Malebnou českou krajinou prechádza motoráčik. Ľudia vo vnútri sedia, rozprávajú sa, alebo naopak mlčia, pokukujú z okien alebo pospávajú. Vlak sa náhle pokazí a strojvodca Miloš musí vystúpiť z vlaku, aby poruchu napravil. Vlak stojaci v miernom spáde sa však samovoľne rozbehne späť do východiskovej stanice a vydesenému Milošovi nezostáva nič iné, len sa poklusom vydať za ním. Cestujúci ocenia, že zase idú, ale čoskoro si uvedomia, že zlým smerom. Hlasno protestujú a dožadujú sa informácií. Kabína rušňovodiča je nepriedušne uzavretá a nikto sa spoza dverí neozýva. Medzi cestujúcimi sa šíria prvé ataky paniky – že by to bol únos, pomsta alebo úplné zlyhanie systému? Kontakt s okolím prostredníctvom mobilných telefónov zlyháva a nepomáha ani zúfalý krik z okien. Cestujúci pomocou brutálnych prostriedkov a poľovníckej pušky otvoria dvere oboch kabín strojvodcu, ale dosiahnu iba potvrdenie svojich najhorších očakávaní, a to – že motoráčik nikto neriadi… (Cinemart SK)

draxxi

Je to vlastne blbina, poskladana z motivu skutecne neskutecnych pribehu. Herci vyborni, Plodkova paradni... Cely je to vazne vtipny ... 27/9/2023 77% ()

flyer.nick

Když nevíš co, dej tam bábu pod kořenem. Takový velký mix různých známých událostí i vtipů, který ale není kdoví jak vtipný. Spíš než komedie je to sonda do lidských povah. Příjemné to je, ale není to vůbec mimořádné. ()

Kaleidoskop

Po prvním režisérově filmu Vlastníci, jsem trochu doufal, že další dílo bude alespoň podobné. Po shlédnutí traileru jsem začal tušit, že to nejspíš tak dobré nebude, jenže výsledek daleko předčil mé nejhorší vize. Z mého laického pohledu, již samotná výchozí situace bilancuje na hraně uvěřitelnosti (pokud odbrzdíte vlak na takto malém sklonu trati, jen těžko by mohl dosáhnout takové rychlosti a těžko by jel tak dlouho, jak nám film prezentuje), ovšem za hranu debility ho posílají tupé a nicneříkající dialogy, které jsou postavené na bizarních příhodách, které v okurkové sezóně plní česká média. Tato témata (a vtipy, které na nich často stojí) by mě avšak ani tolik nevadila, kdyby nám ale film nabídl jakoukoli další vlastní invenci. Místo toho ovšem dostaneme druhou dějovou linku, která se odehrává úplně jinde, a která nemá s hlavní situaci ve voze vlastně žádnou souvislost, nic se nijak neprotne, prostě tam ta linka je. Pevně doufám, že se Jiří Havelka trochu sebere a po tomto podprůměrném filmu, který se úrovní humoru blíží Troškovým komediím, nám ve svém dalším filmu (měli bychom se ho dočkat v r. 2024) přinese zase něco na úrovni. Talent na to má. ()

Signore

Bezesporu slabší film než Vlastníci (méně sevřený a se zjevně přepálenou stopáží), Havelkova režie a humor (resp. zvolená míra nadsázky) jsou mi ale blízké a já se většinu času velmi dobře bavil, což u komedie tohoto typu považuji za nejdůležitější. A že to má místy i chytrý společenský přesah, je jen věci neškodící drobný bonus navíc. ()

Metuje

Poprvé viděno v kině, tam se mi to z nějakýho důvodu zdálo na tři hvězdy, teď jsem to viděl znovu v TV, a nechápu, co jsem v tom kině viděl. ()

PoprockCZ

Zpočátku výborné vtipy a vystižení "typických pasažérů" vlaku. Později však narážíme na několik nelogičností: směr vlaku wtf? proč hasiči čekali v jiné stanici, když vlak couval? A děj se postupně šponuje do tak nerealistických scén, že rozum zůstává stát. Co autor chtěl říct snad zamýšleným sexuálním stykem mezi podivínem a mladou holčinou? Kdo jsou ti lidé na konci filmu, proč se změnili? Zkrátka mimořádně nechápu. ()

Bohaatstvo

K pěti hvězdičkám tomu filmu chybělo snad jen pomalejší tempo. :-) Trochu jsem se občas ztrácel v rozklíčování jednotlivých vtípků, alespoň je to ale důvod vidět film znovu. ()

jiradvo

Stejně jako film Vlastníci i Mimořádná událost je skvělá práce, jak defakto v jednom "obraze"(kulise) udělat film, který vlastně vystihuje realitu našich denních životů. Tento film ještě navíc doplněn o pár šílených skutečných událostí, které zaplnily v minulosti mediální prostor. ()

lupulus111

Super koncept, ale.. stopáž zbytečně dlouhá. O 30 minut méně a ten film by nádherně zeštíhlel hlavně v tucích a krásně by nechal vyrýsovat ten vtip. Postavy a humor je suprově postavenej i na tak blbé zápletce bohužel opravdu, ujíždějící vlak, naprostá zhúvěřilost, která jde poměrně jednoduše vyřešit nemůže být hlavním pilířem, který bude držet postavy v páce celou dobu. Havelka se hodně snažil aby ten film měl takový ten česko-komediální patos, kterej filmu fakt táhl z plátna, ale bohužel až tak silně, že jsem se opravdu chvílemi cítil jak kdybych se díval na Babovřesky. Účel? Očividně, ale vlastně nevím jak přesně chtěl režisér (a scénárista a asi i promotér) abych se cítil. Fakt mi je ho ale dost líto, překonávat vysokou laťku z Vlastníku bych asi fakt nikomu nepřál.. 3/5 ()

