Rekonštrukcia okupácie

• Česko Rekonstrukce okupace (viac)
Trailer

Jan Šikl ml.

Hrajú:

Jan Šikl (sprievodca), Karel Vachek
(ďalšie profesie)

Dokumentarista Jan Šikl viacero rokov vyhľadáva a zbiera súkromné filmové archívy. Zašlé a vyblednuté osudy rodín, celuloidové ozvuky slávnostných i všedných okamihov. Takto pred časom narazil na niekoľkohodinový materiál zachytávajúci inváziu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. Zábery jedinečné, napriek tomu zrejme nevidené – až do 21. augusta 2021, kedy sa historická pamäť presne po tridsiatichpiatich rokoch prebudí z dlhého spánku. Rekonštrukcia okupácie je filmové dobrodružstvo archeologickej povahy, v ktorom sa anonymné tváre premieňajú v plnokrvných svedkov dní, ktoré Československo nasmerovali do ďalších dvoch dekád neslobody. (ASFK)

pepo

Ma to velmi chytlavy koncept a nevidene zabery na tuto traumatizujucu udalost maju rovnaku silu ako tie milionkrat preflaknute. Preto je trosicku skoda, ze to nebolo trochu rezkejsie a lepsie vygradovane. Ale inak to dokaze spolahlivo strhnut a tiez nastvat, ze tolko ludi chce ten desivy rezim prezit nanovo. 8/10 ()

mchnk

Člověk své doby, zachycený náhodně na filmových zařízeních někdy i neznámých autorů. Člověk žijící v socialismu s lidskou tváří...bereme hrdinství a zásluhy miliónů padlých sovětských bratrů, zároveň rádi pracujeme ve znárodněném státním průmyslu, ale opravdu si myslíme, že demokracie a socialismus může jít ruku v ruce, na československý způsob. Určitý druh státního zřízení, které nemělo obdoby, ani v této době již konzumním způsobem života přesycených Spojených státech, ani v neustále zastrašovaném a samotnými vládci terorizovaném světě sovětského bloku. Československá republika a celý svět dostává jasný rudý vzkaz, že na takovéhle předání moci za Železnou oponou je ještě hodně brzo. Zkuste to za dalších dvacet let..."Ten devětaosmdesátej se s tím vůbec nedá srovnávat...to už bylo jen o rychlém shánění majetku..."  Syrovost němých záběrů, autentičnost absurdních, bizarních situací v ulicích po celém Československu a doprovodná hudba...velmi povedené a plně vypovídající. ()

Slarque

Je třeba si to neustále připomínat, abychom nezapomněli. Nově nalezené záběry ze sovětské okupace prokládané vzpomínkami lidí, kteří se na nich poznali (nebo je natočili), jsou výborné. Snad jen záběrů na autora dokumentu na motorce bylo až moc a jeho neohrabaná snaha o pointu byla směšná. I s archivními materiály se dá nakládat lépe. Takže plné bodové hodnocení není možné. ()

Arsenal83

Niečo určite má svoju hodnotu, ale sú tu veľmi dlhé pasáže plné obrazov, no zvláštneho ticha. Tým pádom upadá atmosféra celého dokumentu. Dramaturgia tu zlyhala. https://www.youtube.com/watch?v=EeF30RHzOC4&ab_channel=HistorieJS012 ()

prkalil

Krásná pečlivá práce. Skvělý hudební dokres. Gradace do nejtemnějšího smutku. Vzpomínky pamětníků až na kost. ()

Hamaradža

Tie znovuobjavené zábery sú fantastické. Hodnotím skôr ako boli dramaturgicky poskladané, čo im Šikl pridal a aký som mal z toho pocit. Pre mňa nepochopiteľné bolo neustále upozorňovanie na svoju autorskú prítomnosť, zaváňalo mi prílišným egoizmom. ()

sator

Bezradnost...Pane Šikle slyšel jste o tom že lze filmové záběry osadit titulky, s kým je hovořeno a kde se situace odehrává ?  ()

arcticsky

Jo...bylo mi v té době 8 let, když to v noci 21.8. 68 na našem pohraničním maloměstě začalo. Zajímavé a nevídané záběry na tlupy těžko uvěřitelných východních primitivů v "hranatých maringotkách" obsazujících naší zemi...v těchto dnech dost aktuální...takový Alexis74 by za svůj dementní kolaborantský komentář obdržel v té době od  dělníků, kterými se tak ohání takovou kopačku do zadku, až by mu tlusté střevo vylétlo ven hubou. ()

Skalda_2

Diletantsví na max. Dokument bez ladu a skladu. A to slavný pátrání po "původu" oněch nových záběrů ... překřikování důchodců v metru, tajemné pátrání s baterkou (ve vlastní chatě), jízdy na motorce krajinou a pak - pak přijde to strašlivé odhalení! Nejvíc zamrzí, že se tenhle splácanec realizoval za peníze nás všech. Jakejkoliv díl Historie.cs, popř. jedna "devadesátka" na ČT je pětkrát lepší než tohle "veledílo". Masochistům doporučuju si opravdu počkat do konce, abyste se dozvěděli. kdo že vlastně tenkrát nasazoval krk a natočil to ... to budete koukat. ()

Likan7

Jeden z nejhorších dokumentů. Bez slova, bez nějakého vedení. Spousta záběrů, které divák rozhodně nemusí, a leckdy ani nemůže, nějak pochytit. Přitom by stačily titulky, nebo slovo vypravěče kdo kde kam kdy. Jak tu někdo píše, jedna Devadesátka na čt24 vám přinese mnohem ucelenější, přehlednější a zajímavější informace, než tenhle "dokument". ()

blondboss

Tento dokument je vlastne akýmsi výcucom z novonájdených materiálov z obdobia vtrhnutia vojsk Varšavskej zmluvy na územie vtedajšieho Československa a zachytáva pomerne autenticky, ako to asi v tom čase vyzeralo. V zásade sa tu divák nedozvie až tak veľa nového, skôr tu ide o také civilnejšie zábery a momenty, ktoré môžu v niekom zapnúť akési emócie. Mne to ale prišlo režisérsky troška nedotiahnuté a bez nejakých zásadnejších momentov. 65 % ()

Alexis74

Jděte do paďous s ohýbáním dějin a skládáním z nějakých záběrů filmů který se Vám zrovna hodí do krámu. Ptejte se normálních lidí který v té době žili, ne pražáků, ale dělníků a chlapů co dělali u ponku nebo lidí, které máte v rodině, jaké to tehdy bylo mezi obyčejnými lidmi a proč a jak se vše stalo. Na tohle se můžete vyprdnout, to zase dělal nějaký tendenční umělecký zmetek na zakázku někoho. ()

Boanka

Kvalitné archívne zábery prehádzané nesystematicky cez seba, necitlivo prestrihané ničnevraviacimi komentármi nepredstavenými účastníkmi. Ešte aj vizuálne to bolo nehomogénne.  Netušili sme, kde sme, čo sa deje, kedy, ako. Veľká škoda, táto téma, toľko materiálu a výsledok nepodarený stredoškolský projekt zlepený poslednú noc pred skúškou. ()

Súvisiace novinky

Nový dokument Jana Šikla Rekonstrukce okupace

Nový dokument Jana Šikla Rekonstrukce okupace

20.08.2021

Srpen 1968 znamená pro několik generací českého národa veliké a stále živé téma. Je křivdou, se kterou jsme se doposud nevyrovnali. Dodnes silně rezonuje, s každým konkrétním člověkem však rezonuje…