Dezertér

Južná Kórea, (2021–2023), 10 h 17 min (Minutáž: 41–64 min)

Mladý voják dostane za úkol pochytat dezertéry a odhalí přitom tvrdou realitu, kterou si každý nový branec musí na povinné vojně protrpět. (Netflix)

Andrea1717

Dobrý kúsok, nie som síce milovník čohokoľvek z vojenského prostredia, pozerala som to len kvôli Jung Hae Inovi a musím povedať, že je proste skvelý v čomkoľvek do čoho sa pustí. Príbehy boli zaujímavé a tá tichá bezmocnosť zmenená na šialenosť bola zaujímavá. Záver bol skvelým dôkazom toho, čo dokáže spôsobiť obyčajná nevšímavosť a ignorácia. ()

Pethushka

Sice fandím kratšímu seriálovému formátu, ale tady by rozhodně neuškodilo trochu víc to rozvinout. Vím, že v tomhle žánru je žádoucí, aby měly postavy od diváka určitý odstup, ale stejně bych byla ráda pronikla hloub do jejich nitra. Nebo aspoň do nitra hlavního hrdiny. Hae-in svoji roli zahrál víc než obstojně, ale vyjma konce, kde dostal prostor trochu se vyřádit, je jeho role napsaná celkem ploše. Soundtrack je zase o něco víc anglický, ale tomuhle trendu se vyhnout nejde. A vlastně si na to ani až tak nestěžuji. Na konci mi ukápla slza, takže v pořádku. 4* ()

ainny

Za mě zklamání. Korejci umí udělat mnohem propracovanéjší příběhy. Tady navzdory prostředí hrají na city nejenom divákům, ale i hlavním hrdinům. Bažant přidělený k vojenské policii, dezertér ponechaný svému osudu a lovci dezertérů poslouchající víc svoje city než rozkazy, byly na mě trochu moc. Nebýt posledních dvou dílů, které jsem dokoukala na jeden zátah, hodnotila bych asi ještě níž. ()

agentmiky

Mě by fakticky zajímalo, jestli někdy Korejci ve své tvorbě dokáží šlápnout vedle. Jakože ale úplně. Prostě vyplodí něco, za co by se ve výsledku styděli. Jenže doposud jsem na nic takového nenatrefil...Dezertér se věnuje zajímavému a dosti ožehavému tématu: šikaně během povinné vojenské služby. Autoři to ale vymysleli velice chytře. Ono totiž spojili tento závažný námět společně s komediálními prvky, kterých během sledování najdete mnoho (na papíře to možná vypadá zvláštně, ale opak je pravdou...ono to ve výsledku funguje). Šikana je zde vyobrazená místy dosti naturalisticky, až se člověk nediví, že někomu méně psychicky odolnému poté v hlavě přepne a následně něco provede. Jak se stalo tady (a že to bylo pořádné přepnutí). Druhá řada se spíše věnuje otázce, jak tyto společensky a mediálně dosti sledované kauzy během soudních procesů uchopit. Takže ano, Dezertér přišel s něčím novým. A uspěl. A to na plné čáře. Fakticky jen zírám. Za mě dávám 8/10 ()

AffectedFace

Absolutně se nedivím, že vzniká druhá série. D.P. je naprostá bomba ve svém žánru, která nenudí jedinou minutu svého promítání. Celý scénář snímku je na mistrovské úrovni a dobře promyšlený do jediného detailu. Je veliká škoda, že není podobných témat zaměření se na povinnou vojnu více. Spojení skoro všech žánrů byl vynikající nápad jelikož seriál může uspokojit široké publikum. Dokonalé obsazení, dokonalé herecké výkony, skvělý soundtrack. ()

M.i.k.e

nenápadný seriál,který je na korejské poměry až zvláštně umírněný a nedočkáme se tak typických emočních přehrávání,což je fajn.Chvilku sice trvá,než se D.P. dostane pod kůži,ale když už se jí povede zaháčkovat,pak nepustí až do konce a poslední dva díly vyženou hodnocení ke slabší čtyřce.Celkem škoda,že toho prostoru nakonec není moc a krom chytání dezerterů se nejde víc do hloubky u problémů se šikanou...70% ()

alisa.upir

Takhle dramatickou kombinaci šikany a sexuálního obtěžování jsem teda nečekala. Ale herecké výkony parádní, konec teda docela k pláči. Už se těším na druhou sérii (kterou nedávno oznámili). ()