Schuebelbach

Radost, radost… Doby, kdy jsem se u mnoha filmu smal, az jsem se za bricho papodal uz jsou bohuzel pryc. Uz jsem asi nejak moc semletej cynismem a vsim tim, co jsem videl. // A pak prijde Havelka a ja se tlemim na mnoha mistech a fakt hodne. // Ne, neni to DOKONALY FILM. Neni to ani dokonala komedie. Jo, nekteri prehravaji a neco je az moc teatralni. Ale ja se proste SMAL! A smal jsem se skoro od zacatku az dokonce. A popadla me touha jit na to hned znovu. A uplne nejlepsi nekde to stahnout a jit scenu po scene, hlasku po hlasce a hledat tam ty konkretni situace z novinove rubriky “kuriozity”, ktere byly pro ty jednotlive skece predobrazem. Mam pocit, ze tam toho bude mnohem vic nez jenom ta zakladni zapletka, “baba v korenech”, “jelen ukradl myslivci flintu”… // Ctyri hvezdy, a kdyby ten Plesl nebyl tak moc pres caru, dal bych pet. ()

OJakup

Jako člověk, který železnici rozumí a dává mu živobytí, bych tomu měl napálit odpad. Taková přehlídka nesmyslných stereotypů o železnici tu už totiž dlouho nebyla. Hlavně zpráva pro všechny, co vlakem normálně nejezdí: železnice se (naštěstí) docela slušně proměnila. Film by se dal shrnout jako jízda po lokálce ve filmovém motoráčku řady 810 (s retro označením M152) s nepřeplňovaným vznětovým motorem Liaz ML634 a převodovkou Praga 2M70. Šlape to dobře a občas to příjemně poskočí. Prvních 30 minut si užíváte romantiku jízdy, dalších 30 minut si říkáte, jak jsou ty nízké lavice nepohodlné a posledních 30 minut přemýšlíte, jestli jste neměli přeci jen jet autobusem. Je to sbírka nádherných momentů a situací u kterých je škoda, že nenesou hlubší poselství (jako třeba u Vlastníků, kde jsem ho viděl). Škoda, že si nenechali poradit třeba od výpravčího (tč. instruktora autoškoly) železniční reálie, třeba jak má vypadat dopravní kancelář. Používají se tam normální telefony, počítač a neválí se tam spisy jako u soudu. Je to skutečně nesmyslný kontrast, když tam ostatní používají smártfouny a informace se dostane do hodiny všude. Naštěstí tam na více takových blbin nebyl prostor. Celkově jsou to slabé 4* ()

Panter79

Ve chvíli kdy myslivec vytáhne vábničku na jeleny jsem už padal smíchy pod sedačku v kině. Absurdní humor, skutečné události, fikce. Někteří z kina odcházeli se slovy blbost, ale my ostatní se slzami smíchu. Pecka! ()

Hanka_M

Trochu Smoljakovsky a možná i Formanovsky laděná komedie. Slušný scénář, nápaditá režie, dokonalá iluze a hlavně velmi chytrý casting. Havelkovi to přeju, všichni jsme se v kině skvěle bavili. Dost možná by to mohla být "komedie roku". Povedené! ()

mehmed

Zatímco Vlastníci by se mimořádnou událostí nazvat daly, druhý počin Jiřího Havelky jí rozhodně není. "Dvakrát nevstoupíš do stejné řeky." "Opakovaný vtip, není vtipem." "Hranice mezi kýčem a uměním je velmi tenká..." Stejně klišoidně působí tentokrát karikaturní postavy v odbrzděném vlaku, který se samovolně sune krajinou. Jakoby stejně samovolně a bez řízení se sune i celý film. Možná to i byl záměr, nevím, ale zatímco ve Vlastnících všechny postavy, repliky, fóry či metafory fungují jako společenská satira a celý film se při troše fantazie někam posouvá, tady je příliš roztříštěný. Srovnání s Kameňákem je sice úlet, ale možná je těch vtipů a hlášek přeci jen moc a některé jsou hodně prvoplánové. Chybí tady situační humor. Kdyby scénář a dialogy napsali Havelkovi studenti katedry alterny, možná bych tleskal, v Disku bych možná tleskal taky, ale přiznám se, že jsem od filmu po Vlastnících čekal mnohem více. Možná jsem jen neměl v kině svůj den a tentokrát jsem na tuhle "hru" nepřistoupil. Možná už jsem unavený ze současných filmových satir české společnosti, coby maloměstského, xenofobního či zakomplexovaného národa, jakkoliv jsou pravdivé. Zkrátka to, co fungovalo skvěle ve Vlastnících a třeba také v Okupaci, mi tady přijde příliš. P.S. Někde jsem dokonce slyšel přirovnání s poetikou Formanových filmů. To zní až jako dehonestace. Nebo je Formanova poetika vše, kde se mihne karikatura vesnického dobrovolného hasiče, tehdy ještě požárníka...? ()

Květnové Kino na hranici se vrací

Květnové Kino na hranici se vrací

21.04.2022

Letošní 24. ročník filmové přehlídky Kino na hranici, která se koná na obou stranách řeky Olzy, v Českém Těšíně a Těšíně, proběhne 29. dubna až 3. května 2022. Organizátoři se vrátili k původní… (viac)