Reklama

Reklama

Rekonštrukcia okupácie

  • Česko Rekonstrukce okupace (viac)
Trailer
Dokumentárny
Česko / Slovensko, 2021, 95 min

Réžia:

Jan Šikl

Scenár:

Jan Šikl

Kamera:

Adam Oľha

Hudba:

Jan Šikl ml.

Hrajú:

Jan Šikl (sprievodca), Karel Vachek
(ďalšie profesie)

Dokumentarista Jan Šikl viacero rokov vyhľadáva a zbiera súkromné filmové archívy. Zašlé a vyblednuté osudy rodín, celuloidové ozvuky slávnostných i všedných okamihov. Takto pred časom narazil na niekoľkohodinový materiál zachytávajúci inváziu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. Zábery jedinečné, napriek tomu zrejme nevidené – až do 21. augusta 2021, kedy sa historická pamäť presne po tridsiatichpiatich rokoch prebudí z dlhého spánku. Rekonštrukcia okupácie je filmové dobrodružstvo archeologickej povahy, v ktorom sa anonymné tváre premieňajú v plnokrvných svedkov dní, ktoré Československo nasmerovali do ďalších dvoch dekád neslobody. (ASFK)

(viac)

Videá (1)

Trailer

Recenzie (3)

Skalda_2 

všetky recenzie užívateľa

Diletantsví na max. Dokument bez ladu a skladu. A to slavný pátrání po "původu" oněch nových záběrů ... překřikování důchodců v metru, tajemné pátrání s baterkou (ve vlastní chatě), jízdy na motorce krajinou a pak - pak přijde to strašlivé odhalení! Nejvíc zamrzí, že se tenhle splácanec realizoval za peníze nás všech. Jakejkoliv díl Historie.cs, popř. jedna "devadesátka" na ČT je pětkrát lepší než tohle "veledílo". Masochistům doporučuju si opravdu počkat do konce, abyste se dozvěděli. kdo že vlastně tenkrát nasazoval krk a natočil to ... to budete koukat. ()

Hamaradža 

všetky recenzie užívateľa

Tie znovuobjavené zábery sú fantastické. Hodnotím skôr ako boli dramaturgicky poskladané, čo im Šikl pridal a aký som mal z toho pocit. Pre mňa nepochopiteľné bolo neustále upozorňovanie na svoju autorskú prítomnosť, zaváňalo mi prílišným egoizmom. ()

Reklama

pepo 

všetky recenzie užívateľa

Ma to velmi chytlavy koncept a nevidene zabery na tuto traumatizujucu udalost maju rovnaku silu ako tie milionkrat preflaknute. Preto je trosicku skoda, ze to nebolo trochu rezkejsie a lepsie vygradovane. Ale inak to dokaze spolahlivo strhnut a tiez nastvat, ze tolko ludi chce ten desivy rezim prezit nanovo. 8/10 ()

Galéria (4)

Reklama

Reklama