jedna_vrana

„Desátníku Hane. Ještě mi tvrď, že se změní celá armáda.“ „Může se to stát. Můžeme něco změnit.“ „Víš, jaký používáme ešusy? Víš, co je na nich vyrytý?“ „Co?“ „Je tam 1953. Používaly se za korejské války. Nevymění ani posraný ešusy.“ Ide o seriál, ktorý by sme mohli skrátene nazvať dráma z vojenského prostredia, ale bez výbuchov, špionáže a prestreliek. Je skôr sondou do duše vojaka, s dôrazom na ľudský aspekt. Po tretej časti to vyzeralo, že pôjde o šesť nezávislých príbehov a hlavne tretí na mňa pôsobil naivne a nebavil ma. Ale je potrebné uvedomiť si, že v Južnej Kórei je vojenská služba povinná. Potom je vhodné aspoň trochu stotožniť sa s týmto exotickým jazykom (to sa mi stalo už aj pri iných filmoch z Južnej Kórey), ktorý zvukovo pôsobí ako keď je niekto neustále podráždený. Navyše, asi bude viac oslovovať mužskú časť publika. Už len dopĺňam, že som rada, že som sa nenechala odradiť a dopozerala ho dokonca, lebo nakoniec to stálo za to. Dozviete sa, ako vyzerá život na vojenskej výcvikovej základni. Prečo vojaci utekajú a ukrývajú sa. ()

kklepkaa

Tahle minisérie se hodně povedla. Bavil mě každý jednotlivý příběh, ale ten poslední byl obzvlášť povedený. Hereckým výkonům nemám co bych vytkla. Obzvlášť ústřední dvojice byla prostě skvělá, herci spolu měli výbornou chemii. ()

Skeksis

Neviem, či si tvorcovia mysleli, že všetci áziati sú majstrami bojových umení, ale posielať dvojicu vojakov chytať dezertérov bez akýchkoľvek obranných prostriedkov, iba s putami, je trápne. Stačil by obyčajný taser. Príbehy sú dobré, herci tiež, ale ústredná dvojica pôsobí miestami ako géniovia, a miestami ako zo seriálu A je to, čo je nelogické. ()

mrtvej pes

Zase jednou šťour do ututlaných koutů korejské šikany a hierarchie, konečně jednou zasazený jinam než do střední školy. A ze kterého se Korejci stejně nepoučí, ale budou na to čučet a zuřivě komentovat. Dobře odsýpající děj, klaďasové nejsou nudní a neslano-nemastní, záporáci by si u nás sice asi tolikrát neškrtli, než by je někdo usadil a sešrouboval do kulatý krychle, ovšem v pevně strukturované já nahoře ty dole společnosti Koreje jsou uvěřitelní. A pak nejde neocenit špeky, které hrdinův kámoš neustále pronáší. Za mě jo. ()

mata77

Na kórejské pomery je D.P. slušne natočená miniséria. Dej je svižný, striedavo prechádza z jednej emócie na druhú, pričom ma miestami dokázal rozosmiať prvkami grotesky, aj prekvapiť odviazaným scenárom a určitým spôsobom aj šokovať dramatickými scénami. Zásluhu na mojej spokojnosti má určite aj fakt, že dej neobsahuje v podstate žiadnu omáčku, 6 epizód bolo akurát dosť. ()

Ovecka_Saki

Zákon padajícího hovna. Velmi povedená první série, jen doufám, že problém a následné řešení šikany se bude řešit více v chystané 2. sérii. Na korejské vojenské prostředí jsem to čekala přece jen více bezcitné, sterilní, zbavené všech emocí. V prvních dílech jsem si myslela, že každý díl bude kapitola sama o sobě, potěšilo mě tedy, že se naopak v polovině začal navazovat děj a prolínal se. Děkuji za další sondu do jihokorejské společnosti. ()

Saxos

Spousta pokusů ukázala, že když vytvořím dvě stejné skupiny, které se v pravidelné době střídají a je povolena možnost určité šikany, tak ta se vždy stupňuje. Přitom každá z těch skupin ví, že je po výměně rolí šikana čeká, ale stejně v roli "mazáků" šikanu přitvrzují. Závěr: doporučuji. ()

Pozerac

Je až neuveriteľné ako sa systém povinnej vojenskej služby v Južnej Kórei a v Československu, resp. na Slovensku v negatívnom slova zmysle podobá. Mladí chalani hodení do systému, ktorý ich dôkladne pomelie. Zriedkavo bolo totiž dôvodom zbehnutia to, že sa chcel záklaďák ožrať či zašpásovať si s frajerkou, ale často to bol práve tlak systému, šikany a jej tolerovania a prehliadania zo strany často nekompetentných gúm /výnimkám sa ospravedlňujem/, ktoré o nej samozrejme vedeli, ale v podstate s ňou veľa neurobili. Detičky z ,,dobrých“ rodín s modrou knižkou, pritom v skvelej kondícii, kým neprišla civilná služba...bŕŕ. Skvele to je v seriáli ukázané v plnej nahote, výborne zahrané, An Čun-ho vzbudzuje sympatie od začiatku až dokonca, všetko som s ním prežíval, držal som mu palce a chcel som aby dal každému z tých hajzlíkov do čumáku.....Na vojne som bol, takže viem o čom píšem. ()

OtokPag

Šikanování nováčků není správné. Na druhou stranu mírná buzerace mladé vojáky zocelí a semkne. Byl jsem 2 roky na vojně a kámoše z našeho ročníku mám dodnes.  100% je O.K. ()