechám díl... "odłamkowym ładuj!!" ()

Tapír

Na tomhle seriálu jsme já a moji kamarádi vyrostli!Pro diváky 9-13let naprosto super(testováno na synovi 10 let),funguje to i po letech.Ruská zdravotnice Marusija Oganok je i po 20letech kočka:) ()